2203
"Musimy trzymać się socjalistycznej drogi."
"Musimy utrzymać dyktaturę proletariatu"
"Musimy utrzymać przywództwo Komunistycznej Partii Chin"
"Musimy utrzymać Marskizm-Leninizm i Ideologię Mao"
Cztery Podstawowe Zasady, Deng Xiaoping, 1979
W Jianye Komunistyczna Partia Chin na Nandanie (KPChN) zebrała się na lokalnym kongresie partii. Bardzo szybko rozmowy zdominowała problematyka gospodarcza, która szybko przełożyła się na rozważania ideologiczne w ramach nurtu marksizmu-leninizmu oraz interpretacji myśli Mao. Olbrzymi sukces gospodarczy Czerwonych Ziem pod rządami premiera Duan Xiaoli sprawia, że podobnie jak ponad dwieście lat temu za czasów Deng Xiaopinga powraca problem etapów rozwoju. W swej mądrości KPCh zezwoliła Xinchiguo na system gospodarczy mający znacząco więcej wspólnego z czasami "Otwarcia na świat", rozumiejąc, że "z przyczyn obiektywnych, rozwój gospodarczy na innej planecie będzie postępował na nowo, od pierwszego stadium". Budowa socjalizmu o chińskiej charakterystyce w czasach po Wielkiej Rewolucji Kulturalnej przejęła elementy "inicjatywy oddolnej" oraz "wolnego rynku" niejako z potrzeby, rozumiejąc, że by zbudować socjalizm trzeba najpierw zbudować kapitalizm. Gdy Xinchiguo powstała jako jeszcze malutka kolonia przyjęto to samo założenie, tymczasowo dokonując marginalizacji "romantyków", którzy chcieli budować idealne, socjalistyczne społeczeństwo już od momentu kiedy pierwsza chińska rodzina postawiła swoją nogę na planecie.
Wyniki gospodarcze jakie osiągnął Duan Xiaoli chociaż zasługują na pochwałę, to stawiają one też wiele pytań. Czy tak ma zawsze być? Społeczeństwo chińskie na Nandanie bardzo szybko stało się zamożne, jeśli projekcja się utrzyma być może stanie się ono wręcz bardzo zamożne - proporcjonalnie może nawet bardziej niż w samych Chinach - rozwarstwienie społeczne i inne patologie kapitalizmu zaczynają się coraz bardziej materializować na tkance czerwonego społeczeństwa. Rzuca to zły cień na filar doktryny marksizmu-leninizmu oraz oczywiste oskarżenia, że awangarda rewolucji, Komunistyczna Partia Chin pozwala kontrrewolucji na zdobycie pierwszych przyczółków w okręgu autonomicznym.
Premier Duan Xiaoli oczywiście w trakcie swojego wystąpienia się bardzo solidnie bronił i argumentował, że wbrew pozorom ze względu na szybko przyrastającą ludność okręgu autonomicznego poziom względnej zamożności nie będzie tak łatwy do utrzymania oraz w tym sensie, socjalizm o chińskiej charakterystyce musi być budowany na doświadczeniach chińskich komunistów tu, na Nandanie. Chociaż sam premier tego nie powiedział, to jeden z profesorów uniwersytetu w Jianye - Yu Fu z Wydziału Ekonomii rzucił chwytliwe hasło o "socjaliźmie o chińsko-nandańskiej charakterystyce" - wywołało one sporo poruszenia wśród delegatów, zarówno pozytywnego jak i negatywnego. Chociaż ogólnie ocenia się, że środowisko premiera broniło się całkiem solidnie, to zwyczajnie nie da się realnie pogodzić naturalnych sprzeczności i że podobnie jak w Chinach na Ziemi, budowa socjalizmu prędzej czy później będzie musiała wykonać pierwszy krok.
Nie jako w opozycji do premiera było wystąpienie ministra ds. Dakshin Wan Xiaodana. Wan Xiaodan zwrócił uwagę w kontekscie kolonizacji południowego kontynentu, że model "częściowo-wolno rynkowy" nie wytrzymuje rzeczywistości z twardymi realiami jakim jest fatalny klimat i ciągłe zagrożenie ze strony dżungli. Zauważył natomiast, że skoncentrowane, zorganizowane komuny robotnicze w Dakshin, w zwartych osiedlach i dzięki milicji ludowej są w stanie łatwiej się zorganizować nie tylko do pracy nad wydobyciem kluczowych dla Xinchiguo surowców, ale też lepiej są zorganizowane do obrony przed zagrożeniami. Wan Xiaodan argumentuje, że kolejny krok w celu upaństwowienie gospodarki i większej komunizacji powinien nastąpić nie tylko ze względu na ideologię marksizmu-leninizmu, ale też z przyczyn bezpieczeństwa. Kartelizacja miałaby pomóc okręgowi autonomicznemu w mobilizacji surowców i siły roboczej by móc walczyć z potencjalnymi zagrożeniami, nie tylko w Dakshin, ale też na całym Nandanie.
Ostatecznie więc, chociaż premier bronił się jak mógł, to w trakcie kongresu ostatecznie zdecydowano się o przyjęciu uchwały na temat zaangażowania się w tzw. "intensywną dyskusję na temat postępu socjalizmu w Xinchiguo". W planach tej uchwały jest powołanie specjalnej komisji w której wzięliby udział eksperci z uniwersytetu w Jianye, członkowie Komunistycznej Partii Chin na Nandanie, przedstawiciele rządu w Pekinie oraz wreszcie przedstawiciel Nandańskiej Komisji Wojskowej - jej zadaniem, rozważanie czy, i jeśli tak - kiedy wykonać decydującą reformę gospodarki. Póki co media wstrzemięźliwie informują o tym kiedy ta reforma, nawet jeśliby na to się zgodzono, miałaby ruszyć. Mimo tego - przynajmniej sama dyskusja wewnątrz Komunistycznej Partii Chin się rozpoczęła.
///. Rozpoczęto wewnątrzpartyjną dyskusję na temat zmiany systemu gospodarczego z keynesizmu do kartelizmu.