Azyl - Informacje ogólne
#4
Drastyczne zmiany na ziemi na wskutek walki z globalnym ociepleniem drastycznie przyczyniło się do równie tragicznego spadku jakości życia mieszkańców. Stłoczone w miastach masy zostały pozbawione wygód, a ich niezadowolenie tylko narastało, zwłaszcza gdy widziały jak ludzie bardziej zamożni mogli mieć w poważaniu wszelkie ograniczenia związane z wpływem na środowisko czy kosztów energetycznych. Nandan stanowił rozwiązanie dla narastającego kryzysu społecznego. Wspólny problem przyczynił się do międzynarodowej współpracy co pozwoliło na utworzenie programu kolonizacyjnego "Azyl" pod egidą ONZ. Azyl stanowił ideę utworzenia od podstaw nowego narodu, pozbawionego uprzedzeń oraz kierujących się uniwersalnymi wartościami równości, braterstwa oraz pokoju. Odciążenia planety oraz znalezienia nowej przestrzeni do życia dla mas ludzkich.
Pierwsze lata
Choć idea wydała się słuszna, realizacja nie przebiegała pomyślnie. Pierwsze lata były ciężkie. Administracja ONZ skupiła większość sił oraz materiałów z prefabrykatów na produkcję prowizorycznych zabudowań dla ludności cywilnej tworząc kolejną betonową dżunglę, dla ludzi, którzy z podobnych, ciasnych struktur właśnie planowali się uwolnić. Drugim najbardziej rzucającym się w oczy elementem były błękitne hełmy sił porządkowych próbujących siłą zapanować nad powstałym tyglem kulturowym oraz niekontrolowanymi transportami kolejnych migrantów z ziemi złapanych na wzniosłych hasłach o "raju na Nandańskiej ziemi". Oliwę do ognia dodał reportaż o traktowaniu Azylu przez polityczne elity jako łatwego, humanitarnego sposobu rozwiązania wszelakich problemów od kryzysów migracyjnych przez szalonych, nieetycznych naukowców po wysyłkę więźniów jak do kolonii karnej. Wysyłano i przyjmowano wszystkich gdyż jednolity system kontroli podróżujących nie istniał. Przynajmniej w jedną stronę. Bogaci mieli gdzie wrócić.
Zmiany
Zmiany zaczęły się powoli - od prostego pytania "Czy ONZ realizuje swoje założenia?". Odpowiedź nie była oczywista. Liczne fundusze, które zostały przeznaczone przez organizację na rozwój kolonii pośrednio pomagały społeczeństwu, ale zostały przeznaczone w pierwszej kolejności rozbudowę prowizorycznego mieszkalnictwa oraz aparatu bezpieczeństwa w celu tłumienia ognisk zapalnych. Dynamiczny rozwój liczebności społeczeństwa w połączeniu z kolejnymi transportami przyczynił się do znacznych braków podstawowych towarów oraz powszechnego ubóstwa wśród mieszkańców a głód dla wielu stanowił codzienność.
Skłócone ugrupowania dotychczas połączył wspólny element - niechęć do aktualnie panującej, autorytarnej administracji. Liczne, zorganizowane protesty zostały ozdobione hasłami poprawy standardów życia oraz przeciwko aktualnej polityce otwartych drzwi. Zjednoczona opozycja zarzuciła aktualnej administracji korupcję, obojętność wobec tragedii jaka dzieje się w Azylu oraz przekształcenie kolonii w miejsce zsyłki dla każdego podejrzanego elementu co było sprzeczne z szczytnymi ideami jakie przyświecały założeniu kolonii.
Zorganizowane oddolnie referendum dało znaczący znak o konieczności dogłębnych reform ustrojowych oraz dopuszczenia do głosu społeczność Nandanu. Ograniczenie autorytarnej władzy stanowiło pierwszy z kroków, a za nim znaczne reformy ustrojowe oraz gospodarcze.
Dziś
15 lat po zmianach Azyl wciąż nie stanowi wymarzonego raju na ziemi, borykającego się ze swoimi problemami, które stopniowo są rozwiązywane. Znaczne inwestycje w sektor rolnictwa i przetwórstwa pozwoliło na ograniczenie uzależnienia od zasobów dostarczanych z orbity. Polityka otwartych drzwi mimo iż została ograniczona, dla wielu wciąż stanowi stosunkowo prostą ścieżkę do osadnictwa. Aktualny kompromis polityczny nie stanowi również idealnego rozwiązania, lecz jest wypadkową protestów, znacznego wpływu jaki miała ziemia na utworzenie kraju oraz niechęci dawnych mecenasów na całkowite zerwanie więzów z danym projektem. 

Sekretarz generalny: Najważniejsza osoba w państwie, której kadencja trwa 5 lat i jest wybierana poprzez powszechne i równe wybory. W ramach swoich kompetencji jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, wpływa na politykę międzynarodową oraz dysponuje prawem rozwiązana rządu czy veta wobec ustaw obradowanych w parlamencie. Przed wyborami kandydaci muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią i być zaaprobowany przez władze ONZ. Jego gabinet często też stanowią przedstawiciele z ziemi.

Rząd: Premierem danego rządu najczęściej zostaje prezes ugrupowania, które uzyskało najwięcej głosów poparcia w równych, powszechnych i tajnych wyborach, które odbywają się co 4 lata. Premier jest nominowany przez sekretarz i może być również przez niego odwołany w przypadku rozwiązania rządu przy wcześniejszych wyborach. Jako druga najważniejsza osoba w państwie, premier powołuje swój gabinet mianując na poszczególne ministerstwa, które są przez niego utworzone. Wyjątek stanowią ministerstwo obrony narodowej, spraw wewnętrznych. W przypadku danych gabinetów, ich ministrowie powoływani są przez sekretarza generalnego i często stanowią byłych przedstawicieli czy doradców ONZ. 
Sądownictwo: Sądy stanowią trzecią, niezależną władzę w kraju. Stanowi każdy rodzaj sądu od powszechnych, przez administracyjne po najwyższy. 

Polityka otwartych drzwi: Pozostałości po minionych latach boomu kolonizacyjnego. Polityka kraju wobec wszelkich uchodźców czy przesiedleńców jest wyjątkowo przyjazna a każdy osiedleniec z ziemi ma zapewnione kompleksowe przygotowanie do życie na Nandańskiej kolonii wraz z przedstawieniem wszystkich praw, obowiązków oraz lokalnej kultury. W stosunku do pierwszych lat wprowadzono weryfikację nowoprzybyłych w celu wydalenia ludzi o znacznej demoralizacji bądź skazańców, którzy zostali wysłani z Ziemi.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Azyl - Informacje ogólne - przez Enter - 2021-10-16, 20:54
RE: Azyl - Informacje ogólne - przez Enter - 2021-10-16, 20:55
RE: Azyl - Informacje ogólne - przez Enter - 2021-10-16, 20:58
RE: Azyl - Informacje ogólne - przez Enter - 2021-10-16, 20:59