Europa 10k, prace koncepcyjne: Państwo
#28
(2022-08-18, 01:53)Richtus napisał(a):
Cytat:* Centralne planowanie - nie można przeznaczać PP na bogactwo, pożyczka państwowa daje dwa razy gorszy efekt finansowy, efekt centrów finansowych jest zredukowany czterokrotnie. Uzyskuje się dodatkowy slot przemysłowy na każde 4 posiadane sloty bazowe [zaokrąglając w górę]. Można przeznaczyć slot przemysłowy na budowę domów z prefabrykatów (dodaje +2 PK rozdzielane na zwykłych zasadach).

Przez "sloty bazowe" rozumiemy liczbę slotów wynikającą z liczby posiadanych WP, tak? Czyli plusem tego ustroju jest fakt, że prawdopodobnie zaczyna się z jednym slotem więcej niż inni? No chyba że masz mniej niż 60 WP, to wtedy na start nie masz żadnej korzyści, a w tym czasie leseferyzm kosi po kilkanaście milionów $/turę. Kolejny slot można dostać po przekroczeniu 280 WP, czyli nigdy. Co gorsza wszyscy pozostali mogą nadrobić ten nadmiarowy komunistyczny slot kolonizując jakąkolwiek prowincję z żywnością lub metalami. CP nie ma równie łatwej drogi do nadrobienia zysków finansowych leseferyzmu, a wręcz jest upośledzone poprzez brak PP na bogactwo, gorsze centra finansowe itd. Podobnie nie nadgoni się szybszych centrów kartelizacji, ani oszczędności na KP w keynesizmie.
Mi się to wydaje kompletnie nieopłacalne. Ehhh, komunizm się znów nie powiódł. Nie wiem, może nie doceniam domków z prefabrykatów, ale jakoś tego nie kupuję.
Jakby w pakiecie było np. że inwestycje w prowincjach mających WP (czyli nie tych z 0 na 1 WP) są tańsze o 4 mln$ (czyli po kosztach z Nandanu), albo gdyby domki z prefabrykatów dodawały PK ponad limit wynikający z graniczących prowów, to bym przemyślał wzięcie takiego ustroju (fabularnie skoro nie mamy pieniędzy, to chociaż gonimy młodzież do pracy w czynie społecznym i wychodzi nam taniej niż kapitalistom, którzy muszą płacić za takie rzeczy).

Nie mi oceniać opłacalność, ale otrzymujesz 1 slot przemysłowy za każde zaczęte sloty bazowe. To oznacza owe nieszczęsne zaokrąglając w górę - 2-4 sloty bazowe => +1 slot przemysłowy, 5-8 => +2 sloty, 9-10 => +3.
Zgodzę się że +3 jest ciężkie do osiągnięcia, +1 jest automatyczne, +2 relatywnie łatwe.

I zgodzę się że może jest to źle rozpisane, ale w takim wypadku proszę o napisanie bardziej jasnego wordingu. Bo jak ja to napiszę jasno, to będzie długie jak inne ustroje razem wzięte...
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Europa 10k, prace koncepcyjne: Państwo - przez prehi - 2022-08-18, 09:57