Q&A do edycji Nandan
#41
Czy punkty wygenerowane polityką "inwestycje w kulturę" liczą się do progu 30 K+?
Odpowiedz
#42
(2021-10-28, 20:52)Wierzymierz napisał(a): Czy punkty wygenerowane polityką "inwestycje w kulturę" liczą się do progu 30 K+?

Tak. I nawet więcej: liczą się też (później), do progów 60+K, 90+K itd.
Odpowiedz
#43
Czy używanie kultury do boostu tech teamów, jak i innych akcji (jak awans generała) jest jawne?
Odpowiedz
#44
(2021-10-28, 23:39)Verlax napisał(a): Czy używanie kultury do boostu tech teamów, jak i innych akcji (jak awans generała) jest jawne?
Cytat:Wydawanie kultury - zgromadzoną z populacji, monumentów lub cech kulturę możemy spożytkować na rozwijanie umiejętności dowódców, zespołów naukowych i zespołów wywiadowczych, oraz aktywowanie zdolności cnót obywatelskich. Umiejętności możemy rozwijać w dowolnym momencie tury pisząc o tym w wydarzeniach jawnych.

proszę!
Odpowiedz
#45
Cytat:Trudność części działań została oznaczona jako zasięg i ta wartość zależy od odległości w jakiej znajduje się od naszej stolicy dane państwo:
Bezpośrednia granica lądowa - 5
Granica przez akwen - 10
Sąsiad naszego sąsiada lub 2 akweny - 15
Wszystko co jest dalej - 25

Hmmm, czy jeśli moja stolica jest na wyspie, to nigdy nie liczę się jako bezpośrednia granica lądowa? To trochę niejasne.
Co jeśli ktoś jest 2 akweny dalej ale np. w trakcie gdy akcja wywiadowcza jest realizowana w slocie doprowadzi do przesunięcia granicy bliżej (na granicę przez akwen). Trudność ulega obniżeniu, czy liczymy trudność w momencie startu działań/akcji i potem już nie ulega zmianom?
Odpowiedz
#46
Cytat:Pozyskanie informacji - zadajemy MG pytanie dotyczące sytuacji a grze, na które udzieli odpowiedzi: TAK, NIE albo NIE MA ODPOWIEDZI - 25

Jakie to mogą być pytania? W sensie jak bardzo specyficzne(albo ogólne) mogą być. Chodzi mi o to kiedy pojawi się "NIE MA ODPOWIEDZI" i akcja będzie przepalona - wyłącznie gdy rzeczywiście nie ma takiej odpowiedzi, czy jeśli samo pytanie będzie dotyczyło czegoś czego MG nie chce zdradzać, bo byłoby to broken?
1. Czy XXX ma ambicję YYY?
2. Czy jakikolwiek z państw [5 krajów] maja broń jądrową?
3. Czy w Rosji piją alkohol?
Odpowiedz
#47
Czy w turze 0 ponosimy koszt 10KP za wprowadzenie polityki wewnętrznej?
Odpowiedz
#48
(2021-10-29, 02:24)Richtus napisał(a):
Cytat:Trudność części działań została oznaczona jako zasięg i ta wartość zależy od odległości w jakiej znajduje się od naszej stolicy dane państwo:
Bezpośrednia granica lądowa - 5
Granica przez akwen - 10
Sąsiad naszego sąsiada lub 2 akweny - 15
Wszystko co jest dalej - 25

Hmmm, czy jeśli moja stolica jest na wyspie, to nigdy nie liczę się jako bezpośrednia granica lądowa? To trochę niejasne.
Co jeśli ktoś jest 2 akweny dalej ale np. w trakcie gdy akcja wywiadowcza jest realizowana w slocie doprowadzi do przesunięcia granicy bliżej (na granicę przez akwen). Trudność ulega obniżeniu, czy liczymy trudność w momencie startu działań/akcji i potem już nie ulega zmianom?

granica "od stolicy" przez akwen to granica przez akwen. Myślę że definicja jasna.
Ale... od stolicy - wykonującego akcję. Wydaje mi się że mowa o granicy kraju "wywiadowanego", ale to byłyby nierównoprawne zasady i optowałbym na podejściu stolica-stolica.
@VegetaZen ?

trudność wyliczamy na początku badania.

----

Pozyskanie informacji to akcja wywiadowcza wobec konkretnego PAŃSTWA. Wobec tego:
- nie możemy dowiedzieć się sytuacji off-game, a taką są ambicje. Ambicje dostaje gracz, jak gracz się zmieni to kraj ma nowe.
- nie możemy dowiedzieć się o kilku krajach, tylko o 1.
- pytając o rosję możemy się dowiedzieć czy piją alkohol.

Niemniej, z definicji to są pytania o lore / działania gracza i kwestie mechaniczne
akcje poniżej
Cytat:Wywiad polityczny - poznajemy wartościową informację z tajnego forum wybranego gracza - 20 (wymaga siatki wywiadowczej poziomu 2 w danym państwie)
Rozpoznanie - poznajemy wszystkie armie stacjonujące w wybranej prowincji i wszystkich z nią sąsiadujących - 10 (wymaga siatki wywiadowczej poziomu 1 w danym państwie)

niby się dublują, ale są tańsze i mają szerszy zakres odpowiedzi. A pytanie tak/nie nieco ogranicza Wink

----
Cytat:Czy w turze 0 ponosimy koszt 10KP za wprowadzenie polityki wewnętrznej?

Pierwszej - nie. Jeśli już wprowadziłeś i w połowie tury Ci się odwidziało, to tak.
Odpowiedz
#49
Te zasięgi powinny być jednakowe dla obu państw, więc od stolicy do stolicy.
Odpowiedz
#50
Może pytanie do zasięgów na konkretnych przykładach:

Cytat:Bezpośrednia granica lądowa - 5
Granica przez akwen - 10
Sąsiad naszego sąsiada lub 2 akweny - 15
Wszystko co jest dalej - 25
1) Jeśli moja stolica jest na wyspie, to nigdy nie liczę zasięgu jako bezpośrednią granicę lądową? Nawet jeśli np. osiągnąłbym w regionie V granicę z Verlaxem?
2) Granica przez akwen - np. w moim przypadku liczy się tutaj Darne, tak? Gdyby Enter skolonizował tereny nad Rajską Zatoką to też by się liczył na ten zasięg?
Gdyby np. Milord skolonizował pojedynczego prowa nad Rajską Zatoką, to nie liczylibyśmy zasięgu jako granicy przez akwen, bo nie ma tam bezpośredniego połączenia z jego stolicą? Ale gdyby np. Herc podbił Foglera, Entera i Darnego, to już by się liczyło jako granica przez akwen, mimo że jego stolica jest dość daleko, tak?
3) Kogo rozumiemy jako sąsiada? Czy jeśli w regionie V osiągnę granicę z Verlaxem, to Sektor Zero będzie się liczył jako sąsiad mojego sąsiada? (graniczą w Ab).
Odpowiedz