Q&A edycja Europa 10k
#71
Jeden gracz źle zapisał swojego dowódcę w "Wojsku" i potem zdziwienie, że drugi raz dostał tą samą cechę...

Ogólnie, ja przy pisaniu rozpiski nie sprawdzam WSZĘDZIE jakie dowódca ma statystyki i gwiazdki - to ma być aktualne w wojsku, w spisie jednostek. Konkretnie, na przykładzie:

Flota Morza Czerwonego (adm. Deacon**** [Starcie flot]) - 1paII lekko uszkodzone, 1krIII, 1krI, 1loII*, 1loII* lekko uszkodzone, 1niII, 2FT*, 3?FT  - Morze Czerwone [straty: 1paI, 1krII, 5krI, 2niII, 1FT]

Deacon dowodzi Flotą Morza Czerwonego. Ma 4* i specjalizację/umiejętność (zwał jak zwał) "Starcie flot". Dowodzi czym - jest spis jednostek. Jest morze nad jakim operuje.
Jest tylko ta różnica że przy admirałach, gracze jeszcze mają pisać gdzie jest baza - tutaj nie macie pojęcia, gdzie jest, by stosować identyczny zapis jak gracze powinno być "Morze Czerwone (?)"

...alles klar? Bo wiecie, jeden gracz przez błędny zapis właśnie nie otrzymał specjalizacji/awansu... tzn. otrzymał ten sam drugi raz.
Odpowiedz
#72
Pytanie - czy uznajemy, że na potrzeby rozpiski wojska na start 10009, czy mogę rozmieścić wojska jak chcę po swoim terytorium, bez uwzględnienia gdzie były na koniec 10008?

Pytam się dlatego, że ogarnianie tego wszystkiego przy uwzględnieniu rozpiski wojny w Zurychu będzie bardzo męczące, a dla mnie wygodniej byłoby wziąc po prostu listę tych dywizji i rozpisać zupełnie nowe armie od zera na potrzeby Tacticsa.

Zobowiązałbym się tylko nie nadużyć tego i nie wrzucić nagle dużo dywizji do Fortu Ei Sei. Była tam 1 dywizja w 10008, będzie 1 dywizja w 10009. Chyba, że też byś pozwolił - ale to twoja decyzja.
Odpowiedz
#73
TACTICS


(2023-11-20, 21:18)Verlax napisał(a): Rabbi, pytanie - czy uznajemy, że na potrzeby rozpiski wojska na start 10009, czy mogę rozmieścić wojska jak chcę po swoim terytorium, bez uwzględnienia gdzie były na koniec 10008?

Pytam się dlatego, że ogarnianie tego wszystkiego przy uwzględnieniu rozpiski wojny w Zurychu będzie bardzo męczące, a dla mnie wygodniej byłoby wziąc po prostu listę tych dywizji i rozpisać zupełnie nowe armie od zera na potrzeby Tacticsa.

Zobowiązałbym się tylko nie nadużyć tego i nie wrzucić nagle dużo dywizji do Fortu Ei Sei. Była tam 1 dywizja w 10008, będzie 1 dywizja w 10009. Chyba, że też byś pozwolił - ale to twoja decyzja.



Mosze, możesz i Ty i inni nie-goje (poza Netanjahu) rozmieszczać wojska wszędzie na swoim terytorium. Ale w wypadku roku 10009 i produkcji z 10008, co wynika z tego że było pół roku i nawet z refleksem discordowego szachisty Sztaby miały czasu to przemieścić.
Jest wyjątek: wszystkie oddziały które zostały wymienione w rozpiskach Czasu Apokalipsy (Fort Ei Sei też; ale do tego cała Grosse Koalition, choć wojna w Sborze już nie) mają być na początku 10009 na miejscu gdzie je pozostawiono i im wydajesz rozkazy bo mogą walczyć już od początku. Z uwagi na coś takiego jak bombowce V generacji które mogą im zrzucić niebo na głowy.

Drobnym wyjątkiem jest tu IRE, gdzie jej wymieniłem wszystkie jednostki w rozpisce konfliktów. Z tego powodu i tylko tego, dopuszczam przyjęcie że jednostki które stacjonują w prowincjach nie graniczących z Murzyńskimi ubermenschen / w Azji (Synaj, Lebanon itp) / nie są flotą  --- wszystkie te jednostki mogą być ruszane "wszędzie na swoim terytorium".

***
W każdym wypadku proszę tylko gracza o wrzucenie w cytowanie stanu armii na poprzednią turę (10008) + produkcji z 10008. Może być bez szczegółów, ale chodzi o to że to już musi się zgadzać co do dywizji. Albo może brakować dywizji, nie może być ich za dużo, rozumiecie, rozpuszczenie jakiejś dywizji na wakacje poprzez zapomnienie o niej jest dopuszczalne i nie będę uważał że to błąd, najwyżej że to zbrodnia, parafrazując Talleyranda.

***
...alles klar? @Verlax @Richtus @Vaiar @Millenium
Odpowiedz
#74
Rozumiem, że na potrzeby wyliczania dochodu nadal liczymy wszystkie modyfikatory dochodu. Czy nadal obowiązują zasady Epoki Walczących Państw?
Odpowiedz
#75
(2023-11-23, 00:53)Richtus napisał(a): Rozumiem, że na potrzeby wyliczania dochodu nadal liczymy wszystkie modyfikatory dochodu.

Tak, chyba że napisałem komuś inaczej indywidualnie.

(2023-11-23, 00:53)Richtus napisał(a): Czy nadal obowiązują zasady Epoki Walczących Państw?

Nie.
Odpowiedz
#76
Czy jak ktoś lubi, to może kolonizować nadal w turze 2/2, czy nie?
Zawsze to +1 WP Tongue
Odpowiedz
#77
(2023-11-24, 03:11)Richtus napisał(a): Czy jak ktoś lubi, to może kolonizować nadal w turze 2/2, czy nie?
Zawsze to +1 WP Tongue

Raczej nie, mogę rozpatrywać indywidualne przypadki gdy "już był w kurniku, już witał się z gąską..." - czyli było blisko, ale ledwo nie starczyło. Będę rozpatrywał zwłaszcza wtedy gdy to ma graczowi coś dać innego niż +1WP (strategiczne połączenie lądowe, brak dziury w kraju itp.). Albo gdy się wyrazi chęć wyasygnowania ekstra kosztów $.
Odpowiedz
#78
W rozpisce wojennej Wojny Zurychańskiej 10008, dostałem taki zapis:

1piechIIzmot, 1artIkaw wymaga przeszkolenia nowych żołnierzy - starzy leżą na chorobę popromienną

Czy skoro mam technologię Mobilizacja, to mogę natychmiast w budżecie 10009 zmobilizować i wystawić ich w 1 połowie 10009 tactica?
Odpowiedz
#79
(2023-11-26, 15:37)Verlax napisał(a): W rozpisce wojennej Wojny Zurychańskiej 10008, dostałem taki zapis:

1piechIIzmot, 1artIkaw wymaga przeszkolenia nowych żołnierzy - starzy leżą na chorobę popromienną

Czy skoro mam technologię Mobilizacja, to mogę natychmiast w budżecie 10009 zmobilizować i wystawić ich w 1 połowie 10009 tactica?

Tactics jest nieco specyficzny, bo wprowadza półtury. W związku z tym - owszem, możesz ich w budżecie 10009 zmobilizować i wystawić, ale pamiętaj że nie są dostępni jednak tak szybko jak wojsko z produkcji 10008. W wypadku tur normalnej edycji by nie miało to takiego znaczenia (dlatego to jest sformułowane tak, a nie inaczej), ale tutaj z uwagi na to że
1) sprzęt jest na granicy z ASiZP, więc samo przerzucenie sprzętu koleją na drugi kraniec kraju to z miesiąc minimum. Zasady mobilizacji raczej zakładają że są operatywne w miejscu składowania sprzętu.
2) Trzeba przeszkolić ludzi, co nawet w wypadku "Mobilizacji" wymaga jakiegoś czasu, pomijalnego w wypadku normalnej tury, dla półtury już nie aż tak.

Więc pamiętając, że są operatywni bliżej północnych granic dopiero jakoś w środku marca 10k9 - śmiało, możesz.
Odpowiedz