Ankieta: Propozycja Fałzeta ( https://pnwpbf.eu/showthread.php?tid=363&pid=2310#pid2310 )
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Za
54.55%
6 54.55%
VETO!
45.45%
5 45.45%
Razem 11 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Rzadkie surowce... bezwartościowe?
#31
Najbardziej co mnie to boli to takie polackie marudzenie dla marudzenia. Zamiast zaproponować jak coś poprawić, wyjść z inicjatywą to 3 strony marudzenia ;_;
Odpowiedz
#32
Słuchaj, gramy w sumie 2 tury. Z tego co mi się kalkuluje, według mnie sensowne by było żeby centra miały +5 i nie zmieniać nic innego. Przynajmniej w krótkiej perspektywie jest sens wtedy te centra stawiać. Ale czy to się będzie balansować... nie wiem. Gram 2 tury, nie 18 edycji do ciężkiej cholery xD
Odpowiedz
#33
(2020-05-28, 22:47)Czerstwy napisał(a): Słuchaj, gramy w sumie 2 tury. Z tego co mi się kalkuluje, według mnie sensowne by było żeby centra miały +5 i nie zmieniać nic innego. Przynajmniej w krótkiej perspektywie jest sens wtedy te centra stawiać. Ale czy to się będzie balansować... nie wiem. Gram 2 tury, nie 18 edycji do ciężkiej cholery xD

+5? Czyli by mając centrum i maksymalnej upgradowany slot plus Zna o poziomie 1, badasz 10 na turę, czyli np od strzała bierzesz flotę 1?

No... a nie skomentuję nawet propozycji.

To ja proponuję by kraje mające łacinę w języku urzędowym miały +1 do PP, bo łacina jest cool.
Odpowiedz
#34
Jestem przeciw zmienianiu zasad w środku edycji. Znów ta sama sytuacja, co z zasięgami samolotów - jak był czas, to jakoś nikt nie zgłaszał uwag...

Natomiast jeśli moja mieszanka angielskiego i łaciny liczy się do bonusu prehiego, to jestem za dodatkowym PP za łacinę w języku urzędowym.
Odpowiedz
#35
(2020-05-28, 22:54)Gandzia napisał(a): Jestem przeciw zmienianiu zasad w środku edycji. Znów ta sama sytuacja, co z zasięgami samolotów - jak był czas, to jakoś nikt nie zgłaszał uwag...

Natomiast jeśli moja mieszanka angielskiego i łaciny liczy się do bonusu prehiego, to jestem za dodatkowym PP za łacinę w języku urzędowym.

@Millenium, @Verlax - w czterech może już coś zdziałamy! Zrobimy szeroki lobbing!
Odpowiedz
#36
Nie chce mi się jakoś mocno liczyć, ale chyba przy uwzględnieniu tej zasady, że na jedną dziedzinę można przeznaczyć raz PP na turę to jest w miarę git, ew. sensownym buffem jest zmniejszenie max lvl ZN, do 7 czy coś. Te liczby Czerstwego na początku opierały się o inne zasady niż są (od tej tury xD).
Odpowiedz
#37
Jestem przeciw, po pierwsze nie zmieniajmy zasad gry w czasie jej trwania, po drugie centra naukowe można "przesuwać" między badaniami co pozwala ukończyć jakieś badanie turę wcześniej (ja właśnie teraz to zrobiłem), więc jest to przewaga centr nad zespołami.
Odpowiedz
#38
(2020-05-28, 23:16)Xelacient napisał(a): Jestem przeciw, po pierwsze nie zmieniajmy zasad gry w czasie jej trwania, po drugie centra naukowe można "przesuwać" między badaniami co pozwala ukończyć jakieś badanie turę wcześniej (ja właśnie teraz to zrobiłem), więc jest to przewaga centr nad zespołami.
Nie bo ulepszasz konkretnego slota, przynajmniej tak zrozumiałem. @VegetaZen?
Cytat:. Bazowy postęp badań w slocie wynosi 2 i może być zwiększony przez technologie oraz podniesiony o 2, jeżeli slot został ulepszony dzięki centrum naukowemu. Do każdej badanej w slocie technologii możemy przydzielić zespół naukowy (dalej: ZN),

---

d) naukowe - ulepsza 1 z naszych slotów naukowych dając mu +2 do postępu badań; do utworzenia i działania wymaga rzadkich surowców;
Odpowiedz
#39
(2020-05-28, 22:51)prehi napisał(a):
(2020-05-28, 22:47)Czerstwy napisał(a): Słuchaj, gramy w sumie 2 tury. Z tego co mi się kalkuluje, według mnie sensowne by było żeby centra miały +5 i nie zmieniać nic innego. Przynajmniej w krótkiej perspektywie jest sens wtedy te centra stawiać. Ale czy to się będzie balansować... nie wiem. Gram 2 tury, nie 18 edycji do ciężkiej cholery xD

+5? Czyli by mając centrum i maksymalnej upgradowany slot plus Zna o poziomie 1, badasz 10 na turę, czyli np od strzała bierzesz flotę 1?

No... a nie skomentuję nawet propozycji.

To ja proponuję by kraje mające łacinę w języku urzędowym miały +1 do PP, bo łacina jest cool.
A proszę skomentować. Z chęcią posłucham opinii bo propozycja wydaje mi się sensowna
Takie oto zestawienie:
1 PP -> Przemysł: +1 um. ZN-przemysł, +1 WP w centrach przemysłowych
2 PP -> Przemysł: +centrum przemysłowe (Dodatkowy slot produkcyjny, których w tej edycji brakuje) Koszt surowiec przemsylowy

1 PP -> Bogactwo: +X WP, gdzie X to zapotrzebowanie na DP w kraju, +1 za każde centrum finansowe dla gospodarek lesseferystycznych (niedostępne dla gospodarek centralnie planowanych) - czytaj na początku +1-2WP
2 PP -> Bogactwo: +centrum finansowe (niedostępne dla gospodarek centralnie planowanych) - Czyli Zapewnia premię do dochodu +3% oraz w każdej turze zwiększa WP o 1

1 PP -> Stabilność: +1 stabilności
2 PP -> Stabilność: +1 stabilności, +10 KP, +1 reputacji (niedostępne dla krajów totalitarnych)

1 PP -> Wojska lądowe: +1 um. generała (do maks. 3), +1 um. ZN-wojska lądowe, możliwość dodania/usunięcia doktryny lądowej
2 PP -> Wojska lądowe: w tej turze +2 do limitu piechoty i pojazdów w slocie, koszt każdego oddziału lądowego -1 mln $ - ponownie zwiększenie opcji produkcji gdy slotów jest mało

Jak widać każdy efekt za 2PP jest znacznie mocniejszy od efektu o koszcie 1. Nie lekko, ale dużo mocniejszy. Jak przy tym wypada to zestawienie:

1 PP -> Nauka: +1 um. dla ZN z dwóch różnych specjalizacji - czyli stałe 2x1pkt w dziedzinach, które sobie wybierzemy. Za darmo
2 PP -> Nauka: +centrum naukowe albo odblokowanie drzewka technologii specjalnej - CN generuje 2pkt/tura przy koszcie zasobu.

Efekt budowy CN jest analogiczny do podbicia umiejek za koszt o połowę mniejszy a przy tym wymaga "cennych" zasobów. Przy takim zestawieniu bonusów z cennika nie dziwię się, iż pojawiają się pretensje. Ewidentnie bonus z 2PP nauki jest słaby - a nawet chujowy w stosunku do bonusów z innych dziedzin. I nie ma znaczenia tu rozmieszczenie surowców a sam sens. Po co przeznaczać surowce na CN, skoro mam to samo z ZN za połowę ceny.

Poświęcenie ZN:
Przemysł - są metody chorego boostowania WP do takiego poziomu, że nie ma sensu poświęcać ZN. Jest już opracowany na to sposób.
Nauka - boostowanie WP potrafi wygenerować slot co 3-4 tury, po co mi zwiększanie efektywności produkcji?
Flota/lotnictwo/ląd - to samo.
Poza tym... ZN najczęściej pozbywaliśmy się pod koniec gry gdy nie było już czego badać.

Podbicie bonusu CN do +5 sprawia, że surowce "rzadkie" rzeczywiście stają się cenne i znacząco zyskują na znaczeniu strategicznym. CN przestaje być śmiesznym wypierdkiem zasad a kluczową instalacją, której zniszczenie w nalotach może być głównym celem pierwszego uderzenia. No i najważniejsze - bonus z 2PP staje się w końcu mocniejszy od bonusu z 1PP. A TO JEST W KAŻDEJ OPCJI W CENNIKU POZA NAUKĄ.

Edit: Pragnę przypomnieć iż po opublikowaniu mapki zasobów nagle radocha i plany "redystrybucji" zasobów rzadkich z Borneo. O dziwo w turę cały entuzjazm zgasł a gracz musi się dopominać i bić o uwagę graczy by cokolwiek sprzedać - tak bardzo wszyscy w dupie mają te zasoby przez te zasady.
Odpowiedz
#40
Nie zmieniajmy zasad w trakcie gry.
Jeżeli jednak mają być zmiany to tylko korzystne dla mnie:
- używanie łaciny (nawet z błędami) przy równoczesnym posiadaniu jej w językach urzędowych powinno dawać czwarty PP co turę,
- handel wymaga całkowitej zmiany - nikt nie handluje z Borneo bo sprowadzenie surowców z drugiego końca świata kosztuje więcej niż ich wartość, obstawianie FT na akwen jest głupie (sorry ale handel tutaj jest utrudniony nadmiernie). 1 FT powinien po prostu zajmować się jednym szlakiem handlowym (tu trzeba by było wprowadzić ograniczenia) lub po prostu może transportować rocznie określoną ilość dóbr.

Ja tak jak i spora część graczy chętnie by kupiła od Czerstwego jego "niepotrzebne" surowce, ale wydatek slotów produkcyjnych na zrobienie FT jest po prostu zbyt wielki.

<żale mode on>
Ogólnie w tej edycji każdy slot produkcyjny jest na wagę złota, a reszta slotów przy nim nie znaczy prawie nic.
Podobna sytuacja jest z DP. Ja mając 4 sloty produkcyjne i bardzo dużo ludności dość zamożnej powinienem przeznaczać 3 z 4 slotów na DP co jest chore! Są państwa, które mają wolne po 4-5 slotów. Majac 1-2 wolne sloty produkcyjne co turę mogę produkować trochę zaopatrzenia i trochę wojska i to tyle.
<żale mode off>

Ave srave
Odpowiedz