Wydarzenia
10007

Uznanie państwowości Ludów Północy przez trzy regionalne potęgi jest niewątpliwie sukcesem naszej dyplomacji i umocniło naszą pozycję jako ich przyjaciół.
I to jest wspaniałe! Nie mówiąc o tym, że oficjalne uznanie kraju otwiera możliwości na szukanie finansowania przedsięwzięć za granicą - choćby w takiej Bremie czy Trieście, gdzie chętniej patrzą na interesy robione w "prawdziwej" cywilizacji, a nie w dziczy...

//Quest poboczny Uznanie państwowości Ludów Północy przez inne kraje został zakończony z sukcesem!

Proszę sobie do końca roku 10007 (przed deadlinem wojennym!) wybrać nagrodę do wyboru, wchodzi ona z automatu na budżet 10008.
...no chyba że wypowiesz wojnę Ludom Północy albo coś w tym guście. Albo Cię Mordor zabije: bo Mordor dziki, Mordor zły, Mordor ma bardzo ostre kły - czy cuś.

**
wspomniana nagroda do wyboru:
+25 KP
LUB
+1 stabilności
LUB
+3 reputacji (nie może przekroczyć 5, nadmiarowa jest zamieniana na otarcie łez w 1 reputacji= +3K+)
LUB
+5KP, +10% dochodu w 10008 roku
LUB
+40K+
LUB
+10K+, +3x1 WP (Meria, Varmaiana, Sowilaina)

Miłego wybierania.
Odpowiedz
10.007

Oddolny rozwój ekonomiczny Królestwa Fenniańskiego dalej trwa - w tym roku wzrost odnotowały trzy prowincje: Fort Grant, Annsburg oraz Ylster: pierwsza ze względu na inwestycje związane z sektorem rafineryjnym, a druga ze względu na przynależność do tak zwanego Pasa Surowców Rzadkich, trzecia ze względu na pobudzoną koniunkturę gospodarczą, którą zawdzięcza istnieniu wielkiego fenniańskiego Traktu.

____________
Ogłaszam, że:

1. Wzrasta mi WP w Fort Grant z 7WP do 8WP ze względu na cechę o rafinerii.
2. Wzrasta mi WP w Annsburgu z 1WP do 2WP ze względu na cechę o Pasie Surowców Rzadkich (najbiedniejsza prowincja musi otrzymać WP - w tym roku to Annsburg.)
3. Wzrasta mi WP w Ylster z 4WP do 5WP ze względu na bonus z traktu kolejowego.

Z powyższego wybieram 40K+.
Odpowiedz
10007/10008

Na froncie Kalevalskim różnie się toczyło (niebieski wariat bohaterem!), ale opinia publiczna jest wstrząśnięta stratami na Bałtyku.

Opozycja i część posłów rządu domaga się znalezienia winnych zatopienia większości naszej floty. Nieśmiało niektórzy mówią o zwaleniu wszystkiego na admirał Bruce, ale jest z nią ten problem że to ona nam uratowała dupy. Inny chcą zwalić na admirała Moore'a, ale jego brat, senator partii rządzącej, energicznie lobbuje za tym że Moore działał słusznie...

Anyway, są straty w handlu, ale na szczęście nie aż takie wielkie i nie ma strat w kopalniach podmorskich. Zmagamy się z wzrostem cen ubezpieczeń, tyle i aż tyle...
...auć.

//możliwe straty stabilności lub innych rzeczy zależnie od tego na kogo zwalimy winę lub jak jej na nikogo nie zwalimy. Z pewnością za nic nie zrobienie do deadline handlowego 10008 dostanie się -1 stabilności.

+5KP, głównie dzięki zwycięstwu Throwna w F100.

Peturbacje handlu na Bałtyku: -10% dochodu na 10008.
Odpowiedz
10008

Nasi rodzimi bardziej dziwni wyznawcy sekt religijnych - czyli Szamani, kapłani ekscentrycznych religii, jezuici, magowie i ekonomiści-PLANiści (ekonomiści wyznający PLANy) zorganizowali zlot gwiaździsty na świeżo oswobodzonej Gotlandii.
Na zlocie, co godne uwagi, pojawiło się też wielu gapiów, obserwatorów i łowców sensacji.

Co tam się nie działo! Pokazy "magii"... i magii... i MAGII... trochę ludzi zwariowało, trochę nawróciło na różne pomniejsze kulty... modły do Bogów/Boga (jakiegoś) o pomyślność Króla i Fenni, debaty na temat amuletów ochronnych i napisanie listu otwartego - tym razem otwartego, jak wynika z opowieści, poprzednie prywatne pozostały bez "satysfakcjonującej" odpowiedzi - otwartego listu do Wielkiego Niedźwiedzia, z załączonymi darami, amuletami i prośbą czołobitną o przyjęcie choć części szamanów jako uczniów, prośby o choć możliwość spotkania!

...Ursyński (Ludo-Północny) Wielki Niedźwiedź odpowiedział również listem otwartym: "Magii nie ma, jest tylko nauka. Nie zawracajcie mi głowy magią, gdy nazywacie tak proste zaburzenie zjawiska przyczynowości."

Szamani ze smutkiem na ten list, co przyszedł w końcówce zjazdu, jeszcze bardziej się spili. Ale nadal piszą listy (i irytują Wielkiego Niedźwiedzia), choć teraz ponoć w listach nie używają słowa "magia", nawet gdy próbują się popisać i się chwalą że lewitowali.


**
Niezależni korespondenci twierdzą, że żadnej "magii" nie było, to były tylko sztuczki, ale żadnego z tak piszących na miejscu zjazdu nie było: nie jechali na tak "niepoważną" imprezę....

//+5KP, bo show jak cholera.

Kosztem zużycia specjalnie dodatkowego 1DP, możemy natychmiastowo otrzymać 8 mln $. Tylko w tym roku. W sensie, specjalne dostawy piwa na zlot, a on sam w sobie się mocno przedłużył...
...należy to oznaczyć w SZLAKACH HANDLOWYCH, więc oferta działa tylko do deadline handlowego ;]

*) Kosztem 15K+ możemy jednorazowo "wzbogacić" dowolne wydarzenie/działanie o, eee, wsparcie szamano-kapłanów. Można opisać jak sobie to gracz wyobraża, ale przede wszystkim proszę zapiąć pasy i być gotowy na jazdę bez trzymanki.

*) Aktualizacja struktury religijnej:

Cytat:Struktura religijna
 • Zaprzysiężeni - 56%->54%
 • Eklezja floriańska - 11%->10%
 • Tolkieniści - 5%
 • Napoleoniści - 2,5%->2%
 • Katolicy - 3%
 • Protestanci - 4,5%-> 4%
 • Odyn Ukrzyżowany i Budda Sturęki - 1,5%->0% [resztki lądują w "Inne"]
 • Herokult - 0,5%
 • Ateiści - 1%
 • Kult niedźwiedzia - 7%->8%
 • Ziemia jest sześcianem! - 4%->5%
 • Szamanizm - 3%->6%
 • Inni - 1%->1,5%
Odpowiedz
10008

Margrabia Gortos znów ratuje sytuację!

Znając trudną sytuację kraju po ostatnich, eee, walkach z flotą orków (i tym jak duża część naszej floty przeszła do sił podwodnych), ów znany patriota postanowił poprawić jak najbardziej i jak najszybciej sytuację floty kraju. Rozmawiając ze stoczniami, Bayne Inc., Felsenkerlem a nawet z lotniskowcem AOC (sic, po co?!) zaproponował rządowi rozwiązanie tymczasowe: przerabianie statków cywilnych. Wykorzystując fakt, że pod Fenniańską banderą pływają jedne z największych transportowców świata*, efekt zaszłości historycznych, proponuje przerobić część z nich na pancerniki i krążowniki. Marne, ale na już!

//*zastrzeżenie po to, by nie było więcej prób czegoś takiego w Europce ;=)

Eskadra Margabiego Gortos wzrasta o 1pa0 i 1krI.

Opcje tylko na budżet 10008! [nie wymagają miejsc w stoczniach = slotach] =>
Jednocześnie, można poświęcić FT (ale nie FT0!, tylko zwykłe FT) na przerobienie - 1FT na 1 pancernik i 1 krążownik (generacje patrz niżej).
Pancernik 0 przerabiany jest instant po dwukrotnie większym koszcie produkcji, rok po zwykłym koszcie produkcji, albo w dwa lata po połowie kosztu nominalnego produkcji. Wszystkie zniżki się liczą, ale przez ułamkiem (dla dwóch lat).
Pancernik I przerabiany jest rok po dwukrotnie większym koszcie produkcji, albo dwa lata po zwykłym koszcie produkcji.
Krążownik można uzyskać po zwykłym koszcie produkcji (0 generacja instant, I po roku), lub po połowie kosztu (0 generacja po roku, I generacja po dwóch).

Wszystkie decyzje i wydatki należy podjąć w obecnej turze, efekty będą, jak widać, potem. FT nie może być jednocześnie używana i przerabiana.
Odpowiedz
Skoro już zbliża się nowa edycja, to sobie przypomniałem że w wypadku Fenni istniało dość bardzo ważne działanie, wynikające z tego że MG się chyba kurwa nudziło i warto je opublikować. Zawiera w sobie fabularny storytelling rpg dla części Fenniańskiej dynastii i wtręt w Wielkiego Niedźwiedzia, zanim stało się jasne że jest Beornem.

Enjoy, jeśli komuś się chce czytać te ~35 A4. Daję w jawnych wydarzeniach by nie umknęło czytaczom.


Załączone pliki
.pdf   doc pod PNW Europa 10k.pdf (Rozmiar: 387,15 KB / Pobrań: 4)
Odpowiedz