Europa 10k, prace koncepcyjne: Państwo
#21
Propozycja Verlaxa co do kartelizacji jest słuszna. Co do keynesizmu, wpadł mi do głowy pomysł jak niżej:

Cytat:* Keynesizm - inwestycje w prowincjach nie wymagają KP, pożyczka państwowa nie wymaga KP. Każdy posiadany slot przemysłowy daje w kolejnej turze 1% dochodu (ale minimum +5%).
* Kartelizacja - PP w Bogactwo zapewnia o 10 mln $ mniej, próg wymaganych WP do wyliczania liczby centrów jest niższy o 50 WP.


Nie wiem czy to wystarczające, ewentualnie każdy dawałby 2%, z minimum 5%.

*** *** ***
Co do zaopatrzenia, to cóż - nie ukrywam że pisałem zużycie pod wielkim wrażeniem tego ile wystrzeliwały kacapy w Donbasie i z sięgania po dane z Wielkiej Wojny. Ale w swoich rozważaniach pominąłeś ważną rolę porównawczą artylerii: brygada artylerii kontra okręty.
No i ja brygadę artylerii stacjonarnej dopasowałem by zużywała tyle zaopatrzenia ile pancernik, bo może nie potrzebuje tyle części ruchomych, ale ma większą liczbę luf. Zakładałem że brygada artylerii będzie miała taką samą siłę ognia jak pancernik (uproszczenie PNW), za to mniejszą przeżywalność (buduj se fortyfikacje nabrzeżne).
Aczkolwiek argumenty o zmniejszenie zużywania zaopatrzenia o tyle do mnie trafiają, że choć zaopatrzenie ma być ważne (wszystko ma być ważne, wszystko! ... w różnych okolicznościach), o tyle porównanie zużyć trochę otrzeźwia.
Przy czym dochodzę do wniosku, że zmniejszamy też zużycie dla pancerników. A graj muzyko!

Cytat:* milicja/partyzanci -> 1 Z na 3 dywizje
* dyw. piechoty -> 1 Z
* dyw kawalerii (piechXkaw) -> 2Z
* dyw piechoty zmotoryzowanej/zmechanizowanej (piechXzmot / piechXzmech) -> 1Z+1P
* artylerię stacjonarną (artX) -> 2Z
* artylerię z zaprzęgami konnymi (artXkaw) -> 3Z
* artylerię holowaną przez pojazdy (artXzmot) -> 2Z+1P
* dyw. pancerna -> 2 Z + 2 P
* dyon myśliwców/sterowców zwiadowczych -> 1 Z + 1 P
* dyon bombowców/sterowców bombardujących -> 2 Z + 1 P
* dyon balonów (s0, sI) -> 1 Z
* dyon śmigłowców (sIII i wyżej) -> 1 Z + 1 P
* dyon niszczycieli -> 1 Z + 1 P
* dyon okrętów podwodny -> 1 Z + 1 P
* krążownik -> 1 Z + 1 P
* lotniskowiec -> 1 Z + 2 P
* pancernik -> 2 Z + 2 P
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Europa 10k, prace koncepcyjne: Państwo - przez prehi - 2022-08-13, 21:39