Q&A do edycji Nandan
(2022-01-05, 22:31)Verlax napisał(a): Co w ogóle znaczy ciężko uszkodzone? Że nie da się tego naprawić, jeśli dostajesz tylko zniżkę 2 mln ja jeden przyszły okręt? Bo niespecjalnie rozumiem o co autorowi tu chodziło.

Oznacza to że masz trochę złomu i sprzętu pozostałego po ostatnim okręcie co wrócił (albo wrak krążownika czy pancernika, co ledwo dopłynął). Są to tak czy inaczej okręty których naprawa jest równa de facto zbudowaniu ich od nowa.
Odpowiedz
W odpowiedzi na coraz częstsze pytania:

Zmiana ustroju gospodarczego Was zaboli. poza szczególnymi wypadkami gdy wzięliście ustrój który nie pasuje do Waszego kraju, będzie to co najmniej -3 stabilności i dodatkowe efekty, do tego potrwa czas.

Zmiany ustroju nie ma w zasadach właśnie dlatego bo niektóre ustroje mają zalety na początku, a inne na końcu.

Ale ustrój da się zmienić... dużym kosztem. Ma boleć.
Odpowiedz
Zwiększenie poboru działa instant?
Odpowiedz
(2022-01-12, 22:17)el roberto napisał(a): Zwiększenie poboru działa instant?

Tak, musi być ogłoszone do deadline wojennego.

Automatycznie przynosi -1 stabilności, co jest w zasadach.

Cytat:Podniesienie poziomu mobilizacji musi być ogłoszone w jawnych wydarzeniach i domyślnie powoduje spadek stabilności o 1 za każdy podniesiony poziom.
Odpowiedz
Uwaga.

Jeśli ktoś stawia flotę w gotowości by jeśli coś się przydarzy pływała (czyli 1/4 paliwa), to ja to interpretuję jako "płyniemy Wam na pomoc gdy tylko krakeny zaatakują!"

...proszę się przyznawać o stosowanie tego procederu. Przy przyznaniu się, nie będę kazał odpisywać sobie paliwa za stosowanie takowego procederu w latach 2200-2203.
Jeśli to wykryję (od deadline wojennego do ostatniej tury), to za wszystkie poprzednie trzeba będzie policzyć i odjąć.
Odpowiedz
(2022-01-15, 19:55)prehi napisał(a): Uwaga.

Jeśli ktoś stawia flotę w gotowości by jeśli coś się przydarzy pływała (czyli 1/4 paliwa), to ja to interpretuję jako "płyniemy Wam na pomoc gdy tylko krakeny zaatakują!"

...proszę się przyznawać o stosowanie tego procederu. Przy przyznaniu się, nie będę kazał odpisywać sobie paliwa za stosowanie takowego procederu w latach 2200-2203.
Jeśli to wykryję (od deadline wojennego do ostatniej tury), to za wszystkie poprzednie trzeba będzie policzyć i odjąć.

W związku z kontrowersjami "co to jest stan gotowości np. dla floty", krótkie wyjaśnienie mojego pojmowania stanu rzeczy.

0) Skoszarowanie - jednostki nie zużywają zaopatrzenia i paliwa, a w razie ataku zużywają tylko 50%


Samoloty stoją zakonserwowane w hangarach, okręty czekają w porcie, a większość załóg jednych i drugich jest na urlopach lub dalekich szkoleniach. Wojska lądowe mają w dywizjach tylko kadrę (część oficerów, podoficerów i szeregowych), sprzęt ciężki zakonserwowany, ludzie na urlopach.
W każdym wypadku mobilizacja sił trwa tygodnie.

Jednostki lądowe mogą się przemieszczać, ale są to transporty eszelonami - w razie ataku w czasie transportu stawiają cząstkowy opór. Transporty morzem mogą się odbywać tylko ST/FT. Flota nie pływa. Samoloty nie "przebazowują".
Transport eszelonowy odbywa się tylko na terytorium kraju.

1) Gotowość - jednostki zużywają 1/4 paliwa i zaopatrzenia, a w razie ataku zużywają 100%, więc 100% musi być zarezerwowane.

Okręty stoją "pod parą" (w gotowości do wyruszenia) w porcie. Samoloty są gotowe do startu plus dyżurne samoloty mogą być w powietrzu[nad prowincją z lotniskiem] (co najwyżej 1/4 stanu, myślę że mniej - bodajże współcześnie "normalnie" jest to 1/12 samolotów). Wojska są zmobilizowane i na pozycjach, ale nie prowadzą gwałtownych manewrów.
Okręty NIE odbywają patroli normalnie - ale jakby np krakeny zaatakowały flotę to na pewno ruszą najszybciej jak się da! Jednostki lotnicze tak samo.

Transport - jednostki poruszają się normalnie, są przerzucane swobodnie, ale tylko w granicach terytorium kraju. Jednostki lotnicze i morskie między bazami swojego kraju mogą się przebazować. Poza kraj - niet.

2) Aktywność - jednostki zużywają 100% paliwa i zaopatrzenia, niezależnie od wydarzeń.


Jednostki lądowe, morskie i lotnicze są w pełni operatywne. Lotnictwo jest na patrolu powietrznym (jeśli nie ma rozkazów)*, flota może odbywać normalny patrol bojowy, a wojska są w pełni manewrowe.
Okręty i samoloty odbywają normalne patrole. Tak, samoloty też mogą, jest to zresztą dość skuteczne narzędzie szybkiej reakcji.

Akcje transportowe wszelkich sił odbywają się normalnie (czyli z jakąś operatywnością, choć wiadomo że transport np. piechoty na daleki dystans to i tak eszelony).

W razie wojny:
- Nie ma różnicy skuteczności między gotowością wojsk lądowych a aktywnością.
- W gotowości Flota nie prowadzi aktywnych patroli i osłony transportów, a tylko jest gotowa do akcji "w razie ataku". Więc np w razie ataku na port, okręty będą gotowe. W razie ataku na transporty - mogą najwyżej iść na pomoc.
- Lotnictwo aktywne jest w całości na patrolach powietrznych, a lotnictwo "w gotowości" ma kilka maszyn w powietrzu i czeka na rozkaz. Lotnictwo w gotowości bez radaru nie przechwyci wroga który atakuje cel znacząco odległy od miejsca stacjonowania, aktywne ma szansę.
W razie ataku na lotnisko-bazę, nie ma różnic... poza wyjątkiem ataku rakietowego niszczącego totalnie w pierwszym "strzale" - de facto broni nuklearnej, wtedy samoloty będące w powietrzu nie są zniszczone (tzn. mają szansę) i takie to są różnice.


***
Mam nadzieję że to odpowiedziało na wątpliwości jednego z graczy.
Odpowiedz
Pewnie jestem ślepy, ale Bazy Morskie vs. prowincja z dostępem do więcej niż 1 akwenu - należy wybrać, który to akwen(na potrzeby zasięgu liczony jako pierwszy) czy liczymy oba jako 'pierwszy'? Dla doprecyzowania i na przyszłość:
1) Prowincja na styku 2 akwenów:
a) 2 mórz
b) morza i rzeki
edit: c) nawet 2 mórz i rzeki!: https://imgur.com/a/YmpW0Iq
2) Prowincja z dostępem do 2 akwenów z 'dwóch stron'
Odpowiedz
Moja notka jako twórca mapy.

Z założenia, przy kreacji i kreśleniu prowincji i akwenów planowałem by niektóre prowincje były lepsze na bazy morskie niż inne. Było to kompletnie zamierzone i miało promować poszukiwanie najlepszych prowek i walki o nie. Takie było moje myślenie tworząc tę mapę i tak o tym mówiłem prehiemu, że tak to widzę - w rezultacie w wypadkach 1a) oraz 1b), należy to traktować jako Zasięg 1 dla obydwu wypadków. Jeśli prehi widzi to inaczej, niech mnie poprawi.

Jeśli się nie mylę co do pytania, w rezultacie jedyne prowincje przy których powinieneś sprecyzować w którą stronę jest baza morska, to w sytuacji gdy graniczy ona z dwoma akwenami, które same ze sobą nie mają połączenia (np. przy Sektorze Zero).
Odpowiedz
Jest interpretacja bardziej jak Verlax - nie pozwalam na zbudowanie bazy morskiej będącej przy dwóch akwenach na raz bez połączenia bezpośredniego [tj akweny które nie są obok siebie], tak samo jak Vive musiał wybrać w którą "stronę" jest zbudowana baza.

Po co? Ma to na celu uniemożliwienie teleportacji floty, która musiałaby płynąć dookoła świata by znaleźć się przy takiej bazie na drugim nabrzeżu.

I tylko wtedy jest utrudnienie.

Przykłady:
Yosfield (EKN), Fort Davidson (Sektor Zero).
Odpowiedz
No to może niech piszą gracze w info ogólnych (lub tajnych) na którym akwenie jest baza?
Odpowiedz