Wydarzenia
#1
Hoc volo, sic iubeo; sit pro ratione voluntas!
Odpowiedz
#2
2153

Militarna Republika Czwartego Rzymu, by zagwarantować swoim obywatelom-cywilom i nawet poddanym godny byt na starość, wprowadza reformę mającą na celu ujednolicenie praw emerytalnych i zapewnienie minimalnych świadczeń każdemu!
Wszyscy, nie tylko obywatele - mający prawa do tego z tytułu służby wojskowej - zostają objęci programem emerytalnym, w związku z którym są zobowiązani płacić składki emerytalne do Skarbu Państwa; będą one księgowane, zapisywane, waloryzowane o inflację - inwestowane przez Państwo - i po osiągnięciu wieku emerytalnego wypłacane!
Dla obywateli oznacza to, że emerytura żołnierska stanowi dodatek zwiększający podstawę emerytalną.
Nowy system emerytalny zostaje nazwany Zbiorczym Ubezpieczeniem Emerytalnym (ZUE).

Jednocześnie, by zagwarantować odpowiednie wypłaty na wypadek niestabilności zwykłych funduszy emerytalnych, wszystkie dotychczas wpłacone składki do dotychczasowych funduszy państwowych zostają przejęte przez ZUE. Dodatkowo, wszystkie prywatne fundusze emerytalne muszą przekazać część świadczeń do ZUE, co ma zagwarantować posiadaczom kont lepsze warunki i stabilność.

[s]Więcej na TFie[/s]


//Z tytułu możliwości zmian po wejściu nowych zasad, rzutem na taśmę rezygnuję z tego.
Odpowiedz
#3
2153

Konsulowie zwizytowali akademie naukowe kształcą ce nowe pokolenia obywateli Militarnej Republiki Czwartego Rzymu.

Mając na uwadze konieczność rozwoju nauki, konieczność dbania o rozwój pokoleń i to, że wszystko kosztuje - przeznaczono na ten cel wysokie dotacje.
Jednocześnie rząd szeroko lobbuje wśród obywateli angażowanie się w rozwój nauki: hobbystyczne i nie tylko!

//Inwestycja w badania. -20 KP, -30 mln $.
Odpowiedz
#4
2154

Po fenomenalnym sukcesie ubiegłorocznej akcji, konsulowie znów ogłosili wielką inwestycję w edukację i naukę!

//Inwestycja w badania. -20 KP, -30 mln $.



Jednocześnie, mając na celu żywotne interesy Ludu Rzymskiego, została wsparta autorytetem i pieniędzmi kolonizacja Jakucka.

Jakuck zostaje niniejszym przyłączony do Militarnej Republiki Czwartego Rzymu! Hurra!
@VegetaZen, kazałeś informować.

//Inwestycja w kolonizację. -20 KP, -15 mln $.
Odpowiedz
#5
W Jakucku odnaleźliśmy bogate złoża złota i aluminium!

//+złoże surowców rzadkich
Odpowiedz
#6
2155

Zgodnie z wolą Senatu i Ludu Rzymskiego, przyłączamy do naszego kraju prowincje: Brack, Tongliao i Karamay.

//jak Herc może, to ja też!
Odpowiedz
#7
2155

W tym roku, zgodnie z prawami Militarnej Republiki Czwartego Rzymu, odbywają się wybory do Senatu (w 2155, kadencje rozpoczynają się rzymskim obyczajem 1 stycznia 2156 roku). Na podstawie tych wyborów rozstrzygną się konsulaty na kolejne lata, albowiem zgodnie z ustrojem konsulami zostają przywódcy dwóch największych partii w Senacie.

Jednocześnie z wyborami do Senatu, odbywają się jak zawsze wybory obsadzające stanowisko jednego z dwóch Trybunów Ludowych na kadencję dziesięcioletnią. I normalnie nie byłoby to sensacją, bo trybuni ludowi sprawują kadencję tylko jednokrotnie, ale Decjusz Antonowicz Sachs jest jednym z niewielu trybunów którzy mogą skorzystać ze specjalnych uprawnień nabywanych przez eks-trybunów i faktycznie wejść w skład Senatu! Dość by rzec, że jego kolegę trybuna, Andrieja Kobzowicza, mało kto nawet kojarzy, chyba że jako "Pana Długopisa".

*
Najdynamiczniejszą kampanię wyborczą mają Radykalni Demokraci, w których kadencja Sachsa tchnęła nowego ducha; sam Sachs w czasie kampanii wyborczej stał się znany ze swojej niesamowitej charyzmy, którą używa zarówno podczas improwizowanych przemów na placach miast, stojąc na odwróconych skrzynkach po piwie; z wieców w piwiarniach i winiarniach; czy z transmitowanych szeroko w radiu i telewizji konwencji. Atak Rosji na Koreę "która wpadła tam z resztą rozbójniczej hałastry" pozbawił Lud Rzymu złudzeń na temat niewiarygodnego sąsiada, "rozumiejącego tylko język knuta"; szeroko transmitowane zbójnickie działania totalitarnych reżimów Kalifatu i Emiratów utwierdziły też podejście dużej części społeczeństwa do systemów totalitarnych... a Sachs potrafi bardzo przekonująco udowodnić, że totalitaryzm to totalitaryzm, nie ważne jaka ideologia - i w tym kontekście fakt osiągnięcia wspólnej granicy przez Rzym i Ural akurat w roku wyborczym jest niezwykle na rękę Radykalnym Demokratom...
Jest to pierwsza w historii chwila, gdy Radykalni Demokraci mają realną szansę być drugim ugrupowaniem w Senacie i desygnować Sachsa na konsula. Będzie wtedy, zresztą, najmłodszym konsulem Czwartej Republiki od jej powstania: 35 lat!

Optymaci, największe stronnictwo w Senacie i wciąż cieszące się dużym poparciem społecznym - a co, źle nam? - w kampanii skupia się na sukcesach, oraz punktuje co bardziej wybujałe występu Radykalnych Demokratów. Lider Optymatów, obecny młodszy konsul Iwan Mikołajewicz Kolchak, raczył nazwać kampanię RD jako "oszalały taniec kurczaka z odciętą głową", za co zresztą później przeprosił ("no dobrze: wcale nie oszalały, celowy i zaplanowany.").

Obecni współrządzący Optymatów, Stronnictwo Latyńskie z jednej strony ma najwięcej do stracenia - drugie miejsce w Senacie - z drugiej strony akurat ich elektorat jest jednym z bardziej stabilnych, więc trudna walka toczyłaby się w "ostatnich 30%", jak nazywa się obecne partie opozycyjne. Normalnie, ale...
Starszy konsul Marek Korneliusz został oskarżony wielkim głosem przez Radykalnych Demokratów o to, że tylko dlatego Rzym nie potępił czynów Kalifatu - i samego przez się reżimu Uralu - tylko dlatego, bo Korneliusz subskrybuje "Głos Wiernego" i ma wykupiony dostęp premium do MechaTV. Konsul się rzecz jasna bronił i spokojnie przedstawiając sprawy wykazał przed Senatem, że to nie miało żadnego wpływu, chyba że taki że lepiej się orientuje w nastrojach świata zewnętrznego - ale niesmak sprawą pozostał przynajmniej w części elektoratu. Straty ograniczył kontrolowany przeciek, iż konsul czyta Głos Wiernego w arabskim oryginale, a MechaTV ogląda w wersji lingua technic - takie zdolności lingwistyczne budzą duży szacunek.

Liberałowie toczą desperacką walkę o elektorat z Radykalnymi Demokratami - choć brakuje im natchnionych przemów jakimi popisuje się Sachs, nadrabiają spokojem, rozumnymi argumentami i logiką. Do choć części elektoratu to trafia, zwłaszcza że w Republice przecież nie obowiązuje powszechne prawo głosu, a cenzus odbycia służby wojskowej, która wybija z głów największe głupoty.

Jedyną partią, która kompletnie nie boi się wyniku wyborów, są Konserwatyści - ich poparcie od lat oscyluje w okolicy 4-7%, z twardogłowym i trudnym do przekonania elektoratem. Z drugiej strony, nie mają też żadnych nadziei wobec wyborów: w obliczu sukcesów kolonizacji, ich program ma marne szanse przekonania kolejnych wyborców do siebie...


-----
@VegetaZen, wybory. Nowy skład parlamentu i ewentualne zmiany na stanowiskach wchodzą w życie od 2156, bo taki ustrój.
Odpowiedz
#8
2156

Przyłączyliśmy prowincję Tomsk!

Jednocześnie, zostało przeznaczone specjalne finansowanie na naukę! Dzięki lepszej znajomości gramatyki łacińskiej, nasza nauka wybije się na nowe poziomy.

//-20 KP, -30 mln $.
Odpowiedz
#9
Zeszłoroczne wybory zwyciężyli Optymaci Kolczaka, który od teraz będzie głową państwa jako starszy z konsulów. Drugą pozycję uzyskali prowadzeni przez płomieniste mowy Decjusza Antonowicza Sachsa Radykalni Demokraci. Ugrupowanie to odnotowało zdecydowanie najwyższy skok popularności i wielu obserwatorów uważa, że trend będzie się utrzymywał. Najbardziej niepokojąca jest narracja jaką narzucił Sachs pod koniec kampanii dotycząca moralnego obowiązku Rzymu zapanowania nad ładem w Azji.

Wyniki wyborów:
Optymaci - 34%
Radykalni Demokraci - 33%
Stronnictwo Latyńskie - 16%
Liberałowie - 10%
Konserwatyści - 7%

Tymczasem Tomsku trafiliśmy na złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Nowy konsul uważa to za dobry znak przed przyszłymi rządami!

//+szef rządu: Decjusz Antonowicz Sachs (podżegacz - brak kary stabilności za wypowiedzenie wojny)
+złoże ropy
Odpowiedz
#10
2157

Przyłączyliśmy Nowosybirsk do Rzymu!
Odpowiedz