Wojna u ujścia Anduiny
#1
100 SE

Wiosną 100 roku Szóstej Ery Chińczycy rozpoczęli operację zaczepną przeciwko numenoryjskiej kolonii w Lebennin Wschodnim. W Guangning zgromadzono spore siły wsparte przez najemników z Khandu, którzy dotarli do Chin poprzez tereny kontrolowane przez Królestwo Varnëdoru. Działania wojenne rozpoczęły się od potężnego ostrzału artyleryjskiego pozycji Numenoru po drugiej stronie rzeki Sirith przez zgromadzoną przez Chińczyków artylerię. Chociaż obrońcy dysponowali aż trzema brygadami artylerii, to w walce kontrbateryjnej Chińczycy wystawili drugie tyle dział. Obie strony dysponowały balonami i precyzyjnie naprowadzały ogień swoich dział, jednak w nich Chińczycy również mieli liczebną przewagę, a co więcej ich sterowce podejmowały próby zwalczania balonów przeciwnika, które co prawda nie zneutralizowały wrogich jednostek obserwacyjnych ale znacznie utrudniły ich korzystanie, zwłaszcza w sytuacji w której lotnictwo Numenoru dotarło na miejsce ze swojej bazy w Ethir Harnen dopiero w drugim tygodniu walk, a numenorejska II Flota została wycofana z rzeki Sirth w obawie przed wrogą artylerią.
W drugiej fazie operacji chińska I Konarmia wsparta przez Jeźdźców z Khandu przekroczyła rzekę na wysokości prowincji B8 i uderzyła na Lebennin Wschodnie od północy. Jednocześnie I Armia Polowa rozpoczęła atak przez rzekę z użyciem improwizowanych tratw. Numenorejczycy zachowali na tyle pocisków artyleryjskich by solidnie przerzedzić szeregi desantowych wojsk generała Long Donga, podobnie jak wspierającą ich II Armię Polową, jednak nie starczyło im zasobów by jednocześnie sprawnie obronić się przed atakiem z kilku kierunków. Szczególnie trudna było zabezpieczenie północnej części Lebennin przed mobilnymi jednostkami kawaleryjskimi, zwłaszcza dobrze sobie radzącymi w warunkach ograniczonej dostępności zaopatrzenia Variagami. Zaowocowało to uchwyceniem przyczółka na brzegu rzeki, kosztem sporych strat w Armiach Polowych.
Równolegle chińskie torpedowce spróbowały pod osłoną nocy uderzyć na wrogie krążowniki stacjonujące u ujścia Sirith do Anduiny, jednak Numenorejczycy zachowali czujność i walki na rzece skończyły się na zatopieniu kilku torpedowców i lekkim uszkodzeniu jednego z krążowników.
Plan Chińczyków zakładał, że w momencie uchwycenia przyczółka, na drugi brzeg zostanie przerzucony Korpus Zmotoryzowany, który poprowadzi dalszą ofensywę, jednak operacja przenoszenia pociągu pancernego na improwizowanych mostach pontonowych trwała bardzo długo, gdyż nikt nie chciał potem tłumaczyć się w siedzibie Partii z tego w jaki sposób elitarne siły pancerne ChRL znalazły się na dnie rzeki Sirith. Gdy w końcu udało się przerzucić cały Korpus Zmotoryzowany do Lebennin pojawił się kolejny problem - konieczność (od)budowania torów w słabo zindustrializowanej i zniszczonej prowincji.
Wszystko to dało Numenorejczykom czas na ściągnięcie posiłków w postaci dywizji spadochroniarzy i umocnienie pozycji. W końcowej fazie operacji Chińczycy dokonali jednak kolejnego zmasowanego ataku i zmusili Numenorejczyków do ewakuacji drogą wodną w kierunku Ujścia Anduiny.

Chińczycy dzięki przewadze liczebnej, bliskości baz zaopatrzeniowych i lotnisk, oraz atakowi z wielu kierunków ostatecznie osiągnęli swój strategiczny cel - likwidację wrogiego przyczółka w bezpośrednim sąsiedztwie swoich granic. Natomiast Numenorejczycy wyraźnie nie starali się desperacko utrzymywać pozycji, a jednocześnie wykorzystali pozycyjne atuty - nie ryzykowano poświęcenia okrętów w walkach na rzece Sirith, co przekreśliło możliwość całkowitego powstrzymania desantu, jednak zadano atakującym przez rzekę Chińczykom poważne straty.

//Mapkę sobie podaruję, Lebennin Wschodnie opanowane przez ChRL.

***
ChRL:
I Konarmia (Random*) - 3 piechIkaw, 1 artIkaw, 1 art0kaw, 1 s0 - Guangning->B8 -> Lebennin Wschodnie (-1 piechIkaw)
Jeźdźcy z Khandu (Temuulen* [kawalerzysta]) - 5 piech0kawvar* - Guangning -> B8 -> Lebennin Wschodnie
I Armia Polowa (Long Dong) - 1 piechI, 1 artI, 1 s0 - Guangning -> Lebennin Wschodnie (-1 piechI, -1 piech0)
II Armia Polowa (Bao Er) - 2 piech0, 1 s0 - Xuegu -> Lebennin Wschodnie (-1 piech0, -1 art0kaw)
Korpus Zmotoryzowany (Placeholder*) - 1panc0, 1piechIzmot, 1artIzmot, 1 s0 - Guangning -> Lebennin Wschodnie
Forteca Jiasichuan (A Psik) - ? piech?, 2 artI, ? art0kaw, 1 s0 - Jiasichuan

Eskadra Zwiadowcza (Jes Ju) - 1 m0 - Baicheng ->Lebennin Wschodnie
Eskadra Bombowa (Huxian*) - 2 b0 - Baicheng ->Lebennin Wschodnie

Flotylla Anduiny (Piett) - 1ni0, 1 kr0 - Xinhe -> Anduina (-2 ni0)

Numenor:
I Armia (Húrin*) - 3 piechI, 1artIkaw, 1 s0 - Lebennin Wschodnie->Ujście Anduiny (-1 piechI, -1 piechIkaw, -1 artI)
SSR (Hiron) - 1 piechIsp - Ethir Harnen ->Lebennin Wschodnie->Ujście Anduiny

I Skrzydło (Ancalimë*) - 1m0, 2b0, 1ST0 - Ethir Harnen-> Lebennin Wschodnie

II Flota (Bregor) - 1 pa0, 3 kr0, 2 ni0 - Przylądek Umbar->Wschodnia Zatoka Belfalas->Anduina (-1 ni0, 1 kr0 lekko uszkodzony)


***
Awanse:

ChRL:
Random +1 +[kawalerzysta]
Long Dong +1
A Psik +[artylerzysta]
Piett +1

Numenor:
Húrin +1 +[artylerzysta]
Bregor +1
Odpowiedz
#2
101 SE

Tegoroczne starcia zaczęły się od wymiany ognia między sterowcami zwiadowczymi Chin i Numenoru nad sektorem B25. Obie strony oddały symboliczne strzały z karabinów, nie czyniąc przeciwnikom większej szkody. Chińczycy zdołali przy okazji ustalić, że w okolicy znajdują się kawalerzyści Numenoru, a Numenorejczycy, że od strony Lebennin Wschodniego nie nadchodzą żadne wrogie oddziały...
...nadchodziły za to z innego kierunku, gdyż Chińczycy zdecydowali się zebrać swoją kawalerię z I Konarmii oraz najemników z Khandu do ataku przez tereny B45. Atak poprzedził zwiad chińskiej Eskadry Bombowej, który potwierdził obecność sił Numenoru na całej długości granicy. Mimo tego, generał Random podjął próbę przejścia przez B45 i ataku na terytorium Numenoeru. Po drodze Chińczycy zniszczyli kilka numenoryjskich osad, co zabrało im nieco elementu zaskoczenia - zwiad balonowy z daleka dostrzegł dym wywołany pożarami i postawił na nogi korpusy Numenoru. Ostatecznie gen. Random wybrał Dor-en-Ernil jako cel ataku, jednak przejście przez B45 rozciągnęło szlaki zaopatrzeniowe, co osłabiło impet ataku, a broniący prowincji generał Dior szybko otrzymał posiłki w postaci V Korpusu. Dużą rolę odegrało też ukształtowanie terenu, sprzyjające obrońcom i przede wszystkim spowalniające uderzenie wroga. W rezultacie atakującym, mimo przewagi liczebnej, nie udało się z marszu przebić przez obronę nieźle przygotowanych Numenorejczyków.
Wszystko wskazuje na to, że wojska ChRL mogłyby mimo wszystko z czasem osiągnąć końcowy sukces, jednak stacjonujący przy Ujściu Anduiny generał Húrin, upewniwszy się, że od strony Lebennin nie nadchodzą kolejni Chińczycy, przekroczył rzekę Serni i rozpoczął manewr ataku na południowe skrzydło I Konarmii. W tej sytuacji sztab chiński, wobec ryzyka oskrzydlenia i niepewności co do możliwości wykonania wyłomu w obronie Dor-en-Ernil, podjął decyzję o odwrocie do Lengchuan. Chińczykom nie udało się wedrzeć w głąb Dor-en-Ernil na tyle by zakłócić wydobycie surowców, jednak dzięki swojej mobilności uniknęli też większych strat - Numenorejczycy nie bardzo byli w stanie efektywnie kontratakować.
Numenor wyraźnie nie chciał jednak ograniczyć się do przyjmowania kolejnych ciosów i postanowił spróbować przejąć inicjatywę przynajmniej w powietrzu. II Luftflotte dowodzona przez generała Ancalimë wykonała śmiały rajd na chińską stolicę zakończony bombardowaniem lotniska w Baicheng - niektóre bomby trafiły nawet w cel!

[Obrazek: PCq0pQT.png]

***
ChRL:
I Konarmia (Random**[Kawalerzysta]) - 2 piechIkaw, 1 artIkaw, 1 art0kaw, 1 s0 - Lengchuan->B45->Dor-en-Ernil->B45->Lengchuan (-1 piechI kaw)
Jeźdźcy z Khandu (Temuulen* [kawalerzysta]) - 4 piech0kawvar* - Lengchuan->B45->Dor-en-Ernil->B45->Lengchuan (-1 piech0kawvar*)

II Armia Polowa (Bao Er) - ? piech0, ? art0kaw, 1 s0 - Lebennin Wschodnie

Eskadra Bombowa (Huxian*) - 2 b0 - Baicheng->B45->Dor-en-Ernil->Baicheng
Eskadra Zwiadowcza (Jes Ju) - 1 m0 - Baicheng->B25->Baicheng

Numenor:
I Armia (Húrin**[artylerzysta]) - 3piechI, 2piech0, 1artIkaw, 1artI, 1s0 - Ujście Anduiny->B45
I Korpus (Dior) - 1piech0, 1art0kaw, 1s0 - Dor-en-Ernil (-1 piech0)
II Korpus (Hador) - 1piech0 - Linhir->B45
III Korpus (Hallas) - 2piech0kaw - B25
V Korpus (Vekk) - 1piech0 - Linhir->Dor-en-Ernil (-1 piech0)

I Luftflotte (Dedal) - 1m0 - Ethir Harnen->B25->Ethir Harnen
II Luftflotte (Ancalimë*) - 2b0 - Ethir Harnen
***
Awanse:

ChRL:
Temuulen +1

Numenor:
Dior +1 +[strzelec górski]

***
Zniszczenia:
- lotnisko w Baicheng lekko uszkodzone (pojemność spada do 8/10), koszt napraw 2 mln$, możliwe do zrobienia instant.
- Numenor traci 1 PK w B45
Odpowiedz
#3
102 SE

Entuzjazm Chińczyków i Numenorejczyków do działań zbrojnych kolejny rok z rzędu nie gaśnie, a wręcz działania nabierają rozpędu. Pierwszym akcentem tegorocznych zmagań był zwiad sterowców NSD nad prowincją Lengchuan, który postawił na nogi Korpus Górski generała Li Po. Numenorejczycy ograniczyli się na tym kierunku jedynie do szybkiego rajdu dwóch krążowników II Floty po rzece Serni, zakończonego ostrzelaniem kilku wysuniętych chińskich osiedli, jednak Chińczycy cały rok utrzymywali pełną gotowość na tym kierunku i sami zaangażowali swoje lotnictwo do zwiadu na dzikim pograniczu - B45 i B25.
W tej drugiej prowincji Chińczycy zauważyli ruchy wojsk NSD i postanowili wyprowadzić uderzenie mające odepchnąć Numenorejczyków z tych terenów. I Konarmia generała Randoma napotkała niespodziewanie na swojej drodze przeważające siły wroga - I Armię i III Korpus. W tej sytuacji Chińczycy dość szybko cofnęli się do Lebennin Wschodniego. Numenorejczycy postępowali jednak krok w krok za nimi! Ich I Armia sprawnie posuwała się w górę Anduiny, korzystając z zaopatrzenia dostarczanego przez statki transportowe NSD i uderzyła od strony B25 na Lebennin Wschodnie. Równolegle III Korpus wykorzystując swoją mobilność ruszył na północ (w czym pomogło zaopatrzenie zrzucane z powietrza), by dokonać ataku na Lebennin Wschodnie od strony prowincji B8, a w górę rzeki przypłynęła II Flota by ostrzałem z pokładów pancerników wesprzeć ofensywę wzdłuż rzeki.
W sumie ofensywne siły Numenoru składały się z 9 dywizji piechoty i 3 dywizji artylerii wspartych przez 2 pancerniki i 3 krążowniki.
Naprzeciwko nich stanęło 13 dywizji piechoty i 5 dywizji artylerii w samym Lebennin, mogące liczyć na wsparcie kolejnych 2 dywizji piechoty i dywizji artylerii z Jiasichuan oraz przygotowane w Lebennin Wschodnim lekkie umocnienia.
Numenorejczycy początkowo nie zdawali sobie sprawy z liczebności sił chińskich zgromadzonych w Lebennin Wschodnim, spodziewając się, że napotkają tam głównie cofające się siły Randoma...tym bardziej że zwiad Numenoru nie donosił o ciągnących do Lebennin posiłkach z głębi kraju. Szybko okazało się, że atak lekkich sił III Korpusu ugrzązł na dobrze umocnionych i obsadzonych pozycjach w głębi prowincji, a główną nadzieją wojsk NSD było wykorzystanie dużego zasięgu dział pancerników do zwalczania stanowisk artyleryjskich i uzyskanie w ten sposób lokalnej przewagi artyleryjskiej. Chińczycy starali się jednak przeciwdziałać rotując pozycjami mobilnej kawalerii i wykorzystując umocnione pozycje. Do tego zaangażowali też swoje okręty do prób kąsania wroga oraz skoncentrowali sterowce bombowe na wojskach generała Húrina. Wszystko to sprawiło, że nawet na tym odcinku NSD nie osiągnęło takiej przewagi na jaką liczyło. Gdy sztab Numenoru zdał sobie sprawę z liczebności sił ChRL oraz po przeanalizowaniu postępów ofensywy wzdłuż rzeki i raportów o uszkodzeniach na okrętach narażonych na ostrzał z lądu, podjęto decyzję o wstrzymaniu ataku (która pozwoliła uniknąć jeszcze większych strat) i w obawie przed kontrnatarciem cofnięto się do B25. Chińczycy aktywnie ścigali III Korpus w B8 przy użyciu własnej Konarmii i tylko zmęczenie bijących się cały rok żołnierzy Randoma spowodowało, że kawaleria Numenoru nie poszła w rozsypkę.
Łyżką dziegciu w beczce miodu Chińczyków jest fakt, że ich okręty zostały solidnie poturbowane przez dużo silniej uzbrojone pancerniki i nowocześniejsze niszczyciele NSD. Dużo większym problemem były jednak ponowne naloty Numenoru na Baicheng - tym razem NSD nie bawiło się w celowanie w lotniska i inne tego typu kombinacje, tylko zrzuciło masę lekkich bomb zapalających i burzących na zwartą zabudowę miejską metropolii, do którego to celu sterowce NSD wyraźnie były świetnie przystosowane (//specjalna doktryna w tym kierunku). Działające na kilku kierunkach chińskie lotnictwo próbowało co prawda ostrzegać o atakach wrogich sterowców, jednak niska skuteczność tych działań z uwagi ograniczenia techniczne i na obciążenie innymi obowiązkami na froncie, spowodowała że w trakcie bitwy o Lebennin Wschodnie, Numenorejczycy zdołali wzniecić setki pożarów w Baicheng, na czym szczególnie ucierpiały ubogie dzielnice na przedmieściach.

[Obrazek: OlKzGCz.png]

***
ChRL:
I Konarmia (Random**[Kawalerzysta]) - 4 piechIkaw, 1 artIkaw, 1 art0kaw, 1 s0 - Lebennin Wschodnie->B25->Lebennin Wshcodnie (-1 piechIkaw)
Garnizon Lebennin (Bruce Lee) - 1 piech0 - Lebennin Wschodnie
I Armia Polowa (Long Dong*) - 4 piechI, 1 artI, 1 s0 - Lebennin Wschodnie (-1 piech0)
Forteca Jiasichuan (Zhang) - 2 piech0, 1 artI, 1 s0 - Jiasichuan
Forteca Jiasichuan-Zachód (A Psik [Artylerzysta]) - 2 piech0, 2 art0kaw, 1 s0 - Lebennin Wschodnie (-1 artI)
Korpus Górski (Li Po) - 2 piechIsg - Lengchuan
Garnizon Guangning (Nengjun) - 1 piech0 - Guangning (nieaktywne)

Flotylla Anduiny (Piett*) - 1 kr0 ciężko uszkodzony - Xinhe->Anduina  (-1 ni0)

Eskadra Zwiadowcza (Jes Ju) - 1 m0 - Baicheng
Eskadra Bombowa (Huxian*) - 2 b0 - Baicheng 

Numenor:
I Armia (Húrin**[artylerzysta]) - 3piechI, 1artIkaw, 1s0 - Ujście Anduiny->B25->Lebennin Wschodnie (-2 piechI, -1 artIkaw)
III Korpus (Hallas [kawalerzysta]) - 1piechIkaw, 1piech0kaw - B25->Lebennin Wschodnie (-2 piech0kaw, -1 art0kaw)

II Flota (Bregor*) - 2pa0, 2krI, 1kr0, 2niI - Przylądek Umbar (w tym 1 pa0 i 1 krI uszkodzone)

I Luftflotte (Dedal) - 1m0 - Ethir Harnen
Lufthanza - 1ST0 - Ethir Harnen
II Luftflotte (Ancalimë*) - 2b0 - Ethir Harnen
***
Awanse:
ChRL:
A Psik +2
Random +1
Long Dong +[egida komunizmu]
Numenor:
Hallas +1
Húrin +1
Bregor +[ostrzał wybrzeża]

***
Zniszczenia:
- 2 WP w Baicheng (zgodnie z cennikiem do odbudowy za 4 mln$ każde)
- lekkie umocnienia w Lebennin Wschodnim doznały uszkodzeń, których naprawa pochłonie 2 mln$
//Wszystkie wymienione oddziały proszę liczyć jako aktywne, poza jednym zaznaczonym chińskim garnizonem.
***
Lekko uszkodzone - oznacza koszt remontu równy 2 mln $ kosztu (bez zajmowania slotu)
Uszkodzone - oznacza koszt remontu równy połowie kosztu (z zajęciem slotu)
Ciężko uszkodzone - oznacza zniżkę 2 mln $ na jeden przyszły budowany dany typ okrętu (typ i generację. Na niższe generacje też może być udzielona ta zniżka)
Odpowiedz