Wojna w Chinach (2158)
#1
Tu powinna być rozpiska wojenna od VegetaZen, skoro jej nie ma i edycja zdechła dokładnie przed nią to możecie chociaż zobaczyć rozkaz do niej.Cytat:2158

Plan Ofensywny "Zdany Magister"

[Obrazek: 068fRKa.png]

1. Wojsko

Cytat:I Armia (Yang Wenli ***) - 2 panc II, 4 panc I, 5 zmech II - Hengyang (aktywne!)
II Armia (Dong Bai *) - 5 panc I, 1 zmech II, 2 zmech I - Wenzhou (aktywne!)

I Korpus (Qiao Huan) - 2 piech II sg, 1 piech I - Hengyang (aktywne!)
II Korpus (Fan Lingxin) - 2 piech II sg, 1 piech I - Shaoguan (aktywne!)
III Korpus (Cai Luoyang) - 2 piech II sg, 1 piech I - Shantou (aktywne!)
IV Korpus (Zhen Guo)- 2 piech II sg, 1 piech I - Fuzhou (aktywne!)
V Korpus (Chang Qiu)- 2 piech II sg, 1 piech I - Fuzhou (aktywne!)
VI Korpus (Fu Wuying)- 4 piech II, 3 piech I - Gullin (aktywne!)
VII Korpus (Cao Qiun) - 1 zmech I, 2 piech I - Wenzhou (aktywne!)
VIII Korpus (Yao Xiuying) - 1 piech II m - Fuzhou (-> Morze Wschodniochińskie) (aktywne!)

Armia Pogranicza (Shi Fen) - 2 piech I - Nanning 
I Dywizja Rezerwy Strategicznej (Yu Xinhue) - 1 piech I -  Gullin 
II Dywizja Rezerwy Strategicznej (Xu Bai) - 1 piech I - Hong Kong 
III Dywizja Rezerwy Strategicznej (Zhuan Tai) - 1 piech I - Kanton

Legion Powietrzny im. Archanioła Gabriela (Chiang Xuefeng ****) - 10 m III - Kanton (aktywne!)
I Skrzydło NRAZCh (Tang Ling) - 2 m III - Shantou (aktywne!)
II Skrzydło NRAZCh (Bai Guanyu *) - 2 b II, 4 bI - Shantou (aktywne!)

Flota Republiki (Jiang Guanyu*** [decydująca bitwa]) - 1 ni I - Morze Wschodniochińskie (aktywne!)
I Flota Patrolowa (Liao Guanyu) - 1 ni I - Kanton

2. Planowanie i Analiza

[Obrazek: KralYYc.png]

Planiści NRAZCh na podstawie analizy działań Enklawy oraz jej struktur doszli do następujących wniosków:

- Enklawa mając 12 mln ludności nadal nie zwiększyła swojego poziomu mobilizacji. Przy założeniu, że Enklawa dysponuje ledwie 12 piech I, 3 zmech I od początku edycji, Enklawa ma do dyspozycji zaledwie 120.000 siły ludzkiej na dodatkowe dywizje. Wiemy również, że sporo Enklawa poświęciła na rzecz budowy swojego lotnictwa. Stąd też jest wysoce prawdopodobne, że Enklawa dysponuje względnie niewielką liczbą dywizji, która musi bronić względnie szerokiego frontu - w tym frontu z Qin oraz nowodokolonizowanego frontu z Xiaomi. 
- Oznacza to, że szczególnie w pierwszych dniach inwazji ARC będzie w stanie osiągnąć wręcz miażdżącą przewagę liczebną i jakościową na każdym atakowanym polu, zanim rezerwy z północy przybędą. Szczególnie, że jest wysoce prawdopodobne, że Enklawa (jeśli nie atakuje w tej turze Xiaomi) nie trzyma swoich wojsk pancernych i zmechanizowanych w stanie gotowości by oszczędzać zaopatrzenie. Te wojska zmechanizowane i pancerne jeśli nie zmobilizowane, mogą zależnie od położenia być bardzo spóźnione. Jeśli stacjonują one niegotowe na granicy, możemy zadać im decydujące straty we wczesnej fazie wojny zanim będą gotowe - jeśli są nie zmobilizowane w Wuhanie albo gdzieś na tyłach, mogą się spóźnić z interwencją i nie być w stanie wesprzeć innych armii kiedy te walczą w kluczowych punktach frontu).
- Pomijając to wszystko, planiści ARC zauważyli, że jest możliwe, że Enklawa może nie mieć nawet dosyć zaopatrzenia, gdyż build przemysłowy Enklawy wydaje się względnie nieprzemyślany: Enklawa przez całą grę nie kupowała DP od innych graczy ani nie używała socjalu, dodatkowo miała tylko jedno centrum przemysłowe, mimo że mogła mieć dwa. W rezultacie Enklawa zmarnowała swój potencjał na więcej slotów. 
- Terytorium Enklawy jest względnie równinne i jest idealne do spamu dywizjami pancernymi i zmechanizowanymi by rozjechać przeciwnika po polach - jedynie Nanchang, Hangzhou oraz Yichang są wyżynne. 
- Enklawa posiada jedynie jedno lotnisko. Oznacza to, że albo Enklawa ma 10 lub mniej skrzydeł lotnictwa, albo w pierwszej fazie wojny lotnictwo Enklawy będzie nieefektywne bo mają jedno lotnisko z limitem 10 samolotów i nie mają jak ich zmieścić i ogarniać).
- Enklawa niestety odkryła pociski rakietowe rok wcześniej od ARC i zbudowała silosy w Henanie i Wuhanie. Prędkość naszej ofensywy oraz wielkość naszych sił zbrojnych powinna sprawić, że przeciwnik nie będzie w stanie skorzystać mocno z tej tymczasowej przewagi. Wreszcie, ponieważ sama ARC również dysponuję tą technologią (acz nie ma silosów) umożliwia nam to przeprowadzenie operacji "Zwrot do Właściciela" (szczegóły niżej).
- Wreszcie i najważniejsze, rozstawienie fortyfikacji Enklawy jest mocno nieprzemyślane. Ponieważ Enklawa żydziła na budowę pełnych twierdz obronnych, a zamiast tego zbudowała linię - przebicie się przez tę linię fortyfikacji choć w jednym punkcie właściwie masakruje szanse na pomyślną obronę. Fortyfikacje w prowincji Changsha i Hefei są szczególnie wrażliwe na taki atak, znajdują się one też na równinach i nie są przez to na tyle skuteczne na ile mogłyby być. Przebicie się choć w jednym miejscu powinno collapsnąć obronę.
- dysponujemy Szczęściem (od Neobaktrii). Co ono zmieni? To się przekonamy.
3. Cel operacji
Celem operacji jest anihilacja Enklawy i jej pełna aneksja, kompletne jej pokonanie w jeden rok.
I ten ambitny cel, nieironicznie zamierzam wykonać.
4. Lotnictwo
[Obrazek: EndhFOQ.png]
Cytat:Legion Powietrzny im. Archanioła Gabriela (Chiang Xuefeng ****) - 10 m III - Kanton (aktywne!)
I Skrzydło NRAZCh (Tang Ling) - 2 m III - Shantou (aktywne!)
II Skrzydło NRAZCh (Bai Guanyu *) - 2 b II, 4 bI - Shantou (aktywne!)
Legion Powietrzny im. Archanioła Gabriela (10 m III) wykona misję całkowitego zdominowania wrogiego nieboskłonu - ma zniszczyć całe wrogie lotnictwo w powietrzu, myśliwce i bombowce included. Dysponujemy czterogwiazdkowym generałem oraz doktryną dominacji powietrznej - liczymy na pełne i całkowite zwycięstwo. ARC musi niepodzielnie dominować w powietrzu.
I Skrzydło NRAZCh (2 m III) ma w pierwszej fazie wojny zapewnić zwiad dla atakujących dywizji ARC - zadaniem więc jest poznanie składu wrogich armii w prowincjach: "Wuhan" oraz "Hefei". Pozwoli to I Armii oraz II Armii podjąć lepsze decyzje co do dalszego ataku po przebiciu frontu. Po dokonaniu tej misji I Skrzydło ma pomóc Legionowi Powietrznemu w walce powietrznej.
II Skrzydło NRAZCh (2 b II, 4 bI) ma za zadanie udzielić bezpośredniego wsparcia (CAS) dla szturmujących armii. W startowej fazie wojny, II Skrzydło NRAZCh wesprze atak I Armii oraz VI Korpusu na Changsha. Po zdobyciu Changsha, II Skrzydło NRAZCh będzie zmieniać cele zależnie od tego gdzie bombowce są najbardziej potrzebne - może to być więc - bombardowanie kontratakujących dywizji pancernych i zmechanizowanych Enklawy, bombardowanie Nanchang by się przebić tam, bombardowanie Hefei by się przebić tam i wreszcie - jeśli się uda - bombardowanie wsparcia dla dywizji szturmujących Wuhan.
5. Opener do Wojny
[Obrazek: Ca2xv7T.png]
I Armia oraz VI Korpus (łącznie: 2 panc II, 4 panc I, 5 zmech II, 4 piech II, 3 piech I) z dwóch prowincji, wraz ze wsparciem II Skrzydło NRAZCh (2 b II, 4 bI) w warunkach dominacji powietrznej, równinnego terenu oraz pro-ofensywnej doktryny lądowej dla wojsk, liczymy na łatwe rozbicie wojsk Enklawy tam stacjonujących. 
I, II, III oraz IV Korpus (łącznie: 8 piech II sg oraz 4 piech I) atakują z czterech prowincji Nanchang. Dysponujemy tutaj nieco mniejszą, ale nadal mocną przewagą nad przeciwnikiem i atakujemy z czterech stron przy dobrej doktrynie i dobrym przygotowaniu (sg) dywizji. 
I Armia oraz V i VII Korpus (łącznie: 5 panc I, 1 zmech II, 3 zmech I, 2 piech II sg, 3 piech I)
We wszystkich trzech punktach ataku powinniśmy dysponować miażdżącą przewagą, jednak nadal sytuacja po ataku może się prezentować różnie. Stąd też kolejne ruchy są zależne od warunków bitwy.

6. Kontynuacja
Po zdobyciu Changsha, VI Korpus pozostaje w prowincji by jej bronić, wykonując co najwyżej ataki zaczepne by spowolnić posiłki Enklawy do Nanchang. Może też udzielić limitowanego wsparcia w ataku na Nanchang. W międzyczasie I Armia może wykonać jeden z dwóch ruchów.
a) Jeśli przeciwnik trzyma mocny garnizon w Wuhanie (zwiad powietrzny, I Skrzydło NRAZCh) i szczególnie w sytuacji gdy atak na Nanchang nie idzie tak dobrze - I Armia skręci i zaatakuje Nanchang od strony Changsha - omijając linię ciężkich fortyfikacji i prawdopodobnie kompletnie rozbijając garnizon Enklawy w Nanchang. Następnie ma kontynuować atak na Hefei, dalej na Xinyang, w rezultacie dokonując okrążenia znaczącej części północnej Enklawy - przeciwnik albo ewakuuje stamtąd swoje dywizje do Wuhanu zanim przybędziemy na miejsce, albo zostanie zamknięty w kotle i rozbity. Jest to bardziej prawdopodobna wersja ataku.
[Obrazek: IU5767K.png]
wersja a)

b) Jeśli przeciwnik został rozbity w Changsha i zwiad powietrzny (I Skrzydło NRAZCh) potwierdził brak obecności wrogich dywizji w Wuhanie bądź wyjątkowo niewielki garnizon w Wuhanie, podczas gdy w ataku na Nanchang idzie naszej stronie "dobrze", I Armia powinna zaatakować Wuhan (w takim wypadku VI Korpus pozostaje w całkowitej obronie jako straż tylna i się fortyfikuje). Po zdobyciu Wuhanu, I Armia może kontynuować atak - może wesprzeć dobicie wojsk wroga w Nanchang (jeśli jakimś cudem dalej się on tam broni), bądź zaatakować Hefei po pozostawieniu garnizonu w Wuhanie (można odłączyć np. 2 zmechy), i z potencjalnym wsparciem II Armii by dokończyć okrążenie i anihilację kotła w Nanchang. Sztab NRAZCh uważa ten przebieg wydarzeń za mało prawdopodobny (prawie na 100% Enklawa będzie miała mocną armię w Wuhanie) i raczej ten wariant ataku raczej się nie wydarzy, chyba że przeciwnik rzeczywiście jest słabszy i gorzej rozstawiony niż myśleliśmy (może się chociażby to zdarzyć jeśli w tej turze Enklawa atakuje Xiaomi na północy).
W międzyczasie, w świeżopodbitym Hangzhou - V Korpus dołącza do ataku na Nanchang, zwiększając liczbę atakujących dywizji do 10 piech II sg i 5 piech I, dodatkowo atakując już z piątej możliwej prowincji. Sama zaś II Armia oraz VII ma do wyboru dwie opcje:
a) Jeśli zwiad powietrzny nie wykryje silnego garnizonu w Hefei, Nanchang jest w naszych rękach i I Armia stacjonuje już albo w Wuhanie albo w Nanchang zarówno II Armia i VII Korpus atakują Hefei próbując zdobyć tę równinną prowincję z marszu. Następnie II Armia będzie wspierać działania I Armii (może pomóc w ataku na Nanchang już od szóstej strony, może zacząć atakować Xinyang z wyprzedzeniem albo może pomóc rozbić powstający kocioł na północy w wyniku działań I Armii). Jest to mniej prawdopodobny wariant.
b) Jeśli zwiad powietrzny wykrył garnizon relatywnie na tyle silny by móc zatrzymać lub mocno zwolnić atak, II Armia i VII Korpus rozpoczyna atak na północy, przebijając się przez kolonizowany przez Enklawę pusty Nanking i atakując prawdopodobnie słabo broniony Nantong, na który jednocześnie dokonuje desant VIII Korpus (1 piech II marines), wraz ze zdobyciem Nantongu FT ARC mogą bez problemu dostarczać zaopatrzenie i paliwo dla dywizji. VII Korpus rusza zaraz za II Armią by chronić jej flankę na wypadek ataku z Hefei i pozostaje jako garnizon w Nantong by bronić przepływu zaopatrzenia morskiego. II Armia zaś kontynuuje atak - ma zaatakować Xuzhou (równiny, brak fortyfikacji) i po jego zdobyciu, najprawdopodobniej będzie już rozpoczynany od południa atak na Hefei - w tedy II Armia, VII oraz VIII Korpus udzielą wsparcia z północy - w rezultacie Hefei będzie atakowane z czterech stron - w tym I Armia będzie atakowała bez kar za wrogie fortyfikacje. Jest to bardziej prawdopodobny wariant.
Jednocześnie - jeśli Nanchang zostało zdobyte, jej liczne armie piechoty górskiej i zwykłej piechoty mają za zadanie pokrywać szturm I i II Armii w taki sposób by bronić je przed kontratakiem pancernym ze strony Wuhanu/Yichangu i wspierać je podążając za nimi tak by Korpusy względnie stabilnym frontem otaczały Wuhan.
7. End Game
Zakładając najbardziej prawdopodobną wersję ataku (w którym I Armia decyduje się atakować przez Nanchang, Hefei do Xinyang), pocket północny zostanie rozbity z pomocą II Armii, sytuacja na mapie powinna wyglądać mniej więcej tak:
[Obrazek: NmAe3A4.png]
Zależnie od zwiadu powietrznego (powinniśmy mieć całkowitą dominację powietrzną):
a) jeśli Yichang jest żenująco broniony, Yicheng powinien zostać zdobyty z marszu, można użyć do tego wsparcia I Korpusu i I Armii i następnie, otaczając Wuhan ze wszystkich stron, skoncentrować całą siłę Narodowo-Rewolucyjnej Armii Zbawienia Chin i atakując ze wszystkich pięciu stron, wszystkimi biorącymi udział w akcji Korpusami oraz obydwoma Armiami zniszczyć Enklawę raz na zawsze i zdobyć Wuhan, ostatnią prowincję przeciwnika.
b) Jeśli w Yichengu stacjonuje coś relatywnie "ok", zamiast tego zaatakować i zdobyć Wuhan skoncentrowanym atakiem z czterech stron (Changsha, Nanchang, Hefei, Xinyang) obydwu Armii oraz wszystkich biorących udział w akcji Korpusów, by po zdobyciu Wuhanu dobić niedobitki w Yichang. 
Jeśli Wuhan został zdobyty w wyniku mniej prawdopodobnego wariantu "b)" dla I Armii w której zdobyli Wuhan z marszu (patrz -> Opener), dowódcy otrzymują inicjatywę oficerską i powinni być w stanie wyprowadzić możliwie najlepszy plan mający na celu podbicie reszty Enklawy. Warto też zwrócić uwagę, że po zdobyciu Wuhanu, Changsha, Nanchang, Hefei i Xuzhou Enklawa nie ma właściwie WP i powinna kapitulować. 
8. TL.DR: Podsumowanie - Pokazany najbardziej prawdopodobny przebieg kampanii:
[Obrazek: Ca2xv7T.png][Obrazek: iJVfw1Y.png][Obrazek: etH8d1g.png]

[Obrazek: xWM2vUJ.png][Obrazek: R9PdABY.png]

(///. możesz swobodnie korzystać z tych mapek jeśli chcesz je wrzucić do rozpiski wojny Vegeta

9. Operacja "Zwrot do Właściciela"

Nasze dane wywiadowcze informują nas, że Enklawa dysponuje silosem rakietowym w prowincji Hefei. Pociski rakietowe to jedyna bardzo nieznaczna przewaga jaką ma Enklawa, tak się składa jednak, że ARC ma tę technologię, nie ma tylko silosów. W rezultacie, ARC przeznacza 10 Zaopatrzenia na ostrzał rakietowy przeciwnika i antyrakiety by skontrować wrogi ostrzał z Wuhanu po tym jak nasza armia zdobędzie Hefei, w tym będący tam silos - wykorzystamy tam przewiezione naszym transportem nasze rakiety.

10. Zaopatrzenie

Na potrzeby tej wojny, zużywamy 81 Zaopatrzenia i 44 Paliwa + rezerwujemy 10 Zaopatrzenia na wykorzystanie wrogiego silosa rakietowego (//. jeśli MG uznaje, że to nielegalne, Zaopatrzenie to nie jest zużywane).

11. Adnotacja na Wypadek Interwencji Qin

W wypadku gdyby Qin zaatakowało również Enklawę w tym roku:
- kontestujemy bezwzględnie Changsha, Wuhan, Hefei, Huinan - możemy odstąpić im Yicheng oraz Xinyang, prowincje te są dla nas mniej priorytetowe.
Odpowiedz