Wydarzenia
#51
2714

ZSRR dokonało inwazji na naszego sojusznika, a my nie zrobiliśmy nic by mu pomóc! Nasze wojska, choć gotowe do walki i nawet toczyły nieliczne potyczki na granicy, to ostatecznie nie ruszyły się z miejsca by powstrzymać kompletne przejęcie terytorium DR-WAAAGH przez Międzyrasówkę. Wywołuje to nastrój grozy wśród populacji która dalej pamięta te złe dzieje, gdy rewolucja komunistyczn i Lenin rozpoczęli swój czerwony pochód właśnie w Bretonnii. Społeczeństwo cały czas oczekuje informacji co teraz - czy jesteśmy w stanie wojny? Czy pozostawiamy kolejne państwo na pastwę losu?

-1 Reputacji

-Jeśli do deadline'u handlowego nie oznajmisz, że jesteś w stanie wojny z ZSRR, tu będzie stabhit.
Odpowiedz
#52
2714

Z powodu nadchodzącej wojny rząd zadecydował o ewakuacji urzędów, możnych i biznesmenów oraz przemysłu z prowincji Lehmburg. Zakłady przemysłowe zostaną tymczasowo przeniesione do prowincji Tancred.

***

Król Louen XIV zdecydował, że w obecnej sytuacji najlepiej przysłuży się krajowi, udając się na pielgrzymkę w celu zdobycia przychylności Pani Jeziora. Jednocześnie zrzekł się korony. Po zasięgnięciu opinii Pani Jeziora Czarodziejka Fay namaściła na króla markiza Pirona de la Carette, który będzie rządził krajem jako Piron II. Nowy król wywodzi się z frakcji Tradycjonalistów, ma więc zapewnione wsparcie starej arystokracji, zaś jego liczne kontakty z gildiami motoryzacyjnymi i zbrojeniowymi powinny uspokoić Nuworyszy. Jednocześnie Piron II ma za sobą długą karierę wojskową - to on zaplanował i przeprowadził operację Huragan w czasie wojny bretońskiej, rewolucjonizując tym samym sztukę wojenną. Bretonnia z pewnością będzie potrzebować takiego monarchy w trudnym czasie wojny.

***

Zakończyła się reforma rolnictwa! Tym samym nie musimy już ponosić kosztów jej wprowadzenia. Czekamy na efekty.

Jednocześnie rząd uznał, że szkoła dla elit w Sanz ma już wystarczająco ugruntowaną pozycję, by móc wstrzymać jej finansowanie z budżetu państwa - od teraz głównym źródłem jej dochodów będą opłaty od studentów oraz dobrowolne datki od osób prywatnych.

***

W swym pierwszym od lat publicznym wystąpieniu kaiserin Sieglind von Holswig-Schliestein oficjalnie podziękowała Królestwu Bretonnii za pomoc i gościnę oraz wezwała swoich rodaków do udzielenia wszelkiej pomocy walczącym z komunistami Bretończykom.

- Dzisiaj walczymy nie tylko o wyzwolenie Imperium czy o zatrzymanie pochodu Armii Czerwonej - dzisiaj walczymy o przyszłość wszystkich wolnych ras Starego Świata - ogłosiła.

Kaiserin przejęła pełnię władzy nad imperialnym rządem emigracyjnym oraz Komitetem Wyzwolenia Narodów Imperium. Obecnie korzysta z gościny u Antoette Noisson, u boku której uczy się tajnik rządzenia krajem.
Odpowiedz
#53
2714

Nasza liberalna polityka gospodarcza sprawiła, że ewakuacja struktur ekonomicznych z prowincji Lehmburg przebiegła słabo i cała polityka przyniosła większe szkody ekonomiczne niż zyski. Ciężko powiedzieć czy było warto.

Lehmburg: -3 WP
Tancred: +1 WP

--------------------------------------

Natomiast sukcesem zakończony został ostatni projekt silnej mechanizacji rolnictwa. Pomijając fakt uzyskiwania większych plonów oraz ogólnej produktywności, wywołało to redukcję zatrudnienia w rolnictwie - co pozwala silniej zasilić siłą roboczą miasta bądź jeśli będzie potrzeba - armię.

Nowa cecha społeczna: silnie zmechanizowane rolnictwo - +3% do dochodu, +6% ludzkiej''
Odpowiedz
#54
2714

"Abdykacja" naszego poprzedniego króla jak i wielkie niepokoje w związku z nadciągającą wojną zostały nieco przykryte koronacją nowego władcy i propagandą wojenną. Czas pokaże czy Piron de la Carette będzie w stanie obronić ten kraj czy też wręcz poprowadzić go do wielkości.

- brak zmian stabilności

Nowa głowa państwa: król Piron II [wojskowy industrialista - -4% do dochodu, -2 KP co turę, koszt pieniężny dywizji zmechanizowanych i pancernych spada o 1 mln]
Odpowiedz
#55
2714

Bretonnia walczy. W straszliwym starciu miasto-twierdza Marienburg, które być naszym bastionem przed inwazją komunistów upadło, lotnictwo Armii Czerwonej dominuje nieboskłon, a sama stolica w Couronne nie tylko została potwornie zniszczona, ale też nawet tymczasowo zdobyta wzbudzając atak paniki. Ale skala triumfu nad wojskami jaszczuroludzi trudno nie przecenić, to zwycięstwo dodało ducha oraz udowodniło świetne przywództwo króla Pirona II.

-1 stabilności, brak PP z Bezpieczeństwa (///. byłby większy spadek, do -3 za tymczasową utratę stolicy, ale zostało to zredukowane triumfem militarnym nad Moyolequetzal)

Couronne: -15 WP
Florida: -4 WP
Odpowiedz
#56
2715

Przemowa króla Pirona II do narodu:

Żołnierze, marynarze i piloci Królewskiej Armii Bretońskiej! Szlachetnie urodzeni, oficerowie i podoficerowie! Oficerowie polityczni! Szeregowcy walczący w okopach na całym frontu! Chłopi i robotnicy w fabrykach, zapewniający armii niezbędne zaopatrzenie! Bracia i siostry Bretończycy! Nasza ojczyzna, wspaniała Bretonnia, znów stanęła w obliczu widma komunizmu - bezbożnego, totalitarnego wynaturzenia, które ponownie wynurzyło swój łeb z ciemności krasnoludzkich twierdz! Wróg zadał nam ogromne straty, jednak nie pozostaliśmy mu dłużni, zadaliśmy mu szereg niezwykle bolesnych ciosów. Na równinach między Hemmerle a Couronne przeciwnik pozostawił setki tysięcy zabitych, rannych i wziętych do niewoli, jak również setki wraków czołgów, którymi chciał złamać nasz opór. Sytuacja jest ciężka, jednak wciąż tli się nadzieja. Nie jesteśmy sami - u naszego boku walczą siły Zakonu Wybrańców Chaosu, niepokonana flota Albiońskiego Krakena łupi wybrzeże przeciwnika, a wojska sojuszników ze wschodu toczą z komunistami krwawe boje w Górach Krańca Świata.

Rodacy! Walka nadal trwa, a jeśli zachowamy wiarę w Panią Jeziora, zwyciężymy! Dziś wszyscy jesteśmy Jej Rycerzami Graala!

//pobór z 2% na 4%, -15% dochodu
Odpowiedz
#57
2175

Król powołał na stanowisko premiera baroneta Meesa van Eisenhakkera.

Baronet van Eisenhakker jest znanym marienburskim kupcem i politykiem. Jako jeden z założycieli Unii Marienburskiej przyczynił się do szybkiego zakończenia konfliktu w Marienburgu i gładkiego, bezkrwawego przyłączenia miasta do Królestwa Bretonnii. W swym exposé nowy premier zapowiedział, że on i jego marienburscy koledzy dołożą wszelkich starań, by gospodarka Bretonnii zapewniła Armii Królewskiej jak najwięcej środków do prowadzenia największej wojny w dziejach świata - tak by możliwe było odzyskanie Marienburga i pomszczenie Couronne.
Odpowiedz