Q&A do edycji Nandan
#11
Ad 1. Nie, nowe centra będą wymagały prowów z 25 WP. Tak samo jak prow np. zostanie zbombardowane i spadnie poniżej 25 WP to centrum nadal działa (chyba że MG zadecyduje inaczej).

Ad 2. Prehi decyduje kiedy będzie ta dominacja z połowów, ale budżet można edytować po rozpiskach wojennych i np. przestawić coś na DP.

Ad 3. Tylko przeszkolenie ze sprzętu (np. od kogoś).

Ad 4. Można stawiać platformy bez technologii (hell yeah XXIII wiek!), natomiast trzeba pamiętać że musimy mieć obsadzony akwen flotą transportową gdzie budujemy i skąd eksploatujemy platformę.

Ad 5. yyy... są, ale rozumiem że uznajemy że one w tej edycji też wymagają 10 PK (prawda @prehi ?)

Ad 6. minarchizm ma ograniczone rozdzielanie, pozostali dowolnie. Tak liczymy zapotrzebowanie ze wszystkich źródeł (ludność, zamożność, cechy) i podobnie jak coś obniża nam zapotrzebowanie to zmniejsza to ile dostaniemy bogactwa (np. polityka z socjałem)

Ad 7. To będzie grzeczne, ale nas (MG) interesuje budżet.

Ad 8. Tak
Odpowiedz
#12
Pytania rybackie:

1. Czy FT zapewniające połączenie łowiącym FT łączność z krajem macierzystym mogą jednocześnie łowić w akwenie, na którym się znajdują?
2. Jeśli między trzema łowiskami a moim krajem jest jeden akwen, to wystarczy obsadzić go 1 FT żeby zapewnić łączność z wszystkimi trzema naraz, czy trzeba do tego użyć 3 FT?
Odpowiedz
#13
(2021-10-22, 12:22)VegetaZen napisał(a): Ad 1. Nie, nowe centra będą wymagały prowów z 25 WP. Tak samo jak prow np. zostanie zbombardowane i spadnie poniżej 25 WP to centrum nadal działa (chyba że MG zadecyduje inaczej).

Ad 2. Prehi decyduje kiedy będzie ta dominacja z połowów, ale budżet można edytować po rozpiskach wojennych i np. przestawić coś na DP.

Ad 3. Tylko przeszkolenie ze sprzętu (np. od kogoś).

Ad 4. Można stawiać platformy bez technologii (hell yeah XXIII wiek!), natomiast trzeba pamiętać że musimy mieć obsadzony akwen flotą transportową gdzie budujemy i skąd eksploatujemy platformę.

Ad 5. yyy... są, ale rozumiem że uznajemy że one w tej edycji też wymagają 10 PK (prawda @prehi ?)

Ad 6. minarchizm ma ograniczone rozdzielanie, pozostali dowolnie. Tak liczymy zapotrzebowanie ze wszystkich źródeł (ludność, zamożność, cechy) i podobnie jak coś obniża nam zapotrzebowanie to zmniejsza to ile dostaniemy bogactwa (np. polityka z socjałem)

Ad 7. To będzie grzeczne, ale nas (MG) interesuje budżet.

Ad 8. Tak

Ad.1. U mnie nie. U mnie można, BO czasem trzeba -> ale tylko wobec startowych.
Bo pierwotne zeznania na ogólnym discordzie były, że nie trzeba mieć 25 WP i na tym oparłem dyspozycje minimalnego rozdzielenia WP w małych ilościach.
EDIT: skreślam by było widać jak spierdoliłem. Dziś mam chyba zły dzień na orzekanie na PNW Sad

Ad.2. po deadlin'ie wojennym, wtedy można edytować budżet. Do niego też należy wypisać FT na akweny i wydać rozazy co do floty.

Ad.5. Nie, bo cytat wyraźnie mówi "po przyłączeniu nie zapewniają nowych mieszkańców." -> były to wyspy które na mapie głównej, do edycji światowej, nadają się tylko pod bazę morską i znajdują się pośrodku głębokich akwenów.
Na Nandanie one dają 100k i wymagają 10 PK - bo jedno wynika z drugiego.
Przynajmniej ja bym tak interpretował i o żadne takie wyspy na mapie Nandanu nie prosiłem Wink



Cytat:1. Czy FT zapewniające połączenie łowiącym FT łączność z krajem macierzystym mogą jednocześnie łowić w akwenie, na którym się znajdują?

2. Jeśli między trzema łowiskami a moim krajem jest jeden akwen, to wystarczy obsadzić go 1 FT żeby zapewnić łączność z wszystkimi trzema naraz, czy trzeba do tego użyć 3 FT?

Ad.1. nie. Wyraźnie zostało zapisane
Następnie w budżecie należy wystawić FT obsadzające: cn. jeden zajmujący się wyłącznie połowami na wymieniony akwen (niezależnie od rodzaju wód. Akweny należy nadal obstawić FT zapewniającymi łączność - brak połączenia z krajem macierzystym to brak połowów)
Ad.2. tak, bo wg zasad PNW wystarcza 1 FT per akwen by zapewnić łączność na poziomie: szlaku handlowego, logistyki wojska, połączenia z kolonią --- i teraz też logistyki połowów. Oczywiście, połączenie musi być kompletne (nie można dać 2 FT na trzech akwenach).

To czego nie ma w zasadach, a właśnie jest dodawane to Akweny głębokie - z prawa zwyczajowego liczą się podwójnie pod względem zasięgu i ilości potrzebnych FT (było to zawsze oznaczane w temacie z mapami, dlatego nie było przeklejone do zasad WH i dalej).
Odpowiedz
#14
Czy zasięg floty jest liczony od bazy morskiej na tej samej zasadzie co samolotów od lotniska? Innymi słowy, trzeba budować bazy morskie na wyspach, żeby faktycznie być w stanie osłaniać statki łowiące ryby?
Odpowiedz
#15
(2021-10-22, 23:31)Richtus napisał(a): Czy zasięg floty jest liczony od bazy morskiej na tej samej zasadzie co samolotów od lotniska? Innymi słowy, trzeba budować bazy morskie na wyspach, żeby faktycznie być w stanie osłaniać statki łowiące ryby?

Okręt o zasięgu 1 musi mieć port macierzysty w bazie morskiej przy tym samym akwenie, który patroluje.

Czy to odpowiada na pytanie? Wink
Odpowiedz
#16
Jaki jest zasięg bombowców oraz bombowców strategicznych/transportowców V generacji?
Odpowiedz
#17
(2021-10-22, 23:36)Gandzia napisał(a): Jaki jest zasięg bombowców oraz bombowców strategicznych/transportowców V generacji?

6 i 8.

Tabelka w niezbędniku została zaaktualizowana.
Odpowiedz
#18
Tak. To idę budować bazy morskie.
Odpowiedz
#19
"Akweny głębokie (żółta nazwa na mapie) liczone są podwójnie pod względem używanych FT"

Do zasięgów floty liczą się jak zwykłe akweny?
Odpowiedz
#20
(2021-10-22, 23:57)Richtus napisał(a): "Akweny głębokie (żółta nazwa na mapie) liczone są podwójnie pod względem używanych FT"

Do zasięgów floty liczą się jak zwykłe akweny?

Nie, liczą się podwójnie.

Kwestii zasięgów floty i lotnictwa w ogóle nie ma w zasadach, więc podałem tą informację w niezbędniku.
Odpowiedz