Europa 10k, prace koncepcyjne: rekrutacja i punktowanie
#11
Wyjaśnienie i klaryfikacja wybranych rzeczy do przyszłej rekrutacji:


Cytat:“Typy” do wyboru (coś z tego trzeba wybrać):
- “rdzenni” Europejczycy (a przynajmniej tak o sobie mówią). Zaczynają z odrobinę wyższym poziomem technologicznym niż średnia, mają 1 punkt więcej do wydania i “coś specjalnego”. Nie mogą wziąć punktów w ludność, standardowo mają też nieco mniej ludności niż inni. Typowe dla kraju: ogromne ego i pogarda dla nie-europejczyków. Dowolna lokalizacja.
- Azjaci. Mają na start znacznie więcej ludności (średnio, w sensie porównując do innych tak samo punktowanych); nie mogą wziąć więcej niż 1 punkt w naukę, lotnictwo i flotę. Możliwe kontakty handlowe z “poza-mapą”. Wschód ogólnie rzecz biorąc; siły wojskowe na start delikatnie inne niż “standard” (więcej mobilności, mniej piechoty pieszej).
- Afrykanie. Czarni tacy. Nie mogą w nic poza ludnością i terytorium dać więcej niż 1 punkt. We flotę nie mogą na start dać nawet 1 - ograniczają się do tej części europy, która jest afryką północną, a którą ja nazywam Europą bo Imperium Romanum Aeterna.
- Amerykanie (a przynajmniej tak o sobie mówią). Automatycznie muszą wydać 2 punkty we flotę. Mają dużo keszu na start. I coś jeszcze, zastanowię się co jest takiego bardzo jankeskiego. Dowolna lokalizacja poza wschodem i afryką północną.
- Nie twój zasrany interes! - standard. Ale szczerze mówiąc, będą w pogardzie od wszystkich pozostałych i od MG. Opcja niepreferowana, bo właściwie nudna jak flaki z olejem, chyba że ktoś ma super-nie-standardowy kraj… który musi być w tych nudnych standardowych ramach… lokalizacja: lepiej by dowolna, bo gracze to wybierający będą ostatni w kolejce wyboru.

Aktualizacja:
Azjaci mają więcej ludności niż średnia, a Europejczycy mniej. Wobec pytań, otwartym tekstem, ludnościowo:
Europejczycy < Azjaci z 0 pkt w ludność < ludki z 1 w ludność < Azjaci z 1 w ludność < ludki z 2 w ludność < Azjaci z 2 w ludność.
W skali od 20 do 40 mln ludności.


Przedział WP 50-60.


Cytat:*) każdy wydawany punkt na “główną” gałąź [taką co można wydać 1 lub 2 punkty] zapewnia jakiegoś techa poza innymi bonusami. Inne - nie zapewniają techów.
*) punkty nie będą powiązane z surowcami. Będzie losowanie plus lokalizacje, ale, heh - lokalizacje mogą być inne niż się Wam wydaje ^^
Anyway, jak ktoś dostanie na start więcej niż 2 surowce, to będzie to “balansowane” przez zmniejszone inne rzeczy z pakietu startowego. W ekstremalnych wypadkach nawet ludność może być jednak poniżej 20…
*) Pakiety za 2 są mniej więcej jak 1.5 tych za 1.
*) Pakiety “co z tym państwem” (na końcu, od Dżingoizmu)  należy określić w podaniu rekrutacyjnym :P Z tych pakietów można wybrać tylko jeden, nie można wybrać np. Dżingoizmu i Chujowego Położenia na raz. Jedynym wyjątkiem jest “Tradycjonalizm”, który może być wraz z innymi.

- Przemysł 1-2
- Nauka 1-2
- Wojska lądowe 1-2
- Lotnictwo 1-2
- Flota 1-2
- Ludność 1-2
- Terytorium 1-2 [nie zapewnia ludności, zapewnia prowy. Może zapewnić więcej surowców, ale nie musi - patrz wyżej]
- Wywiad 1-2

- Bogactwo 1 [tak, bez możliwości przeznaczenia 2! I nie będzie wpływało na WP]

- Kultura 1 [raczej możliwości niż gołe punkty]

- Handel 1 [wpływy i lepsze cenniki u handlarzy NPC. Szansa na to że kraj NPC handlarski jest relatywnie niedaleko kraju na samym starcie]

- Fortyfikacje 1 [ale to nie są ani lekkie ani ciężkie: to są “stare” ciężkie: działają jako ciężkie wobec poziomów 0, dla innych są lekkie. Można je rozbudować mechanicznie do ciężkich]
- Coś? 1 [ Wymyśl, MG Ci opisze efekt. Nie można wziąć więcej niż jeden taki i jakby miał odzwierciedlać coś z istniejących (MG uzna że jest podobny) to będzie automatycznie gorsze: więc to naprawdę, ale to naprawdę jak się bardzo chce: Złota Zasada PNW w działaniu].
Aktualizacja wojskowa: bez dawanie punktów w wojska lądowe/lotnictwo/flotę otrzymuje się wyłącznie sprzęt 0 generacji (który, uwaga, można robić na bazowym braku techów). Dając punkty można otrzymać sprzęt I generacji, ale ile, jaki i gdzie to moja słodka tajemnica.



Cytat:- Dżingoizm 0 [ wykupujesz to że masz kraj znacznie bardziej nastawiony na walkę, start poziomu poboru na “Armię zawodową” lub “pobór” lub “rozszerzony pobór” (co wybierasz, to masz, nie płacisz za to stabilki); więcej sprzętu na start. 
Czym za to płacisz? Trudniejsze ambicje niż standard, a społeczeństwo nie chce czekać aż Twój Idealny Plan będzie miał Ten Idealny Stan. Jak to było w Shawshank Redemption: I want you to find him, and not “tomorow” not after breakfast, i want it NOW… no dobra, nie chcą może wojny w turze zero, ale Ci się elity posikają ze szczęścia jak tak zrobisz]
Aktualizacja: Dżingoizm dodaje więcej sprzętu, ale należy zaznaczyć że w żadnym wypadku nie jest odpowiednikiem punktu wydanego w “wojska lądowe”.



Cytat:- Brak sąsiadów 1 [w bliskiej odległości nie ma sąsiadów, nie masz też bezpośredniej granicy. Wybierając tą cechę należy być bardzo elastycznym w wyborze możliwych lokalizacji - nie można wybrać tego wydawania punktów bez podania trzech bardzo różnych lokalizacji (bardzo różne: odległość co najmniej jak z Lichtensteinu do Oslo). Dodatkowo MG DA negatywne cechy wynikające z izolacji od handlu cywilnego].
- Chujowe położenie -1 [masz jeden punkt więcej, ale MG tak Ci dopiero lokalizację, że będziesz miał przejebane. Wybierasz tylko mniej więcej region, nie konkretną lokalizację pod stolicę. Domyślnie: od NPCów, ale jeśli wybierzesz tak region, że trafi się okazja na wpierdol geopolityczny od kolegów graczy, MG Ci to zaserwuje.]
Aktualizacja: Po zastanowieniu punkt "chujowe położenie" jednak wylatuje dzięki brzytwie Ockhama - zamiast tego są zagłębia.



Cytat:- Pacyfizm 1 [masz gorszy start, ale MG da Ci ambicje wyłącznie pokojowe, to znaczy do spełnienia bez wszczynania jakiejkolwiek wojny. Będą raczej trudniejsze niż średnia… ale będą pokojowe! Cecha nie oznacza pacyfizmu społeczeństwa, nie bardziej niż podanie rekrutacyjne].
- Tradycjonalizm -1 [Czarny proch jest lepszy, bo nim walczyli nasi dziadowie od pokoleń; karabiny wielostrzałowe? A po co: z jednostrzałowymi żołnierze będą się starali lepiej strzelać!... ogólnie zaczynasz z cechami utrudniającymi rozwój naukowy i z dość niskim poziomowo wojskiem i sprzętem][nie można brać ani jednego punktu w Naukę. Ale można brać Europejczyków - będzie śmiesznie, tj. ja się będę śmiał ^^]
Aktualizacja (Tradycjonalizm): Jeśli w ramach wydawanych punktów otrzymałoby się sprzęt/wojska I generacji, to zostaje on zamieniony na generację 0, a wyrównanie zostanie przetransformowane w sprzęt 0 generacji. Wyrównanie nie musi być równowartościowe siłą lub kosztem - hej, za “tradycjonalizm” masz punkta, więc ma coś zaboleć!


NOWE!

Cytat:- Lokalizacja: Góry. 2 [jeśli masz stolicę w górach, względnie większość państwa. Przy podawaniu lokalizacji proszę mi udowodnić że to nie są góry --- względnie, zależy czy będzie mapa z górami. Ale albo płacisz i masz góry i trudny teren, albo nie płacisz, jesteś tam gdzie nie ma gór i nie ma że “trudny teren”.].


Dodatkowe uwagi:
*) W rekrutacji gwarantuję sobie prawo do odsiewu. I tak gwarantowałem, ale ja poważnie szczególnie debilne i wyraźnie zrobione dla debilności pomysły będę odrzucał… Nawiązuję tu do swojej rozmowy na priv z Hercem - zdecydowanie mnie natchnęła.

*) Każdy kraj w rekrutacji będzie musiał określić sposób swojego rozpadu/zniszczenia/neutralizacji - z naciskiem na to ostatnie - w razie gdyby gracz zrezygnował włącznie do 2 tury. Nie ukrywam, że stanowi to też zestaw słabości kraju mogących być podłożem do negatywnych eventów z tabelki jing i jang.
Jednocześnie będę zachęcał wszystkich którzy zrezygnowali z Nandanu przed jego aborcją by wyjaśnili, czemu w europce nie zrezygnują - zwłaszcza jeśli wina była po mojej stronie. …będzie to bardzo dotyczyło wszystkich którzy zrezygnowali w ciągu pierwszych tur.

*) Zgodnie z zapowiedziami z mojego posta z rezygnacją z Nandanu, informacja “czemu nie zrezygnuję” jest szczególnie istotna u Vive, Varji i zdunia. Zwłaszcza u Vive, aczkolwiek czemu Varja zrezygnował też jest dla mnie zagadkowe.

Ww. trzy punkty służą ograniczaniu npc-ów postgraczowych w razie rezygnacji. Albo ich łatwiejszemu ogarnieniu.
Odpowiedz
#12
Za pewnym dobrym wnioskiem Entera:

Neutralizacja państwa (ale to już decyzja MG, gracz może zaproponować sposób) będzie wpływać na kraje sąsiadów grających, takich co nie zrezygnowali ale którym sąsiedzi zrezygnowali.
"Ale jak to, ale jak to, co ja jestem winien że mi trzej dawcy WP... sąsiedzi zrezygnowali?" - nic nie jesteś winien, ale gość co gdzie indziej graniczy z trzema innymi co nie zrezygnowali też nie jest winien że Twoi sąsiedzi zrezygnowali.
Odpowiedz