Informacje ogólne
#4
*Założenie kolonii
Po przedostaniu się do opinii publicznej informacji o odkryciu Nandanu szybko stał się on celem marzeń wszystkich ludzi chcących wyrwać się ze swych klitek i zakosztować życia w środowisku niezdewastowanym przez człowieka. Oczywiście marzenia te mogli zrealizować w praktyce w pierwszej kolejności przede wszystkim bogaci oraz specjaliści, którzy byliby i tak niezbędni w procesie kolonizacji. W momencie ogłoszenia przez ONZ możliwości pozyskania koordynatów Nandanu spółka zrzeszająca część z tych śmiałków - Manticore Colony Ltd. była gotowa wykupić prawa do swojej części nowego raju. Grupa obrzydliwie bogatych przedsiębiorców i wizjonerów zorganizowała całą wyprawę z różnych, indywidualnych pobudek. Jedni chcieli przede wszystkim nowego życia w "czystym" środowisku, inni widzieli w tym fantastyczną przygodę, jeszcze inni zwęszyli doskonały interes, którego najlepiej będzie dopilnować będąc na miejscu. W końcu byli i tacy, którzy chcieli władzy nad tym nowym światem, wolnej od regulacji narzuconych przez ziemskie społeczeństwa i państwa. W przedsięwzięciu wzięli też udział liczni specjaliści, których wiedza okazać miała się niezbędna, a także rzesze zwykłych ludzi, którzy stanowić mieli na miejscu siłę roboczą. Ci ostatni podlegali oczywiście ścisłej selekcji pod kątem przydatności. Etnicznie koloniści stanowią głównie mieszankę Europejczyków i Amerykanów.

*Ustrój
Z uwagi na różnorodność interesów "ojców założycieli" i liczne spory co do konkretnej wizji przyszłości politycznej nowej kolonii, zdecydowano się na powołanie Gwiezdnego Królestwa Manticore jako monarchii konstytucyjnej. Najbogatsi inwestorzy, którzy otrzymać mieli na terytorium Królestwa wielkie obszary ziemi na własność, stać się mieli arystokracją, a inicjator projektu - potentat branży elektronicznej Roger Winton, dziedzicznym królem. W toku organizowania wyprawy kolonizacyjnej okazało się, że niektórzy specjaliści od ksenobiologii, inżynierowie, czy lekarze stali się wręcz rozchwytywani przez inne podmioty chcące zagarnąć Nandan dla siebie. Ustalono wobec tego, że kadra ta otrzyma pomniejsze tytuły szlacheckie i drobne nadania ziemskie. Wszyscy obywatele Królestwa, niezależnie od pozycji społecznej, mieli być równi wobec prawa. Różnice miały polegać na prawach wyborczych - pełne prawa w tym zakresie przysługują jedynie tym, którzy przez określony czas płacą podatki.
Parlament Królestwa składa się z Izby Lordów oraz Izby Gmin posiadających prawo veta. Korona ma również prawo veta, jak też prawo inicjatywy ustawodawczej. Szefem rządu jest premier powoływany i odwoływany przez monarchę. Monarcha ma prawo łaski i łagodzenia wyroków. Może również (za zgodą większości Izby Gmin) tworzyć nowe tytuły i powiększać grono arystokracji zasiadającej w Izbie Lordów. Gwarantami praw obywatelskich są: prawo Izby Gmin do odrzucenia lub przyjęcia budżetu, konstytucyjny wymóg by premier miał poparcie większości Izby Gmin, i prawo do detronizacji monarchy.
Władca (i rząd) mają do dyspozycji dodatkowy fundusz pochodzący z należących bezpośrednio do Korony ziem i przedsiębiorstw, z którego nie muszą się rozliczać przed parlamentem, jednak środki te nie wystarczają na realizację pomysłów rządzących w takim stopniu by można było ignorować brak zatwierdzenia budżetu przez Izbę Gmin. Fakt, iż premier musi mieć poparcie większości Izby Gmin, gwarantuje, że interesy i opinie zwykłych obywateli będą słyszalne na szczytach władzy. Podobnej większości nie wymaga się w Izbie Lordów, jednak jej brak odczuwalnie utrudnia sprawne rządzenie.
Monarchia jest z zasady dziedziczna, jednak wyraźną różnicę względem ziemskich monarchii stanowi możliwość odwołania monarchy nie tylko z powodu niezdolności do pełnienia obowiązków czy popełnienia przestępstwa. Monarcha może być postawiony w stan oskarżenia z jakiegokolwiek powodu, jeśli tak zadecyduje Izba Gmin dwoma trzecimi głosów. Do detronizacji potrzebne jest uzyskanie 3/4 głosów w każdej z izb parlamentu. W takim wypadku nowy monarcha jest wybierany spośród arystokracji drogą głosowania w Izbie Lordów.

Manticore jest państwem unitarnym, gwarantującym szerokie swobody obywatelskie. Respektuje się wszelkie mniejszości etniczne i religijne. Wybory do Izby Gmin odbywają się co 4 lata. Układ sił w Izbie Lordów zmienia się na skutek dziedziczenia tytułu para (jest możliwe, że nowy lord nie podziela sympatii politycznych swojego rodzica) oraz w efekcie nadawania tytułu para wyróżniającym się jednostkom - monarcha dysponuje prawem wyniesienia obywatela do godności lorda, jednak decyzja ta musi być zatwierdzona przez Izbę Gmin. Możliwe jest również usunięcie para ze składu Izby Lordów - odbywa się to większością 2/3 głosów w tej izbie - procedura ta może być wszczęta z dowolnych przyczyn.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Informacje ogólne - przez Richtus - 2021-10-17, 00:02
RE: Informacje ogólne - przez Richtus - 2021-10-17, 00:03
RE: Informacje ogólne - przez Richtus - 2021-10-17, 01:22
RE: Informacje ogólne - przez Richtus - 2021-10-17, 01:30