Europa 10k, prace koncepcyjne: Polityka zagraniczna
#1
Na prośbę w kontekście poprzednich wrzuceń, wrzucam te elementy które uległy zmianie.

Chciałbym przy okazji zaznaczyć, że właściwie to kończy zmiany jakie chciałem wprowadzić - zostały jeszcze ewentualne testy części mechaniki, kopanie minarchizmu by nie wstał, ewentualnie zmiany w technologiach i cenniku. W cenniku jakieś głębokie przemyślenia na temat kosztów wojsk, tak cobybyłogdybcie, a w technologiach jakieś kolejne kłody pod nogi i nowe technologie. Choć już wymyśliłem i nie wrzuciłem wersji ostatniej z kłodami i nowymi technologiami, muszę przemyśleć (albo wrzucę bez przemyśleń i jak nie usłyszę kwiku, to znaczy że jest dobrze).

... oznacza to że gdyby nie czekanie na arkusz milorda, możnaby ruszać w sierpniu, ale wtedy może zrobię sobie jakiś odwyk od PNW czy cuś. Z zasadami gotowymi już (nikt nie kwiczał!) na kolejną edycję.

Ps. zwłaszcza się cieszę że nikt nie kwiczał na razie na temat cennika i zmian w kosztach WP, widzę że wszyscy się zgadzają :*

***

Cytat:Handel

(...)
Mniejszy handel międzynarodowy domyślnie trwa stale i jest zawarty w WP, centrach i modyfikatorach (cechach) nadanych przez MG.
dopisek o szczególnej roli cech dla ludowego państwa pnwoskiego.

+

Cytat:Możemy inne kraje obłożyć embargiem handlowym - obie strony ponoszą z tego powodu trwającą przez cały okres embarga karę do dochodu wynoszącą 2 * (x+y+1) (gdzie X to suma wydobywanych zasobów metali przemysłowych, metali rzadkich, ropy i DP pochodzącego z terytorium[(ikony “żywności”] - kupowane surowce się nie liczą, liczy się gołe wydobycie)(gdzie Y to ilość centrów posiadanych i kontrolowanych przez kraj)(gdzie 1 to jeden). Kraj dysponujący po 1 j. każdego surowca strategicznego (cztery ww. surowce - bez uranu) może wydać decyzji utworzenia gospodarki autarkicznej. Z tą cechą kraj posiada stałą 25% karę do dochodu, jednak nie ponosi kary za nakładane na niego embarga. Autarkia nie może też nakładać embargów.
Embargo można wprowadzić do deadlinu wojennego tak samo jak gospodarkę autarkiczną.
Embargo może przekroczyć wartość 100%, ale dochód wyliczany procentowo nie może spaść poniżej 1 mln $.
Embargo nakładane przez / na kraj z którymi prowadzimy wojnę (brak PP za pokój) wynosi co najwyżej 10%.

Przykład: Abacja (posiadająca 2 surowce i 2 centra terraformacyjne) swoją agresywną polityką kolonizowania i kłamania na discordzie, sprowokowała Bebację (4 surowce i 1 centrum finansowe) i Cecację (1 surowiec i 1 centrum przemysłowe) do nałożenia embarga handlowego. W wyniku tych działań Abacja ponosi karę do dochodu wynoszącą 18% (2*[4+1+1]+2*[1+1+1]=2*6+2*3=18%), kiedy Bebacja i Cecacja po 10% (2*[2+2+1]).
Duuuże zmiany, będzie więcej dodawania. Ale zmodyfikowałem przykład.

Cel zmiany: nakładanie embarg zaczyna wyglądać niebezpiecznie dla wszystkich, bo każdy kraj nałoży embargo warte choć 2%. A każdy kraj na PNW nawet więcej, bo zentra i surki...
... ale jest limit, jeśli embarguje się kraj z którym mamy wojnę.
Warto zaznaczyć, że jeśli ktoś by teraz miał cechę "zawsze mamy PP za pokój"... to dla embarga z jednego kraju sky is only limit! (no i ew budżet embargowanego).
+
...wyleciał Handel z Ziemią (ale możecie handlować ze sobą, więc właściwie został, wyleciał podpunkt)
+

Cytat:Trakty handlowe [wymagają technologii “Kolej” !]
... i tu właściwie już wszystkie zmiany co do Traktów...


i tyle.
Odpowiedz
#2
Uświadomiłem sobie, że coś chciałem jeszcze dać.

To jest de facto wewnętrzne, ale załączam pod traktami:


Cytat:Sieć kolei (Trakt) wewnątrz kraju - bonus specjalny
Jeśli Trakt handlowy lub Trakt połączony przechodzi przez przynajmniej siedem prowincji mających 3 WP lub więcej, przynosi +1WP co turę. Dany WP należy dawać w ww. prowincjach mających cn. 3 WP. Liczymy WP w prowincjach wg. stanu z zakończenia poprzedniej tury (wliczając wojny).
MG może [ale nie musi, zależy od poziomu przekroczenia i kulturalności sformułowania prośby] na wniosek gracza przydzielić dodatkowy bonus, w wypadku przekroczenia wymagań (przede wszystkim na ilość połączonych prowincji, jeśli jest przekroczona ilość można też brać pod uwagę jakość (ilość WP) w ww. prowincjach). Bonus będzie różny jakością i typem zależnie od specyfiki kraju i ustroju gospodarczego.

Bonus ww. jest indywidualny dla każdego kraju, nie występuje w państwach NPC i należy o jego uzyskaniu poinformować świat (wydarzenia jawne).
Odpowiedz