Q&A edycja Europa 10k
#1
Anonimowy Gracz: Rabbi prehi, w odpowiedzi na pytania napisałem że nie mam niewolnictwa, czy muszę w związku z tym coś klarować?
Rabbi MG: Mosze, musisz. Bo ja widzę odpowiedzi na pytania które są na Twoim TFie, a inni gracze nie. Są dwa wyjścia jeśli chcesz by inni fabularnie musieli uznać że nie masz niewolnictwa: albo damy wszystkim graczom dostęp do Twojego TFa, albo napiszesz w informacjach ogólnych, na co masz moją zgodę i błogosławieństwo w kontekście tej zmiany, bo zapytałeś o nią i wszystko jasne.
Wybór jednej z dwóch opcji należy do Ciebie.
Odpowiedz
#2
Cytat:sloty na turę zero są ekstra, do slotów jakie ma się w normalnej turze [tura zero z jej zadami i waletami]
"Ekstra", czyli rozumiem, że mamy w turze 0 zwykłe sloty wynikające z WP + sloty na turę zero...

...ale literalnie kolejne ogłoszenie mówi, że:
Cytat:są sloty tylko na turę zero

To teraz już nie wiem czy tylko sloty na turę zero, czy zwykłe + ekstra na turę zero Tongue
...Tell me why this is a land of confusion?
Odpowiedz
#3
(2022-10-23, 13:24)Richtus napisał(a):
Cytat:sloty na turę zero są ekstra, do slotów jakie ma się w normalnej turze [tura zero z jej zadami i waletami]
"Ekstra", czyli rozumiem, że mamy w turze 0 zwykłe sloty wynikające z WP + sloty na turę zero...

...ale literalnie kolejne ogłoszenie mówi, że:
Cytat:są sloty tylko na turę zero

To teraz już nie wiem czy tylko sloty na turę zero, czy zwykłe + ekstra na turę zero Tongue
...Tell me why this is a land of confusion?

sloty tylko na turę zero sa tylko w turze zero. sloty które się ma, bo się ma, się ma bo się ma.
Odpowiedz
#4
Jak mamy nazwane i nienazwane ludy z wydarzeń w prowincjach nieskolonizowanych to czy możemy na nich korzystać z wywiadu tj. rozpoznania, żeby sprawdzić ile npcowskich jednostek znajduje się w prowie?
Odpowiedz
#5
(2022-10-23, 17:55)VegetaZen2 napisał(a): Jak mamy nazwane i nienazwane ludy z wydarzeń w prowincjach nieskolonizowanych to czy możemy na nich korzystać z wywiadu tj. rozpoznania, żeby sprawdzić ile npcowskich jednostek znajduje się w prowie?
tak. niemniej domyślnie założenie siatki jest trudne (eventowo, kosztuje co najmniej tyle co w zasadach) - albo niemożliwe. domyślnie można rozpoznawea cm ale bez siatki.
Odpowiedz
#6
1. Czy koszt utrzymania (Z+P) dywizji piechoty zmotoryzowanej jest taki jak piechoty (1Z), czy jak zmechów (1Z+1P)?

2.
Cytat:Wojska nie mogą nie pobierać zaopatrzenia/paliwa jeśli istnieją. Jednostki wojskowe co najmniej generują zużycie “za stan gotowości” (ze zwrotem 3/4 w następnej turze), ale nie ma możliwości by nie pobierały zaopatrzenia/paliwa.

Czy FT i ST też to dotyczy?

Give me fuel, give me fire, give me that which I desire!
Odpowiedz
#7
(2022-10-23, 23:49)Richtus napisał(a): 1. Czy koszt utrzymania (Z+P) dywizji piechoty zmotoryzowanej jest taki jak piechoty (1Z), czy jak zmechów (1Z+1P)?

2.
Cytat:Wojska nie mogą nie pobierać zaopatrzenia/paliwa jeśli istnieją. Jednostki wojskowe co najmniej generują zużycie “za stan gotowości” (ze zwrotem 3/4 w następnej turze), ale nie ma możliwości by nie pobierały zaopatrzenia/paliwa.

Czy FT i ST też to dotyczy?

Give me fuel, give me fire, give me that which I desire!
Ad.1. Przecież jest w zasadach.

Cytat:Ilość zapasów wymaganych do pełnej zdolności bojowej (zaopatrzenie i paliwo):

* milicja/partyzanci -> 1 Z na 3 dywizje
* dyw. piechoty -> 1 Z
* dyw kawalerii (piechXkaw) -> 2Z
* dyw piechoty zmotoryzowanej/zmechanizowanej (piechXzmot / piechXzmech) -> 1Z+1P
* artylerię stacjonarną (artX) -> 2Z
* artylerię z zaprzęgami konnymi (artXkaw) -> 3Z
* artylerię holowaną przez pojazdy (artXzmot) -> 2Z+1P
* dyw. pancerna -> 2 Z + 2 P
* dyon myśliwców/sterowców zwiadowczych -> 1 Z + 1 P
* dyon bombowców/sterowców bombardujących -> 2 Z + 1 P
* dyon balonów (s0, sI) -> 1 Z
* dyon śmigłowców (sIII i wyżej) -> 1 Z + 1 P
* dyon niszczycieli -> 1 Z + 1 P
* dyon okrętów podwodny -> 1 Z + 1 P
* krążownik -> 1 Z + 1 P
* lotniskowiec -> 1 Z + 2 P
* pancernik -> 2 Z + 2 P

* FT -> 1 P
* ST0 / ST -> 1 P

Polecam zwrócić też uwagę na to że balony nie zużywają paliwa, a tylko zaopatrzenie, że specka kawaleria to zużycie 1Z więcej,a  zmot to 1P więcej itp itd.

Ad.2. ST, ST0 i FT nie uznaję za jednostek wojskowych - one są albo aktywne, albo nieaktywne.
Odpowiedz
#8
Ad. 1 - zmyliło mnie, że w niezbędniku tego nie ma.
Odpowiedz
#9
(2022-10-23, 23:57)Richtus napisał(a): Ad. 1 - zmyliło mnie, że w niezbędniku tego nie ma.

Jak widać trzeba sięgać do źródeł!

Już jest w niezbędniku.

(szukajcie takich rzeczy, bo coś mogłem przeoczyć.
Prosiłem już @Entera na discordzie ogólnym o poprawienie przykładów w zasadach: proszę raz jeszcze! I przesyłanie mu bub).
Odpowiedz
#10
Szablon budżetu:
Cytat:Dane na początku tury:
1. Pieniądze: ?
1. WP: ?
2. Stabilność na początku tury: ?
3. Populacja na początku tury: ? mln obywateli

Dochód: <niewydane środki z poprzedniej tury>  = <pieniądze na początku tury>

WP: <WP na początku tury>
Tam chyba powinno być 1/2/3/4, ale bardziej mnie zastanawia czy jest jakiś cel w tym wypisywaniu 2x ile mamy $ i WP z poprzedniej tury (powtarzające się rzeczy zaznaczyłem kolorkami).
Odpowiedz