Azyl - Wydarzenia
#11
2202

Atmosfera wojennej zawieruchy na Nandanie, wojny hybrydowej u północnego sąsiada oraz strzałów do ryb na południu udzieliła się mieszkańcom Azylu. Na ulicach czuć nadchodzące zmiany, choć nie wiadomo w jakim kierunku. Choć na świecie wokół wydaje się wrzeć, a przyszłość geopolityki Nandanu wydaje się zmieniać z dnia na dzień. Ludność skupia się na czynnościach prostszych, choć równie istotnych (przynajmniej dla nich) - oto nastał rok wyborczy.

W kampanii wyborczej wzięły udział frakcje z aktualnej sceny politycznej*:

MiDAS (liberałowie) - Aktualnie ugrupowanie rządzące. Przemysłowcy. Alexa Rios jako obecna premier wzięła aktywny udział w kampanii podkreślając znaczenie projektów, które ruszyły z inicjatywy jej rządu oraz ich przewidywany efekt, gdy tylko zostaną ukończone. Rządowi zarzucono nierealność programu kolonizacji w kierunku morza oraz skupienia się na kierunkach wschodnich. Zarzutów może być parę, lecz niepodważalnym jest fakt iż w przeciągu ostatnich lat ludności Azylu żyje się coraz lepiej.

Jedność [Socjaldemokraci] - Otwarcie drzwi dla uchodźców to dobry krok, ale powinien być to początek drogi dla Azylu. Konflikt na prowincji R8 choć nie dotyczy nas bezpośrednio, nie powinien być ignorowany a nasze postulaty do ONZ odnośnie interwencji i zaprowadzenia pokoju w regionie powinny wybrzmiewać regularnie. Jeżeli trzeba by było, koniecznie należałoby rozważyć powołanie korpusu interwencyjnego w celu załagodzenia konfliktu.

Jeden Azyl [Nacjonaliści] - Punktuje rządowi zbyt opieszałych działań wobec modernizacji sił zbrojnych. Zwłaszcza w przypadku starć granicznych u naszego północnego sąsiada. Postuluje drastyczne zwiększenie nakładów na obronność kraju oraz zakończenia polityki otwartych drzwi dla wszelkich uchodźców.

Zieloni [Populiści] - W trakcie debaty Andrea Thunbruk pochwaliła ostatnie działania rządu premier Alexy w sprawie inwestycji w OZE na naszej południowej rzece, lecz dla zielonych to zbyt mało - instalacje hydroenergetycznie powinni natychmiastowo powstać również na Glumie oraz na Zosi a każda rzeka powinna być odpowiednio uregulowana.

Agrounia [liberałowie?] - Lider na debatę wyszedł wymachując Burską pieczarką wołając iż praktycznie połowa produktów jest produkcji pozakrajowej a największy rozwój jest tylko w prowincjach uprzemysłowionych a rząd zapomina o rolnikach. Premier zarzuciła, iż znaczna część funduszów rozwoju przeznaczana właśnie na rozwoju i industrializację wsi.

Nandańska partia pracy [komuniści] - Rozwój kolonialny jest istotny, lecz powinno się zdecydowanie obrać przeciwny kierunek - na zachód w celu uzyskania granicy z chińczykami i podjęcia z nimi szeroko zakrojonej współpracy. Chiny jako świetnie uprzemysłowione pociągną nas ku wspaniałej przyszłości.

//TF
Odpowiedz
#12
2202

//import eventu od sąsiada: https://pnwpbf.eu/showthread.php?tid=116...0#pid13300

Cytat:Pojawiły się pierwsze owoce centrum kulturowego w New Union. Utwory młodych artystów eskimoskich pochodzenia tanzańskiego poruszają jakąś czułą strunę w duszy... zwłaszcza te rozrywane na krwawe kawałki krakeny, te oczy wiodące za postacią, wielki humanoidalny kraken i The Thing That Should Not Be... ekhu, tak, tak, bardzo ciekawe.

Poza tym, coraz więcej tych cholernych eskimosów o różnych kolorach skóry. Skąd?! Czemu?!

Przy okazji, pojawiło się delikatne zagadnienie. Czy wolimy postawić na rozwój kulturalny w lokalnych społecznościach, czy w zintegrowanych?

//Struktura: "Brazylijskie" Centrum Kulturowe (New Union): +2 K+ / +1KP co turę.
Wybierasz K+ [lokalne] lub KP [zintegrowane] permanentnie. Wybór będzie miał konsekwencje fabularne.
Odpowiedz
#13
2202

Odbyły się wybory w Azylu. Rząd zorganizował bezprecedensową kampanię wyborczą, która gwarantuje reelekcję - i to z przewagą!

Na uwagę zasługuje wykoszenie partii populistycznych i komunistycznych: to dzięki wzrostowi zamożności kraju. Agrounia straciła jedyne miejsce w parlamencie z uwagi na identyczny trend. Właściwie jedynymi liczącymi się partiami jest MiDAS, Jedność i Jeden Azyl - przy czym o ile Jedność straciła nie tak dużo, o tyle Jeden Azyl stracił 3 z posiadanych 8 miejsc.

Interesujący jest fakt, że mimo że MiDAS występuje szerokim frontem poparcia społecznego, nie sposób nie zauważyć znaczącej i silnej frakcji w nim - lobby eskimosko-polinezyjsko-tanzańskiego. Prym w nim wiodą ekspansywni kulturalnie eskimosi.
Jednocześnie istnieje też frakcja "minarchistów" która tylko tak sie nazywa - naprawdę chce jakiegokolwiek złagodzenia ustroju gospodarczego. Reszta partii i nawet frakcji MiDAS raczej się przed tym wzdraga.

//partia główna wygrała, ale frakcje różnią się w szczegółach. Tak by wiadomo było kiedy głosowania w parlamencie mogą być ciekawsze.

MiDAS, główna - 44
MiDAS, frakcja eskimoska - 22
MiDAS, frakcja minarchistów - 9
Jedność - 19
Zieloni - 1
Jeden Azyl - 5
Agrounia - 0
Nandańska partia pracy - 0

//proszę zupdate'ować strukturę parlamentu.
Odpowiedz
#14
2202

Alexa Rios podczas pierwszego expose wyraziła swoje podziękowanie dla narodu Azylu za tak znaczące poparcie polityki jej rządu. Zaskoczeniem było iż z wielu języków, jakimi się posługuje wybrała Esperanto. 
"[...]
<oklaski>
Mimo wielkich postępów, w kraju wciąż są regiony, gdzie szybka komunikacja ma swoje problemy a przejazd do większych miejscowości potrafi zająć godziny co skutecznie ogranicza obywatelom czy to życie społeczne, czy bardziej lukratywne miejsca pracy czy nawet miewają trudność przy codziennych czynnościach. Nasz rząd zna ten problem i podejmuje wszelkie działania w celu zniwelowania problemu wykluczenia danych regionów. Będziemy inwestować w prowincje najmniej rozwinięte, w transport rzeczny czy w końcu infrastrukturę publiczną, która pozwoli lepiej skomunikować kraj i przyczynić się do szybszej, przyjemniejszej komunikacji, a mieszkańcy każdego dnia będą czuli, że żyją w wspaniałym, rozwijającym się państwie.
// wybieramy politykę (w końcu): Rozwój infrastruktury

<oklaski>
Dzięki unikalnemu położeniu kraju u szczytu czterech rzek niemalże każdy z regionów leży tuż koło zbiornika wodnego. Otwiera to wspaniałe perspektywy na rozwój infrastruktury oraz komunikacji wodnej. Mój rząd nie zamierza pozostać obojętny wobec danej możliwości i już dziś podejmuje wysiłki w celu rozbudzenia danego potencjału nie tylko na rzecz gospodarki, ale i społeczeństwa oraz rekreacji. W ciągu najbliższych lat rzeki zaroją się od niewielkich barek przewożących towary, łódek z pasażerami czy najętych żaglówek podczas studenckich, weekendowych wypadów. Są na to fundusze. Są zakłady i projekty. Pozostaje jedynie przejść od słów do czynów.
//TF

<oklaski>
Otworzyliśmy centrum kulturowe w ramach współpracy z naszym południowym sąsiadem, a ta układa się jak najlepiej. Artyści Azylu stanowią kluczowy element kultury w projekcie zintegrowania tego wspaniałego narodu i cieszą nas postępy w tym kierunku. Wierzymy, że następne lata będą równie owocne dla współpracy między naszymi narodami.
// Wybieramy zintegrowane

<oklaski>
Ścisła współpraca rządu oraz gabinetu prezydenta pozwoliła na skuteczne ściągnięcie z Ziemi świetnych naukowców, którzy zasilą szeregi naszych zespołów naukowych. Pozwoli to nie tylko na zwieńczenie projektów, ale również na rewolucję w naszych uniwersytetach."
// Podbijam poziom ZN Nauki - -40K+
Odpowiedz
#15
2202

Pojawiły się pierwsze efekty wieloletniego programu Azylu mającego na celu zmniejszenie napięć narodowościowych.

Nasze działania mające na celu zwiększenie integracji grup, zasypanie przepaści międzykulturowych itp. częściowo się powiodły. Działania mające na celu odrobinę... zmniejszenie krwistości niektórych grup religijnych zakończyły się jak na razie zamieszkami, użyciem armatek wodnych i spaleniem 10 komisariatów w 4 miastach. Ale jak na zamieszki w Azylu, to wszystko jest pod kontrolą, normalka.

Z zaobserwowanych na razie pośrednich efektów, bardziej atrakcyjne i wyraziste grupy kulturowe przyciągają inne, tak samo wygląda sprawa z religiami. Dołożyła tu swoje lepsza integracja dzięki Centrum Kulturowemu, ale lepsze efekty będzie widać po latach; na dodatek integracja zazwyczaj kończy się tym, że im większa grupa, tym bardziej łagodna, więc to nieco poprawia sytuację...
Utworzyła się też nieliczna grupa "obywateli Azylu", którzy czują się "Azylianami"; byłoby ich więcej, ale nikt nie wymyślił lepszej nazwy.

// Mało zintegrowany kraj wielokulturowy - -4 KP co turę, -5% dochodu -> Zaczynający się integrować kraj wielokulturowy - -3 KP co turę, -5% dochodu

Aktualizacja struktur:

Cytat:[*]Europejczycy (UE), Amerykanie, Kanadyjczycy - 4% (+1%)
[*]Europejczycy(Bałkany) - 3% (-1%)
[*]Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie - 8% (-4%)
[*]Ludy kaukaskie (Gruzini, Ormianie, Azerowie itd.) - 10% (-1%)
[*]Turcy, Arabowie - 9% (+2%)
[*]Ludy turkmeńskie (Azja Środkowa) - 7% (+2%)
[*]Hindusi - 6% (-2%)
[*]Chińczycy - 1%
[*]Koreańczycy - 1% (-1%)
[*]Ludy Azji Południowo-wschodniej - 5% (-3%)
[*]Ludy Afryki subsaharyjskiej - 11% (-5%)
[*]Latynoamerykanie - 7%
[*]Polinezyjczycy - 5% (+1%)
[*]Eskimosi?! - 6% (+3%)
[*]Nandańczycy - 11% (+3%)
[*]Azylianie - 1% (+1%)
[*]Inni - 5*% (+4%)
3% z Innych to "Azylianie" którzy się nie nazywają tak tylko z uwagi na beznadziejną nazwę i brak lepszej.

[*]Chrześcijaństwo (różne warianty, poza rzymskokatolickim i Etiopskim Kościołem Ortodoksyjnym) - 15% (+1%)
[*]Chrześcijaństwo rzymskokatolickie - 11%
[*]Etiopski Kościół Ortodoksyjny - 5% (+1%)
[*]Panhumanistyczna Świątynia Miłości - 4% (-4%)
[*]Islam - 23% (+5%)
[*]Buddyzm - 7%
[*]Hinduizm - 3% (-2%)
[*]Szamanizm - 3% (-3%)
[*]Tradycyjne wierzenia eskimoskie - 8% (+4%)
[*]Zaratustrianie?! - 8% (+3%)
[*]Ateiści i Agnostycy - 7% (-5%)
[*]"Rodzime" wierzenia nandańskie - 8% (+2%)
[*]Inne - 1% (+1%)

[*]Pogrubione to te gdzie jest zmiana.


+ TF.
Odpowiedz
#16
2202

Podsumowanie ostatnich wydarzeń w Azylu zostały przyjęte z ulgą podczas pierwszego zebrania parlamentu. Sytuację na ulicy uznano za akceptowalną a opór społeczny jest... nieznaczny w stosunku do zakładanego a proces zjednoczenia narodowościowego przebiega całkiem spokojnie. Jednocześnie zwrócono uwagę na tworzącą się nową grupę społeczną - rzekomych Azylian, którzy mimo 4% grupy, stanowią dynamicznie rozwijającą się grupę. Zdecydowano się również na przeprowadzenie sondy wśród obywateli mających określić jak właściwie miałby się nazywać nowy obywatel Azylu.

//Prośba do graczy - podeślijcie na PW wasze propozycje nazwy, która miałaby zastąpić "Azylianina", jako propozycje "od obywateli". Przewidywana nagroda :v
Odpowiedz