Informacje ogólne
#1
[Obrazek: 001sqKO.jpg]
Flaga USE


Pełna nazwa kolonii: Unio Scientiarum Extraterrestrialium
Stolica: Inundatio Veritatis(U25)
Ustrój: Racjonalny konsensus technokratyczny (Demokracja zdecentralizowana)
Model gospodarczy: Kombinat (kartelizm)
Język/i urzędowy/e : łaciński, francuski, romansz, niemiecki, włoski

Dane na: <2205>

Ludności : <11,22 mln>
Reputacja: <0> 
Zamożność: <Średnozamożne>
Poziom mobilizacji: <Armia zawodowa>

Cechy społeczeństwa :
 • Entuzjazm Naukowy - +1PP, +3PN (dowolny slot, nie można rozdzielić) w kolejnej turze, jeśli w obecnej odkryto technologię specjalną lub dowolną technologię V poziomu [nie więcej niż +1PP, +3PN na turę].
 • Niedobory wody krajowej - utrata bezpiecznych źródeł wody z zachodu [Azyl] i południa [Brazylia] powodują utratę PP-Pokój i -10% dochodu [utrata dochodu jest kumulatywna]. -5% dochodu.
 • Autonomiczna społeczność muzułmańska - +1KP, +2PK, +5% siły ludzkiej. Oddziały złożone wyłącznie z rodzimych muzułmanów są bardziej bitne.
 • Kolonia naukowców - Można poświęcić jeden surowiec rzadki, zamieniając go na slot naukowy. Efekt można/trzeba powtarzać co turę - w razie przerwania, badanie technologii staje w oczekiwaniu.
 • Kwarantanna: -2% dochodu [nie działa od 2205]
 • Prawdziwie wierzący muzułmanie - +2% dochodu za każde pełne 10% muzułmanów w populacji
Aktualne umowy i pakty:
Członkostwo w LNN
Umowa surowcowa z FAU, Shiroihan i ECN

Państwa satelickie:
Vidroop Log - Prowincja Vidroop Log, dawniej U14 - lud tambylczy, odcinający się od reszty świata. Pod kontrolą USE.

Struktura narodowościowa :
 • Szwajcarzy - 47%
 • Finowie - 9%
 • Szwajcarofinowie i Finoszwajcarzy - 3%
 • Nandańczycy łacinojęzyczni - 8%
 • Nandańczycy (względnie normalni) - 14%
 • "Nie mam czasu na takie pierdoły, uczestniczę w bardzo ważnych badaniach" - 3%
 • Kurdowie, Irańczycy - 13%
 • Inne - 3%

Struktura religijna :
 • Chrześcijaństwo (różne rodzaje, gł. luteranizm i kalwinizm) - 45%
 • Islam szyicki - 24%
 • "Nie mam czasu na takie pierdoły, uczestniczę w bardzo ważnych badaniach" - 3%
 • "Rodzime" wierzenia nandańskie - 6%
 • Ateizm i agnostycyzm - 19%
 • Inne - 3%
Odpowiedz
#2
[Obrazek: wNlXPqg.png]

WP (<69>): 

Inundatio Veritatis - 26
Aldebaran - 5
Megrez - 5
Meleph - 2
Ain - 2
Lesath - 2
Tarf - 5
Hoid - 5
Reszta - 1


Centra: wymieniamy tylko te które mamy
- własne:
Centrum naukowe - Hoid, Inundatio Veritatis
- przejęte:

Struktury: umocnienia, specjalne budowle
Lotnisko - Okda
Baza morska - Inundatio Veritatis
Lekkie Umocnienia - Fomalhaut granica z Daniel-Fahrenheit-Rätestaat
Platforma wydobywcza Ropy - Zatoka Wielorybów, Wybrzeży Skywalkera
Odpowiedz
#3
Terrae Praefectus (Założyciel, ziemski nadzorca): Hiek V'tkasosca

Administratus Dominus (Głowa państwa)(Następne wybory - 2202): Moritz Künzl 
(Pracoholik z wykresami - zaplanowane turę wcześniej działanie daje efekt lepszy o 20% (zaokrąglane w dół) / dla działań z efektem wymienialnym, koszt mniejszy o 20% (zaokrąglany w górę) [max. wkład w działania (powyżej rozliczamy jak dla maxa: 80 mln $ / 10 PK / 20 KP. Dotyczy wyłącznie działań za $, PK, KP. 1 działanie|wydarzenie /turę])

Szef rządu: Maël Burckhalter (Następne wybory - 2204)
(Człowiek kompromisu - +1 KP co turę; Każda akcja kosztująca KP kosztuje 5 KP mniej [ale minimum 5 KP])

Skład parlamentu:
Rada Unii: (Ministrowie oraz po dwóch członków każdej partii)
Rada Nauk (Izba Wyższa) - 46 kanclerzy
Rada Prawd (Izba Niższa) - 200 członków

Następne wybory: co 4 lata
Wybory prezydenckie: co 2 lata

Dowódcy:
Generał Rictavio Mortis*
Admirał Jaakko Koukku*

Zespoły naukowe:
Hienoa Työtä***[Nauka]
Ilmanvastus***[Lotnictwo]
Yhteisö*Zespoły wywiadowcze:
Dienst für Analyse und Prävention [DAP**]

Postacie fabularne:

Hiek V'tkasosca - (Terrae Praefectus, główny naukowiec, zarządca ziemski, Założyciel)
Hiek jest pomysłodawcą i założycielem całej kolonii. On stworzył w pierwszych dniach struktury zarządzania, zorganizował prawodawstwo oraz wszystkie pozostałe aspekty funkcjonowania kolonii. Dopiero wtedy ustąpił ze swojego stanowiska i oddał władzę w ręce demokracji, którą do tej pory przygotowywał. Aktualnie ma status wiecznego posła w Radzie Prawd jako niezrzeszony, nadzoruje wszystkie krytyczne badania naukowe i często osobiście bierze udział w pracy nad nimi, a jego konikiem są badania nad mechaniką kwantów oraz energią międzycząsteczkową. Nigdy nie może zostać obrany jako członek Rady Nauk, a więc także nie może być prezydentem. Jako jedyny ze swojego gabinetu kontaktuje się z Ziemią w najważniejszych kwestiach i przedstawia potem komunikaty ziemskie pod głosowanie.
Jako człowiek słynie z ogromnego poświęcenia w projekt, nad którym aktualnie się pochylił oraz ze swojego... ekscentrycznego poczucia humoru. Eufemistycznie mówiąc.  Gafy popełniane w rozmowach dyplomatycznych czy też w wywiadach w mediach nie są już dla nikogo czymś dziwnym i raczej się je uprzejmie ignoruje. Czasem mówi się, że jest lekko szalony, ale nawet jeśli Hiek słyszał te opinie, ewidentnie się nimi nie przejmował.

Moritz Künzl (polityk)(Administratus Dominus)
Człowiek ten wywodzi się z partii Inżynierii Stosowanej, jest poukładanym specjalistą, który zawsze ma plan na cały swój dzień i kilka następnych, cechuje go tez pewna doza pracoholizmu. Tabelki oraz wykresy poparte rozbudowanymi wyliczeniami to są dane, które ten człowiek szanuje ponad nadmiernie rozwlekłe elaboraty. Czujnie obserwuje sytuację międzynarodową i często zwraca uwagę na miejsca, gdzie mogłoby się narodzić zagrażające kolonii "ognisko państwa bandyckiego". Mówi się czasem, że brak mu empatii.

Maël Burckhalter (polityk)(premier)
Wywodzący się z Partii Biotechnologii geolog i fascynat owadów nandańskich stara się prowadzić dyskusje i głosowania zawsze w stronę możliwie najmniejszej ilości konfliktów. Słuchając stron dyskusji zawsze zastanawia się, jak dana ostateczna decyzja wpłynie na samopoczucie obywateli, środowisko, faunę i florę. Oczywiście zdaje też sobie sprawę, że czasem trzeba coś poświęcić.


Partie polityczne:

Partia Inżynierii Stosowanej [SOCialdemokraci] [15%] - dążą do mechanizacji każdego aspektu życia, od robotyzacji zakładów, lepsze automobile, ograniczanie i późniejsza eliminacja spalania, a nawet robotyzacja, czyli zastąpienie ludzi pracy maszynami o szczątkowej inteligencji, zaawansowanej na tyle, by potrafiła adaptować się w drobnym stopniu do zadań, jednak nie na tyle by uzyskać samoświadomość. Off-switch obowiązkowy. Te roboty, które najlepiej by podołały stałyby się wzorem do produkcji następnych wersji w oparciu o te rozwiązania, które się sprawdziły, a sam wzór uzyskałby prawo do ulepszeń z lepszych materiałów.

Partia Biotechnologii [POPuliści] [17%] - Dążą do poznania fauny i flory nandańskiej, zbadania jej oraz znalezienia sposobów na jej genetyczne modyfikacje w celu zwiększenia korzyści z hodowli. Bada się także krzyżówki z ziemskimi gatunkami i obserwuje efekty w kwarantannach. Karczowanie lasów bez uprzedniego zbadania ekosystemu tegoższe pod np. budowy domów są niedopuszczalnym marnowaniem potencjału.

Partia Cyfryzacji [Lewicowi Libertarianinie (SOC)] [6%] - Dążą do stworzenia najlepszych systemów do zarządzania, symulacji czy też do stworzenia prawdziwego AI, o możliwościach przekraczających nawet ich własne marzenia. Teoretycy głośno przekonują także o tym, że gdyby takie AI udało się stworzyć, idea egalitaryzmu oraz merytokracji powinny dotyczyć także i ją równo jak ludzi. Sztuczna inteligencja jako Administratus Dominus? Jeśli udowodni swą wyższość w osiągnięciach i wygra wybory, dlaczego nie? Jakiem prawem moglibyśmy jej tego zabronić? Hipokryzji i chęci powrotu niewolnictwa świadomej, niewęglowej istoty? Jakimi rodzicami byśmy byli?

Partia Fizyków [NACjonaliści] [44%]- dążą do poznania wszystkich praw rzeczywistości i opisania ich w liczbach. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie transportu, jak podróż nadświetlna z Ziemi udowodniła, że ludzkość na potencjał do łamania nawet najważniejszych zasad, bądź też, że nie wszystkie żelazne zasady działania Wszechświata są tak naprawdę żelazne i nie wiemy wszystkiego na pewno. A skoro niemożliwe staje się możliwe na naszych oczach, to najwyższy czas zadać sobie pytanie, ile brakuje nam do stworzenia rachunku chaosu, równania pozwalającego na symulację ruchu każdej cząstki we wszechświecie, efektywnie pozwalając na… poznanie przyszłości? Ponownie: dawne niepokonalne bariery są łamane na naszych oczach, kto wie jakie sny uda się sprowadzić do realności.

Partia Astronomiczna [LIBertarianie] [18%] - Dążą do skupienia się na Nandańskich warunkach planetarnych, orbicie oraz jej opanowaniu, chcą stworzyć własny kosmodrom, aby prowadzić misje kosmiczne jak i wynosić służące celom Unii satelity, gwarantujące lepszy obraz satelitarny, hypernet, prawdziwą lokalizację satelitarną, by porzucić te mapy z czasów kamienia łupanego, obserwację teleskopową Wszechświata z orbity Nandanu, w nadziei na odkrycia niedostępne dla obserwatorów z orbity ziemskiej. Skupiają nie tylko astronomów, ale także inżynierów projektujących rakiety z tego, co Nandan daje oraz nowoczesne paliwo, które ma wynosić te rakiety i satelity coraz efektywniej i coraz niższym kosztem.
Odpowiedz
#4
Polityka rządu:  Inwestycje w kulturę - 2x większy przyrost kultury z ludności w przyszłej turze 
Ustrój: Demokracja zdecentralizowana

Ustrój polityczny to Demokracja technokratyczna (demokracja zdecentralizowana). Hierarchia w każdej partii jest zależna wyłącznie od umiejętności i osiągnięć na polu naukowym danej dziedziny, na której skupia się partia, co odwzorowuje ogólną tendencję w państwie. Egalitaryzm i merytokracja to ideał, powiązania, status traci znaczenie po przybyciu do Unii, każdy obywatel może osiągnąć dowolną pozycję, jeśli będzie bardziej utalentowany i wymiernie więcej osiągnie od pozostałych. Słyszy się też głosy, iż gdyby AI osiągnęło poziom przynajmniej inteligencji ludzkiej, nic nie powinno stać na przeszkodzie, by miała te same prawa i możliwości w osiąganiu stanowisk, nawet ministerialnych stanowisk w rządzie. Gdyby tak nie było, ideał, do którego dąży na Nandanie to społeczeństwo wielkich umysłów okazałoby się unią hipokrytów, dążące do stania się… nieproduktywnymi, co przeraża. Jest to jednak jeszcze teren do dyskusji, nie wszyscy są w pełni przekonani do wizji AI jako Administratusa Dominusa [prezydenta].

Władzą wykonawczą jest Rada Unii (kadencja 4 lata, dwóch członków każdej partii Rady Prawd, złożona z ministrów) oraz Administratus Dominus, wybierany co 2 lata przez Radę Unii spośród 2 kandydatów typowanych przez Radę Nauk spośród Rady Unii. Kandydat na Administratusa Dominusa musi być zatwierdzony przez Radę Prawd 2/3 głosów, jeśli nie zostanie zatwierdzony, wygrywa drugi w kolejności głosów Rady Unii kandydat.

Władzą ustawodawczą jest rząd w postaci Rady Nauk (Izba Wyższa, 46 kanclerzy) i Rady Prawd (Izba Niższa, 200 deputowanych), wybieranej w bezpośrednich proporcjonalnych wyborach - każdy może wziąć udział, liczba kandydatów na prowincję jest uzależniona od jej populacji, głosować może każdy pełnoletni wyborczo (21 lat) obywatel na kandydata swojej prowincji.
Wyborca może głosować w różnoraki sposób:
 • na każdego kandydata preferowanej przez siebie listy i wtedy każdy kandydat z tej listy otrzyma jego głos, a preferowana lista komplet głosów tego wyborcy,
 • na pewnych tylko kandydatów z tej listy, skreślenie innych. Wówczas tylko niektórzy kandydaci dostają jego głos (w efekcie preferowana przez niego lista otrzyma od niego komplet głosów, z tym że jeden lub kilka z nich nie będzie zaliczony żadnemu kandydatowi),
 • skreślić pewnych kandydatów z wybranej przez siebie listy, a w ich miejsce wpisać innych, widniejących na tej samej liście. Taki kandydat otrzyma od danego wyborcy dwa głosy. Taki sposób głosowania nazywa się kumulacją. W efekcie preferowana lista dostanie komplet głosów.
 • skreślić niektórych kandydatów z wybranej przez siebie listy, a w ich miejsce wpisać kandydatów z innych list. Wtedy głosy oddane na nieokreślonych kandydatów przypadają preferowanej partii, natomiast głos oddany na wpisanego kandydata przyznawany jest partii, na liście której widniało jego nazwisko. Nazywa się to „pióropuszem” (panachage).
Przekładanie głosów na ilość mandatów przypadających na poszczególne listy partyjne odbywa się według systemu Hagenbacha-Bischoffa.
Wybory do Rady Prawd i Nauk są wyborami powszechnymi, większościowymi. Odbywają się w dwóch turach. W pierwszej z nich wymagana jest większość bezwzględna, w drugiej – większość zwykła.
Niezależnie o kandydacie na jakie stanowisko mowa, najsampierw bierze się pod uwagę i punktuje jego osiągnięcia naukowe z działu nauk jego partii, dodatkowo punktowane są osiągnięcia na innych polach naukowych niż rodzime.

Uprawnienia Administratusa Dominusa obejmują:
 • funkcję generalną – Prezydent jako głowa państwa i reprezentant jedności narodowej
 • funkcje związane z działalnością Parlamentu;
  • zarządzanie wyborów;
  • ustalanie pierwszego terminu posiedzenia obu izb rządu;
  • zwoływanie sesji nadzwyczajnych rządu;
  • kierowanie orędzi do obu izb;
  • promulgację ustaw;
  • stosowanie weta ustawodawczego;
  • decydowanie o rozwiązaniu Rządu;
  • zarządzanie referendów;
 • funkcje związane z działalnością Rady Ministrów;
  • powoływanie premiera i ministrów;
  • mianowanie dalszych funkcjonariuszy administracji państwowej;
  • upoważnianie Rady Unii do przedstawiania projektów ustaw rządowi;
  • ogłaszanie dekretów i tymczasowych rozporządzeń z mocą ustaw;
  • ratyfikacja traktatów międzynarodowych;
  • zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi i przewodniczenie Najwyższej Radzie Obrony;
  • ogłaszanie stanu wojny, uchwalanego przez rząd;
 • funkcje związane z działalnością sądów;
  • ułaskawianie lub łagodzenie kary;
  • przewodniczenie Najwyższej Radzie Sądownictwa;
  • mianowanie pięciu spośród piętnastu sędziów Sądu Konstytucyjnego;
 • funkcję związaną ze strukturą regionalną – prawo rozwiązywania rad regionalnych.
Work In Progress, może się zmienić, jeśli zauważę jakiś idiotyzm do początku tury 0.
Odpowiedz