Zmiany i wątpliwości
(2020-06-20, 12:36)Millenium napisał(a): Po co komu mnóstwo zapasowego sprzętu?

na mobilizację. Taka jest idea mobilizacji - pod broń dwa razy tyle ile liczy Twoja armia, dajesz im karabiny i zakryją wroga czapkami.

Gorzej, że nie przewidziane są w zasadach żadne "odnowienia siły ludzkiej", znaczy wykorzystanej - IMO powinny być, choć niby przyrost naturalny to "Załatwia"... ale właściwie nie załatwia - ok 2% na 10 lat, cóż to jest.
Odpowiedz
Zasafy pozwalają wysłać co czwartego obywatela na front więc myślę, że jednak to wystarczająco.
Odpowiedz
Na następną edycję proponuję dodać do cennika:
Cytat:1 PP -> Stabilność: +10 KP (tylko dla totalitaryzmów i autorytaryzmów, autorytaryzmy tracą 1 stabilności albo płacą X mln $)

Fabularnie akcja oznaczałaby czystkę we frakcji rządzącej, likwidację niezadowolonych i odsunięcie od władzy osób podskakujących rządowi. Gameplayowo dawałoby totalitaryzmom (i niekiedy autokracjom) możliwość nadgonienia demokracji walących co turę inwestycjami w badania.
Odpowiedz
Popieram
Odpowiedz
Co? xD czyli totalitarki i autorytatki nie moglo z PP podbic stabilnosci? xD

Co to za niedojebana zasada.

Autotytarki dostaja +10 KP za 1 PP i straca 1 stabilnosci xD
Odpowiedz
To miałoby istnieć *równolegle* ze zwykłym podbiciem stabilności za PP. Brakuje ci stabilności, bierzesz +1 staba. Nie potrzebujesz, bierzesz +10 KP.
Odpowiedz
Mnie właśnie o to się rozchodzi żeby różnymi ustrojami grało się trochę inaczej. A że wyszło średnio to inna sprawa (znaczy ja nie jestem do końca zadowolony z efektu)
Odpowiedz
Totalitaryzmy mógłby mieć system stabilności bardziej rozbudowany w zamian za KP.
Odpowiedz
Cytat:Centra - prowincje mogą otrzymać status centrum przemysłowego, finansowego, stoczniowego, naukowego lub wywiadowczego. Powstają one przez wykorzystanie PP zapewniając znaczne korzyści. Limit ich wynika albo z dostępnych surowców albo bogactwa społeczeństwa. Jedna prowincja może być równocześnie centrum przemysłowym i naukowym, ale nie może być podwójnie przemysłowym. Rodzaje:
...
d) naukowe - pozwala raz na turę na ulepszenie 1 z naszych slotów naukowych dając mu +3 do postępu badań (nie można kilkukrotnie ulepszyć jednego slota); do utworzenia i działania wymaga rzadkich surowców;

Zmiana na:
d) naukowe - pozwala raz na turę na ulepszenie 1 z naszych slotów naukowych dając mu +3 do postępu badań (nie można kilkukrotnie ulepszyć jednego slota) lub pozwala na utworzenie jednego dodatkowego slota naukowego (powyżej normy wynikającej z zasad WP); do utworzenia i działania wymaga rzadkich surowców;

Większość z nas ma 4 lub 5 slotów naukowych. Też zauważyliście, że to za mało. 6 slot naukowy wymaga sporych inwestycji i podbojów.
Taka zmiana pozwalałby wybrać +3 do aktualnego badania lub nowy slot w którym możemy umieścić nowy ZN z um.0 lub jakiś nieużywany z wyższą umiejką.

Co o tym myślicie?
Odpowiedz
(2020-06-21, 17:25)Millenium napisał(a):
Cytat:Centra - prowincje mogą otrzymać status centrum przemysłowego, finansowego, stoczniowego, naukowego lub wywiadowczego. Powstają one przez wykorzystanie PP zapewniając znaczne korzyści. Limit ich wynika albo z dostępnych surowców albo bogactwa społeczeństwa. Jedna prowincja może być równocześnie centrum przemysłowym i naukowym, ale nie może być podwójnie przemysłowym. Rodzaje:
...
d) naukowe - pozwala raz na turę na ulepszenie 1 z naszych slotów naukowych dając mu +3 do postępu badań (nie można kilkukrotnie ulepszyć jednego slota); do utworzenia i działania wymaga rzadkich surowców;

Zmiana na:
d) naukowe - pozwala raz na turę na ulepszenie 1 z naszych slotów naukowych dając mu +3 do postępu badań (nie można kilkukrotnie ulepszyć jednego slota) lub pozwala na utworzenie jednego dodatkowego slota naukowego (powyżej normy wynikającej z zasad WP); do utworzenia i działania wymaga rzadkich surowców;

Większość z nas ma 4 lub 5 slotów naukowych. Też zauważyliście, że to za mało. 6 slot naukowy wymaga sporych inwestycji i podbojów.
Taka zmiana pozwalałby wybrać +3 do aktualnego badania lub nowy slot w którym możemy umieścić nowy ZN z um.0 lub jakiś nieużywany z wyższą umiejką.

Co o tym myślicie?

Ideą zmian zasad, jeśli je dobrze rozumiem, było spowolnienie rozwoju technicznego - by nie było nuków za szybko. Ogólnie, w poprzednich edycjach około 10 tury można było mieć nuki, bez ignorowania rakiet, lotnictwa i floty. Wiem - w turze 15 ostatniej edycji miałem jednostki floty najwyższych poziomów (włącznie z op z napędem jądrowym), śmiglowce, bombowce i mysliwce III, rakiety balistyczne i kilkanaście głowic nuklearnych. Tak, zaczynałem z piechI i floty I.

IMO miałem idealne warunki do takiej roboty, ale tego właśnie chcemy w zasadach uniknąć - była dało się mieć wszystko + garść nuków już w połowie gry. Więcej slotów - większa szansa, że ktoś będzie miał wszystko + nuki. Mając mniej slotów, planując nuki i widząc ile jest do zrobienia ich, schodzisz na ziemię i najpierw robisz coś co pomoże w razie agresji sąsiada od razu, a nie za 10 lat.

Więc - ja jestem przeciw zwiększaniu liczby slotów z ZNa. I nielimitowanemu i limitowanemu (np max jeden slot więcej - to poszkoduje tych co maja więcej "dołów z gównem" jak to malowniczo nazywał Czerstwy)
Odpowiedz