Turniej szachowy o puchar PNW
#21
Gacuch pokonuje Richtusa białymi. Po 1.d4 czarne zagrały obronę Horwitza. W 14. ruchu udało mi się złapać gońca białych i uzyskać przewagę, jednak piony białych maszerowały raźno do przodu i w wygranej pozycji wydawałoby się, że niepotrzebnie przekombinowałem poświęcając piona - jednak szczerze mówiąc jakoś wcale nie widziałem tej wygrywającej kontynuacji. Typowe "tunnel vision". Potem w końcówce nie zauważylem motywu z szachem i odciągnięciem obrońcy, no i w rezultacie można było tylko poddać partię. Ze wszystkich przeciwników Gacuch był najbardziej męczący i ugrałem z nim tylko 0,5/2 punkty.

Richtus - Millenium 1:0 - udało mi się natomiast wziąć rewanż na Millenium. W odpowiedzi na obronę sycilijską postanowiłem nie iść w ograny do bólu nawet na tym turnieju wariant moskiewski, tylko zagrać bardziej otwarty wariant Richtera-Rauzera Smile Udało się zagrać chwilowe poświęcenie hetmana za skoczka, po którym po chwili czarne muszą oddać swojego hetmana żeby uniknąć mata. Po tej szalonej wymianie białe uzyskały jednopunktową przewagę, którą jednak czarne zdołały zniwelować dzięki precyzyjnej grze i doprowadzić do bardzo wyrównanej sytuacji. W tym momencie odrzuciłem ofertę remisu, chcąc wypróbować ostatnią sztuczkę ze szturmem pionów na skrzydle królewskim - dość niespodziewanie manewr ten się powiódł, a jeden z moich pionów został nieopacznie dopuszczony do pola promocji, co pozwoliło uzyskać miażdżącą przewagę.

Tymczasem Millenium i Prehi zagrali gambit królowej, wariant Greco, w którym z obu stron było kilka zastanawiających ruchów - w 20. posunięciu białe zamiast bić gońcem skoczka za darmo, popychają do przodu piona...czarne zamiast uciec nieszczęsnym skoczkiem biją piona w centrum, wtedy dopiero biały goniec bije konia - co to miało być!? Szachowa rekonstrukcja starć pod Karak Hirn? Następnie w wygranej pozycji Millenium poddał tę partię i od razu również następną, co dało Prehiemu pierwsze punkty w turnieju.

Aktualna tabela:
miejsce - gracz - punkty zdobyte / gry rozegrane || małe punkty

1. Gacuch 4,5 / 8 || 12,25
2. Richtus 3,5 / 6 || 12,25
3. Fogler 3 / 5 || 11
4. Millenium 3 / 7 || 11
5. Prehi 2 / 6 || 6

Gracze komunistyczni jak zwykle na czele tabeli xD
Odpowiedz
#22
Brawa dla Gacucha.
Odpowiedz
#23
Fogler pokonuje Millenium grając czarnymi. Rozegrano obronę francuską, w której białe w trzecim ruchu zamiast bronić piona na linii e (ewentualnie popychać go do przodu lub bić nim czarnego piona) zdecydowały się zagrać b3, szykując miejsce dla gońca. Ten jednak nigdy tam nie trafił. Czarne zbiły niebronionego piona i kontynuowały logiczny rozwój figur, a także związały skoczka białych na skrzydle hetmańskim. Po serii kolejnych niedokładnych ruchów białe straciły hetmana oraz wieżę i ostatecznie poddały się przy 23. posunięciu.
Odpowiedz
#24
Fogler przegrał białymi na czas z Prehim. Prehi zagrał obronę Damiano, debiut szachowy znany z tego, że jest słaby. Fogler zamiast poświęcić skoczka, co w tej pozycji jest popularną opcją, rozwinął gońca na pozycję przypominającą układ partii włoskiej, co też dawało przewagę. Prehi potem jeszcze postanowił wbić sobie gwóźdź do trumny zagrywając goniec a6 z nadzieją na atak z odsłony na wieżę, co Fogler bez problemu przeczytał, a goniec Prehiego przez resztę partii był bardzo smutny:
[Obrazek: 4zirl8s.png]
Niestety Foglera zatrzymały obowiązki i nie wykonał ruchu przez 48h godzin. Gdyby Fogler wygrał tę partię, to w ostatniej grze wystarczyłby mu remis do wygrania całego turnieju.

---
Richtus - Prehi 1:0, zagrano otwarty wariant obrony sycylijskiej. Udało mi się zdublować piony Prehiego na linii f, co uznałem za niewielką przewagę, która w przyszłości się opłaci. Z dużym zdziwieniem przyjąłem krótką roszadę ze strony Prehiego, który ustawił króla na linii g, mimo że nie było tam już piona (z jeszcze większym zdziwieniem przyjąłem wskazanie silnika, który po partii określił ten ruch jako najlepszy). Udało mi się zamknąć trochę pozycję w centrum i miałem zamiar przypuścić atak na odsłoniętego króla czarnych, co też się udało kilka ruchów później kiedy Prehi zamiast zasłonić się skoczkiem podstawił mata w dwóch ruchach.


---
Trwa ostatnia partia w której Fogler gra białymi przeciwko mnie. Jeśli dobrze liczę - mi wystarczy remis do zajęcia pierwszego miejsca, Fogler potrzebuje wygranej żeby wspiąć się na szcyt.
Odpowiedz
#25
Bardzo smutny goniec, skoczek a nawet wieża : <
Odpowiedz
#26
(2021-02-06, 01:56)Richtus napisał(a): Prehi zagrał obronę Damiano, debiut szachowy znany z tego, że jest słaby.

Savage
Odpowiedz
#27
Fogler - Richtus 1:0

W grze z Foglerem zagrałem obronę rosyjską i w poszukiwaniu najdziwniejszego wariantu znalazłem gambit Urusova z wariantem obrony lichtensteińskiej. Moja idea opierała się na skierowaniu wszystkich figur do ataku na pole f2, co po krótkiej roszadzie białych okazało się być jednak kompletnie bezużyteczne i dało Foglerowi przewagę, którą po serii niedociągnięć z mojej strony zamienił w wygrywającą końcówkę, w której po niezbyt korzystnym zagraniu w 33. ruchu, skutkującym znalezieniem się króla w słabej pozycji, straciłem nadzieję na ugranie czegokolwiek i poddałem się niedługo później.

Ostateczne rezultaty turnieju:
[Obrazek: NkzlgTy.png]

Gratulacje dla Foglera i pozostałych uczestników Smile
Odpowiedz
#28
Ej ja nie wiedział, że Fogler jest jakimś szachowym gigantem :O
Odpowiedz
#29
Nie jest, jest słabym człekiem, który miał dużo czasu na myślenie nad ruchami. Jak bym miał presje czasu to prawdopodobnie bym był 4/5 (co z resztą jak graliśmy blitze wyszło). Muszę nauczyć się myśleć bardziej mechanicznie.
Odpowiedz