Wydarzenia
#42
2207

Od kiedy tylko dla kręgów rządzących Ziemią Białego Kwiatu stało się jasne, że w końcu dostąpią zaszczytu wizyty cesarskiej rodziny królewskiej na dłuższy czas, pojawiła się również konieczność gruntownej reformy politycznej Siogunatu. Dotychczasowe rozwiązania ustrojowe powstały w czasach, gdy egzystencja japońskiej kolonii wisiała na włosku, a silna dłoń wodzów klanowych (zunifikowana potem pod wodzą Sioguna) była potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa jej mieszkańcom: obecnie Shiroihan jest zupełnie innym państwem, gdzie klęski głodu należą do przeszłości a typowy mieszkaniec prowincji nie musi się obawiać rajdu bandytów czy piratów. Obecność umiłowanego nam Cesarza i niepokoje na Ziemi oznaczają z kolei kolejne fale osadników z macierzy. Grupa Chryzantemy zaczęła więc pracować nad Kartą Praw Shiroihanu, która ma stanowić nowy najważniejszy dokument na terenie kolonii. Karta ta jest więc próbą pogodzenia tendencji demoliberalnych charakterystycznych dla macierzy i arystokratycznego etosu Shiroihanu; reformą polityczną, mającą zapewnić ostateczną, polityczną legitymizację dla elit kolonialnych, a jednocześnie usprawnić działanie organizmu państwowego. Wymagało to z ich strony pewnych poświęceń, co zapewne nie spodoba się najbardziej zatwardziałym tradycjonalistom - ale nie można mieć wszystkiego. Poniżej przedstawione zostało streszczenie najważniejszych reform, które wynikają z Karty Praw Shiroihanu, która będzie już wkrótce przegłosowywana na Zgromadzeniu Kolonialnym.

I. Rola Cesarza w Siogunacie
[Obrazek: unknown.png]
Flaga przysługująca umiłowanemu Cesarzowi

W macierzy Cesarz może być zupełnie pozbawiony jakiejkolwiek władzy, ale ostatnia Wielka Burza dowiodła, że był to katastrofalny błąd! Cesarz jako bezpośredni potomek bogini Amaterasu (tudzież wcielenie jednego z Buddów, jeśli wyznajemy shintobuddyzm lub buddyzm) posiada wgląd w rzeczy, do których nie mają dostępu zwykli śmiertelnicy. Przy monarsze funkcjonować będzie Rada Cesarska, w skład której wchodzić będą wszyscy poprzedni siogunowie i premierzy* oraz notable osobiście wybrani przez Jego Cesarską Mość (może nie wybierać ich wcale).  Wedle nowego prawa, Cesarz jest najwyższym autorytetem politycznym w całej kolonii, formalnym zwierzchnikiem wszystkich sił zbrojnych, obrońcą uciśnionych i tak dalej. Wynikają z tego olbrzymie przywileje (ale i brak obowiązków: ostatecznie Cesarz robi wszystko dla nas ze swojej dobroci) wśród których przede wszystkim znajdują się:

1. Zdolność do rozwiązania Zgromadzenia Kolonialnego w dowolnym momencie i ogłoszenie nowych wyborów.
2. Możliwość zawetowania dowolnej ustawy w Zgromadzeniu, bez możliwości odrzucenia weta (chyba że Jego Cesarska Mość się rozmyśli).
3. Nieograniczone prawo łaski.
4. Wygłaszanie memorandów, do których Siogun bądź rząd muszą się odnieść.

Cesarz może wyznaczyć w swoim imieniu namiestnika (najlepiej z rodziny cesarskiej), który będzie mógł korzystać z tych prerogatyw, w razie gdyby monarcha na przykład wyjechał na Ziemię albo miał lepsze rzeczy do roboty. Gdyby takiego namiestnika nie było, to Rada Cesarska może korzystać z tych przywilejów, wcześniej wewnętrznie przegłosowując sprawę. Cesarzowi i Jego rodzinie przysługuje specjalna Siedziba, z której może doglądać prac Zgromadzenia Kolonialnego, jeśli ma taką ochotę lub posyłać tam swoich obserwatorów.

*Licząc od momentu wprowadzenia Karty Praw. Do Rady nie wejdą też siogunowie/premierzy "w niełasce".

II. Nowe szaty Sioguna
[Obrazek: unknown.png]

Władza Sioguna zostanie ograniczona. Znamy historię i nie zamierzamy powtarzać jej błędów. Silna ręka może być wymagana w czasach kryzysu, ale miecz jest tylko jednym z narzędzi, za pomocą których buduje się wielki kraj. Od teraz Siogun sprawować będzie władzę wyłącznie nad resortami bezpieczeństwa, sprawiedliwości, spraw zagranicznych (to jest: kontaktów z innymi terytoriami i Ziemią) i tym podobnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu siogunowie będą mogli się w pełni skupić na zapewnieniu bezpieczeństwa kolonii: nie będą musieli brać odpowiedzialności za poczynania resortów cywilnych.

Siogun wybierany będzie przez Izbę Dostojników i tak jak poprzednio: jego kadencja trwa do momentu odwołania go przez Izbę albo Cesarza. Siogunem może zostać kobieta lub mężczyzna, po ukończeniu 35 lat, po służbie wojskowej, w trakcie której zdobył/a nieposzlakowaną opinię i stopień oficerski. Kandydatów na Sioguna zgłosić mają prawo: indywidualni członkowie Izby Dostojników, Izba Reprezentantów może zgłosić jednego kandydata po większościowym głosowaniu a także Cesarz może zaproponować swojego człowieka, jeśli chce.


III. Nowe Zgromadzenie Kolonialne
[Obrazek: unknown.png]


Niedaleko Siedziby Cesarskiej wzniesiona została nowa siedziba dla Zgromadzenia Kolonialnego i zaprojektowana została specjalnie z myślą o jego nowej formie. Od teraz Zgromadzenie składać się będzie z dwóch izb: niższej Reprezentantów, wybieranych przez dorosłych obywateli Shiroihanu w proporcjonalnych wyborach powszechnych oraz wyższej Izby Dostojników. W pewnych okolicznościach Izby mogą spotkać się razem na tak zwanym Wielkim Zgromadzeniu.

Izba Dostojników została stworzona z myślą o arystokracji klanowej, opatach i potężnych rodzinnych zaibatsu - jest to ukłon w stronę "Ojców Założycieli" Shiroihanu. Miejsc w Izbie Dostojników jest 25, czyli tyle ile obecnie prefektur (bez liczenia terytoriów zamorskich). Nie podlegają one wyborom: miejsca przeznaczone dla arystokratów są dziedziczone, a opaci i przedstawiciele Zaibatsu sami wybierają swojego sukcesora. Izba Dostojników wybiera Sioguna, ma prawo modyfikacji albo odrzucania ustaw Izby Reprezentantów i może tworzyć swoje komisje śledcze. 
Izba Reprezentantów istnieje w celu dania głosu ludowi Shiroihanu: okręgi wyborcze nie są już powiązane z prefekturami, a tworzone są zawczasu na potrzeby wyborów. Reprezentantów jest domyślnie stu, a ich kadencja trwa pięć lat. Izba Reprezentantów powołuje rząd, na którego czele staje Pierwszy Minister - pełni dokładnie taką samą funkcję jak wcześniej Kanclerz, ale nie podlega siogunowi i odpowiedzialny jest wyłącznie przed swoimi wyborcami i monarchą. Pierwszy Minister następnie powołuje rząd wedle własnego uznania.
Wielkie Zgromadzenie powstaje w momencie, gdy któraś z Izb chce wprowadzić zmiany do Karty Praw bądź gdy siogun chce wypowiedzieć innemu terytorium wojnę lub akces Shiroihanu do jakiejś organizacji. Nad tego typu sprawami głosują obie izby, z tym że głos jednego Dostojnika liczy się jak głos pięciu reprezentantów.


IV. Formalizacja szlachectwa
[Obrazek: unknown.png]


Arystokracja klanowa rządziła Shiroihanem przez dekady, ale różne formy szlachectwa nie były sformalizowane. Były zazwyczaj ku temu trzy wyznaczniki: wywodzenie się z rodziny uznawanej za szlachecką LUB bycie posiadaczem ziemskim LUB odbycie pełnej służby wojskowej. Należy więc wreszcie skodyfikować tą kwestię. Spośród stopni które są wprowadzane można wyróżnić:

1. Książąt krwi - kobiety i mężczyźni blisko spokrewnieni z Cesarzem i będący w stanie tego dowieść. Przysługuje im prawo do posługiwania się sztandarem rodziny cesarskiej oraz zakwaterowania i wyżywienia w Siedzibie Cesarskiej.
2. Książąt - stopień, który zostanie przyznany najpotężniejszym rodzinom klanowym, takim jak Arasawa, Mikotoba lub Oja. Głowom rodzin książęcych przysługuje miejsce w Izbie Dostojników, prawo do posługiwania się symbolami klanowymi przy pełnieniu urzędów i w trakcie służby wojskowej. Rody książęce mają też prawo do posiadania własnej gwardii honorowej. Książętom przysługuje prawo pierwokupu udziałów sprzedawanych przez państwowe przedsiębiorstwa*.
3. Markizów i Baronów - stopnie niewiele się różniące jeśli chodzi o przyznane im przywileje. Mają prawo do posługiwania się symbolami klanowymi przy pełnieniu urzędów, a także mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi podatkowe czy granty w przypadku prowadzenia działalności kulturalnych bądź naukowych.
4. Panów i Panie - najniższy tytuł szlachecki w hierarchii. Zezwala na posiadanie własnych symboli klanowych, ale nie przyznaje prawa do posługiwania się nimi w trakcie posługi publicznej. Tytuł ten gwarantuje głowie rodziny skromną pensję i prawo pierwokupu gruntu w terytoriach kolonizowanych, o ile posiadacz będzie osobiście brać udział w kolonizacji.

Tytuły szlacheckie są przyznawane przez Cesarza oraz Izbę Dostojników. Najniższy tytuł szlachecki jest przyznawany automatycznie oficerom armii shiroihańskiej, którzy brali czynny udział w operacjach wojskowych. Każdy wyższy tytuł posiada przywileje przyznane niższym stopniom. Poza tym co roku przyznawane będą tytuły szlacheckie Shiroihańczykom odznaczonym w dziedzinach nauki, kultury bądź ekonomii.

*Obłożone jest to jednak limitem: maksimum do 10% akcji całego przedsiębiorstwa, o pozostałe muszą się ścigać z innymi Japończykami.

V. System ekonomiczny i prawa robotnicze
[Obrazek: unknown.png]

Dotychczasowy system ekonomiczny Siogunatu opierał się na harmonizowaniu relacji i interesów gospodarczych między stanami Shiroihanu. Silnikiem napędowym gospodarki były klany i zaibatsu, które zapewniały siłę roboczą i kapitał. Jednak praktyka ostatnich lat pokazała, że w pewnych sektorach niezbędna jest znacznie większa interwencja rządu kolonialnego, co przynosi korzyść wszystkim, czego najlepszym przykładem jest konsorcjum Bōa. Dlatego władza chce zastrzec sobie w Karcie Praw Shiroihanu stałe prawo do tworzenia firm państwowych i specjalnych stref ekonomicznych.

Przy tej okazji prawodawcy chcieliby utrwalić w Karcie Praw Shiroihanu prawo do zakładania niezależnych związków robotniczych oraz gildii. Shiroihan nie jest brutalną, leseferystyczną gospodarką jak RoboTech, ani populistycznym szałem FAU: w Shiroihanie wierzy się w harmonię między wszystkimi stanami społeczeństwa, a robotnicy również do niego należą.


VI. Prefektury

Od dekad prefektury cieszyły się sporą autonomią, czego efektem jest oczywiście podział na prefektury klanowe, klasztorne i wolne. Siogunat nie chciałby odbierać samorządności mieszkańcom prefektur, a wręcz przeciwnie. Utwierdza się prawo mieszkańców do tworzenia samorządów i kreacji lokalnych praw, póki nie są one sprzeczne z prawem stanowionym przez Zgromadzenie Kolonialne.

Najwyższym urzędnikiem samorządowym prefektury jest prefekt, który jest wybierany na zasadach ustalonych przez lokalną społeczność. Prefekt jest zwierzchnikiem lokalnej policji, oddziałów ratunkowych i tym podobnych organizacji. Składa także raporty na temat swojej prefektury władzom centralnym w Nandedo.


VII. Inne

Karta Praw Shiroihanu porusza również następujące kwestie:
1. Obywatelstwo - Shiroihan powstał jako kolonia Japonii, dla narodu japońskiego. Dlatego zdobycie pełnego obywatelstwa przez obcy żywioł jest dosyć utrudnione. Pełne obywatelstwo uprawniające do udziału w wyborach mogą uzyskać jedynie poddani Cesarza, którzy mają przodka Japończyka lub odsłużą swoje w armii Siogunatu i zdadzą stosowne egzaminy. Obywatelstwo można otrzymać również w nagrodę za szczególne zasługi dla Siogunatu. Obcokrajowcy stale i legalnie przebywający na terenie Shiroihanu mają status poddanych: różnica jest taka, że mogą głosować jedynie w wyborach lokalnych i muszą przynajmniej w stopniu podstawowym znać japoński. Zdobycie obywatelstwa, ze względu na specjalne relacje, jest ułatwione dla przybyszów z ANZAC, Albionu, Chin i Burów. Funkcjonariusze publiczni mogą mieć tylko obywatelstwo shiroihańskie.
2. Relacje z Ziemią i ONZ - Siogunat jest lojalny wobec swojej macierzy, która z kolei jest aktywnym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Współpraca z ONZ jest więc kluczowym aspektem polityki Siogunatu.
3. Religia - instytucje Siogunatu wspierają religie shinto, buddyzmu i shintobuddyzmu, zjednoczone pod parasolem Nowej Drogi. Pozostałe religie mogą być wyznawane, ale muszą szanować osobę Cesarza i nie występować przeciwko prawu. Zakazane są religie, które mają tak zwane misteria i praktyki zamknięte dla niewtajemniczonych.


----
Niektóre rzeczy to po prostu zatwierdzenie istniejących już tendencji, a inne to nowe reformy, które faktycznie mogą pewne grupy nieco rozjuszyć.
Ze względu na bardzo dużo przekonywania i innych pierdół przeznaczam na ten cel aż 25KP.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Wydarzenia - przez Vaiar - 2021-10-16, 22:22
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2021-10-25, 22:16
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2021-10-30, 18:29
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2021-11-02, 20:34
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2021-11-06, 22:02
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2021-11-14, 13:21
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2021-11-15, 19:42
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2021-11-21, 01:27
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2021-11-23, 21:28
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2021-12-10, 11:04
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2021-12-13, 19:03
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2021-12-13, 23:02
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2021-12-20, 19:17
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-01-03, 17:42
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-01-04, 21:01
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-01-06, 00:23
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-01-06, 00:47
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-01-06, 21:21
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-01-16, 00:41
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-01-12, 20:26
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-01-19, 02:30
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-01-20, 18:59
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-01-20, 23:08
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-01-25, 00:43
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-02-04, 00:09
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-02-12, 17:28
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-02-12, 18:10
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-02-20, 22:04
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-02-21, 18:14
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-02-22, 22:52
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-02-25, 13:28
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-03-04, 23:29
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-03-09, 23:58
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-03-23, 17:26
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-03-28, 23:01
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-04-09, 19:24
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-04-10, 01:04
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-04-10, 19:00
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-04-10, 22:56
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-04-11, 23:43
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-04-12, 23:55
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-04-13, 17:52
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-04-13, 23:40
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-04-17, 19:49
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-04-17, 21:49
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-03, 22:18
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-06, 22:17
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-07, 12:28
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-05-07, 17:56
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-07, 18:11
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-07, 18:55
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-05-08, 19:27
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-15, 20:47
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-10, 00:23
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-05-10, 20:42
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-10, 22:49
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-20, 21:52
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-20, 22:18
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-05-25, 20:03
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-25, 20:19
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-26, 19:47
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-28, 22:19
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-28, 22:57
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-05-28, 23:13
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-28, 23:15
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-29, 13:37
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-05-31, 21:06
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-06-01, 22:20
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-01, 22:41
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-06-02, 19:47
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-05, 23:50
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-03, 17:46
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-07, 23:09
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-17, 22:28
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-17, 23:22
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-18, 23:14
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-06-20, 15:48
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-20, 21:37
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-21, 00:44
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-06-24, 00:59
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-25, 00:17
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-26, 23:33
RE: Wydarzenia - przez Vaiar - 2022-06-27, 20:14
RE: Wydarzenia - przez prehi - 2022-06-27, 21:14