Wojna Bretońska (2706)
#1
2706

[Obrazek: ZYAUnPM.png]

Granica między Królestwem Bretonnii a Zakonem Wybrańcow Chaosu od dawien dawna była jedną z najbardziej napiętych w Starym Świecie. Obydwie strony przygotowywały się do wojny od dłuższego czasu, konflikt był właściwie nieunikniony. Tego roku, obydwie strony spodziewały się starcia i rzeczywiście - wreszcie Wojna Bretonńska wybuchła. I Królestwo Bretonnii i Zakon Wybrańców Chaosu miał swoje oczekiwania i przeczucia co do przeciwnika - ale szybko zostały one zderzone z rzeczywistością.

Wojna Powietrzna

[Obrazek: GCtGNFW.png]

Lotnictwo Zakonu cieszyło się świetną reputacją jako jedna z najpotężniejszych sił powietrznych na świecie. Dowództwo Zakonu spodziewało się ataku i myśliwce wojowników Chaosu były w powietrzu gdy te zauważyły samoloty Królestwa Bretonnii w strefie powietrznej należącej do reżimu Mousillon. Wybrańcy Chaosu spodziewali się łatwego zwycięstwa w powietrzu, tylko po to by odkryć, że zaatakowały ich nie pojedyńcze eskadry, ale cała armada powietrzna. Całe Skrzydło Przechwytujące Zakonu zostało zniszczone w pierwszym starciu przez bretoński Aeronautique Militaire. Pozbawiony myśliwców Zakon nie mógł więc nic zrobić gdy skoncetrowane dwa fezastraty, zgrupowania myśliwców ciężkich i bombowców strategicznych FaDoS-04 dokonały miażdżących nalotów na obydwa lotniska Zakonu w Sigmarsheim oraz Rodez, chociaż to drugie okazało się kompletnie puste - za to trochę przez przypadek fezastrat bombardujące Sigmarsheim trafił w stacjonujące tam dywizje zmechanizowane co miało delikatnie przełożenie na późniejszy progres operacji “Huragan”. Całe lotnictwo Zakonu zostało zniszczone w pierwszych dwóch dniach wojny bez strat - armia powietrzna reżimu z Mousillon okazała się być żenującym domkiem z kart. Miażdżąca przewaga powietrzna Królestwa Bretonnii miała się okazać decydującym elementem wojny w kolejnych tygodniach.


Operacja “Huragan” i Bitwy pod Larret i Soude

[Obrazek: s4WOM9s.png]

Wojska lądowe Królestwa zaatakowały linie Zakonu w dwóch miejscach. Dwa korpusy pancerne Bretonnii wraz ze wsparciem II i III Armii zaatakowały Larret. Stacjonujące tam trzy dywizje zakonne były dobrze przygotowane, ale wraz ze wsparciem bombowców Królestwa Bretonnii oraz koncentracją blisko stu-tysięcy żołnierzy Couronne, w tym 4 dywizji pancernych lekka linia umocnień w Larret została w znaczącym stopniu przerwana zanim dywizje zmechanizowane Zakonu były w stanie załatać dziurę. Problemem w tym kontekście okazał się szczególnie fakt ciężkiego bombardowania Sigmarheims - dywizje zmechanizowane stamtąd miały istotne opóźnienie. 

Dowódca Armii Obwodowej Ser Bronn w ogóle miał olbrzymie problemy. W Soude nastąpił drugi atak wraz ze wsparciem orczych sojuszników, który z jego perspektywy wyglądał na atak dywersyjny. Mógł też wrzucić część elementów swojej Armii Obwodowej do przebicia w Larret by zasklepać front, ale problem polegał na tym, że albo musiałby wysyłać dywizje zmechanizowane pojedyńczo, “in piecemeal”, albo najpierw skoncentrować Armię Obwodową i dopiero potem kontratakować i zabezpieczyć Larret. Wreszcie, chyba największa katastrofa dla Ser Bronna - doktryna militarna Zakonu nie przewidziała walki pod wrogą dominacją powietrzną i masy myśliwców Bretonnii strącały helikoptery Armii Obwodowej godzina po godzinie.

W tym kontekście, ser Bronn zdecydował, że siły Armii Obwodowej z Yremy pomogą powstrzymać atak zielonoskórych pod Soude, podczas gdy cała reszta Armii Obwodowej zostanie skoncentrowana do pełnego ataku wojsk Bretonnii w Larret. Głównym zadaniem obrał wykorzystanie ostatnich helikopterów do zniszczenia kolumn pancernych Bretonnii póki jeszcze jakieś śmigłowce Zakonu są jeszcze zdolne do walki. Ser Bronn do już właściwie kompletnie zniszczonych dywizji garnizonu Larret dorzucił 4 dywizje zmechanizowane. Chociaż obiektywnie to miało jak najbardziej sens na poziomie strategicznym, to konkretnie w Larret garnizon Zakonu nie był w stanie utrzymać lekkich umocnień, Bretonnia osiągnęła kompletną dominację powietrzną, a jej bombowce z łatwością atakowały zmechanizowane dywizje Zakonu. Armia Couronne osiągnęła miażdżącą przewagę na poziomie taktycznym w tej konkretnej bitwie, dodatkowo decydując się na wyjątkowo specyficzny ruch - w obliczu nadciągającego kontrataku wycofano czołgi do tyłu i posłano wspierające korpusy pancerne piechotę jako pierwszą jako mięso armatnie do trzymania frontu. Helikoptery Ser Bronna w rezultacie nie dokonały większych zniszczeń na pojazdach pancernych Bretonnii - zwłaszcza, że większość śmigłowców nawet nie dotarła na pole bitwy. Dla odmiany jednak - ser Bronn osiągnął sukces pod Soude gdzie helikoptery zdołały zniszczyć czołgi zielonoskórych zanim myśliwce strąciły jeszcze wszystkie z nieba. Ostatnim gwoździem do trumny wojsk obrońców pod Larret były jednak fezastraty. I FZS został skierowany na południe pod Larret i w zmasowanym, choć błagającym o precyzję bombardowaniu zdołał tym bardziej zniszczyć potencjał korpusu ser Bronna w regionie. II FZS został w międzyczasie skierowany do Soude, gdzie kompletnie zniszczyły one umocnienia w regionie i zadały straty piechocie Zakonu w prowincji.

Wraz z przegranymi bitwami pod Larret i Soude, stało się pewne, że Bretonnia przebiła linie obronne Zakonu w dwóch punktach i losy konfliktu drastycznie się obróciły przeciwko Mousillon.

Guerre De Mouvement

[Obrazek: Yzf7pcY.png]

I oraz II Korpus Pancerny pokonując Armię Odwodową Zakonu ruszyły za nią pościg do Sigmarsheim. Ser Bronn podjął decyzję, że nie ma szans już ocalić frontu i zamiast tego lepiej było by spróbować ocalić możliwie jak największą liczbę dywizji przed okrążeniem - skierował więc swoje dywizje zmechanizowane na południe w kierunku Yremy. Po zdobyciu Sigmarsheim i ze zmęczoną i przerzedzoną bretońską piechotą podążającą za nim korpusy pancerne rozpoczęły wyścig do morza przez południe prowincji Chatlon do Portsall. W międzyczasie stoczyły one kilka bitew z wycofującymi się dywizjami piechoty Zakonu. Pozbawione fortyfikacji i nieokopana piechota została łatwo pokonana i zbita do kotła w prowincjach Merlton i zachodnim Chatlon. Zdobycie Sigmarsheim sprawiło równocześnie, że zakonny garnizon w Arden został otoczony - nie miał szans się wycofać ze względu na walki toczone z DOK 4 atakującym z Florida. Jedyną porażką po stronie Bretonnii była błędna kalkulacja co do wschodniego frontu. Horda Zapanistwowa i dodatkowe dywizje piechoty Bretonnii zaatakowały Puszczę Chalons licząc na otoczenie sił Zakonu w Gisoreux - nie było tam jednak żadnego wroga. Trzy dywizje piechoty Zakonu zadały tam spore straty Bretonnii pomimo nawet nalotu bombowców strategicznych - nieco trudniejszy teren oraz wyraźne zmęczenie atakujących sprawiło, że odnieśli całkiem spore straty. Ser Rodrick polecił jednak wycofanie się armii z Puszczy Chalons ze względu na nowe wytyczne sztabu generalnego Zakonu.

W obliczu tej przewagi i katastrofy na północy, generalicja Zakonu rozkazała pełną koncentrację wszystkich dywizji wokół stolicy oraz za rzeką Grismerie - nakazując wszystkim dywizjom piechoty w kotłach walczyć do upadłego, albo spróbować dokonać break-outu przez okrążenia i dołączyć do zbierajęcej się armii w stolicy. Te wytyczne częściowo udało się wprowadzić w życie. Dzięki awaryjnemu kontaktowi z sojusznikiem w postaci Zakonu Nurgla akurat dostępna flota transportowa ewakuowała jedną dywizję z Merton. Pozostałe spróbowały dokonać break-outu póki okrążenie nie zostało jeszcze poprawnie zaciśnięte, grupom piechoty udało się to zrobić - niestety zmusiło to je do pozostawienia za sobą ciężkiego sprzętu, w tym artylerii (///. mechanicznie, piech II -> mil). Wreszcie, garnizon Puszczy Cheloms dzięki spapranemu atakowi Orków i Bretonnii zdołał względnie spokojnie wycofać się na południe. Garnizon Arden nie miał szczęścia i w końcu został zmuszony do kapitulacji. Ostatecznie w okrążeniach zostało kompletnie zniszczonych 6 dywizji Zakonu.

[Obrazek: imvQ9nn.png]

Los Zakonu wydaje się przesądzony, ale iskra nadziei wciąż się tli. Wojska Bretonnii musiały poświęcić wiele czasu jak i swoich żołnierzy by wreszcie dobić okrążone oddziały, daleka ekspansja wgłąb terytorium Zakonu wywołała też problemy logistyczne. W rezultacie do końca roku i zapadnięcia śniegów wojska reżimu z Couronne nie dokonały ataku na Mousillon ani nie próbowały dokonać przebicia za rzekę Grismerie. Zamiast tego, gdy kluczowe przebicia przez front zostały już dokonane przez korpusu pancerne bombowce strategiczne Bretonnii wzięły za cel centrum wywiadu w Derrevin, kompletnie je niszcząc. Ze względu na problemy z czasem i innymi zadaniami, tylko nieliczne naloty zostały wysłane nad sam Mousillon i nie zostały wymierzone one w ciężkie umocnienia wokół miasta, lecz w dzielnice przemysłowe. Straty są, choć nie katastrofalne.

Eksperci militarni są zdania, że choć Królestwo Bretonnii zatriumfowało, to mocno przeszacowali oni siłę lotnictwa Zakonu i w rezultacie, jej niedofinansowane siły lądowe ledwo były w stanie wypełnić zadanie. Doktryna obronna reżimu z Mousillon była bardzo wadliwa - ze względu na brak lotnictwa do osłony nieba helikoptery okazały się w znacznym stopniu bezużyteczne. Korpus zmechanizowany do łatania linii okazał się zaś nie dosyć silny by powstrzymać próbę przebicia. Analizy z poszczególnych bitew w kotłach wskazują, że co do zasady - piechota Zakonu walczyła wybitniej i skuteczniej niż Bretonnii, ale nie miało to znaczenia ze względu na sytuację strategiczną. Mobilne korpusy pancerne stosując doktryne guerre éclair zdołały dokonać ich otoczenia i wymuszenia na nich walki w wyjątkowo niesprzyjających warunkach. Bretonnia też co do zasady lepiej skoncentrowała swoje wojsko, w rezultacie osiągając krytyczną przewagę liczebną w tych punktach frontu, które były szczególnie ważne - pośrednio była to wina dosyć pasywnych rozkazów dla piechoty na Linii Tzeentcha. Z drugiej strony - jakiekolwiek rozkazy by nie zmieniły faktu, że na tak szerokim i otwartym, pozbawionym przeszkód froncie ten który zaatakuje pierwszy ma istotną przewagę. Wreszcie, choć znacząca część bombowców Bretonnii była strategiczna, to miażdżąca przewaga w lotnictwie nie dawała wielkich szans Zakonowi. Miasto-twierdza Mousillon wciąż jednak stoi, a z nią serce do walki wojsk Zakonu.


Królestwo Bretonnii

I Korpus Pancerny (la Carette**){Antoette Noisson**}: 1pancI 2zmechII - Rachard (-1 panc I)
II Korpus Pancerny (Vers**): 1 pancI 2 zmechII - Rachard (-1 panc I)

1 Armia (de Funès): 2 piechI 1 piechII 1 piechIIppanc - Martel (-1 piech I)
2 Armia (Random): 1 piechII - Portsail (-2 piech I, -1 piech II ppanc)
3 Armia (Riszelię): 2 piechI - Rachard (-2 piech I)
4 Armia (Mazarę): 1 piech I, 1 piechII 1 piechIIppanc - Yremy(-1 piech I)
5 Armia (Placeholder): 2 piechI - Puszcza Chalons (-2 piech I)
6 Armia (Asterix): 3 piechI - Rachard (-1 piech I)
7 Armia (Ahigienix): 2 piechII - Yremy (-1 piech II)
Horda Zapanistwowa (Dreptak Mocnytors) - 2piechI - Yremy (-1 panc I, -1 zmech II, -2 piech I)

Aeronautique Militaire (Bordo): 3 mI, 4 mIIp - Carette
1 Eskadra Taktyczna (Mordo): 2 bI - Carette
FZS I (Andre***): 4 bIIstr 3mIIc - ???
FZS II (Romatet*): 4 bIIstr 3mIIc - ???

Zakon Wybrańców Chaosu

I Armia Linii Tzeentcha (Ser Rodrick**) - 1 piech II - Mousillon (-1 piech II ppanc, -1 piech II gar)
II Armia Linii Tzeentcha (Ser Rodrick**) - 2 mil - Mousillon (-1 piech II, 1 piech II gar, 1 piech II ppanc)
III Armia Linii Tzeentcha (Ser Rodrick**) - rozbita! - Larres (-1 piech II, 1 piech II gar, 1 piech II ppanc) 
IV Armia Linii Tzeentcha (Ser Rodrick**) - rozbita! - Arden (-1 piech II, 1 piech II gar, 1 piech II ppanc)
V Armia Linii Tzeentcha (Ser Rodrick**) - rozbita! - Lorres (-1 piech II, 1 piech II gar, 1 piech II ppanc)
VI Armia Linii Tzeentcha (Ser Rodrick**) - 1 piech II, 1 piech II gar, 1 piech II ppanc - Turris Vig.

Armia Odwodowa (Ser Bronn *) - 1 zmech I - (-4 zmech I, -8 hel) - Derrevin
Armia Stołeczna (Ser Ilyn) - 3 piech II - Mousillon
Linia Brzegowa (Ser Jaime) - 1 piech I - Turris Vig. (-3 piech I, potracone w prowincjach na wybrzeżu)
Armia Twierdzy Derrevin (Ser Barristan) - 2 piech I - Derrevin

Skrzydło Przechwytujące (Georges Batroc***) - rozbite! - Sigmarsheim (-1 mp II 1 mc II)

Awanse:

la Carette - +1, +[Guerre Éclair!] - zwiększa skuteczność w ataku dywizji pancernych i zmechanizowanych na nieokopane dywizje.
Vers - +[Guerre Éclair!] - zwiększa skuteczność w ataku dywizji pancernych i zmechanizowanych na nieokopane dywizje.

Random - +1
Riszelie - +1
Ahigienix - +1

Andre - +[Niszczyciel fortyfikacji] - zwiększa skuteczność w bombardowaniu fortyfikacji (jakichkolwiek rodzajów)
Mordo + 1
Romatet - +1

Ser Rodrick - +1
Ser Bronn - +1, + [Obrona mobilna - redukuje karę do obrony ze względu na brak okopania się]

------------------

Lotnisko w Sigmarsheim: ciężko uszkodzone (maks. limit samolotów operowalnych - 2)
Lotnisko w Rodez: ciężko uszkodzone (maks. limit samolotów operowalnych - 3)
Odpowiedz