Ogłoszenia
Po sprawdzeniu budżetów (no, zostały jeszcze poprawki u tych co na bieżąco nie poprawiali) przedłużenie ostateczne tury.

Deadline handlowy (kolonizacyjny, połowowy, WYWIADOWCZY na oznaczenia złóż I AKTUALIZACJĘ CHOLERNYCH INFORMACJI OGÓLNYCH) zostaje niniejszym przesunięty na 09.05 (poniedziałek za tydzień) o 22:00.
Po zakończeniu deadline kolonizacyjnego (handlowego) będzie ujawnienie surowców w prowach skolonizowanych (jeśli jakieś ofc będą).

Deadline wojskowy I NA EMBARGA zostaje przesunięty na sobotę 14.05 o 22:00.

***
MG nie planuje dawania nowego ciągu eventów dla graczy (tj. eventy dla każdego). Planowane są tylko eventy od-graczowe (efekty działań graczy). Stanowczo informuję że wszelkie wzmianki o eventach do dania, przypomnienia itp. do rzeczy na tą turę co do zasady przyjmuję do końca budżetu handlowego, a jeśli mogą wpływać na innych graczy to proszę się z nimi BARDZO pośpieszyć - nawet jak będą przed deadlinem handlowym, to w razie jakby były jakieś bardzo drastyczne (ale jeszcze nie dotyczące wojen) , to mogę odrzucić jak będą tuż przed.

Rzeczy wymagające odpisu... które zostały wrzucone na forum przed dzisiaj, proszę się przypominać w razie braku odpowiedzi od 05.05 włącznie.

Rzeczy wymagające odpisu wrzucone od dzisiaj (01.05) włącznie obowiązuje 6 dni oczekiwania przed wrzuceniem do przypomnień. A jak wyjdzie że przypomnisz mi o czymś dotyczącym deadline handlowego po deadline handlowym? Ojej, ale to wtedy odpowiedź zdążę zrobić przed kolejnym handlowym!

Nie przyjmuję tajnych próśb o przedłużenie deadline/tury. Proszę o to wnioskować na jawnym forum. Na przykład zakładając odpowiedni temat i tam pisząc - argumenty można zalinkować z TFa, ale chcę by to było zgłaszane jawnie.

***
Z eventów to jeszcze Manticore otrzyma nagrodę za jedyny bezbłędny budżet w turze, WCN, Shiroihan i Azyl za czytelność budżetów, no i rozstrzygnie się między FAU, ANZAC i Albionem kto otrzyma "nagrodę" za najgorszy budżet miesiąca.
Chciałbym tu zaznaczyć że laureat otrzyma go gdy wszyscy wymienieni zakończą poprawki, więc jak ktoś otrzyma negatywny event po deadline handlowym (i na przykład nie będzie mógł zakupić dodatkowych DP, które by mu były potrzebne) to będzie tylko i wyłącznie Wasza / jego wina (jego, bo widząc rząd wielkości błędów mogę dać mu evencik zanim wszyscy skończą poprawki).

Z ostatnich rzeczy - tuż przed deadlinem wojskowym 2-3 doby będę znów sobie robił wolne w celu niespamowania mnie na ostatnią chwilę pytaniami przez spóźnialskich. W tamtym czasie będę może czasem na coś odpowiadał i na pewno wrzucę Pogłoski... które celowo są w takim terminie, byście mieli małą szansę na reakcję. ^^
Odpowiedz
Obiecałem komuś że dodam zasady dotyczące satelitarnej obserwacji. Zasady są tylko dla Nandanu i przy wywalonych z systemu (gry) satelitach per se wymagały by były doki orbitalne i podobne rzeczy, no ale one powoli są, więc czas.

Dodane do Cennika, jako "Akcje":


Cytat:[*] Obserwacja satelitarna obszaru/akwenu (wymaga: posiadania stacji kosmicznej/doku orbitalnego/statków kosmicznych/rakiety kosmicznej III [w ostateczności]) - umożliwia obserwację obszaru [zazwyczaj geograficznego, np. O, ale może dotyczyć np. całego kraju jak AMAT - pytać MG czy dobrze określasz granice "obszaru", jak to nie region geograficzny/akwen] z kosmosu przez turę. Nie jest to obserwacja bardzo szczegółowa, ale jest czymś podobnym do bardzo dobrego zwiadu lotniczego bez ryzykowania samolotów i osiągania przewagi powietrznej.
Można wariantowo użyć szczegółowej obserwacji bardzo konkretnego miejsca/wydarzenia w jednej prowincji w takiej samej cenie [np. obserwacja wyłącznie jednego lotniska w jednej prowincji].
Koszt: 15-(poziom Nauki+Przemysłu) mln $. W wypadku korzystania wprost tylko z "posiadania rakiety kosmicznej III" koszt wynosi 30 mln $ bez uwzględniania nauki i przemysłu.
Obserwację satelitarną należy zadeklarować w tajnych wydarzeniach, w budżecie/rozkazach się nie liczy. Ale w rozkazach, jak korzystasz, zalinkuj - inaczej nie skorzystasz.
Można zakłócać cudze akcje obserwacje poprzez użycie posiadanych statków kosmicznych. Nie posiadasz? Kurczę, szkoda.
Można utrudniać obserwacje z orbity (przy okazji też lotnicze) przez stosowanie zasłon dymnych, maskowania itp itd.

[*] Obserwacja satelitarna prowincji (wymaga: posiadania stacji kosmicznej/doku orbitalnego/statków kosmicznych + Nauki IV + Przemysłu IV) - umożliwia bardzo dokładną obserwację jednej prowincji przez turę. Biorąc pod uwagę że robimy zdjęcia satelitarne co do 1 metra, trzeba zaznaczyć co konkretnie obserwujemy, czego wypatrujemy - ręczne przesiewanie danych lub przepuszczenie przez komputer nic nie da, jeśli nie wiemy jakie chcemy zadać pytanie. Jak chcemy się dowiedzieć "co jest ciekawego", proszę załączyć 200 mln$ na wynajęcie dodatkowych urzędników, a MG powie wszystko co tam ciekawe (a Ci biedni urzędnicy przez lata będą analizować np ilość spuszczanej wody w klozetach). Uwaga: wszystko co ciekawe to może być nic, ale kasa wydana...
Koszt: 15 mln $.
Obserwację satelitarną należy zadeklarować w tajnych wydarzeniach, w budżecie/rozkazach się nie liczy. Ale w rozkazach, jak korzystasz, zalinkuj - inaczej nie skorzystasz.
Można zakłócać cudze akcje obserwacje poprzez użycie posiadanych statków kosmicznych. Nie posiadasz? Kurczę, szkoda.
Można utrudniać obserwacje z orbity (przy okazji też lotnicze) przez stosowanie zasłon dymnych, maskowania itp itd. Ale w wypadku tej akcji powodzenie tego jest bardzo ograniczone.
Odpowiedz
Nie poprawili budżetów z 2206 jeszcze:
RoboTech @el roberto
Albion @Milord
FAU @Ilimen
Nowa Etiopia @Herc
Transaarde @Fogler
DRS @Rizi

Poza Rizim, wszyscy wymienieni mieli sprawdzone budżety jeszcze w kwietniu i w większości (poza Milordem, który cośtam napisał 27.04) nawet nie raczyło nijak odpowiedzieć.
W związku z tym, poza tym że tradycyjnie jeśli ktoś nie zdąży do tury wojennej, to nie działa mu handel i rozkazy, to jeszcze wprowadzam bana na odpisy dla zalegających z poprawkami. Do czasu napisania poprawek - i zaakceptowania ich przeze mnie - Ci gracze nie otrzymają żadnego odpisu i oczywiście żadne wnioski o przedłużenie deadline'ów też nie będą brane pod uwagę. Jedyny wyjątek robię dla Riziego który miał dwa dni mniej na odpis - ban na odpisy dla Riziego obowiązuje od końca deadline handlowego (nie żeby on coś zmieniał).
Zaznaczam, że ban dotyczy też odpisów dla innych graczy, jeśli dane pytania/działania dotyczą gostków z listy wstydu.

[Obrazek: HWRDKo7.jpg]
Mam nadzieję, że zmotywowałem choć trochę.
Odpowiedz
Wyjątkowo wyrażam zgodę dla Millenium na deklarację "Ekspansji oligopolu" dłużej niż do deadline handlowego. Ale musi to być zadeklarowane do 9.05 22:00 -> bym mógł to zobaczyć zanim zrobię sobie wolne przed deadlinem.

Jest to wyjątkowe i jednorazowe i jak będzie o to prośba w kolejnej turze to odpowiem "ależ możesz przed kolejnym deadlinem handlowym!" (czyt. pytania do MG o jakieś wyceny inwestycji po sprawdzaniu budżetów to proszenie się o brak odpowiedzi w czasie, bo najcześciej mają najniższy możliwy priorytet, niżej są tylko odpisy na sprawdzanie budżetów pod tytułem "A JA MYŚLĘ ŻE MAM DOBRZE!" (... strzelałbym. Ej... przecież ja mogę strzelać...)
Odpowiedz
W związku z dużym natłoczeniem postów przed deadlinem handlowym który powoduje nerwówkę też u MG, niniejszym przesuwam wszystko o 1 dobę, a wojskowy nawet o 2 doby.


Deadline handlowy (kolonizacyjny, połowowy, WYWIADOWCZY na oznaczenia złóż I AKTUALIZACJĘ CHOLERNYCH INFORMACJI OGÓLNYCH) zostaje niniejszym przesunięty na 10.05 (wtorek) o 22:00.
Po zakończeniu deadline kolonizacyjnego (handlowego) będzie ujawnienie surowców w prowach skolonizowanych (jeśli jakieś ofc będą).

Deadline wojskowy I NA EMBARGA zostaje przesunięty na poniedziałek 16.05 o 22:00.




...
...
...
@Millenium ma czas do 11.05, zjebałem, bo patrzyłem na zły miesiąc w kalenadarzu, klątwa MG dopada każdego.

***
Jak potem znowu będzie dużo wszystkiego, pewnie będę nadal przesuwał, bo ja się robię nerwowy zamiast Was.
Odpowiedz
(2022-04-16, 17:12)prehi napisał(a): ... z przyczyn formalnych i wygodnościowych od 2207 wzwyż proszę temat "Wojsko" aktualizować co turę w nowym poście, a nie aktualizować jeden post. Niektórzy już tak robią i zaprawdę - dobrze robią. Aktualizuję też odpowiedni temat z szablonami postów.

Chciałbym przypomnieć o tej prośbie.

Jednocześnie zaznaczam, że nie trzeba tego robić jeśli nie ma zmian w wojsku lub CAŁE przed turą wojenną jest wymienione w rozkazach.

...ale jak nie będzie ani tak, ani siak a zwłaszcza jak dane z 2206 nie będą dostępne (a już zwłaszcza w 2208 dane z 2207), to będę musiał dawać karne stabhity.
Odpowiedz
Z przyczyn okołoczasowych, zaległościowych i nieobecnościowych, MG nie będzie udzielał w turze odpowiedzi na kolejne nowe posty.
Zwłaszcza odnoszące się do kwestii związanych z ostatnią pogłoską z 2207.
Odpowiedz
Wszystkim piszącym się na wojnę z Azylem przypominam, że wydarzenia rzeźne miały miejsce wczesnym latem (jest to dosłownie napisane w wydarzeniu). Jak ktoś będzie obrażał moją inteligencję pisząc że przemieszczał wojska na granicę od stycznia, to się obrażę i będzie bardzo niemiło, jak żołnierze pomrą na czerwonkę. Wszyscy.
Wink

(By nie było - dotyczy też Azylu, przynajmniej w części. Enter wie o co chodzi).
Odpowiedz
Został dodany w cenniku:


Cytat:Poligon - 5 mln $ (miejsce na 10 dywizji lądowych) [Działa zgodnie z <<Paragraf 21.99: Produkcja wojskowa realizowana poza obszarem bliskim do stolicy>>]


I w zasadach (Produkcja):

Cytat:Paragraf 21.99: Produkcja wojskowa realizowana poza obszarem bliskim do stolicy
W wypadku jeśli wojsko które robimy powstaje w bardzo dalekiej odległości od centrum kraju (domyślnie: odległe wyspy, względnie terytorium połączone drogą lądową ale przyłączone niedawno [podbój]), MG może uznawać że wojsko nie materializuje się w dowolnym miejscu 1 stycznia nowej tury [lub w inny termin tury wojennej, jeśli ulega przesunięciu], ale z opóźnieniem, zazwyczaj pomijalnym, ale w ekstremach mogącym sięgać kilku miesięcy [przykład: Wielka Brytania buduje korpus pancerny który ma się zmaterializować w Tasmanii], ale to zależy od tego czy obszar materializacji mógłby zapewnić sloty przemysłowe na produkcję [ilość WP cn. 10 lub inne możliwości].
Można uniknąć wszelkich opóźnień poprzez zbudowanie Poligonu (dla wojsk lądowych; dla lotnictwa i floty wystarczą lotnisko i baza morska), które będą poparte mocami produkcyjnymi w okolicy - co najmniej mocami równymi 10 WP lub "odpowiednik slota przemysłowego".
W każdym wypadku dane terytorium przez turę produkcji musi być połączone ze stolicą, ponieważ tak mówi Paragraf 22.

Paragraf 22:
Jeśli jest przerwany szlak komunikacyjny [Logistyka] między prowincją a stolicą, to w normalnych warunkach nie można robić w danej prowincji produkcji. Można zrobić inaczej tylko w sytuacji, jeśli prowincja jest połączona szlakiem komunikacyjnym ze stolicą.


Mam nadzieję że ww. poprawki kompletnie na nic nie wpłyną, poza tym że można teraz budować Poligony i używać je do celów fabularnych.
Odpowiedz
Ogłaszamy niniejszym rozpoczęcie się 8 tury (2208) edycji Nandan!

Gracze którzy brali udział w wojnach / na których konflikty znacząco wpłynęły, mają czas na edycję budżetów 2207 do 31.05 o 21:00. Należy przy tym napisać w rozmowach z MG vs BG co się edytowało i czemu - jeśli ktoś nie napisze "czemu", bez pytania o rację daję stabhita przy sprawdzaniu budżetów.
NIE MOŻNA EDYTOWAĆ TECHNOLOGII INACZEJ NIŻ ODEJMUJĄC PUNKTY ZA EVENT!

Osoby które nie brały udziału w wojnach itp. NIE MOGĄ EDYTOWAĆ BUDŻETU!!! - chyba że z uwagi na event, ale tu też należy pisać

Ponadto zabrania się edytowania rubryk które były niewypełnione. Edycja budżetu bez pozwolenia jest przy tym surowo zakazana.

Od 31.05 po 21ej sprawdzam szlaki handlowe i budżety. DLATEGO jak ktoś się nie wyrobi ze zmianami, to przykro mi, ale trudno.
Informuję uprzejmie że kontynuuję dawanie prezentu eventowego dla najgorzej napisanego budżetu w turze. Ale proszę się bardzo nie bać - to będzie tylko taki symboliczny kop w dupę.
MOŻNA zgłaszać wcześniej chęć sprawdzenia budżetu 2207, w sensie przed deadlinem. Będę miał potem mniej roboty, a gracz będzie miał więcej czasu na poprawki.

Ps. Graczy uprzejmie proszę o przypomnienie się ze wszystkimi eventami które zrzuciłem na turę 8.
Przypominać się w Rozmowach z MG, po kolei wymieniać sprawy (numerować) i podawać linki do działań/pytań. Bez tego obawiam się że mogę się sam z siebie sprawami nie zająć, więc wypisywanie w rozmowach to Wasza działka.

***

Deadline handlowy, kolonizacyjny, połowowy, WYWIADOWCZY na oznaczenia złóż I AKTUALIZACJĘ CHOLERNYCH INFORMACJI OGÓLNYCH jest do: 03.06, 22:00.
Wywiad będzie operował w tej turze na danych z 2207.
Deadline wojskowy i NA EMBARGA jest do 16.06, 22:00.
Odpowiedz