Wojna na Piaskach i Powstanie Unii Południa(2708-2710, 2712)
#1
2708

[Obrazek: VYGKwAs2cdw2PwrsQbxvUBlfg4DKDbEkOyIyVt6S...T2htrA81Vw]

Na początku roku 2708 horda orków z Badlands dokonała inwazji na Socjalistyczną Republikę Nehekhary. Pierwszy kontakt nastąpił w prowincjach Djebelina i Soil Hill. Wojska Nehekhary okazały się być zdumiewająco nieprzygotowane do konfliktu zbrojnego, kompletnie zmiażdżone przewagą liczebną, ale też i jakościową wspartą przewagą w powietrzu. Starcia w Djebelinie potrwały dwa dni, wojska nieumarłych z Armii Północ (a właściwie to co z niej zostało) w popłochu rozpoczęły ucieczkę na południe. Przed kompletnym zmiażdżeniem wojsk na granicy i kompromitacją obrońców Nehekhary uratował fakt, armia Czaszkogniota była całkowicie piesza i nie mogła zmiażdżyć atakujących. Pozwoliło jej się to wycofać, zreformować i walczyć w dalszej części wojny. W międzyczasie drugie natarcie wymierzone w Soil Hill było znacząco słabsze, a obrońcy - znacznie liczniejsi - mimo braku przygotowania wojska Nehekhary zadały tutaj straty zielonoskórym. Jak się okazało - wojska komunistów były w znaczącej mierze rozstawione przy wschodniej części granicy i te rozpoczęły przemieszczanie strategiczne na zachód wykorzystując kolej - szczególnie Armia Centrum Rokossozesa we Floating Village. W tym samym czasie z zachodniej granicy zaczęły też przybywać armie Zachód i Południe, a z Estalii drogą morską zaczęły przybywać elementy Legionu “Kojot”. W rezultacie gdy Horda Czaszkogniota docierała do Vulchaz i Knotz, zagrożone dywizje Nehkehary w dużym stopniu były już w stanie się ewakuować i uniknąć osaczenia na granicy. Sztab w Khemri podjął decyzję co do tego by opuścić wschodnią Nehekharę - w reakcji na to Czaszkogniot (i widząc, że okrążenie wojsk Nehekhary przy użyciu tylko piechoty nie jest specjalnie możliwe), podjął decyzję by najpierw przejąć kontrolę nad wschodnią Nehekharą, a dopiero potem kontynuować atak. To zaś co miało być priorytetem dla Klanów Orków w kolejnym ataku zostało zdecydowane przez wynik bitwy powietrznej.

[Obrazek: 8tXxdTmbvO0b0ewbk6p-FnNSDqkbGeKx6v0OQmDf...yPc9xC4edG]

Na początku konfliktu zbrojnego, lotnictwo Nehekhary było kompletnie nieaktywne - podejrzewa się, że z wyboru - dużo lotnictwa Nehekhary zaczęło przybywać dopiero kilka dni po rozpoczęciu działań wojennych przylatując z Estalii. Chociaż lotnictwo zielonoskórych dostało rozkaz zbombardowania głównej bazy lotniczej Nehekhary w Teshent, to nie dysponowało ono bombowcami i w rezultacie atak okazał się nieskuteczny. Wreszcie, chociaż formalnie Klany Orków dysponowały miażdżącą przewagą liczebną w liczbie myśliwców, to było w stanie sensownie operować ledwie 10 dywizjonów ze względu na infrastrukturę lotniczą (tylko jedno lotnisko). Po konsolidacji lotnictwa komunistów gdy myśliwce nieumarłych wzniosły się w powietrze Nehekhara odbiła dominację powietrzną - jak się okazało Khemri dysponuje myśliwcem zupełnie nowej generacji, który znacząco zdeklasował swojego przeciwnika - straty wśród lotników zielonoskórych okazały się być olbrzymie. Wykorzystując też fakt, że Khemri dysponuje nowoczesnymi bombowcami, a Klany Orków brakiem radarów lotnictwo Nehekhary rozpoczęło akcję bombardowań jedynego lotniska Klanów Orków w Górze Bloodhorn. Zasięg bombowców pozwolił generałowi Artonisowi dodatkowo atakować bombowcami ze strony Czarnej Zatoki. Stało się w ten sposób oczywiste dla orków, że katastrofa w wojnie lotniczej nadciąga bardzo szybko wraz z szybko rosnącą liczbą zniszczonych maszyn.

[Obrazek: yudD6L4FWE24ZX0AJteW2YlMCNddiGhillcjSGor...-HBfHEGfx2]

W tym kontekście, hordy zielonoskórych ruszyły do ataku na całej linii frontu, licząc na wygranie kampanii zanim ich lotnictwo zostanie anihilowane. Dalej orkowie dysponowali zarówno przewagą liczebną i technologiczną, ale atakowali już piechotę na przygotowanych pozycjach, nie mając ani czołgów ani wsparcia bombowców. W obronie Nehekhara przekierowała większość rezerw do Teshert, priorytezując obronę bazy lotniczej tam niż nawet samej stolicy - w rezultacie awangarda zielonej hordy zdołała wkroczyć do obrzeż Khemri i dokonać niezłych spustoszeń. W heroicznej walce armia Socjalistycznej Republiki Nehekhary jak i patriotyczne dywizje ochotników zdołały jednak powstrzymać upadek stolicy. To był koniec wielkiej ofensywy zielonoskórych - wyczerpał się jej potencjał, Nehekhara unieszkodliwiła całkowicie lotnictwo Klanów i teraz jej bombowce zaczęły miażdżyć pozbawione jakiejkolwiek ochrony przeciwlotniczej piechotę. W obliczu błyskawicznie rosnących strat, faktu, że zdobycie zarówno całego Khemri czy Tashent przestało być realne, ciągle przybywających posiłków, w tym ku zdumieniu też lokalnej populacji - pojawienie całkowicie żywych żołnierzy z Estalijskiej Republiki Ludowej Czaszkogniot rozkazał częściowy odwrót by uniknąć ewentualnego kontrataku. Pomimo tego, bombowce Nehekhary dokonały dużego spustoszenia. Z pomocą sił estalijskich wojska Nehekhary ruszyły do kontrataku, odbijając część ze straconego terytorium. Front Nehekhary ustabilizował się na prowincjach: Teshert, Martwiejsk, Nosokościejsk, Bhagar.

[Obrazek: NqrwK83g6tD4a7ictzCQwQQkO7OVEwKXvxRQpcxO...SbY6LlzNqR]

Pomijając kwestię przygotowań do wojny oraz, że obydwie strony popełniły błędy w samej fazie przed rozpoczęciem konfliktu (brak gotowości oddziałów Nehekhary, brak lotnisk Klanów Orków, braki w bombowcach i czołgach zielonoskórych), prawdopodobnie najważniejszym momentem kampanii była bitwa w Soil Hill - jedyne szybkie dywizje zmechanizowane orków ugrzęzły w starciach z frontową, liczną piechotą nieumarłych. Pozostałe dywizje zielonoskórych z armii “Atakować!” chociaż były miażdżąco silniejsze liczebnie i technologicznie, to były za wolne by wykorzystać fakt, że połowa armii Nehekhary mogłaby być odcięta od stolicy. Brak mobilności w armii Klanów Orków sprawił, że element zaskoczenia oraz złe rozstawienie wojsk Nehekhary nie mogło zostać w pełni wykorzystane, co sprawiło, że wojna nie mogła zostać zakończona jednym szybkim uderzeniem. W przedłużającej wojnie lotnictwo Nehekhary zaczęło zdobywać coraz większą przewagę, aż w końcu jej bombowce powstrzymały wrogą ofensywę.

Nehekhara “nie runęła jak domek z kart”, co znaczy, że ten krwawy konflikt będzie dalej trwał.Klany Orków

Armia: Atakować! (dow. CzaszkoGniot ****) - 9 piech III - Top Knotz, Vulchaz, Południowe Bagna Szaleństwa (-11 piech III)
Armia: Ot Flanki! (dow. Łamistrajk *) - 3 piech III sg, 1 zmech I - Południowe Bagna Szaleństwa, Wiecznożyjsk (-3 zmech I, -3 piech III sg)

Armia: Oblatywacze! (dow. Szypkospadacz ***) - 13 mi II - Góra Bloodhorn (-9 m II)

Lotnisko w Góra Bloodhorn: katastrofalnie uszkodzone (maks. 1 dywizjon może operować)

Nehekhara

Legion "Kojot" (Świerczewskis***){Otis *****} - 1 zmechI, 1 piech IIsg - Teshert (-1 zmech I -3 piech II sg)
Armia Północ (Kolewis) - rozbite! - Nosokościejsk (-2 piech I, 2 piech IIsg)
Armia Wschód (Tuchaczewskis**) - 1 piech I, 2 piech II - Nosokościejsk (-7 piech I, -4 piech II)
Armia Centrum (Rokossozes) - 3 piech I - Bhagar
Armia Zachód (Żukowiris) - rozbite! - Khemri (-2 piech I)
Armia Południe (Budionnabis) - 2 piech I - Martwiejsk
Obrońcy Khemri - 1 mil - Khemri (-2 mil)

Legion "Sęp" (Astronis****[Bombardowanie precyzyjne] ) - 1 m III, 2 b II - Teshert (- 2 m III, -1 b II)
Legion "Kruk" (Lotnix**[Rozpoznanie]) - 1 ST - Teshert (-1 m IIc)
Legion "Sokół" - rozbite! - Teshert (-1 m I, 2 b I)

Estalijska Republika Ludowa

Korpus Estalijski - 2 piech II - Teshert (-1 piech II)

Awanse:

Tuchaczewkis +1, +[Egida Socjalizmu] (zwiększa skuteczność dywizji w obronie pod dowództwem tego generała)
Budionnabis +1
Odpowiedz
#2
2709

W trakcie gdy wojska Klanów Orków się przegrupowywały po odwrocie z Khemri doszło do kolejnego zdarzenia, które miało odmienić los tego frontu - kompletnie niespodziewanie przywódca państwa Klanów Orków oraz generał dowodzący wojskami frontowymi został zabity - kwatera która tymczasowo była jego sztabem eksplodowała w powietrze. Zarówno on jak i kilku sztabistów zginęło natychmiast. W połączeniu z faktem, że dodatkowe 20 dywizji Klanów Orków dopiero miały dotrzeć na front, “Armia Atakować!” spanikowała w obliczu kontrataku nieumarłych. Szczególny sukces osiągnął Legion “Kojot”, którego atak w Top Knotz i Bloody Handz zagroził odcięciem sporej części orczej armii. Warte też jest odnotowania, że w tym szturmie Legion “Kojot” nie otrzymał właściwie żadnych strat - dzięki magii Nehekhary żołnierze awangardy komunizmu mogli wstawać po wielokroć by walczyć z zieloną zarazą. Ofensywa nieumarłych postępowała wraz z odwrotem orków - tym bardziej, że posiłki zielonoskórych które miały dotrzeć na sam front z jakiegoś powodu się ociągały.

[Obrazek: FKeJmJj.png]

Wojna na Piaskach jednak eskalowała i trzy nowe państwa wkroczyły na arene walk. Z zachodu wystrzelono rakiety balistyczne - spadły one na obydwa lotniska Nehekhary dokonując sporych destrukcji, wraz z rakietami na wschód ruszyła feministyczna piechota. W tej sytuacji Astronis podjął decyzję co do wycofania swoich samolotów na północ na lotniska dwóch nowych sojuszników - Moyolequetzal i FKKA którzy rozpoczęli ofensywę na Klany Orków od północy. Na froncie między Klanami Orków a Nehekharą doszło więc do paradoksalnej sytuacji - obydwie strony chciały się wycofać z niego.

[Obrazek: WbBSJ7m.png]

Chociaż Klany Orków dysponowały bardzo solidnym lotnictwem, to ze względu na fatalną logistykę tylko lotnisko w Bloodhorn mogło operować. Naprzeciwko eskadrom zielonoskórym stanęło lotnictwo FKKA oraz Moyolequetzal. Szczególnie myśliwce krasnoludów okazały się o klasę lepsze, w połączeniu ze wsparciem myśliwców jaszczurów i masowych bombardowań lotniska przez bombowce strategiczne, lotnictwo Klanów Orków nie zostało tylko “pokonane”, ale wgniecione w glebę i kompletnie zniszczone. W międzyczasie lotnictwo Agrounii choć silne, okazało się w znaczącym stopniu bezużyteczne - z lotniska w Copher myśliwce odrzutowe feministek nie miały dosyć zasięgu by realnie utrzymać dominację powietrzną nad Teshert i Khemri, a co tu mówić o Klanach Orków. Bombowce Agrounii dokonały dodatkowych zniszczeń na lotniskach, ale to był raczej pusty sukces.

(Klany Orków zbudowały lotnisko, po czym nie napisały o istnieniu tego lotniska w Informacjach Ogólnych, nie użyto też akcji do ukrycia budowanej struktury (co tbh, nie było już legalne i tak). Uznaję, że to nowozbudowane lotnisko nie istnieje i uznaję tylko, że lotnisko w Górze Bloodhorn z poprzedniej tury zostało poprawnie naprawione. Acz faktem jest, że nawet gdyby to lotnisko powstało legalnie, to dużo by to nie zmieniło).

Na froncie zachodnim, Agrounia wysłała bardzo słabouzbrojone i powolne dywizje piechoty, które nie napotykając wroga nadal przemierzały terytorium dosyć powoli. To wolne tempo wystarczyło by Nehekhara dokonała strategicznej relokacji swoich sił. Front stanął na rzece Mortis - pierwsze ofensywy Agrounii zakończyły się kompletną katastrofą - doskonale wyszkolone oddziały nieumarłych zmasakrowały feministki a ich ciała w wielkich masach zaległy na dnie rzeki. Nie widząc wyjścia, generał Tegu Blackspear rozkazał przerwanie ofensywy.

[Obrazek: PdaG9eB.png]

Na wschodzie, wycofanie się wojsk Klanów Orków było jak najbardziej wskazane. Z północy ruszył wielki szturm jaszczuroludzi i krasnoludów. Jedną z części tej operacji był nagły desant wyprowadzony przez siły Moyolequetzal w regionie Gorkaport. Sam desant jednak okazał się spotkać wielką przeszkodę - flotę Agrounii. Imperialna Flota Moyolequetzal dysponowała jednym krążownikiem więcej, ale była chorobliwie słabsza w mniejszych jednostkach. Krążowniki jaszczuroludzi zdołały zatopić kilka mniejszych jednostek, ale gdy te utraciły część niszczycieli jeden z nich padł ofiarą ataku torpedowego od łodzi podwodnych. Flota Moyolequetzal jeszcze próbowała walczyć przez trochę czasu, ale generalnie - nie odniosła sukcesu i zdziesiątkowana musiała zawrócić do portu. Chociaż flota Agrounii zatriumfowała, to zajęło jej to na tyle długo, że jeden rzut desantu jaszczuroludzi zdołał wylądować w Gorkaport i następnie jeszcze zdobyć Morkul. To jedynie przyspieszyło panikarską ewakuację wojsk zielonoskórych na południu, które zostały odcięte od swojej stolicy. Niestety dla planistów w sztabie Moyolequetzal, kolejne desanty się okazały niemożliwe i ostatecznie w Gorkamort wylądowały zaledwie trzy dywizje.

(Agrounia źle rozpisała swoje Wojsko jeśli chodzi o flotę i nie wzięła pod uwagę że ma dodatkowe okręty. Ale co gorsza, potem gracz MIAŁ CZELNOŚĆ edytować rozkazy po deadlinie i dopisać te okręty, dawno po deadlinie i dawno po tym jak sam graczowi zwróciłem uwagę na ten błąd. Kreweta może dziękować, że jeszcze pamiętałem mniej więcej jaką flotę Agrounia wysłała w oryginalnym rozkazie, inaczej musiałbym uwalić całą flotę i nie wypuścić jej z portu (w rezultacie dopuszczając cały desant Moyolequetzal, co znaczyłoby padnięcie Klanów Orków w turę). Ale tak karygodne złamanie zasad i tak zostanie ukarane w inny sposób po wojnie).

Na północy też sytuacja nie wyglądała dobrze dla zielonoskórych. Dwa Korpusy Zmechanizowane FKKA wraz ze wsparciem korpusów rezerwowych dokonały skoordynowanego ataku na Exarch - ofensywę wsparły bombowce Moyolequetzal. Chociaż w tej fazie walk lotnictwo Klanów Orków wciąż walczyło, to nie było w stanie kontestować przestrzeni powietrznej nad strefą walki ze względu na przewagę przeciwnika - bombowce Moyolequetzal dokonały spustoszenia w linii obronnej i obydwa Korpusy mimo widocznych strat wynikających z przestarzałego uzbrojenia, zdołały przebić linię obrony i wymusić odwrót na Armii Północnej Granicy. Podczas odwrotu przez Stonetooth w kierunku stolicy, Armia ta odniosła potworne straty i przestała realnie się liczyć jako siła.

Nagłym problemem w planie był fakt, że piesze dywizje Klanów Orków wróciły z południa i chociaż stolica DaHoowaz była łatwym celem dla atakujących, to stacjonował w nich rezerwowy garnizon kilku dywizji piechoty. Łamistrajk poprowadził natarcie nakierowane na Morkul i Gorkaport. O ile udało się osiągnąć sukces w Morkul i tymczasowo przebić okrążenie, to ciężko zurbanizowany Gorkaport był broniony przez marines jaszczuroludzi na tyle długo, że odsiecz od FKKA przybyła na czas. Stolica Klanów Orków padła i nie widząc innej alternatywy, Łamistrajk zdecydował się utworzyć silną linię obrony na kanale, między Gorkaport a Morkaport. Wojska FKKA zdecydowały się na pauzę by wojska jaszczuroludzi które zawiodły w operacji desantu mogły na spokojnie dokonać przemieszczenia się na front i wtedy dopiero wyprowadzono kolejny atak - na Malak’s Claw. Był już koniec roku i orkowie byli w stanie się wybronić przed atakiem.

[Obrazek: L3XsljD.png]

Sytuacja zaczęła się też zmieniać na południu. Lotniska Nehekhary zostały potwornie zniszczone przez atak rakietowy, ale ponieważ myśliwce Agrounii nie miały dosyć zasięgu by utrzymać nad nimi dominacje powietrzną, to do Nehekhary zaczęły przybywać samoloty transportowe z Xocopin. Ze względu na zniszczoną infrastrukturę na miejscu, XIX Armia Łuski przemieszczała się do Southlands bardzo, bardzo powoli ale z każdą kolejną dywizją na miejscu zwalniało to dywizje Nehekhary by te mogły wreszcie ruszyć na wschód i wykorzystać słabość zielonoskórych. W ostatnich tygodniach tego roku legiony Nehekhary odciążone przez jaszczuroludzi ruszyły na wschód i po raz pierwszy wtargnęły na terytorium Klanów Orków. Łamistrajk w reakcji na to sformował pozycję wokół miast Morkaport oraz Góry Bloodhorn, broniąc jednocześnie kanału oraz Malak Claw. Jest jednak oczywiste, że w tym momencie, o ile Agrounia nie uczyni czegoś naprawdę przełomowego, los Klanów Orków wydaje się przypieczętowany.


Nehekhara

Legion "Kojot" (Świerczewskis***){Otis *****} - 8 piech III - Top Knotz, Bloody Handz (-1 zmech I, -1 piech II sg)
Związek Taktyczny "Zachód" [1] (Tuchaczewskis***[Egida socjalizmu]) - 1 piech III - Delta Mortis (-1 piech II)
Związek Taktyczny "Zachód" [2] (Tuchaczewskis***[Egida socjalizmu]) - 1 piech III, 1 piech II - Khemri
Związek Taktyczny "Zachód" [3] (Tuchaczewskis***[Egida socjalizmu]) - 1 piech III,  1 piech I - Popiołujsk
Armia Centrum (Rokossozes) - 2 piech III, 2 piech I - Soil Hill, Środkowe Bagna Szaleństwa (-1 piech III, -1 piech I)
Armia Południe (Budionnabis*) - 3 piech III, 1 piech I - Floating Village, Numas (-1 piech III, -1 piech I)

Korpus Estalijski - 1 piech II - Delta Mortis (-1 piech II)
Obrońcy Khemri - 1 mil - Khemri

Legion "Sęp" (Astronis****[Bombardowanie precyzyjne] ) - 1 m III, 1 b II - Barak Varr (-1 b II)
Legion "Kruk" (Lotnix**[Rozpoznanie]) - 1 ST - Barak Varr

Lotniska w Khemri oraz Teshert - ciężko uszkodzone (max. liczba operowanych dywizjonów: 3, koszt naprawy 7 mln dla obydwu)

FKKA:

I Korpus Zmechanizowany (Drugler Strażnik Gór**) - 1 pancI, 3 zmechII - Gorkaport (-2 panc I, 1 zmech II)
II Korpus Zmechanizowany (Khargor Kurwistrach) - 1 pancI, 2 zmech II - Gorkaport (-1 panc I, -1 zmech II)
I Korpus Rezerwowy (Trelagg Zamulony) - 2 piech III - Gorkaport (-1 piech III)
II Korpus Rezerwowy (Strelum Wał Węgla) - 2 piech III - Gorkaport

I Skrzydło Lotnicze (Brorbren Bombowy) - 3 mIII, 4 bIIstr - Barak Varr (-2 m III)

Moyolequetzal

VII Armia Ogona (Ehecatl***) -  1 piech IIm, 2 piech III, 2 piech IIIsg - Morkul (-5 piech IIm)
XII Armia Jęzora (Cocoliloc*) - 4 piech IIIsg - Gorkaport
Korpus Pancerny Białego Wilka (Mendieta*) - 1 panc I, 2 zmech I - Morkul
XIX Armia Łuski (Iuitl) [1] - 3 piech I - Delta Mortis (-1 piech I)
XIX Armia Łuski (Iuitl) [2] - 3 piech I -  Khemri
XIX Armia Łuski (Iuitl) [3] - 3 piech I - Popiołujsk

I Skrzydło Wiwerny (Xocoh***) - 1 m II, 2 b II str - Khazid Nekewukaz (-2 m II)
II Skrzydło Widłogona (S'sssin**) - 1 m II, 2 b II - Nurgletitlan (-1 m II)

Imperialna Flota Moyolequetzal (Zyanya) - 1 ni I, 1 kr I - Xocopin (baza z Xocopin) (-1 ni I, -1 kr I)

Agrounia:

Armia Okupacyjna [1] (gen. Tegu Blackspear) - 3 piechI - Zandri (-2 piech I)
Armia Okupacyjna [2] (gen. Tegu Blackspear) - 3 piechI - Bagna Terroru (-2 piech I)
Armia Okupacyjna [3] (gen. Tegu Blackspear) - 4 piechI - Czarna Piramida (-1 piech I)
Armia Okupacyjna [4] (gen. Tegu Blackspear) - 4 piechI - Czarna Wieża Arkhama (-1 piech I)

"Harpie" (adm. Ara Redwing *) - 3miI, 9miII, 1bII - Copher

Flota "Harpun" (Evelyn "Potrójna Zdrajczynii" Nightsong *): 1 kr I, 2 ni I, 1 op - Copher (-2 ni I)

Klany Orków:

Armia Atakować! - 7 piechIII - Morkaport (-2 piech III)
Armia Ot Flanki! (Łamistrajk *) - 6 piech III - Malak Claw (-6 piech III, -1 zmech I)
Armia na Północnej Granicy - rozbite! - DaHowlaz (-6 piech III)
Armia Stolicy - rozbite! - DaHowlaz - (-5piechIspad)

Armia Południa [1] - 2 piechIII 3 piech III sg - Djebelina
Armia Południa [2] - 3 piech III - Ekrund
Armia Południa [3] - 5 piech III - Północne Bagna Szaleństwa
Armia Południa [4] - 4 piech III - Rusty Daggaz

Armia Oblatyfacze (Szybkospadacz *) - 2miII - Góra Bloodhorn (-10 m II, -3 m I)

Lotnisko w Górze Bloodhorn: ciężko uszkodzone (maks. 1 dywizjon może operować, koszt naprawy: 9 mln)
Jak chcesz by twoje drugie lotnisko działało, wpisz je w informacje ogólne.

Awanse:

Tuchaczewkis +1
Rokossozes +1
Budionnabis +1
Otis +1

Drugler Strażnik Gór +1, +[Guerre Eclair!]
Khargor Kurwistrach +1
Brorbren Bombowy +1

Ehecatl +[Inżynier - redukuje karę do ataku przez rzeki]
Iuitl +1
Zynanya +1

Tegu Blackspear +1
Evelyn Nightsong +1

Łamistrajk +1, +[Egida Gorka (albo Morka)] -  zwiększa skuteczność dywizji w obronie pod dowództwem tego generała
Szybkospadacz +1
Odpowiedz
#3
2710

Kampania Wschodnia

[Obrazek: saJuPoz.png]

W obliczu braków w rekrutach, armia Klanów Orków nie była gotowa by przeżyć kolejną ofensywę. Wojska Międzyrasówki uderzyły wspólnie, z doskonałą koordynacją - Moyolequetzal i FKKA wspólnie atakując przez rzekę Malak’s Claw, Legion “Kojot” Nehekhary atakując Ekrund, oraz wreszcie po kilku dniach spadochroniarze ZSRR zajęli Górę Bloodhorn. Generał Ehecatl dzięki zmasowanemu użyciu artylerii oraz wsparciu bombowców złamał kompletnie obronę przeciwnego krańca rzeki i połączył siły ze spadochroniarzami w Górze Bloodhorn. Następnie z Bloodhorn spadochroniarze i dywizje szybkie FKKA pomogły Nehekharze zdobyć silnie broniony Erkund - mimo potężnej nieumarłej magii orkowie tam wciąż trzymali się mocno. Wraz z upadkiem tego miasta, terytorium Klanów Orków zostało przedzielone na pół - wojska zielonoskórych zamknięte we wschodnim kotle pozbawione zaopatrzenia zostały zdziesiątkowane a następnie zmuszone do kapitulacji. Orkowie broni się nieco dłużej w zachodnim kotle, ostatnie dywizje zdolne do walki wycofały się do Morkaport. Herszt Łamistrajk koordynował obronę miasta najlepiej jak potrafił, ale nie mógł wiele na to poradzić. Ostateczne złamanie oporu Klanów Orków ostatecznie trwało kilka miesięcy głównie dlatego, że poszczególni członkowie Międzyrasówki chcieli oszczędzić życia swoich żołnierzy i kampanię wygrało przede wszystkim zmasowane użycie bombowców. W rezultacie choć potrwało to dłużej, to reżim Klanów Orków w końcu musiał upaść i Łamistrajk podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji wobec członków Międzyrasówki.

[Obrazek: 3GOMGWk.png]


Kampania Zachodnia

[Obrazek: oSSFs18.png]

Ze względu na poprawiającą się wyszkolenie i organizacje dowództwa floty Agrounii, kolejny rejs Floty “Harpun” nie napotkał właściwie żadnej opozycji. Wzmocniona o nowoczesne krążowniki oraz pancerniki flota wyruszyła z Copher i rozpoczęła bombardowanie Doliny Mortis oraz Teshent, sukcesywnie dokonując dzieła zniszczenia na tamtejszym lotnisku. Bombardowanie Doliny Mortis wojska lądowe Agrounii próbowały wykorzystać do zdobycia przyczółka po drugiej stronie rzeki - ofensywa ta zakończyła się jednak niepowodzeniem, pomimo lepszego wsparcia z powietrza z nowego lotniska na Północnej Sahrze. Front normalnie pozostałby stabilny gdyby nie nagłe wydarzenia w zachodnim Southlands - wykorzystując obecność floty “Harpun” u brzegów Nehekhary wojska Zakonu Nurgle’a dokonały ataku z zaskoczenia na stolicę Agrounii i okoliczne miasta, które pozbawione ochrony padły bez walki. W pierwszych dniach ataku Agrounia straciła swoją stolicę oraz drugie największe miasto w Ashdad. Ostatecznie barki desantowe Zakonu dokonały desantu 6 dywizji piechoty morskiej - wraz z nimi jako wsparcie w pierwszym rzucie Narodowa Estalia dorzuciła dwie dywizje piechoty, a na kompletnie zabezpieczone lotnisko w Copher przerzucone zostały 4 szwadrony myśliwców III generacji.

[Obrazek: WCc1Uo6.png]

Tegu Blackspear w reakcji na te wydarzenia natychmiast rozkazał odwrót, ale to natychmiast przyniosło problemy - okazało się bowiem, że wojska Nehekhary Tuchaczewkisa ze wsparciem jaszczuroludzi ruszają tuż za nimi. Ostatecznie, był zmuszony on pozostawić sporą część armii na linii obronnej Kamt-Ubadir, a z resztą próbować odbić Copher i powstrzymać desant. W międzyczasie admirał Nightsong powróciła ze swoją skoncentrowaną flotą i rozpoczęla poszukiwanie przeciwnika na Morzu Południowym. Flota Zakonu Nurgla była podzielona na cztery eskadry - zgrupowanie Gnijący Galion, Kadłub Zarazy, Wesoła Flotylla oraz flotę pomocniczą Związku Estalii. Co charakterystyczne, obydwie strony miały względnie zbliżone tonażem floty, jednak Agrounia dysponowała 4 pancernikami o dużej sile ognia, podczas gdy nurgliści dysponowali bardzo dużą przewagą w jednostkach mniejszych - niszczycielach i łodziach podwódnych. Ogólnie też, Zakon Nurgla dysponował nieznaczną przewagą jeśli chodzi o technologię wojskową.

W pierwszej bitwie na Morzu Południowym czempion Ognart próbował wykorzystując formalną przewagę liczebną nękać flotyllę admirał Nightsong. Po dłuższym starciu jednak ten doszedł do wniosku, że ze względu na koncentracje pancerników, nie jest w stanie tego zrobić bez większych strat dla własnej flotylli i wiedząc o tym, że flota Agrounii straciła dostęp do portu w Copher, ten rozkazał by flota Zakonu się szeroko rozproszyła i tylko dokonywała rajdów. Ostatecznie, Agrounia zablokowała więc kolejne transporty wojsk i zaopatrzenia dla desantu nurglistów w Copher, ale łodzie podwodne Zakonu Nurgla jak i Moyolequetzal wciąż nękały flotę feministek.

W międzyczasie, podczas gdy nurgliści byli odcięci od zaopatrzenia w swoim przyczółku na wybrzeżu Southlands, armia Agrounii kontratakowała tym czym mogła. W normalnych warunkach marines Zakonu Nurgla byliby doskonale wyposażeni, o dwie klasy lepiej niż ich przeciwnicy. Ponieważ jednak brakło im zaopatrzenia i amunicji, a pancerniki admirał Nightsong znacząco utrudniały obronę generał Tegu odbił Al-Haikk, Zuwarah i Symir, wymuszając na marines by ci wycofali się do Copher oraz Ashdad, gdzie w obronie pomogła im infrastruktura miejska. Myśliwce Zakonu również nie mogły poprawnie operować - ponieważ Zakon Nurgla nie był w stanie dostarczyć zaopatrzenia i paliwa dla myśliwców na tym lotnisku, te wycofano z Copher przy stratach - jak się okazało, w desperacji Agrounia wystrzeliła rakiety balistyczne w lotnisko we własnej stolicy, wysadzajac kilkanaście myśliwców. Ostatecznie wiec Agrounia była w stanie kontrolować nieboskłon nad swoim własnym krajem ale niewiele to dawało przy tak słabych wojskach lądowych. W międzyczasie też Nehekhara oraz Moyolequetzal atakowały ze wschodu zdobywając Ubadir przy sporych stratach. Ostatecznie, ze względu na presję ze wschodu, sztab Agrounii nie był w stanie wysłać odpowiednio dużo wojsk by zniszczyć przyczółek Zakonu Nurgla na czas.

[Obrazek: 5pmOtzw.png]

Czempion Ognart uważnie obserwował co się dzieje i dalej nękał swoją flotą zgrupowanie Nightsong. Baza morska w Esna pozwoliła feministkom na operowanie tylko częścią okrętów a co gorsza, brakło zasięgu dla niszczycieli. Ostatecznie, Czempion Ognart skoncentrował wszystkie cztery flotylle i zaatakował flotę Nightsong u wybrzeży Copher. O ile pancerniki i krążowniki admirał Nightsong zadały technicznie spore straty, to największym problemem feministek był brak niszczycieli. Gdy te nieliczne co posiadały zostały zniszczone Ognart ponownie się wycofał i wysłał zamiast tego łodzie podwodne przodem. Bezbronne, przestarzałe pancerniki zostały kompletnie zniszczone przez szwadrony łodzi podwodnych - dzień później flota Zakonu Nurgla z powrotem się skoncentrowała i kompletnie zniszczyła flotę Agrounii.

[Obrazek: 6jfJk5A.png]

Wraz z zabezpieczeniem Morza Południowego, do Copher została przerzucona VIII Armia Lojalności Wspólnoty Wzniesienia Ludzkości, która z pomocą marines z łatwością zmiażdżyła resztki armii Agrounii, która poszła w rozsypkę. Dzięki helikopterom, żołnierze WWL byli w stanie wraz z Zakonem Nurgla przejąć kontrolę i okupować znaczącą część terytorium Agrounii, której rząd wreszcie kapitulował.

Wraz z końcem obydwu kampanii, Wojna na Piaskach wydaje się wreszcie zakończona. Ale jak się zakończy podział łupów i co z tego wyniknie, czas pokaże...

-----------

Nehekhara

Legion "Kojot" (Świerczewskis***){Otis *****} - 6 piech III - Front z Moyolequetzal (-2 piechIII)
Armia Centrum (Rokossozes*) - 1 piech III, 1 piech I - Front z Moyolequetzal (-1 piech III, -1 piech I)
Armia Południe (Budionnabis**) - 2 piech III, 1 piech I - Front z Moyolequetzal (-1 piech III)
Związek Taktyczny "Zachód" [1] (Tuchaczewskis****[Egida socjalizmu]) - rozbite! - Front z Zakonem Nurgla (-1 piech III)
Związek Taktyczny "Zachód" [2] (Tuchaczewskis****[Egida socjalizmu]) - 1 piech III, 1 piech II - Front z Zakonem Nurgla (-1 piech II)
Związek Taktyczny "Zachód" [3] (Tuchaczewskis****[Egida socjalizmu]) - 1 piech III, 1 piech I - Front z Zakonem Nurgla (-1 piech I)
Korpus Estalijski - rozbite! - Front z Zakonem Nurgla (-1 piech III)
Obrońcy Khemri - 1 mil - Front z Zakonem Nurgla

Legion "Sęp" (Astronis****[Bombardowanie precyzyjne] ) - 1 m III, 1 b II - Barak Varr

Moyolequetzal

VII Armia Ogona (Ehecatl***,spec: inżynier) - 8 piech III, 1 piech IIIsg - Morkul (-1 piech II pm, -1 piech III sg, -2 piech III )
XII Armia Jęzora (Cocoliloc*) - 3 piech III, 4 piech IIIsg - Gorkaport (-1 piech III, -1 piech III sg)
XIX Armia Łuski (Iuitl*) - 4 piech I - front z Zakonem Nurgla (-5 piech I)

I Skrzydło Wiwerny (Xocoh***) - 2 m II, 4 b II str - Khazid Nekewukaz
II Skrzydło Widłogona (S'sassin***) - 2 m II, 4 b II, 4 b II str - Nurgletitlan

Imperialna Flota Moyolequetzal (Zyanya*) - 1 op II - Czarna Zatoka

FKKA

I Korpus Rezerwowy (Trelagg Zamulony) - 1 piech III - Gorkaport (-1 piech III)
II Korpus Rezerwowy (Strelum Wał Węgla) - 2 piech III - Morkul

I Skrzydło Lotnicze (Brorbren Bombowy*) - 5 mIII, 4 bIIstr - Barak Varr

ZSRR

I Armia Spadochronowa (generał Michaił Frunze ***) - 5 piechIIIsp - Altdorf (-1 piech IIIsp)

Zakon Nurgla

Horda Zgnilizny (dem. Balrug**** [Kamuflaż]) - 1 piech IIIm (-2 piech III m) - Front z Nehekharą
Brygada Rzecznych (pom.dem Breon) - 1 piech III m (-2 piech III m) - Front z Nehekharą
Armia Pomocnicza Związku Estalii - 1 piech I (-1 piech II) - Front z Nehekharą

Gnijący Galion (czemp dem. Ognart***) - 2 ni II, , 3 kr II, 2 op II - Morze Południowe (-1 ni II, 2 kr II uszkodzone)
Kadłub Zarazy (kap Ragnar*) - 1 ni II - Morze Południowe (-2 ni II)
Wesoła Flotylla (kap Agnes Boynard) - rozbite! - Morze Południowe (-1 kr II, I kr II uszkodzone)
Flota Estalijska - 2 ni I - Morze Południowe (-2 ni I, -1 kr I)

Wspólnota Wzniesienia Ludzkości

Wspólnotowy Korpus Ekspedycyjnt (gen. Bach**) - 6 piech II plot, 4 śII - front z Nehekharą

Klany Orków

Armia Atakować! - rozbite! - Morkaport (-7 piechIII)
Armia Ot Flanki! (Łamistrajk *) - rozbite! - Morkaport (-7 piech III)

Armia Południa [1] - rozbite! - Morkaport (-2 piechIII 3 piech III sg)
Armia Południa [2] - rozbite! - Ekrund (-4 piech III)
Armia Południa [3] - rozbite! - Północne Bagna Szaleństwa (-5 piech III)
Armia Południa [4] - rozbite! - Rusty Daggaz (-4 piech III)

Armia Oblatyfacze (Szybkospadacz *) - rozbite! - Góra Bloodhorn (-2miII)

Agrounia

Armia Okupacyjna [1] (gen. Tegu Blackspear*) - rozbite! - Zuwarah (-3 piechI, 1 zmech II)
Armia Okupacyjna [2] (gen. Tegu Blackspear*) - rozbite! - Symir (-3 piechI, 1 zmech II )
Armia Okupacyjna [3] (gen. Tegu Blackspear*) - rozbite! - Meknes (-4 piechI, 1 zmech II)
Armia Okupacyjna [4] (gen. Tegu Blackspear*) - rozbite! - Północna Sahra (-4 piechI, 1 zmech II)

Dywizjon lotniczy 34 "Harpie" (Admirał lotnictwa Ara Redwing *) - rozbite! - Północna Sahra (-3 m I, 9 m II, 1 bII)

Flota "Harpun" (Evelyn "Potrójna Zdrajczyni" Nightsong ****) - rozbite! - Morze Południowe (-4 pa I, 3 ni I, 4 op I, 1kr I, 4 kr II)

Awanse

Rokoszoszes +1
Budionnabis +1

Cocoliloc +1
Iuitl +1
S'ssasin +[Bombardowanie precyzyjne]

Trellag Zamulony +1
Brorbren Bombowy +1

Michaił Frunze - +[Ekspert wojsk powietrzno-desantowych] - pod dowództwem tego generała piechota spadochronowa już na ziemi i w obronie jest traktowana jak zwykła piechota na potrzeby kalkulacji

Breon +1
Ognart +1, +[Jeune École] - zwiększa skuteczność niszczycieli oraz łodzi podwodnych pod dowództwem tego generała w starciu z wrogimi flotami
Odpowiedz
#4
2712
Wojska Zakonu Nurgla wycofały się z dawnych terenów Agrounii pozostawiając garnizon jedynie w stolicy regionu - Copher. W wyniku tego na południowych rubieżach doszło do przejęcia władzy. W ramach organizowanej akcji do urzędów państwowych w Sud, Zachodniej Sahrze i Mal-Alak wkroczyły zbrojne grupy, które wyprosiły stamtąd albiońskich urzędników. Głównodowodząca operacji Tegu Blackspear ogłosiła powstanie Unii Południa i wezwała rządy Zakonu Nurgla i Republiki Nehekhary do rozmów pokojowych. Garnizon Copher (Horda Piasku) nie podjął próby uderzenia na siły wroga na południu.
W tym samym czasie na terenach kontrolowanych przez komunistów Związek Taktyczny "Zachód" i Legiony "Kruk" i "Sęp" rozpoczęły operację likwidacji niebezpiecznych bojówek. Dzięki wsparciu lotnictwa udało się odzyskać kontrolę nad 75% terenów pustynnych. Partyzanci zostali wyplewieni i albo zaszyli się na całkowitych pustkowiach albo zbiegli na tereny zachodnie. Problem został na ten moment rozwiązany, ale kto wie co w przyszłości przywieje wiatr pustyni?

Republika Nehekhary
Związek Taktyczny "Zachód" (Budionnabis***) - x>2 piech III - Pustynia
Legion "Kruk" (Lotnix**[Rozpoznanie]) - ? m III, ? ST - Pustynia
Legion "Sęp" (Astronis****[Bombardowanie precyzyjne] ) - ? m III, 1 ? II - Pustynia

Zakon Nurgle'a
Horda Piasku - ? zmechIII - Copher 

Unia Południa (powstańcy)
I Armia Unii Południa (Tegu Blackspear **) - x>3 piechI, y part - Mal-Alak

Związek Estalii
Armia Pomocnicza Związku Estalii - 1 piechI - Ghafsa

[Obrazek: n16pEz4.png]
Odpowiedz