Post Nuclear World - The Dark Souls of PBFs
Q&A edycja Europa 10k - Wersja do druku

+- Post Nuclear World - The Dark Souls of PBFs (https://pnwpbf.eu)
+-- Dział: Szermierka bagnetem (https://pnwpbf.eu/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Rozmowy o grze (https://pnwpbf.eu/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Q&A edycja Europa 10k (/showthread.php?tid=1659)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2022-12-23

(2022-12-23, 01:13)Richtus napisał(a): To pytanie zawsze musi paść:
1) Skolonizowałem prowincję z surowcem (np. żywność) w 10k2
2) W 10k3 surowiec się wydobywa, można go ewentualnie sprzedać itd. (zakładam ofc, że mam cały czas to 1 WP minimum).
3) W 10k4 surowiec daje efekt, np. pokrywa zapotrzebowanie na DP w przypadku żywności.

Czy to jest prawidłowe podejście?

Tak.

W ogłoszeniach napisałem:
Cytat:"* Jak jest z surowcami? Jeśli w turze n budowałeś platformę wydobywczą LUB skolonizowałeś prowkę LUB dobiłeś do 1 WP z powrotem, to w n+1 ona działa. I skutkiem tego 1j surowca masz do dyspozycji w n+2, możesz handlować i używać."

Są od tego wyjątki i wtedy piszę jak to wygląda z surowcem. Wyjątkiem takim jest jak przyłączasz na zasadzie dobrowolności (a nie podboju) jakiś obszar nieskolonizowany, ale na którym tambylcy wydobywają dany surowiec. Wtedy MG może określić że masz go wcześniej (możliwe że pod jakimiś warunkami).


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2022-12-23

FLOTA W CIEŚNINACH MA PRZEJEBANE.

W sensie jeśli się przebija przez czyjąś obronę i ktoś ma artylerię na brzegach, wspierającą jakąś własną flotę. To jest najbliższy możliwy morski odpowiednik ataku piechoty na okopanego przeciwnika - ergo parukrotna przewaga jest na rzeczy, nie mówiąc o tym że nawet ni0 i op0 mogą się na coś przydawać.

Nie będę więcej o tym pisał, wystarczy mnie że pewnemu graczowi napisałem drobne wyjaśniające ostrzeżenie, a on tutaj stosuje jakieś "jeśli nasi dowódcy".

TY, GRACZU, JESTEŚ OD DECYZJI STRATEGICZNYCH.
A JEŚLI TWOI DOWÓDCY W POPRZEDNIEJ TURZE UZNALI ŻE ATAK NA CIEŚNINĘ JEST SAMOBÓJSTWEM I SPASOWALI, TO OBUDZENIE SIĘ W TURZE 10002 NIE ZMIENI ICH ZDANIA JEŚLI MAJĄ TAKIE SAME SIŁY.

Piszę ogólnie, by potem nikt nie płakał. Już pisałem o tym tutaj: https://pnwpbf.eu/showthread.php?tid=1659&pid=22444#pid22444
Ale czemu ja to kuźwa muszę powtarzać...


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2023-01-17

z cyklu "pytanie które powinny być w Q&A"

Gracz: W jakim sensie małe kraje NPC nie lubią inwestycji Felsenkerla, rabbi? Po prostu dlatego że zamiast trzymać pieniądze w ich obligacjach coś sobie buduję w kraju?

Rabbi MG: Mosze, bo to o geszefta idzie. Felsenkerl robi ogromne interesza na ich gospodarkach - jak myślisz, kto wydobywa rzadkie surowce w Bremie? Kto wydobywa ropę w Bremie i to tak dobrze, że z jednej ropy jakieś ARL rok co rok mogą 10 paliwa kupić? Kto trzyma kasę w depozytach i obligacjach w Trieście, że zentrum finansowe tak dobrze trzyma?
Nooo, nie tylko Felsenkerl, ale jest jednym z najbogatszych ludzi Jewropy i głównym motorniczym tych rzeczy. Jak on Mosze, zacznie gdzie indziej inwestować to starych inwestycji nie wycofa, ale małe państwka nie będą mieć tak miodnie. A on wycofuje nie dlatego, bo nie mógłby już tam inwestować, ale bo inwestycja poza np. Bremą da mu większą stopę zwrotu niż dalsze przeładowanie gospodarki inwestycjami [20 WP, 3 mln ludzi].
Czy teraz już rozumiesz o jakie się tu geszefety rozbija, Mosze?


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2023-01-17

Posty z datowaniem x/x+1, np. 10002/10003, działają  przed wyliczeniami PP dla budżetu x+1 (w przykładzie: 10003), chyba że MG napisał inaczej.

Bo były wątpliwości.


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2023-01-18

Cytat:Pytanie do technologii:

Budowa wielkich kadłubów okrętowych (I) (wym. Pancernik I) - budowa pancerników trwa o rok krócej - trudność: 5 PN

Czy wpływa to też na pancerniki, które są w trakcie budowy?


Nie.


RE: Q&A edycja Europa 10k - el roberto - 2023-01-18

Czy w przypadku odzyskiwania utraconej siły ludzkiej dzięki medycynie, bierzemy pod uwagę także jednostki uszkodzone? (liczone jako 1/2 SL jednostki o pełnym stanie)


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2023-01-18

(2023-01-18, 17:41)el roberto napisał(a): Czy w przypadku odzyskiwania utraconej siły ludzkiej dzięki medycynie, bierzemy pod uwagę także jednostki uszkodzone? (liczone jako 1/2 SL jednostki o pełnym stanie)

Bierzemy.

Ogólnie warto też pamiętać że dwie jednostki uszkodzone można spiąć w jedną nieuszkodzoną. Jeśli jedna ma specjalizację, inna nie... efekt zawsze rozpatrujemy jako mniej korzystny (np. piechIo i piechI obie uszkodzone, dadzą 1piechIo. 1art0kaw i 1art 0 uszkodzone, dadzą 1art0).


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2023-01-18

(2023-01-18, 18:23)prehi napisał(a):
(2023-01-18, 17:41)el roberto napisał(a): Czy w przypadku odzyskiwania utraconej siły ludzkiej dzięki medycynie, bierzemy pod uwagę także jednostki uszkodzone? (liczone jako 1/2 SL jednostki o pełnym stanie)

Bierzemy.

Ogólnie warto też pamiętać że dwie jednostki uszkodzone można spiąć w jedną nieuszkodzoną. Jeśli jedna ma specjalizację, inna nie... efekt zawsze rozpatrujemy jako mniej korzystny (np. piechIo i piechI obie uszkodzone, dadzą 1piechIo. 1art0kaw i 1art 0 uszkodzone, dadzą 1art0).

Floty nie można spinać. Wyjątkiem są jednostki liczone w eskadrach parzystych [nie ma takich].
Nie cwaniakuj, milord.


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2023-01-27

Z pytań, które powinny być odpowiedziane ogólnie:

Q: Czy mogę zasiedlać okupowane prowincje swoimi PK?
A: Tylko jeśli zrobisz tam ludobójstwo a'la Zamojszczyzna 1942.
Ale ostrzegam, mam uczulenie na hitlerowców.


RE: Q&A edycja Europa 10k - prehi - 2023-02-01

Q: Czy istnieje jakaś mechaniczna możliwość skontaktowania się ze Spaliniarzami?

A: Nie ma mechanicznych możliwości kontaktu.
Więcej, nie ma mechanicznych możliwości kontaktu z nikim. Mechanicznie nie ma dyplomacji.

Jak ktoś niedopuszcza fabularek, to niedopuszcza dyplomacji.

...a fabularne skontaktowanie ze Spaliniarzami? Nie macie ambasady, nikt nie ma. Możecie "próbować". Czekam na pomysły chętnych. Niektóre mogą trafić do pogłosek.