Głowa państwa: Mikotoba Reiji (Siogun - +2 KP co turę, może być użyty jako dowódca z **)
Szef rządu: Oja Ryo (Świetny dyplomata - +1KP co turę. Raz na turę może obniżyć koszt umowy dyplomatycznej między nami a innym krajem o 5 KP - obniża w tym innym kraju. Koszt nie może być ujemny. Cecha może nie zadziałać w wypadku obraźliwej dyplomacji którejkolwiek ze stron (decyduje MG)
Skład parlamentu:
W parlamencie jest obecnie 105 miejsc (po 5 na prefekturę):
Wg. partii politycznych (wyniki procentowe zaokrąglone)
- Grupa Chryzantemy - 49,5% (52 miejsca)
- Ugrupowanie Cesarskiej Drogi - 27,6% (29 miejsc)
- Klika Gu-Wina - 5,7% (6 miejsc)
- Związek Amitabhy - 3,8% (4 miejsca)
- Układ z Tokuhamy - 3,8% (4 miejsca)
- Minamowcy - 0,9% (1 miejsce)
- Liga Wielkiego Nipponu - 1,9% (2 miejsca)
- Klika Północnego Wiatru - 6,6% (7 miejsc)
Wg. rodzaju prefektur (wyniki procentowe zaokrąglone):
- Prefektury wolne - 19% (20 miejsc)
- Prefektury klasztorne - 14,2% (15 miejsc)
- Prefektury klanowe - 66,6% (70 miejsc)
Następne wybory: W roku 2210. (Co 5 lat.)
Wybrana polityka: Inwestycje w kulturę.
Dowódcy:
- Siogun Mikotoba Reiji**** | [Organizator - przygotowanie operacji trwa dłużej, ale przynoszą one mniejsze straty]
- Generał Tōjō Deitaro*
- Generał Hoshiidake Yūsaku
- Generał Shimazu Kiryu
- Generał Otomo Kenji
- Generał Shinja Goro
- Generał Oja Taro
- Generał Kasuga Gari* | Przeciwpartyzancki - oddziały pod dowództwem skuteczniej eliminują partyzantów (Nadal muszą mieć przewagę liczbową)
- Generał Ichijou Kurou
- Generał Nishiki Akira
- Generał Arakawa Riyu
- Generał Naruhodo Kenji
- Generał Dojima Kiryu
- Generał lotnictwa Hosokabe Isoroku
- Generał lotnictwa Itonoko Mayoi*
- Generał lotnictwa Badō Ittetsu
- Admirał Tanaka Kenji* | [Flota eskortowa - niszczyciele sprawniej bronią floty przed atakiem z powietrza]
- Admirał Majima Mei
- Admirał Morikawa Shu
- Admirał Mori Goro
Zespoły naukowe:
- Instytut im. Itō Kiyoshiego - Nauka - 4 - umarli na śmierć
- Zaibatsu Omi - Przemysł - 2
- Laboratoria "Washi" - Lotnictwo - 2
- Zakłady Zbrojeniowe "Tora" - Wojska lądowe - 2
- Stocznia "Kujira" - Flota - 1
- Holding Mikotoba - Wojska lądowe - 0
- Cesarska Akademia Nauk - Nauka - 0
Zespoły wywiadowcze:
- Biuro Bezpieczeństwa Shiroihanu - 1
Postacie fabularne:
- Cesarz - urodzony w roku 2166. Monarcha Japonii, a co za tym idzie - suweren Shiroihanu. Jest prawdopodobnie najbardziej popularnym monarchą na Nandanie, co zawdzięcza przewidzeniu i zapobiegnięciu skutkom Wielkiej Burzy z roku 2207, a także pokojowemu usposobieniu. Z łatwością budzi sympatię, a przynajmniej wśród swoich poddanych. Przez shiroihańskich buddystów uznawany za awatara jednego z Buddów, przez szintoistów: za bezpośredniego potomka bogini Amaterasu, a przez szintobuddystów: obie istoty na raz. Jest mężem cesarzowej Ami z rodu Fujiwarów, ojcem księżniczki Miho, która jest następczynią tronu, (w świetle kryzysu demograficznego z wczesnego XXI wieku powrócono do praktyki dziedziczenia przez kobiety), dziewięcioletniej księżniczki Harumi i czteroletniego księcia Daigo.
- Mikotoba Reiji - gdy obejmował urząd liczył sobie czterdzieści lat, obecny siogun Shiroihanu. Dostojnik klanu Mikotoba, będący przy tym reprezentantem klasy samurajów, czyli zawodowych żołnierzy armii Shiroihanu. Swoją pozycję sioguna zawdzięcza dzięki skutecznej akcji antypirackiej, która zapewniła mu popularność wśród członków Zgromadzenia Kolonialnego. Do osiągnięć jego Siogunatu można zaliczyć: przyłączenie do Ziemi Białego Kwiatu krainy Yūjō, zasiedlenie terytoriów po drugiej stronie Zatoki Bliźniaków i znaczne polepszenie standardów życia w kraju. Nie waha się osobiście prowadzić żołnierzy do boju, czego przykładem kampania w Yūjō i Azylu. Przez nacjonalistów uważany za miękkiego i niezdecydowanego, przede wszystkim za prowadzenie ugodowej polityki z sąsiadami i prowadzenie wojen na dwóch frontach zamiast na trzech a nawet czterech.
- Oja Ryo - jeden z młodszych, ale dosyć wpływowych członków Grupy Chryzantemy. Kształcił się na Uniwersytecie w Tokuhamie, reprezentuje klan Oja - jednego z głównych beneficjentów handlu z zagranicą. Oja ponoć odpowiedzialny jest za rozmowy, które zakończyły się utworzeniem sojuszu GRAAL i zdobyciem przez Shiroihan złoża surowców rzadkich na Morzu Wewnętrznym. Obecnie pełni funkcję kanclerza, która zostanie zlikwidowana w roku 2210, wraz z wyborem Pierwszego Ministra. Główny zwolennik i promotor koncepcji "soft power" w Shiroihanie.
- Mitsurugi Ichiban (Przyznawał: Były planista zaibatsu Omi - jeśli wydobywamy co najmniej 1 metal przemysłowy, +1 metal przemysłowy co turę) - dawny kanclerz Shiroihanu, z nadania sioguna Mikotoby oraz jeden z najstarszych mieszkańców kolonii - w dniu odejścia z urzędu liczył sobie ponad siedemdziesiąt lat. Mitsurugi przed objęciem urzędu zasłynął w społeczeństwie Shiroihanu przede wszystkim jako planista i ekonomista zaibatsu Omi - organizacji zajmującej się wydobyciem i obróbką metali na obszarze kolonii. Mitsurugi został wybrany przez sioguna Mikotobę przede wszystkim ze względu na jego duże doświadczenie w sferze ekonomicznej. W końcowych latach sprawowania urzędu zaczął głosić poglądy ultranacjonalistyczne - tajemnicą poliszynela jest to, że było to jednocześnie przyczyną usunięcia go ze stanowiska.
- Tōjō Sadao - przedstawiciel potężnego rodu Tōjō, dawniej członek bardziej nacjonalistycznego skrzydła Grupy Chryzantemy. Po odłączeniu się tego skrzydła i utworzeniu Ugrupowania Drogi Cesarskiej stał się najbardziej wokalnym reprezentantem poglądów szowinistycznych i imperialistycznych w shiroihańskim społeczeństwie, przy czym dla jego klanu te poglądy nie są wyłącznie polityczną modą: poparte są długoletnią służbą i licznymi ofiarami rodu w trakcie konfliktów prowadzonych przez Siogunat.
- Mikotoba Maiko - nieformalna rzeczniczka i przywódczyni Grupy Chryzantemy, jest matriarchinią klanu Mikotobów: funkcję odziedziczyła po swoim ojcu, a wuju sioguna Mikotoby - Mikotoba Odzie. Swoją funkcję pełni raczej jako "pierwsza spośród równych" - Mikotobowie od czasu osłabienia rodu Hinano cieszą się największym zaufaniem zwolenników status quo, ale nie znaczy to, że dominują nad innymi klanami czy organizacjami.
Partie polityczne:
- Grupa Chryzantemy (Konserwatyzm) - obecna frakcja dominująca w Zgromadzeniu Kolonialnym. Typowi jej przedstawiciele to konserwatywna arystokracja klanowa, ortodoksyjni opaci z klasztorów Nowej Drogi czy wojskowi. Nieformalnymi rzecznikami grupy zostali przywódcy klanu Mikotoba, a matriarchini klanu, Mikotoba Maiko, kuzynka obecnego szoguna, przewodzi Grupie Chryzantemy w Zgromadzeniu Kolonialnym. Nazwa grupy pochodzi stąd, że jej przedstawiciele początkowo identyfikowali się po noszeniu tegoż kwiatu w swoich strojach, co miało symbolizować wierność i lojalność wobec domu cesarskiego na Ziemi.
- Ugrupowanie Drogi Cesarskiej/Kōdō-ha [(CESARZO)NACJONALIZM] - frakcja która wyodrębniła się z Grupy Chryzantemy i Ligi Wielkiego Nipponu. W przeciwieństwie do LWN jest to frakcja pro-monarchistyczna i w dużej mierze podzielająca poglądy Chryzantemowców na organizację wewnętrzną kolonii. Kością niezgody są przede wszystkim kwestie polityki zagranicznej i kulturowe: zwolennicy frakcji są przekonani, że Shiroihan jest w stanie siłą sobie podporządkować Nandan (wręcz powinien, w imię Cesarza!) a rolą gaijinów w nowym społeczeństwie powinna być służba wobec Japończyków. Typowy zwolennik UGD gloryfikuje przede wszystkim początek ery Shōwa, ale gdy pyta się go o lata 1936-1945 to długo szuka w encyklopediach, co się takiego wtedy działo.
- Liga Wielkiego Nipponu (Nacjonalizm) - jedna z mniejszych frakcji w Zgromadzeniu Kolonialnym. Stereotyp zwolennika LWN to młody, radykalny oficer. Przeciwnicy LWN dodaliby do tego zdania jeszcze słowo "próżny", natomiast sympatycy: "ambitny." Liga Wielkiego Nipponu domaga się demokratyzacji Shiroihanu oraz centralizacji sił gospodarczych w ręku państwa. Odrzuca wiele założeń Nowej Drogi i sceptycznie podchodzi do instytucji cesarstwa - z tego względu w Zgromadzeniu Kolonialnym jedynie dwóch-trzech ekscentryków sympatyzuje z tym ruchem.
- Związek Amitabhy (Socjaldemokracja) - jedna z mniejszych frakcji w Zgromadzeniu Kolonialnym. Skupia przede wszystkim opatów z klasztorów Nowej Drogi, w których wybitnie zaznaczony jest kult Buddy Amitabhy. Amitabystom zależy przede wszystkim na utworzeniu harmonijnego państwa, którego zadaniem byłoby ulżyć cierpieniom i boleściom wszystkich klas.
- Klika Gu-Wina (Centryzm) - Arasawa Gu-Win jest zamożnym właścicielem ziemskim i patriarchą jednego z większych klanów, Arasawów. Dzięki temu ma pewne wpływy w Zgromadzeniu Kolonialnym. Gu-Win postrzegany jest przez społeczeństwo Shiroihanu jako przekupny łajdak, który nie ma własnych poglądów i kręgosłupa moralnego. Wyjątkiem są ludzie należący do jego kliki oraz klienci klanu Arasawów, gdyż cokolwiek by nie mówić, ten dba o ich interesy.
- Ruch Opieki Cesarskiej (Socjalizm) - Frakcja istniejąca zasadniczo poza Zgromadzeniem. ROC zostało założone przez Hashiwagiego Dajimę, intelektualistę socjalistycznego. Hashiwagi jest zdania, że Shiroihan powinien zostać objęty bezpośrednim zarządem cesarskim, który poskutkowałby powstaniem monarchii ludowej, która zrównałaby wszystkie stany i otoczyła opieką socjalną wykluczonych.
- Wolne Komuny Shiroihanu (Komunizm) - frakcja zdelegalizowana. Wolne Komuny Shiroihanu są frakcją antymonarchistyczną, wierzącą w konieczność zlikwidowania tejże instytucji oraz budowy całkowicie egalitarnego społeczeństwa.
- Układ z Tokuhamy (Liberalizm) - grupa reprezentująca interesy "wielkiego biznesu". W jej skład wchodzą prywatni inwestorzy z Ziemi, bankierzy i bogaci przemysłowcy. Nazwa frakcji pochodzi od miasta Tokuhama, w którym co roku spotykają się na rozmowach magnaci biznesu. Celem grupy jest przede wszystkim urynkowienie gospodarki Shiroihanu.
- Minamowcy (Populizm) - swoją nazwę biorą od nazwiska założyciela, Minamy Deitaro, magnata branży rozrywkowej z Ziemi, który przeniósł się na Shiroihan. Nie mają stabilnego programu politycznego poza jednym punktem: domagają się, podobnie jak LWN, demokratyzacji.
- Klika Północnego Wiatru (Centryzm) - grupa składająca się z różnych warstw społecznych Shiroihanu: kupców, uboższych samurajów bez przydziałów oraz nowych osadników przybyłych z Ziemi. Klika Północnego Wiatru domaga się wzmożenia kolonizacji zamorskiej i domagają się od państwa pomocy w tym przedsięwzięciu.
Szef rządu: Oja Ryo (Świetny dyplomata - +1KP co turę. Raz na turę może obniżyć koszt umowy dyplomatycznej między nami a innym krajem o 5 KP - obniża w tym innym kraju. Koszt nie może być ujemny. Cecha może nie zadziałać w wypadku obraźliwej dyplomacji którejkolwiek ze stron (decyduje MG)
Skład parlamentu:
W parlamencie jest obecnie 105 miejsc (po 5 na prefekturę):
Wg. partii politycznych (wyniki procentowe zaokrąglone)
- Grupa Chryzantemy - 49,5% (52 miejsca)
- Ugrupowanie Cesarskiej Drogi - 27,6% (29 miejsc)
- Klika Gu-Wina - 5,7% (6 miejsc)
- Związek Amitabhy - 3,8% (4 miejsca)
- Układ z Tokuhamy - 3,8% (4 miejsca)
- Minamowcy - 0,9% (1 miejsce)
- Liga Wielkiego Nipponu - 1,9% (2 miejsca)
- Klika Północnego Wiatru - 6,6% (7 miejsc)
Wg. rodzaju prefektur (wyniki procentowe zaokrąglone):
- Prefektury wolne - 19% (20 miejsc)
- Prefektury klasztorne - 14,2% (15 miejsc)
- Prefektury klanowe - 66,6% (70 miejsc)
Następne wybory: W roku 2210. (Co 5 lat.)
Wybrana polityka: Inwestycje w kulturę.
Dowódcy:
- Siogun Mikotoba Reiji**** | [Organizator - przygotowanie operacji trwa dłużej, ale przynoszą one mniejsze straty]
- Generał Tōjō Deitaro*
- Generał Hoshiidake Yūsaku
- Generał Shimazu Kiryu
- Generał Otomo Kenji
- Generał Shinja Goro
- Generał Oja Taro
- Generał Kasuga Gari* | Przeciwpartyzancki - oddziały pod dowództwem skuteczniej eliminują partyzantów (Nadal muszą mieć przewagę liczbową)
- Generał Ichijou Kurou
- Generał Nishiki Akira
- Generał Arakawa Riyu
- Generał Naruhodo Kenji
- Generał Dojima Kiryu
- Generał lotnictwa Hosokabe Isoroku
- Generał lotnictwa Itonoko Mayoi*
- Generał lotnictwa Badō Ittetsu
- Admirał Tanaka Kenji* | [Flota eskortowa - niszczyciele sprawniej bronią floty przed atakiem z powietrza]
- Admirał Majima Mei
- Admirał Morikawa Shu
- Admirał Mori Goro
Zespoły naukowe:
- Instytut im. Itō Kiyoshiego - Nauka - 4 - umarli na śmierć
- Zaibatsu Omi - Przemysł - 2
- Laboratoria "Washi" - Lotnictwo - 2
- Zakłady Zbrojeniowe "Tora" - Wojska lądowe - 2
- Stocznia "Kujira" - Flota - 1
- Holding Mikotoba - Wojska lądowe - 0
- Cesarska Akademia Nauk - Nauka - 0
Zespoły wywiadowcze:
- Biuro Bezpieczeństwa Shiroihanu - 1
Postacie fabularne:
- Cesarz - urodzony w roku 2166. Monarcha Japonii, a co za tym idzie - suweren Shiroihanu. Jest prawdopodobnie najbardziej popularnym monarchą na Nandanie, co zawdzięcza przewidzeniu i zapobiegnięciu skutkom Wielkiej Burzy z roku 2207, a także pokojowemu usposobieniu. Z łatwością budzi sympatię, a przynajmniej wśród swoich poddanych. Przez shiroihańskich buddystów uznawany za awatara jednego z Buddów, przez szintoistów: za bezpośredniego potomka bogini Amaterasu, a przez szintobuddystów: obie istoty na raz. Jest mężem cesarzowej Ami z rodu Fujiwarów, ojcem księżniczki Miho, która jest następczynią tronu, (w świetle kryzysu demograficznego z wczesnego XXI wieku powrócono do praktyki dziedziczenia przez kobiety), dziewięcioletniej księżniczki Harumi i czteroletniego księcia Daigo.
- Mikotoba Reiji - gdy obejmował urząd liczył sobie czterdzieści lat, obecny siogun Shiroihanu. Dostojnik klanu Mikotoba, będący przy tym reprezentantem klasy samurajów, czyli zawodowych żołnierzy armii Shiroihanu. Swoją pozycję sioguna zawdzięcza dzięki skutecznej akcji antypirackiej, która zapewniła mu popularność wśród członków Zgromadzenia Kolonialnego. Do osiągnięć jego Siogunatu można zaliczyć: przyłączenie do Ziemi Białego Kwiatu krainy Yūjō, zasiedlenie terytoriów po drugiej stronie Zatoki Bliźniaków i znaczne polepszenie standardów życia w kraju. Nie waha się osobiście prowadzić żołnierzy do boju, czego przykładem kampania w Yūjō i Azylu. Przez nacjonalistów uważany za miękkiego i niezdecydowanego, przede wszystkim za prowadzenie ugodowej polityki z sąsiadami i prowadzenie wojen na dwóch frontach zamiast na trzech a nawet czterech.
- Oja Ryo - jeden z młodszych, ale dosyć wpływowych członków Grupy Chryzantemy. Kształcił się na Uniwersytecie w Tokuhamie, reprezentuje klan Oja - jednego z głównych beneficjentów handlu z zagranicą. Oja ponoć odpowiedzialny jest za rozmowy, które zakończyły się utworzeniem sojuszu GRAAL i zdobyciem przez Shiroihan złoża surowców rzadkich na Morzu Wewnętrznym. Obecnie pełni funkcję kanclerza, która zostanie zlikwidowana w roku 2210, wraz z wyborem Pierwszego Ministra. Główny zwolennik i promotor koncepcji "soft power" w Shiroihanie.
- Mitsurugi Ichiban (Przyznawał: Były planista zaibatsu Omi - jeśli wydobywamy co najmniej 1 metal przemysłowy, +1 metal przemysłowy co turę) - dawny kanclerz Shiroihanu, z nadania sioguna Mikotoby oraz jeden z najstarszych mieszkańców kolonii - w dniu odejścia z urzędu liczył sobie ponad siedemdziesiąt lat. Mitsurugi przed objęciem urzędu zasłynął w społeczeństwie Shiroihanu przede wszystkim jako planista i ekonomista zaibatsu Omi - organizacji zajmującej się wydobyciem i obróbką metali na obszarze kolonii. Mitsurugi został wybrany przez sioguna Mikotobę przede wszystkim ze względu na jego duże doświadczenie w sferze ekonomicznej. W końcowych latach sprawowania urzędu zaczął głosić poglądy ultranacjonalistyczne - tajemnicą poliszynela jest to, że było to jednocześnie przyczyną usunięcia go ze stanowiska.
- Tōjō Sadao - przedstawiciel potężnego rodu Tōjō, dawniej członek bardziej nacjonalistycznego skrzydła Grupy Chryzantemy. Po odłączeniu się tego skrzydła i utworzeniu Ugrupowania Drogi Cesarskiej stał się najbardziej wokalnym reprezentantem poglądów szowinistycznych i imperialistycznych w shiroihańskim społeczeństwie, przy czym dla jego klanu te poglądy nie są wyłącznie polityczną modą: poparte są długoletnią służbą i licznymi ofiarami rodu w trakcie konfliktów prowadzonych przez Siogunat.
- Mikotoba Maiko - nieformalna rzeczniczka i przywódczyni Grupy Chryzantemy, jest matriarchinią klanu Mikotobów: funkcję odziedziczyła po swoim ojcu, a wuju sioguna Mikotoby - Mikotoba Odzie. Swoją funkcję pełni raczej jako "pierwsza spośród równych" - Mikotobowie od czasu osłabienia rodu Hinano cieszą się największym zaufaniem zwolenników status quo, ale nie znaczy to, że dominują nad innymi klanami czy organizacjami.
Partie polityczne:
- Grupa Chryzantemy (Konserwatyzm) - obecna frakcja dominująca w Zgromadzeniu Kolonialnym. Typowi jej przedstawiciele to konserwatywna arystokracja klanowa, ortodoksyjni opaci z klasztorów Nowej Drogi czy wojskowi. Nieformalnymi rzecznikami grupy zostali przywódcy klanu Mikotoba, a matriarchini klanu, Mikotoba Maiko, kuzynka obecnego szoguna, przewodzi Grupie Chryzantemy w Zgromadzeniu Kolonialnym. Nazwa grupy pochodzi stąd, że jej przedstawiciele początkowo identyfikowali się po noszeniu tegoż kwiatu w swoich strojach, co miało symbolizować wierność i lojalność wobec domu cesarskiego na Ziemi.
- Ugrupowanie Drogi Cesarskiej/Kōdō-ha [(CESARZO)NACJONALIZM] - frakcja która wyodrębniła się z Grupy Chryzantemy i Ligi Wielkiego Nipponu. W przeciwieństwie do LWN jest to frakcja pro-monarchistyczna i w dużej mierze podzielająca poglądy Chryzantemowców na organizację wewnętrzną kolonii. Kością niezgody są przede wszystkim kwestie polityki zagranicznej i kulturowe: zwolennicy frakcji są przekonani, że Shiroihan jest w stanie siłą sobie podporządkować Nandan (wręcz powinien, w imię Cesarza!) a rolą gaijinów w nowym społeczeństwie powinna być służba wobec Japończyków. Typowy zwolennik UGD gloryfikuje przede wszystkim początek ery Shōwa, ale gdy pyta się go o lata 1936-1945 to długo szuka w encyklopediach, co się takiego wtedy działo.
- Liga Wielkiego Nipponu (Nacjonalizm) - jedna z mniejszych frakcji w Zgromadzeniu Kolonialnym. Stereotyp zwolennika LWN to młody, radykalny oficer. Przeciwnicy LWN dodaliby do tego zdania jeszcze słowo "próżny", natomiast sympatycy: "ambitny." Liga Wielkiego Nipponu domaga się demokratyzacji Shiroihanu oraz centralizacji sił gospodarczych w ręku państwa. Odrzuca wiele założeń Nowej Drogi i sceptycznie podchodzi do instytucji cesarstwa - z tego względu w Zgromadzeniu Kolonialnym jedynie dwóch-trzech ekscentryków sympatyzuje z tym ruchem.
- Związek Amitabhy (Socjaldemokracja) - jedna z mniejszych frakcji w Zgromadzeniu Kolonialnym. Skupia przede wszystkim opatów z klasztorów Nowej Drogi, w których wybitnie zaznaczony jest kult Buddy Amitabhy. Amitabystom zależy przede wszystkim na utworzeniu harmonijnego państwa, którego zadaniem byłoby ulżyć cierpieniom i boleściom wszystkich klas.
- Klika Gu-Wina (Centryzm) - Arasawa Gu-Win jest zamożnym właścicielem ziemskim i patriarchą jednego z większych klanów, Arasawów. Dzięki temu ma pewne wpływy w Zgromadzeniu Kolonialnym. Gu-Win postrzegany jest przez społeczeństwo Shiroihanu jako przekupny łajdak, który nie ma własnych poglądów i kręgosłupa moralnego. Wyjątkiem są ludzie należący do jego kliki oraz klienci klanu Arasawów, gdyż cokolwiek by nie mówić, ten dba o ich interesy.
- Ruch Opieki Cesarskiej (Socjalizm) - Frakcja istniejąca zasadniczo poza Zgromadzeniem. ROC zostało założone przez Hashiwagiego Dajimę, intelektualistę socjalistycznego. Hashiwagi jest zdania, że Shiroihan powinien zostać objęty bezpośrednim zarządem cesarskim, który poskutkowałby powstaniem monarchii ludowej, która zrównałaby wszystkie stany i otoczyła opieką socjalną wykluczonych.
- Wolne Komuny Shiroihanu (Komunizm) - frakcja zdelegalizowana. Wolne Komuny Shiroihanu są frakcją antymonarchistyczną, wierzącą w konieczność zlikwidowania tejże instytucji oraz budowy całkowicie egalitarnego społeczeństwa.
- Układ z Tokuhamy (Liberalizm) - grupa reprezentująca interesy "wielkiego biznesu". W jej skład wchodzą prywatni inwestorzy z Ziemi, bankierzy i bogaci przemysłowcy. Nazwa frakcji pochodzi od miasta Tokuhama, w którym co roku spotykają się na rozmowach magnaci biznesu. Celem grupy jest przede wszystkim urynkowienie gospodarki Shiroihanu.
- Minamowcy (Populizm) - swoją nazwę biorą od nazwiska założyciela, Minamy Deitaro, magnata branży rozrywkowej z Ziemi, który przeniósł się na Shiroihan. Nie mają stabilnego programu politycznego poza jednym punktem: domagają się, podobnie jak LWN, demokratyzacji.
- Klika Północnego Wiatru (Centryzm) - grupa składająca się z różnych warstw społecznych Shiroihanu: kupców, uboższych samurajów bez przydziałów oraz nowych osadników przybyłych z Ziemi. Klika Północnego Wiatru domaga się wzmożenia kolonizacji zamorskiej i domagają się od państwa pomocy w tym przedsięwzięciu.