Turniej szachowy o puchar PNW
#11
Co do korespondencyjnych: https://www.chess.com/tournament/puchar-pnw/join/ebabf3
Łapcie link do turnieju. Jak dołączy cała piątka (ja, Prehi, Millenium, Gacuch i Fogler), to automatycznie turniej wystartuje.
Odpowiedz
#12
Patrząc na aktywność Foglera i Gacucha, to turniej blitza moglibyśmy zagrać codziennie.
@Millenium, @VegetaZen2 dajcie znać czy i kiedy wam pasuje.

Tymczasem w korespondecnyjnych mamy pierwsze rozstrzygnięcia: Fogler pokonał białymi Gacucha. Na zagrane przez tego pierwszego e4, Gacuch zdecydował się odpowiedzieć obroną sycilijską, w której z kolei Fogler wybrał wariant moskiewski (znany też jako "Canal Attack"). Partia przebiegała spokojnie do dziesiątego ruchu w którym Fogler popełnił błąd i zagrał Gf4, po czym Gacuch miał okazję wyprowadzić podwójny atak na gońca i skoczka poprzez ruch pion e5. Posiadając przewagę materiału Gacuch zaproponował wymianę hetmanów, nie przewidział jednak że w jej rezultacie Fogler będzie miał możliwość przeprowadzić zmasowane natarcie na niezroszowanego króla, które dzięki sporej precyzji ruchów doprowadziło ostatecznie do odwrócenia ról - w 22. ruchu skoczek Foglera przedarł się przez zasieki obronne czarnych i w krótkim czasie zbił gońca, wieżę i dwa piony, zapewniając białym przewagę materiału. Ostatecznie w 32. ruchu czarne straciły ostatnią figurę i poddały partię.
Odpowiedz
#13
Gacuch wygrywa białymi partię z Prehim. Białe zagrały d4 i rozwinęły figury w układ systemu londyńskiego. Czarne doprowadziły do zdublowania białych pionów na linii c, jednak Gacuch zdołał szybko wymienić jednego z nich na piona z linii d, co rozwiązało problem tej potencjalnej pozycyjnej słabości. Następnie doszło do wymiany hetmanów, po której białe wygrały piona. Gacuch przystąpił do realizacji tej przewagi - jego piony przejęły kontrolę nad centrum. W tym czasie Prehi postanowił ruszyć królem do przodu, chociaż prawdopodobnie należało skupić się na przegrupowaniu białopolowego gońca, który w pewnym momencie został wręcz całkowicie pozbawiony możliwości ruchu. Niedługo potem Gacuch zwabił króla Prehiego na centralne pole e4 i skończył grę poprzez mat wieżą w niecodziennej pozycji.
Odpowiedz
#14
Gacuch i Prehi rozergrali w szybkim tempie partię rewanżową - Gacuch ponownie zwyciężył, tym razem czarnymi. W odpowiedzi na e4 zagrano obronę sycylijską. Prehi zdecydował się na dość rzadko widywany wariant Staunton'a-Cochrane'a (1. e4 c5 2. c4). W dziewiątym ruchu Gacuch znalazł sposób na uniemożliwienie białym roszady, jednak przy wymianie hetmanów nie dawało to wcale dużej przewagi. Kluczowym momentem było ponownie przedwczesne wyprowadzenie do przodu króla przez Prehiego - próba asekurowania skoczka królem, była skazana na niepowodzenie i szybko skończyła się utratą tego pierwszego. Po wymianie większości figur Gacuch wypromował piona na hemtana i zakończył partię ładnym matem pionem.

---

Partia Gacuch - Millenium zakończyła się wygraną tego drugiego (grającego czarnymi). Gacuch ponownie użył systemu londyńskiego, jednak w dziewiątym ruchu pozbawił jednego ze swoich skoczków wsparcia piona, co natychmiast wykorzystał Millenium, wiążąc skoczka swoim gońcem i włączając do ataku swojego własnego konia. Oprócz utraty skoczka przez białe, nastąpiło również otwarcie linii c, wzdłuż której ruszył decydujący atak czarnych. Kontratak hetmanem na skrzydle królewskim nie był dość szybki i ostatecznie Gacuch zrezygnował widząc nieuniknionego mata na ostatniej linii w perspektywie następnego ruchu.


Aktualne wyniki:
Gacuch 2/4
Fogler 1/1
Millenium 1/1
Richtus 0/0
Prehi 0/2
Odpowiedz
#15
Partię Millenium - Richtus wygrał ten pierwszy. Rozegrano gambit królowej z obroną Ragozina. Równowagę zakończył błąd czarnych 12.Hxb2, po którym białe zagrały skoczka na a4 i uwięziły hetmana czarnych. Po wykonaniu kilku kolejnych ruchów poddałem partię.

W grze Richtus - Gacuch gracze zgodzili się na remis po 27 posunięciach. Białe ustawiły figury w systemie znanym jako Stonewall Attack, na co czarne odpowiedziały formacją obrony królewsko-indyjskiej. Partia przebiegała bardzo spokojnie, a obaj gracze uniknęli poważniejszych błędów, przez co w żadnym momencie nikt nie uzyskał wyraźnej przewagi.
Odpowiedz
#16
Fogler zagrał białymi partię włoską przeciwko Millenium. Czarne odpowiedziały obroną dwóch skoczków i wykonały długą roszadę. Białe popchnęły pionka w centrum, doprowadzając do jego zamknięcia, co tylko pomogło czarnym, których piony maszerowały na skrzydle królewskim w kierunku monarchy białych. Po kilku dalszych niedokładnych zagraniach ze strony Foglera, obrona pozycja białych załamała się i wieże czarnych przypuściły miażdżący atak po linii g. Mat był nieunikniony. Millenium umacnia się na prowadzeniu z dorobkiem 3/3.

Fogler odkuł się wygrywając czarnymi z Gacuchem. Gacuch ponownie zagrał system londyński, jednak zagrany przez Foglera kontrgambit Steinitza spowodował, że po debiucie czarne stały lepiej. Białe ustawiły hetmana na linii c, którą czarne otworzyły poprzez wymianę pionów w centrum i po chwili biały hetman musiał odpowiedzieć na atak czarnej wieży, gdy jednocześnie czarny skoczek groził widłami na króla i wieżę. Białe zmuszone były wymienić hetmana na wieżę. Grając ze stratą materiału Gacuch utrzymywał pozycję jeszcze przez kilkanaście posunięć, jednak jego król pozostał w centrum, co Fogler zdołał wykorzystać, dając ostatecznie mata hetmanem i gońcem na ostantiej linii.
Odpowiedz
#17
Hm.

Czemu na stronie Chess.com reklamy jakie dostaję jest poradnia psychologiczna i coś o leczeniu depresji...?
Odpowiedz
#18
Fogler pokonuje czarnymi Prehiego. Prehi ponownie zareagował na obronę sycylijską wariantem Staunton'a-Cochrane'a, tym razem z dużo lepszym skutkiem - już w siódmym ruchu białe wygrały gońca czarnych, po ewidentnym błędzie Foglera. Przewaga białych utrzymywała się dopóki Prehi w 19. ruchu nie zaatakował wrogiego hetmana skoczkiem...co umożliwiło Foglerowi wtrącenie Sxe2+, wygrywającego gońca białych z szachem, po czym nastąpił kolejny szach skoczkiem i odejście hetmanem na bezpieczną pozycję. Po 32. ruchach Prehi zrezygnował w obliczu miażdzącej przewagi materiału po stronie Foglera.

Partia Prehi - Richtus miała ciekawy przebieg. Białe w odpowiedzi na obronę francuską (1.e4 e6) pchnęły piona e do przodu (atak Steinitza 2. e5), co mogło prowadzić do ciekawej pozycji, jednak po d5, białe odpowiedziały d4, przez co pozycja uległa transpozycji w dobrze znany mi układ wariantu zamkniętego obrony francuskiej, w którym mogłem zagrać atak Paulsena (skoczek c6, hetman b6). W 11. ruchu Prehi popełnił błąd ustawiając swojego skoczka przed hetmanem i blokując tym samym hetmanowi drogę do obrony piona na d4. Mój pion z linii c, zbił więc e4, na co Prehi odpowiedział bijąc mojego gońca swoim gońcem...liczyłem się z taką możliwością, jednak szczerze mówiąc nigdy wcześniej nie grałem tego wariantu. Zamiast odbijać gońca kontynuowałem szarżę pionem, który zbił jeszcze piona c i w końcu feralnego skoczka na d2 od którego zaczęły się problemy białych. Wtedy przy mojej jednopunktowej przewadze Prehi kolejny raz zagrał niedokładnie - zbił mojego piona hetmanem, zamiast skoczkiem, przez co mogłem za darmo zbić piona b i niedługo potem kompletnie oczyścić skrzydło hetmańskie z białych pionów. Następnie wymieniliśmy hetmany i weszliśmy w końcówkę mając po dwie wieże i różnopolowe gońce...z tym że ja miałem jeszcze dodatkowe 3 piony. Prehi umieścił jednak swojego gońca na d6, gdzie był on prawdziwym cierniem w moim boku, więc zdecydowałem się na długą roszadę i oddanie wieży za gońca i piona, co nieco uprościło pozycję. Ostatecznie po wymienie wież musiałem pchać do przodu moje wspomagane gońcem piony, które Prehi starał się blokować wieżą, przy dwóch punktach straty w materiale. Próba kontrnatarcia białych przy użyciu pionów na skrzydle królewskim zakończyła się jednak katastrofą, gdy ich król został zepchnięty na pole w którym czarne zagrały 35. d4+ wygrywając wieżę i zmuszając białe do poddania partii.
Odpowiedz
#19
Millenium przegrywa białymi z Gauchem. Białe zagrały partię hiszpańską (Ruy Lopez opening). Czarne od razu postanowiły wyjaśnić los gońca poprzez a6 (obrona Morphy'ego), białe wycofały gońca na a4 (wariant Kolumba). Obie strony wykonały krótką roszadę, po czym czarne nieroztropnie popchnęły piona na b5, oddając po wymianie dwa piony, za jednego tylko piona białych - co po kilkunastu posunięciach pozwoliło białym uzyskać wolnego piona na skrzydle hetmańskim. W momencie kiedy wynikająca z tego przewaga białych wydawała się być nie do powstrzymania, białe zagrały Wxe5 i oddały wieżę za piona - ten zupełnie niespodziewany błąd Millenium dał Gacuchowi przewagę materiału, którą zrealizował doprowadzając do końcówki król+wieża vs. król.

Partia Richtus-Fogler zakończyła się wygraną białych. Fogler wcześniej z sukcesami użył wariantu moskiewskiego w obronie sycylijskiej grając z Gacuchem, teraz sam zmierzył się z tym debiutem. Po dość spokojnym otwarciu obrałem za cel utworzenia łańcucha pionów "skierowanego" w stronę skrzydła królewskiego, jednak jak się okazuje realizacja tej idei to nie był wcale taki genialny pomysł (silnik zaczął pokazywać przewagę czarnych w momencie kiedy uzyskałem pozycję z której w trakcie gry byłem (nadmiernie jak się okazało) zadowolony. W tym momencie z pomocą przyszedł jednak Fogler, który popchnął piona f, chcąc zburzyć mój łańcuch pionów. Po wzięciu jego piona okazało się jednak, że może odbić pionem g (osłabiając znacznie strukturę wokół króla) lub gońcem sprzed króla - zagrany został ten drugi wariant, który jednak powodował podstawienie piona mojej wieży, która zbiła z szachem. Niedługo potem hetman czarnych padł ofiarą ataku z odsłony i nie było czego zbierać.
Odpowiedz
#20
60% gier za nami. Aktualna tabela:

miejsce - gracz - punkty zdobyte / gry rozegrane || małe punkty

1. Gacuch 3,5 / 7 || 4,25
2. Millenium 3 / 4 || 9
3. Fogler 3 / 5 || 7
4. Richtus 2,5 / 4 || 4,75
5. Prehi 0 / 4 || 0
Odpowiedz