Wielka Wojna (2714-2715) - Front Bretonński
#2
2715


Wraz z początkiem kolejnego roku, na froncie bretonńskim sytuacja była względnie spokojna, a przynajmniej na samym lądzie. Obydwie strony rozpoczęły strategiczne przemieszczenia wojsk do kolejnych operacji. Wojska ZSRR w reakcji na załamanie się Twarzołamaczy wysłały Korpus Reiklandu w celu zabezpieczenia granicy. Operacja zakończyła się powodzeniem i Armia Czerwona zabezpieczyła Jouinard. Zanim wojska ZSRR porządnie się okopaly, Zakon oraz V Korpus Lekki wykończyli pozostałe wojska Twarzołamaczy i resztki oporu, w rezultacie anihilując klan Twarzołamaczy jako twór polityczny. Ze względu właśnie jednak na dużą obecność wojsk ZSRR w Jouinard, dowództwo Zakonu rozkazało jednemu ze swych korpusy zmechanizowanych z północy by ten zwrócił się na południe na wypadek ofensywy ZSRR z terytorium Twarzołamaczy na Zakon. Ostatecznie, ani jedna ani druga strona nie ruszyła do bezpośredniego starcia, a front przycichł na względnie niepewnej linii.

[Obrazek: zLWjpfs.png]

W międzyczasie też, wojska Moyolequetzal, które zostały straszliwie przerzedzone w poprzednim roku wojny rozpoczęły ewakuację na południe do ojczystego kraju, gdzie miały wziąć udział w operacjach obronnych oraz w walkach w Estalii. Rezultatem tego był fakt, że linia frontu komunistów była znacznie słabsza niżby się mogło wydawać.

Problemem natomiast po stronie ZSRR był fakt, że oryginalnie sztab Armii Czerwonej planował by I Korpus Lotniczy obstawił front bretonński, podczas gdy IV Korpus Lotniczy został wysłany do utrzymania dominacji powietrznej na wschodzie na terytorium DR-WAAGH i Ostlandu. Jak się okazało bowiem, lotnictwo zarówno Bretonnii jak i Zakonu wciąż trzymało się względnie dobrze i mogło utrzymać w powietrzu aż 20 szwadronów myśliwców. Spowodowało to dużą konsternację w sztabie ZSRR, ale przyjęto założenie, żę skoro na froncie wschodnim Chaos nie wystawił prawie nic w powietrzu można w razie czego przekierować część wsparcia z IV Korpusu cały czas wypełniając zadanie. Niestety - założenia te zostały zmiażdżone w praktyce, gdy się okazało, że WWL w tym roku wojny wystawiło nie tylko masę, to przerażających myśliwców o niespotykanych właściwościach. Ostatecznym rezultatem był fakt, że nie można było sensownie odesłać całości IV Korpusu do pomocy Bretonnii, a to znaczyło, że ZSRR nie miało już decydującej przewagi w powietrzu.

[Obrazek: F64EWfJ.png]
-
[Obrazek: Aia2Jyh.png]

Po wstępnym okresie przygotowań, wojska Bretonnii rozpoczęły generalną ofensywę na froncie mariengburgskim pod kryptonimem “Operacji Forteresse”. Tuż przed jej rozpoczęciem, wojska bretonńskie wykonały serię “próbnych” ataków Vingtiennes na Nissendorf oraz Didem. W wyniku tych ataków Bretonnia zdobyła szacowaną informacje o sile frontu i na jej podstawie podjęła decyzję o ignorowaniu Didem i ataku bezpośrednio na Nissendorf. Jednocześnie jednak, ponieważ ten próbny atak się odbył, wojska ZSRR były doskonale przygotowane i Korpus Rezerwowy Dainy Durinsson mógł zareagować niemalże natychmiast w reakcji na atak. Sama ofensywa obejmowała cały front, wśród których można wymienić trzy ważne bitwy - zmasowany szturm na Nissendorf, bitwa wiążąca w Broekwater i niejako “zapomniany” atak na Klessen. Jak się bowiem okazało zarówno ZSRR jak i Bretonnia nie traktowały Klessen priorytetowo - broniło go ledwie dwie dywizje piechoty, natomiast Bretonnia chciała właśnie Klessen “otoczyć” by zmiażdżyć wojska tam w kotle, chociaż obiektywnie nie było w nim nic wartego. W rezultacie, chociaż na Klessen poszedł najsłabszy atak ze strony Couronne, to dokonał tam największego spustoszenia i komunistyczna II Armia kompletnie straciła wartość bojową, ewakuując się do Marienburga, zanim przybyło wsparcie ze strony III Korpusu Pancernego ZSRR, które w tym czasie było związane walką. Rezultatem tej akcji był fakt, że II Korpus Pancerny Couronne mógł z Klessen skręcić i dołączyć do bitwy Niddesdorf. W reakcji na ofensywę bretońskiej monarchii, Korpus Rezerwowy Dainy błyskawicznie znalazł się w Niddesdorf gdzie bardzo skutecznie zwolnił ofensywę wojsk bretonńskich. Wzmocnione runami magiczne pancerze pojazdów wojskowych Dainy miały doskonałe osiągi na tym polu bitwy. Niestety dla komunistów, nawet z jej wsparciem Bretonnia miała dalej dużą przewagę na lądzie, w dużym stopniu podyktowaną tym, że znacząca część wojsk pancernych ZSRR była na wschodzie w rejonach Ostlandu. W Broekwater ZSRR obroniło się bardzo dobrze, łatwo odrzucając przeciwnika i zadając spore straty, a następnie wycofując się do Marienburga, by potem III Korpus Pancerny mógł przybyć do bitwy pod Niddesdorf.

[Obrazek: I0aIRxM.png]

Ironią całej sytuacji jest fakt, że od samego początku ZSRR planował by bronić się na linii Marienburg-Nissendorf-Didem. W zamyśle, miano się “spokojnie” wycofać na te pozycje i tutaj całkowicie zatrzymać wroga. Niestety dla Armii Czerwonej, rozbicie in detail II Armii w Klessen oraz skoncentrowanie armii pancernych w Niddesdorf w trójstronnym ataku sprawiło, że ZSRR zaczęło tą długą i straszliwie morderczą bitwę o to miasto przegrywać. W pierwszej fazie bitwy Bretonnia osiągnęła taktyczną przewagę na poziomie 2.5 do 1 w ilości dywizji na szerokim równinnym froncie, która została nieco zredukowana po dotarciu III Korpusu Pancernego z Broekwater. W reakcji na ofensywę Bretonnii, I Korpus Rakietowy ZSRR rozpoczął ostrzał rakietami taktycznymi w bitwie pod Nissendorf, dokonując względnie sporych strat i unikając strąceń ze strony Zakonu Wybrańców ze względu na zbyt daleki rozstaw silosów z antyrakietami Zakonu. Mimo tego, w tym straszliwym młynie, w którym miażdżone były tysiące ludzi Bretonnia uzyskiwała coraz większą przewagę, nie tylko w powietrzu, ale nawet i na niebie - redukując skuteczność bombowców po stronie ZSRR. Ze względu też na fakt, że ostrzał rakietowy na froncie zachodnim skupił się na ostrzale taktycznym w regionie Nissensdorf, Zakon Wybrańców Chaosu odciążony rozpoczął ostrzał rakietami strategicznymi w regionie Nissensdorf i Didem, niszcząc infrastrukturę i umocnienia komunistów. Wreszcie, należy dodać, że doktryna pancerna ZSRR była obusieczna. Chociaż czołgi Armii Czerwonej mogły prowadzić świetną obronę manewrową w regionie Boekwater, to w decydującym starciu o Nissensdorf zwyczajnie brakowało im pancerza by wytrzymać trafienie ze zwykłych APC Bretonnii.

[Obrazek: CfHz5U5.png]

ZSRR początkowo zaczęło wysyłać dodatkowe rezerwy piechoty z okolicznych armii, konkretnie VII Armii w w Didem. Bretonnia miała jednak tych rezerw więcej i w końcu sytuacja stała się rozpaczliwa dla komunistów, którzy zostali zmuszeni do wycofania się z Niddesdorf do Lehmburga, przez rzekę, bojąc się inaczej całkowitego otoczenia Marienburga. Siły ZSRR w Marienburgu były zaś zbyt słabe by realnie wytrzymać pełne natarcie i w tej sytuacji, niedługo po rozpoczęciu walk o miasto VIII Armia ZSRR się wycofała. W walkach o miasto siły bretonńskie wsparła też flota. W rezultacie Armia Czerwona zajęła nowe pozycje na linii obrony Didem-Lehmburg. Z południa ZSRR przybył też “Korpus Przeciwuderzenia” Oroga Orczysona, który oryginalnie miał służyć jako jako pomoc na froncie w Twarzołamaczach, potem jako rezerwa w okolicach granicy z Orleanem, a na końcu sztab zdecydował, że w sumie to najlepiej użyć tej armii tam gdzie Bretonnia realnie atakuje - czyli na froncie przy Mariengburgu. Znacząco przerzedzona armia Bretonnii wyraźnie zmęczona straszną bitwą pod Nissensdorfie zdecydowała o zatrzymaniu ofensywy.

[Obrazek: XxOnzeT.png]

Ogólnie, na froncie bretonńskim w praktyce obydwie strony poniosły klęskę. Bretonnia liczyła prawdopodobnie na więcej w tej operacji i raczej liczyła na kompletne zmiażdżenie wojsk komunistycznych w kotle, niż na bezlitosną krwawą bitwę, która straszliwie przerzedziła jej armię. Jednocześnie, ZSRR nie dało rady utrzymać linii obrony i utracono Marienburg i Nissendorf, w znaczącej mierze wypychając Armię Czerwoną z Bretonnii. Obydwie strony straszliwie się wykrwawiły w tych starciach i pozostaje tylko pytaniem jaka będzie przyszłość. W tym samym czasie bowiem gdy toczyła się bezwzględnie krwawa bitwa o Nissensdorf zaczęły przybywać pierwsze informacje o tajemniczej zarazie, która się rozgorzała w Estalii...


Bretonnia

I Korpus Pancerny (la Carette*****[Guerre Éclair!][Militarny Geniusz])[Edine de Tourraine*]: 2 pancIII 1 zmechII, 3 zmechIII* 1 zmechIIIplot - Niddesdorf
II Korpus Pancerny (Vers****[Guerre Éclair!]): 2 pancII 3 zmechIII* 1 zmechIIIplot - Niddesdorf
III Korpus Pancerny (Verlock von Einzbert*** [Guerre Éclair!]) - 2 pancIII 3 zmechIII*, 1 zmechIIppanc - Niddesdorf
IV Korpus Lekki (Riszelię***) - 5 zmechIII*, 1 zmechIIppanc - Marienburg
V Korpus Lekki (Ahigienix**) - 4 zmechIII* - Castres

Groupe de Combat de Funés (de Funès***[Weteran walk miejskich]): 4 piech III, 1 piechIIppanc- Marienburg
2 Armia (Random**): 3 piechIII 1 piechIIIppanc - Nissensdorf
3 Armia (Obelix): 1 piechIII 1 piechIIIppanc - Vingtiennes
Groupe de Combat Asterix (Asterix*[Egida Couronne]): 3 piechIII 1 piechIIIppanc - Nissensdorf
Armée du Reik (Hilde von Karma**[Żelazny Spokój]) - 2 piechIII - Vingtiennes

1 Eskadra Pościgowa (Bordo***): 3 mIII - Carette
2 Eskadra Pościgowa (Depardieu**): 3 mIII - Carette
3 Eskadra Pościgowa (Zidane** [Rozpoznanie]): 3 mIII - Larett
1 Eskadra Taktyczna (Mordo**): 2 bII - Larret

Flotte Combinée (Emilia Teste*): 2 krII 3 niII - Varaland

Zakon Wybrańców Chaosu

1 KZ - 2 zmech III ppanc, 2 zmech IIIplot, 2 zmech II, 1 ś III - Nissensdorf
2 KZ - 1 zmech III plot, 2 zmech III, 1 zmech II - Pornic
Armia Osłonowa (Ser Bronn ** [Obrona Mobilna]) - 1 zmech III ppanc, 1 zmech III plot, 1 zmech II, 1 ś III - Castres

Armia Rezerwowa - 3 piech II - Vierzon
Siły Ekspedycyjne Zakonu Nurgla (Ser Lloras) - 3 piech II - Vierzon
Garnizon Twierdzy Chalons (Dem Varlug**) - 3 piech III plot - Puszcza Chalons
Legion Chaosu - 1 piech III, 1 zmech II ppanc - Castres (Twarzołamacze)
Armia Linii Południowej (Ser Ilyn**) - 6 piech III ppanc, 3 piech III plot - Figeac, Castres (Zakon), Aquitanne
Armia Przeciwlotnicza (Ser Barristan) - 2 piech III plot - Vierzon

1. Flota Przechwytująca (gen. lot. Georges Batroc***) - 10 mIII - Mousillon
2. Flota Przechwytująca (gen. lot. Vittorio Orlando***) - 1 mII p 6 mIII - Rodez

ZSRR:

III Korpus Pancerny (generał Chretien de Troyes***) - 3pancIII, 3zmechIII - Lehmburg
I Korpus Rakietowy (generał Thored Balinssona**) - 1zmechIV, 2zmechIII - Didem
Korpus Rezerwy (generał Daina Durinsson *** [Egida Socjalizmu]){Thorin syn Thorna *} - 5 zmechIII - Lehmburg
Korpus Kontruderzenia (generał Orog Orczysyn **) - 1pancIII, 2pancII, 3zmechIII, 1 zmechII - Didem

I Armia (generał Schutzmann) - 1piechIII, 1piechIIIppanc - Lehmburg
II Armia (generał Vladimir Gwałciopalić) - 2piechIII - Klessen
III Armia (generał Otto Tirpitz) - 3piechIII - Lehmburg
VII Armia (generał Gangwolf) - 3piechIII, 1piechIIIppanc, 1piechIIIplot - Didem
VIII Armia (generał Gloin Flokisson) - 1piechIII, 1piechIIIppanc, 1piechIIIplot - Lehmburg

I Korpus Reiklandu (generał Schwermutt) - 6piechIII, 2piechIIIppanc - Jouinard

I Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Bilbo Baggins *** [Rozpoznanie]) - 2mIII*, 9 mII - Altdorf
II Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Samwise Gamgee** [Bombardowanie precyzyjne]) - 5 bII, 2mIII*, 2mIII - Dotternbach
V Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Rottenbach*) - 2mIII*, 3mII - Karak Norn

Awanse

lol
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Wielka Wojna (2714) - Front Bretonński - przez Verlax - 2021-08-25, 21:25