2715
Wraz z początkiem kolejnego roku, na froncie bretonńskim sytuacja była względnie spokojna, a przynajmniej na samym lądzie. Obydwie strony rozpoczęły strategiczne przemieszczenia wojsk do kolejnych operacji. Wojska ZSRR w reakcji na załamanie się Twarzołamaczy wysłały Korpus Reiklandu w celu zabezpieczenia granicy. Operacja zakończyła się powodzeniem i Armia Czerwona zabezpieczyła Jouinard. Zanim wojska ZSRR porządnie się okopaly, Zakon oraz V Korpus Lekki wykończyli pozostałe wojska Twarzołamaczy i resztki oporu, w rezultacie anihilując klan Twarzołamaczy jako twór polityczny. Ze względu właśnie jednak na dużą obecność wojsk ZSRR w Jouinard, dowództwo Zakonu rozkazało jednemu ze swych korpusy zmechanizowanych z północy by ten zwrócił się na południe na wypadek ofensywy ZSRR z terytorium Twarzołamaczy na Zakon. Ostatecznie, ani jedna ani druga strona nie ruszyła do bezpośredniego starcia, a front przycichł na względnie niepewnej linii.
W międzyczasie też, wojska Moyolequetzal, które zostały straszliwie przerzedzone w poprzednim roku wojny rozpoczęły ewakuację na południe do ojczystego kraju, gdzie miały wziąć udział w operacjach obronnych oraz w walkach w Estalii. Rezultatem tego był fakt, że linia frontu komunistów była znacznie słabsza niżby się mogło wydawać.
Problemem natomiast po stronie ZSRR był fakt, że oryginalnie sztab Armii Czerwonej planował by I Korpus Lotniczy obstawił front bretonński, podczas gdy IV Korpus Lotniczy został wysłany do utrzymania dominacji powietrznej na wschodzie na terytorium DR-WAAGH i Ostlandu. Jak się okazało bowiem, lotnictwo zarówno Bretonnii jak i Zakonu wciąż trzymało się względnie dobrze i mogło utrzymać w powietrzu aż 20 szwadronów myśliwców. Spowodowało to dużą konsternację w sztabie ZSRR, ale przyjęto założenie, żę skoro na froncie wschodnim Chaos nie wystawił prawie nic w powietrzu można w razie czego przekierować część wsparcia z IV Korpusu cały czas wypełniając zadanie. Niestety - założenia te zostały zmiażdżone w praktyce, gdy się okazało, że WWL w tym roku wojny wystawiło nie tylko masę, to przerażających myśliwców o niespotykanych właściwościach. Ostatecznym rezultatem był fakt, że nie można było sensownie odesłać całości IV Korpusu do pomocy Bretonnii, a to znaczyło, że ZSRR nie miało już decydującej przewagi w powietrzu.
-
Po wstępnym okresie przygotowań, wojska Bretonnii rozpoczęły generalną ofensywę na froncie mariengburgskim pod kryptonimem “Operacji Forteresse”. Tuż przed jej rozpoczęciem, wojska bretonńskie wykonały serię “próbnych” ataków Vingtiennes na Nissendorf oraz Didem. W wyniku tych ataków Bretonnia zdobyła szacowaną informacje o sile frontu i na jej podstawie podjęła decyzję o ignorowaniu Didem i ataku bezpośrednio na Nissendorf. Jednocześnie jednak, ponieważ ten próbny atak się odbył, wojska ZSRR były doskonale przygotowane i Korpus Rezerwowy Dainy Durinsson mógł zareagować niemalże natychmiast w reakcji na atak. Sama ofensywa obejmowała cały front, wśród których można wymienić trzy ważne bitwy - zmasowany szturm na Nissendorf, bitwa wiążąca w Broekwater i niejako “zapomniany” atak na Klessen. Jak się bowiem okazało zarówno ZSRR jak i Bretonnia nie traktowały Klessen priorytetowo - broniło go ledwie dwie dywizje piechoty, natomiast Bretonnia chciała właśnie Klessen “otoczyć” by zmiażdżyć wojska tam w kotle, chociaż obiektywnie nie było w nim nic wartego. W rezultacie, chociaż na Klessen poszedł najsłabszy atak ze strony Couronne, to dokonał tam największego spustoszenia i komunistyczna II Armia kompletnie straciła wartość bojową, ewakuując się do Marienburga, zanim przybyło wsparcie ze strony III Korpusu Pancernego ZSRR, które w tym czasie było związane walką. Rezultatem tej akcji był fakt, że II Korpus Pancerny Couronne mógł z Klessen skręcić i dołączyć do bitwy Niddesdorf. W reakcji na ofensywę bretońskiej monarchii, Korpus Rezerwowy Dainy błyskawicznie znalazł się w Niddesdorf gdzie bardzo skutecznie zwolnił ofensywę wojsk bretonńskich. Wzmocnione runami magiczne pancerze pojazdów wojskowych Dainy miały doskonałe osiągi na tym polu bitwy. Niestety dla komunistów, nawet z jej wsparciem Bretonnia miała dalej dużą przewagę na lądzie, w dużym stopniu podyktowaną tym, że znacząca część wojsk pancernych ZSRR była na wschodzie w rejonach Ostlandu. W Broekwater ZSRR obroniło się bardzo dobrze, łatwo odrzucając przeciwnika i zadając spore straty, a następnie wycofując się do Marienburga, by potem III Korpus Pancerny mógł przybyć do bitwy pod Niddesdorf.
Ironią całej sytuacji jest fakt, że od samego początku ZSRR planował by bronić się na linii Marienburg-Nissendorf-Didem. W zamyśle, miano się “spokojnie” wycofać na te pozycje i tutaj całkowicie zatrzymać wroga. Niestety dla Armii Czerwonej, rozbicie in detail II Armii w Klessen oraz skoncentrowanie armii pancernych w Niddesdorf w trójstronnym ataku sprawiło, że ZSRR zaczęło tą długą i straszliwie morderczą bitwę o to miasto przegrywać. W pierwszej fazie bitwy Bretonnia osiągnęła taktyczną przewagę na poziomie 2.5 do 1 w ilości dywizji na szerokim równinnym froncie, która została nieco zredukowana po dotarciu III Korpusu Pancernego z Broekwater. W reakcji na ofensywę Bretonnii, I Korpus Rakietowy ZSRR rozpoczął ostrzał rakietami taktycznymi w bitwie pod Nissendorf, dokonując względnie sporych strat i unikając strąceń ze strony Zakonu Wybrańców ze względu na zbyt daleki rozstaw silosów z antyrakietami Zakonu. Mimo tego, w tym straszliwym młynie, w którym miażdżone były tysiące ludzi Bretonnia uzyskiwała coraz większą przewagę, nie tylko w powietrzu, ale nawet i na niebie - redukując skuteczność bombowców po stronie ZSRR. Ze względu też na fakt, że ostrzał rakietowy na froncie zachodnim skupił się na ostrzale taktycznym w regionie Nissensdorf, Zakon Wybrańców Chaosu odciążony rozpoczął ostrzał rakietami strategicznymi w regionie Nissensdorf i Didem, niszcząc infrastrukturę i umocnienia komunistów. Wreszcie, należy dodać, że doktryna pancerna ZSRR była obusieczna. Chociaż czołgi Armii Czerwonej mogły prowadzić świetną obronę manewrową w regionie Boekwater, to w decydującym starciu o Nissensdorf zwyczajnie brakowało im pancerza by wytrzymać trafienie ze zwykłych APC Bretonnii.
ZSRR początkowo zaczęło wysyłać dodatkowe rezerwy piechoty z okolicznych armii, konkretnie VII Armii w w Didem. Bretonnia miała jednak tych rezerw więcej i w końcu sytuacja stała się rozpaczliwa dla komunistów, którzy zostali zmuszeni do wycofania się z Niddesdorf do Lehmburga, przez rzekę, bojąc się inaczej całkowitego otoczenia Marienburga. Siły ZSRR w Marienburgu były zaś zbyt słabe by realnie wytrzymać pełne natarcie i w tej sytuacji, niedługo po rozpoczęciu walk o miasto VIII Armia ZSRR się wycofała. W walkach o miasto siły bretonńskie wsparła też flota. W rezultacie Armia Czerwona zajęła nowe pozycje na linii obrony Didem-Lehmburg. Z południa ZSRR przybył też “Korpus Przeciwuderzenia” Oroga Orczysona, który oryginalnie miał służyć jako jako pomoc na froncie w Twarzołamaczach, potem jako rezerwa w okolicach granicy z Orleanem, a na końcu sztab zdecydował, że w sumie to najlepiej użyć tej armii tam gdzie Bretonnia realnie atakuje - czyli na froncie przy Mariengburgu. Znacząco przerzedzona armia Bretonnii wyraźnie zmęczona straszną bitwą pod Nissensdorfie zdecydowała o zatrzymaniu ofensywy.
Ogólnie, na froncie bretonńskim w praktyce obydwie strony poniosły klęskę. Bretonnia liczyła prawdopodobnie na więcej w tej operacji i raczej liczyła na kompletne zmiażdżenie wojsk komunistycznych w kotle, niż na bezlitosną krwawą bitwę, która straszliwie przerzedziła jej armię. Jednocześnie, ZSRR nie dało rady utrzymać linii obrony i utracono Marienburg i Nissendorf, w znaczącej mierze wypychając Armię Czerwoną z Bretonnii. Obydwie strony straszliwie się wykrwawiły w tych starciach i pozostaje tylko pytaniem jaka będzie przyszłość. W tym samym czasie bowiem gdy toczyła się bezwzględnie krwawa bitwa o Nissensdorf zaczęły przybywać pierwsze informacje o tajemniczej zarazie, która się rozgorzała w Estalii...
Bretonnia
I Korpus Pancerny (la Carette*****[Guerre Éclair!][Militarny Geniusz])[Edine de Tourraine*]: 2 pancIII 1 zmechII, 3 zmechIII* 1 zmechIIIplot - Niddesdorf
II Korpus Pancerny (Vers****[Guerre Éclair!]): 2 pancII 3 zmechIII* 1 zmechIIIplot - Niddesdorf
III Korpus Pancerny (Verlock von Einzbert*** [Guerre Éclair!]) - 2 pancIII 3 zmechIII*, 1 zmechIIppanc - Niddesdorf
IV Korpus Lekki (Riszelię***) - 5 zmechIII*, 1 zmechIIppanc - Marienburg
V Korpus Lekki (Ahigienix**) - 4 zmechIII* - Castres
Groupe de Combat de Funés (de Funès***[Weteran walk miejskich]): 4 piech III, 1 piechIIppanc- Marienburg
2 Armia (Random**): 3 piechIII 1 piechIIIppanc - Nissensdorf
3 Armia (Obelix): 1 piechIII 1 piechIIIppanc - Vingtiennes
Groupe de Combat Asterix (Asterix*[Egida Couronne]): 3 piechIII 1 piechIIIppanc - Nissensdorf
Armée du Reik (Hilde von Karma**[Żelazny Spokój]) - 2 piechIII - Vingtiennes
1 Eskadra Pościgowa (Bordo***): 3 mIII - Carette
2 Eskadra Pościgowa (Depardieu**): 3 mIII - Carette
3 Eskadra Pościgowa (Zidane** [Rozpoznanie]): 3 mIII - Larett
1 Eskadra Taktyczna (Mordo**): 2 bII - Larret
Flotte Combinée (Emilia Teste*): 2 krII 3 niII - Varaland
Zakon Wybrańców Chaosu
1 KZ - 2 zmech III ppanc, 2 zmech IIIplot, 2 zmech II, 1 ś III - Nissensdorf
2 KZ - 1 zmech III plot, 2 zmech III, 1 zmech II - Pornic
Armia Osłonowa (Ser Bronn ** [Obrona Mobilna]) - 1 zmech III ppanc, 1 zmech III plot, 1 zmech II, 1 ś III - Castres
Armia Rezerwowa - 3 piech II - Vierzon
Siły Ekspedycyjne Zakonu Nurgla (Ser Lloras) - 3 piech II - Vierzon
Garnizon Twierdzy Chalons (Dem Varlug**) - 3 piech III plot - Puszcza Chalons
Legion Chaosu - 1 piech III, 1 zmech II ppanc - Castres (Twarzołamacze)
Armia Linii Południowej (Ser Ilyn**) - 6 piech III ppanc, 3 piech III plot - Figeac, Castres (Zakon), Aquitanne
Armia Przeciwlotnicza (Ser Barristan) - 2 piech III plot - Vierzon
1. Flota Przechwytująca (gen. lot. Georges Batroc***) - 10 mIII - Mousillon
2. Flota Przechwytująca (gen. lot. Vittorio Orlando***) - 1 mII p 6 mIII - Rodez
ZSRR:
III Korpus Pancerny (generał Chretien de Troyes***) - 3pancIII, 3zmechIII - Lehmburg
I Korpus Rakietowy (generał Thored Balinssona**) - 1zmechIV, 2zmechIII - Didem
Korpus Rezerwy (generał Daina Durinsson *** [Egida Socjalizmu]){Thorin syn Thorna *} - 5 zmechIII - Lehmburg
Korpus Kontruderzenia (generał Orog Orczysyn **) - 1pancIII, 2pancII, 3zmechIII, 1 zmechII - Didem
I Armia (generał Schutzmann) - 1piechIII, 1piechIIIppanc - Lehmburg
II Armia (generał Vladimir Gwałciopalić) - 2piechIII - Klessen
III Armia (generał Otto Tirpitz) - 3piechIII - Lehmburg
VII Armia (generał Gangwolf) - 3piechIII, 1piechIIIppanc, 1piechIIIplot - Didem
VIII Armia (generał Gloin Flokisson) - 1piechIII, 1piechIIIppanc, 1piechIIIplot - Lehmburg
I Korpus Reiklandu (generał Schwermutt) - 6piechIII, 2piechIIIppanc - Jouinard
I Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Bilbo Baggins *** [Rozpoznanie]) - 2mIII*, 9 mII - Altdorf
II Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Samwise Gamgee** [Bombardowanie precyzyjne]) - 5 bII, 2mIII*, 2mIII - Dotternbach
V Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Rottenbach*) - 2mIII*, 3mII - Karak Norn
Awanse
lol
Wraz z początkiem kolejnego roku, na froncie bretonńskim sytuacja była względnie spokojna, a przynajmniej na samym lądzie. Obydwie strony rozpoczęły strategiczne przemieszczenia wojsk do kolejnych operacji. Wojska ZSRR w reakcji na załamanie się Twarzołamaczy wysłały Korpus Reiklandu w celu zabezpieczenia granicy. Operacja zakończyła się powodzeniem i Armia Czerwona zabezpieczyła Jouinard. Zanim wojska ZSRR porządnie się okopaly, Zakon oraz V Korpus Lekki wykończyli pozostałe wojska Twarzołamaczy i resztki oporu, w rezultacie anihilując klan Twarzołamaczy jako twór polityczny. Ze względu właśnie jednak na dużą obecność wojsk ZSRR w Jouinard, dowództwo Zakonu rozkazało jednemu ze swych korpusy zmechanizowanych z północy by ten zwrócił się na południe na wypadek ofensywy ZSRR z terytorium Twarzołamaczy na Zakon. Ostatecznie, ani jedna ani druga strona nie ruszyła do bezpośredniego starcia, a front przycichł na względnie niepewnej linii.
W międzyczasie też, wojska Moyolequetzal, które zostały straszliwie przerzedzone w poprzednim roku wojny rozpoczęły ewakuację na południe do ojczystego kraju, gdzie miały wziąć udział w operacjach obronnych oraz w walkach w Estalii. Rezultatem tego był fakt, że linia frontu komunistów była znacznie słabsza niżby się mogło wydawać.
Problemem natomiast po stronie ZSRR był fakt, że oryginalnie sztab Armii Czerwonej planował by I Korpus Lotniczy obstawił front bretonński, podczas gdy IV Korpus Lotniczy został wysłany do utrzymania dominacji powietrznej na wschodzie na terytorium DR-WAAGH i Ostlandu. Jak się okazało bowiem, lotnictwo zarówno Bretonnii jak i Zakonu wciąż trzymało się względnie dobrze i mogło utrzymać w powietrzu aż 20 szwadronów myśliwców. Spowodowało to dużą konsternację w sztabie ZSRR, ale przyjęto założenie, żę skoro na froncie wschodnim Chaos nie wystawił prawie nic w powietrzu można w razie czego przekierować część wsparcia z IV Korpusu cały czas wypełniając zadanie. Niestety - założenia te zostały zmiażdżone w praktyce, gdy się okazało, że WWL w tym roku wojny wystawiło nie tylko masę, to przerażających myśliwców o niespotykanych właściwościach. Ostatecznym rezultatem był fakt, że nie można było sensownie odesłać całości IV Korpusu do pomocy Bretonnii, a to znaczyło, że ZSRR nie miało już decydującej przewagi w powietrzu.
-
Po wstępnym okresie przygotowań, wojska Bretonnii rozpoczęły generalną ofensywę na froncie mariengburgskim pod kryptonimem “Operacji Forteresse”. Tuż przed jej rozpoczęciem, wojska bretonńskie wykonały serię “próbnych” ataków Vingtiennes na Nissendorf oraz Didem. W wyniku tych ataków Bretonnia zdobyła szacowaną informacje o sile frontu i na jej podstawie podjęła decyzję o ignorowaniu Didem i ataku bezpośrednio na Nissendorf. Jednocześnie jednak, ponieważ ten próbny atak się odbył, wojska ZSRR były doskonale przygotowane i Korpus Rezerwowy Dainy Durinsson mógł zareagować niemalże natychmiast w reakcji na atak. Sama ofensywa obejmowała cały front, wśród których można wymienić trzy ważne bitwy - zmasowany szturm na Nissendorf, bitwa wiążąca w Broekwater i niejako “zapomniany” atak na Klessen. Jak się bowiem okazało zarówno ZSRR jak i Bretonnia nie traktowały Klessen priorytetowo - broniło go ledwie dwie dywizje piechoty, natomiast Bretonnia chciała właśnie Klessen “otoczyć” by zmiażdżyć wojska tam w kotle, chociaż obiektywnie nie było w nim nic wartego. W rezultacie, chociaż na Klessen poszedł najsłabszy atak ze strony Couronne, to dokonał tam największego spustoszenia i komunistyczna II Armia kompletnie straciła wartość bojową, ewakuując się do Marienburga, zanim przybyło wsparcie ze strony III Korpusu Pancernego ZSRR, które w tym czasie było związane walką. Rezultatem tej akcji był fakt, że II Korpus Pancerny Couronne mógł z Klessen skręcić i dołączyć do bitwy Niddesdorf. W reakcji na ofensywę bretońskiej monarchii, Korpus Rezerwowy Dainy błyskawicznie znalazł się w Niddesdorf gdzie bardzo skutecznie zwolnił ofensywę wojsk bretonńskich. Wzmocnione runami magiczne pancerze pojazdów wojskowych Dainy miały doskonałe osiągi na tym polu bitwy. Niestety dla komunistów, nawet z jej wsparciem Bretonnia miała dalej dużą przewagę na lądzie, w dużym stopniu podyktowaną tym, że znacząca część wojsk pancernych ZSRR była na wschodzie w rejonach Ostlandu. W Broekwater ZSRR obroniło się bardzo dobrze, łatwo odrzucając przeciwnika i zadając spore straty, a następnie wycofując się do Marienburga, by potem III Korpus Pancerny mógł przybyć do bitwy pod Niddesdorf.
Ironią całej sytuacji jest fakt, że od samego początku ZSRR planował by bronić się na linii Marienburg-Nissendorf-Didem. W zamyśle, miano się “spokojnie” wycofać na te pozycje i tutaj całkowicie zatrzymać wroga. Niestety dla Armii Czerwonej, rozbicie in detail II Armii w Klessen oraz skoncentrowanie armii pancernych w Niddesdorf w trójstronnym ataku sprawiło, że ZSRR zaczęło tą długą i straszliwie morderczą bitwę o to miasto przegrywać. W pierwszej fazie bitwy Bretonnia osiągnęła taktyczną przewagę na poziomie 2.5 do 1 w ilości dywizji na szerokim równinnym froncie, która została nieco zredukowana po dotarciu III Korpusu Pancernego z Broekwater. W reakcji na ofensywę Bretonnii, I Korpus Rakietowy ZSRR rozpoczął ostrzał rakietami taktycznymi w bitwie pod Nissendorf, dokonując względnie sporych strat i unikając strąceń ze strony Zakonu Wybrańców ze względu na zbyt daleki rozstaw silosów z antyrakietami Zakonu. Mimo tego, w tym straszliwym młynie, w którym miażdżone były tysiące ludzi Bretonnia uzyskiwała coraz większą przewagę, nie tylko w powietrzu, ale nawet i na niebie - redukując skuteczność bombowców po stronie ZSRR. Ze względu też na fakt, że ostrzał rakietowy na froncie zachodnim skupił się na ostrzale taktycznym w regionie Nissensdorf, Zakon Wybrańców Chaosu odciążony rozpoczął ostrzał rakietami strategicznymi w regionie Nissensdorf i Didem, niszcząc infrastrukturę i umocnienia komunistów. Wreszcie, należy dodać, że doktryna pancerna ZSRR była obusieczna. Chociaż czołgi Armii Czerwonej mogły prowadzić świetną obronę manewrową w regionie Boekwater, to w decydującym starciu o Nissensdorf zwyczajnie brakowało im pancerza by wytrzymać trafienie ze zwykłych APC Bretonnii.
ZSRR początkowo zaczęło wysyłać dodatkowe rezerwy piechoty z okolicznych armii, konkretnie VII Armii w w Didem. Bretonnia miała jednak tych rezerw więcej i w końcu sytuacja stała się rozpaczliwa dla komunistów, którzy zostali zmuszeni do wycofania się z Niddesdorf do Lehmburga, przez rzekę, bojąc się inaczej całkowitego otoczenia Marienburga. Siły ZSRR w Marienburgu były zaś zbyt słabe by realnie wytrzymać pełne natarcie i w tej sytuacji, niedługo po rozpoczęciu walk o miasto VIII Armia ZSRR się wycofała. W walkach o miasto siły bretonńskie wsparła też flota. W rezultacie Armia Czerwona zajęła nowe pozycje na linii obrony Didem-Lehmburg. Z południa ZSRR przybył też “Korpus Przeciwuderzenia” Oroga Orczysona, który oryginalnie miał służyć jako jako pomoc na froncie w Twarzołamaczach, potem jako rezerwa w okolicach granicy z Orleanem, a na końcu sztab zdecydował, że w sumie to najlepiej użyć tej armii tam gdzie Bretonnia realnie atakuje - czyli na froncie przy Mariengburgu. Znacząco przerzedzona armia Bretonnii wyraźnie zmęczona straszną bitwą pod Nissensdorfie zdecydowała o zatrzymaniu ofensywy.
Ogólnie, na froncie bretonńskim w praktyce obydwie strony poniosły klęskę. Bretonnia liczyła prawdopodobnie na więcej w tej operacji i raczej liczyła na kompletne zmiażdżenie wojsk komunistycznych w kotle, niż na bezlitosną krwawą bitwę, która straszliwie przerzedziła jej armię. Jednocześnie, ZSRR nie dało rady utrzymać linii obrony i utracono Marienburg i Nissendorf, w znaczącej mierze wypychając Armię Czerwoną z Bretonnii. Obydwie strony straszliwie się wykrwawiły w tych starciach i pozostaje tylko pytaniem jaka będzie przyszłość. W tym samym czasie bowiem gdy toczyła się bezwzględnie krwawa bitwa o Nissensdorf zaczęły przybywać pierwsze informacje o tajemniczej zarazie, która się rozgorzała w Estalii...
Bretonnia
I Korpus Pancerny (la Carette*****[Guerre Éclair!][Militarny Geniusz])[Edine de Tourraine*]: 2 pancIII 1 zmechII, 3 zmechIII* 1 zmechIIIplot - Niddesdorf
II Korpus Pancerny (Vers****[Guerre Éclair!]): 2 pancII 3 zmechIII* 1 zmechIIIplot - Niddesdorf
III Korpus Pancerny (Verlock von Einzbert*** [Guerre Éclair!]) - 2 pancIII 3 zmechIII*, 1 zmechIIppanc - Niddesdorf
IV Korpus Lekki (Riszelię***) - 5 zmechIII*, 1 zmechIIppanc - Marienburg
V Korpus Lekki (Ahigienix**) - 4 zmechIII* - Castres
Groupe de Combat de Funés (de Funès***[Weteran walk miejskich]): 4 piech III, 1 piechIIppanc- Marienburg
2 Armia (Random**): 3 piechIII 1 piechIIIppanc - Nissensdorf
3 Armia (Obelix): 1 piechIII 1 piechIIIppanc - Vingtiennes
Groupe de Combat Asterix (Asterix*[Egida Couronne]): 3 piechIII 1 piechIIIppanc - Nissensdorf
Armée du Reik (Hilde von Karma**[Żelazny Spokój]) - 2 piechIII - Vingtiennes
1 Eskadra Pościgowa (Bordo***): 3 mIII - Carette
2 Eskadra Pościgowa (Depardieu**): 3 mIII - Carette
3 Eskadra Pościgowa (Zidane** [Rozpoznanie]): 3 mIII - Larett
1 Eskadra Taktyczna (Mordo**): 2 bII - Larret
Flotte Combinée (Emilia Teste*): 2 krII 3 niII - Varaland
Zakon Wybrańców Chaosu
1 KZ - 2 zmech III ppanc, 2 zmech IIIplot, 2 zmech II, 1 ś III - Nissensdorf
2 KZ - 1 zmech III plot, 2 zmech III, 1 zmech II - Pornic
Armia Osłonowa (Ser Bronn ** [Obrona Mobilna]) - 1 zmech III ppanc, 1 zmech III plot, 1 zmech II, 1 ś III - Castres
Armia Rezerwowa - 3 piech II - Vierzon
Siły Ekspedycyjne Zakonu Nurgla (Ser Lloras) - 3 piech II - Vierzon
Garnizon Twierdzy Chalons (Dem Varlug**) - 3 piech III plot - Puszcza Chalons
Legion Chaosu - 1 piech III, 1 zmech II ppanc - Castres (Twarzołamacze)
Armia Linii Południowej (Ser Ilyn**) - 6 piech III ppanc, 3 piech III plot - Figeac, Castres (Zakon), Aquitanne
Armia Przeciwlotnicza (Ser Barristan) - 2 piech III plot - Vierzon
1. Flota Przechwytująca (gen. lot. Georges Batroc***) - 10 mIII - Mousillon
2. Flota Przechwytująca (gen. lot. Vittorio Orlando***) - 1 mII p 6 mIII - Rodez
ZSRR:
III Korpus Pancerny (generał Chretien de Troyes***) - 3pancIII, 3zmechIII - Lehmburg
I Korpus Rakietowy (generał Thored Balinssona**) - 1zmechIV, 2zmechIII - Didem
Korpus Rezerwy (generał Daina Durinsson *** [Egida Socjalizmu]){Thorin syn Thorna *} - 5 zmechIII - Lehmburg
Korpus Kontruderzenia (generał Orog Orczysyn **) - 1pancIII, 2pancII, 3zmechIII, 1 zmechII - Didem
I Armia (generał Schutzmann) - 1piechIII, 1piechIIIppanc - Lehmburg
II Armia (generał Vladimir Gwałciopalić) - 2piechIII - Klessen
III Armia (generał Otto Tirpitz) - 3piechIII - Lehmburg
VII Armia (generał Gangwolf) - 3piechIII, 1piechIIIppanc, 1piechIIIplot - Didem
VIII Armia (generał Gloin Flokisson) - 1piechIII, 1piechIIIppanc, 1piechIIIplot - Lehmburg
I Korpus Reiklandu (generał Schwermutt) - 6piechIII, 2piechIIIppanc - Jouinard
I Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Bilbo Baggins *** [Rozpoznanie]) - 2mIII*, 9 mII - Altdorf
II Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Samwise Gamgee** [Bombardowanie precyzyjne]) - 5 bII, 2mIII*, 2mIII - Dotternbach
V Korpus Lotniczy (generał lotnictwa Rottenbach*) - 2mIII*, 3mII - Karak Norn
Awanse
lol