Zmiany i wątpliwości
#51
Flota i lotnictwo nie będą teraz za drogie? Zwłaszcza na wyższych poziomach.
Odpowiedz
#52
Musi wyjść w praniu. Na pewno dużo bogatsze kraje teraz będą, więc trochę przez pryzmat tego trzeba spojrzeć na cennik (a równocześnie nie na tyle bogate żeby wybudować 5 lotniskowców klasy Nimitz na raz).
Odpowiedz
#53
A będą lotniskowce rzeczne?
Odpowiedz
#54
Tak średnio bym powiedział tak średnio. Ogółem mocno zmniejszyłem cyferki względem pierwotnego planu, bo z symulacji wyszedł mi dużo za duży przyrost. Obecnie i tak spodziewam się że jak każdy zacznie z krajem na 40 WP to pod koniec edycji 200 WP to będzie standard.
Odpowiedz
#55
Cytat:nazwa - efekt kiedy trzeba doprecyzować - koszt
Wypowiedzenie wojny - 20 KP
Dołączenie do sojuszu - 15 KP
Nałożenie embarga - 5 KP
Reżimowa propaganda - +1 stabilności - 30 KP
Dymisja rządu - 15 KP
Wydatki socjalne - zapotrzebowanie na DP w następnej turze mniejsze o 1 - 10 KP i X mln $, gdzie X to ludność w mln

Cytat:a) Demokracja - jesteśmy zobligowani do przeprowadzania wyborów i mamy moralną przewagę nad dyktaturami. Kontrowersyjne decyzje wymagają opłacenia przez KP. Co turę otrzymujemy bazowo 3 * Stabilność KP

b) Autorytaryzm - jesteśmy uzależnieni od kliki rządzącej. Co turę otrzymujemy bazowo 2 * Stabilność  KP

Prosiłbym o sprecyzowanie. Ten cennik jest i dla demokracji i autorytaryzmu, czy tylko dla demokracji? Bo jeśli autorytaryzm używa tego samego cennika, to ze względu na niższą generację KP mają trudniej, a nie łatwiej podejmować trudne decyzje. Czy może w ogóle źle to rozumiem i cennik ten tyczy się tylko jeśli akcja jest kontrowersyjna, a jeśli nie jest (albo mamy autorytarną klikę rządzącą) to cennika w ogóle nie używamy?
Odpowiedz
#56
Cennik jest zarówno dla demokracji, jak i autorytaryzmów. Stabilność bardziej skacze w demokracjach, więc dostają za nią więcej punktów KP. Dyktator z silną pozycją w swoim kraju będzie dodatkowe KP mógł dostawać. Nie używanie tego cennika destabilizuje kraj - demokratyczny rząd musi mieć oparcie w opinii społecznej, autorytarny dyktator w swojej klasie politycznej. Ogółem dyktatorzy powinni bardziej cenić stabilność, a jeżeli za bardzo spada iść w jedną albo drugą stronę.
Odpowiedz
#57
Ok, to kolejne pytanie:

Cytat:+1 WP za 10 mln $ i 5000 siły roboczej (dla keynesizmu koszt zwiększony o 2 mln $ i 2 KP, dla lesseferyzmu opcja niedostępna).

Z tego co pamiętam na shoutboxie dyskusję na ten temat, centralne zarządzanie miało używać 5000 siły roboczej do rozwoju prowincji, natomiast nie kojarzę by Keynesizm miał to robić (tylko pieniądze i KP). Keynesizm płaci więc 12 mln, 5 siły roboczej ORAZ 2 KP?
Odpowiedz
#58
To ja też mam pytanie.


Cytat:Wypowiedzenie wojny - 20 KP


Biorąc pod uwagę ulubiony sport PNW, czyli rozpoczęcie wojny bez wypowiedzenia, jak ono wygląda w tym cenniku?

Oraz, alternatywnie: jak w cenniku wyglądają, jeśli wyglądają, małe operacje wojskowe nie będące wojną pełnowymiarową (misje pokojowe, misje "pokojowe", wjazd czołgami ale bez wojny - a'la Czechosłowacja vs Układ Warszawski, operacje ustawiające "naszych" u władzy (Murica od kilkudziesięciu lat))...?
Odpowiedz
#59
1) Z symulacji wyszło mi, że dorzucenie kosztu 2 KP dla rozwijania prowincji przez umiarkowane rynkowe powinno dostatecznie balansować. Puszczenie tego luzem byłoby niebezpieczne.

2) Klasyczny atak z niespodziewajki nie jest jest równoznaczny z wypowiedzeniem wojny. Być może pora na pierwszą edycję w której nasi obywatele też będą zaskoczeni wojną.

3) Interwencje zależą od skali, natomiast myślę że jeżeli wyślemy wojsko na drugi koniec świata, bez wypowiadania wojny, a tam się okaże że żołnierze padają jak muchy przez chowającą się w krzakach/górach partyzantkę, to opinia społeczna będzie oburzona i zaczną organizować woodstocki hippisi.
Odpowiedz
#60
(2020-05-02, 00:47)VegetaZen napisał(a): 1) Z symulacji wyszło mi, że dorzucenie kosztu 2 KP dla rozwijania prowincji przez umiarkowane rynkowe powinno dostatecznie balansować. Puszczenie tego luzem byłoby niebezpieczne.

2) Klasyczny atak z niespodziewajki nie jest jest równoznaczny z wypowiedzeniem wojny. Być może pora na pierwszą edycję w której nasi obywatele też będą zaskoczeni wojną.

Ad.1. To keynesizm płaci ludkami za rozwijanie, czy nie? Tongue

Ad.2. Należy to rozumieć, jako brak kosztu KP i innych, bo zobaczymy jak obywatele nam polecą w stabilności za takie brewerie?
Odpowiedz