[Do Rekrutacji] Oficjalne mapy do Nandan
#1
Oficjalna mapa z podziałem na prowincje:
[Obrazek: A954NOj.png]

*** *** ***

Oficjalna mapa podziału stref MG:
[Obrazek: GQTgBiT.jpg]

*** *** ***

Oficjalna mapa z podziałem Kontynentu Północnego na regiony:
[Obrazek: i9ieWKD.png]

**************

Opis klimatu Nandan, uwzględniający numerację regionów:

Nandan w ogólności charakteryzuje się klimatem umiarkowanym i stabilnym, co zawdzięcza wielkim i występującym w wielkiej ilości zbiornikom wodnym, rzekom i Wszechoceanowi. Ekstremalnie niskie temperatury występują tylko wzdłuż północnego i północno-zachodniego wybrzeża Północnego Kontynentu, na co ma wpływ zimny prąd morski płynący przez zachodnią ćwiartkę globu - od Morza Lema do Wybrzeża Fanatyków. W okolicach Wybrzeża Fanatyków-Gorzkiego Wybrzeża, prąd morski podąża na północ przez Głębię Vadera i Ocean Kortha, przynosząc na głębiny ciepło pozwalające na bujny rozwój morskiego życia.
Centralna część Północnego Kontynentu oraz odległy archipelag koło Głębi Vadera charakteryzują się umiarkowanym, przyjaznym klimatem z niskimi wahaniami temperatury. Vvardenfell, południowe wybrzeże Północnego Kontynentu oraz rejon Wybrzeża Skywalkera mają klimat określany na Ziemi jako śródziemnomorski, przynajmniej jeśli chodzi o szatę roślinną. Południowa część wschodniego Północnego Kontynentu posiada klimat pustynny lub półpustynny, za wyjątkiem wąskiego pasa roślinności wzdłuż wybrzeży, zwłaszcza wybrzeży Rajskiej Zatoki. Południowy kraniec Północnego Kontynentu i większa część Południowego kontynentu mają klimat tropikalny (dżungla) przechodzący w sawanny przy zachodnich wybrzeżach. Wyjątkiem dla tropików i sub-tropików Południowego Kontynentu jest tylko południowe wybrzeże, przy Morzu Spadających Gwiazd, które mimo strefy de facto równikowej charakteryzuje się wyspami roślinności średnich temperatur. Fenomen ten wciąż nie jest zbadany, może być powiązany z nieznanymi wciąż mechanizmami cyrkulacji wody na Wielkim Oceanie Południowym, czyli południowej półkuli.
Fauna lądowa Nandanu jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów, przez co nie stanowi ani zagrożeń ani możliwości dla kolonistów; wyjątkiem są endemiczne gatunki drapieżnych gadów, występujące w niektórych bagiennych obszarach. Koloniści nazwali je przez podobieństwo do ziemskich odpowiedników "krokodylami". Flora lądowa jest bujna, acz najczęściej obejmuje wielkie kępy mchu, paproci lub nandański odpowiednik drzew tropikalnych. Tylko w strefie subpolarnej występują dziwne miejscowe drzewa iglaste, według biologów wywodzące się też od paproci.
Fauna morska jest znacznie bardziej bujna i rozwinięta od lądowej, obejmując zarówno ogromne ilości ryb, w tym niezwykle poszukiwane dla smaku Pseudotuńczyki, Krewetki Milenijne czy Ostrygi Krańca Świata (wbrew podobnej nazwie, dość mobilne jak na skorupiaki). Większa fauna najczęściej jest drapieżna, choć poszukiwana i smaczna, największa i najcenniejsza - morskie smoki i pseudowieloryby - potrafi zjeść/zniszczyć statek-przetwórnie. Największa fauna występuje raczej na wodach głębokich i do tego ciepłych, choć przyczyny tego jak i większe badania życia w głębinach nie zostały jeszcze poczynione. Dlatego najgroźniejszym dla ludzi miejscowym gatunkiem jest "Kraken", miejscowy torpedokształtny pseudorekin, posiadający przy otworze gębowym gąszcz chwytnych macek którymi chwyta pożywienie. Jest to gatunek spotykany zarówno w wodach słonych jak i słodkich (choć na szczęście rzeki w cywilizowanych obszarach są grodzone i zabezpieczane metalowymi siatkami), polujący w grupach i potrafiący wywrócić w grupie mniejsze szalupy lub pontony. Krakeny są powodem dla którego kamizelki ratunkowe na Nandanie są niechętnie używane, a ludzie nie korzystają z nich bez pewności ratunku: krakeny jedzą swoją zdobycz żywcem, jak najdłużej świeżą.
--- czytała Krystyna Czubówna

Regiony od A do W(24) są dostępne w rekrutacji jako miejsca do umieszczenia stolic, pozostałe - nie.

Region A: wyżynny obszar z dużymi różnicami terenu i wybrzeżem pełnym fiordów;
Obszar bogaty w rudy złota, metali szlachetnych i metali ziem rzadkich;
klimat: subpolarny morski
Skojarzenia klimat-krajobraz: Północna Norwegia

Region B: nizinny obszar, bagnisty przy rzekach. Przy morzu klimat suchy, wybrzeże bez dobrych (osłoniętych) zatok.
Obszar o terenie trudnym, ułatwiającym odizolowanie mniejszych społeczności.
klimat: subpolarny i umiarkowany (wschód)
Skojarzenia klimat-krajobraz: Zachodnia-centralna Syberia

Region C: obszar wysokogórski, z pasmem szczególnie wysokich gór biegnącym północ-południe.
W prowincji C4 znajduje się drugi najwyższy szczyt Północnego Kontynentu (a trzeci Nandanu).
klimat: górski
Skojarzenia klimat-krajobraz: Kaukaz

Region D: Poszarpane klifowe wybrzeża, w których wyrwy wydarły dwie wielkie rzeki, tworząc jedyne naturalne porty w okolicy. Okolica porastana głównie wysokimi mchami.
Centrum obszaru (międzyrzecze) posiada lasy będące doskonałym źródłem drewna, najlepszym w północnej części tego kontynentu. Na południu są jakieś warunki do rozwoju rolnictwa, północ to gospodarka leśna lub pasterstwo.
klimat: subpolarny, południowe prowincje przechodzą w umiarkowany chłodny
Skojarzenia klimat-krajobraz: Zachodnia Kanada

Region E: Ciepła kraina niewysokich wzgórz i leniwie płynących rzek. Porośnięta głównie niskimi krzewami o ostrych kolcach, z rzadka trafiają się wysokie na kilka metrów kępy paprotnika czerwonego.
Jedyne naturalne skupisko paprotnika czerwonego na nandanie (enklawy zdarzają się na południe i wschód od obszaru, gdzie zapewne wiatr zawiał nasiona). Paprotnik czerwony jest źródłem niezwykle dobrze palącego się oleju, niejadalnego, ale mogącego swobodnie zastępować np. benzynę. Niestety, jest też przyczyną wielkich pożarów buszu (a próby utworzenia plantacji kończyły się... płomiennie)
klimat: śródziemnomorski
Skojarzenia klimat-krajobraz: Portugalia - Grecja

Region F: pokryty szerokimi wzgórzami i pozbawiony w dużej mierze lasów obszar. Lasy występują najczęściej w okolicy wielkiej rzeki, płynącej bardzo szybkim biegiem do morza, gdzie indziej: wielkie krzaki, jak w E.
Doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa. Złoża węgla i metali w północnej części.
klimat: umiarkowany
Skojarzenia klimat-krajobraz: Centralna Francja

Region G: Szerokie przestrzenie z nielicznymi kępkami roślinności. Nandański step.
Jeden z najbardziej "pustych" obszarów Nandanu. Kiepskie warunki do rozwoju rolnictwa, dobre do rozwoju pasterstwa. Na samej dalekiej północy obszaru, złoża węgla i torfu.
klimat: umiarkowany kontynentalny, na północy przechodzi w subpolarny
Skojarzenia klimat-krajobraz: Wschodnia część Niziny Wschodnioeuropejskiej (za Wołgą)

Region H: Mroźny obszar niekończącej się zimy, przynajmniej z perspektywy ludzi. Wbrew pozorom, zima tu czasem ustaje, na parę miesięcy.
Szerokie przestrzenie, "prawie" zawsze pokryte śniegiem i lodem. Ciepłe (?!) rzeki mogą być źródłem geotermy i możliwością przetrwania dla osadników. Co wyjątkowe na Nandanie, w rzekach obszaru nie występują krakeny (są inne drapieżniki, ale nie tak wredne).
klimat: subpolarny - polarny
Skojarzenia klimat-krajobraz: Wybrzeże Grenlandii, Islandia

Region I: Niezwykle żyzny obszar, z pewnością jeśli pojawili się tam jacyś osadnicy, to już prowadzą rozwiniętą gospodarkę rolną i pokryli krajobraz łanami pszenicy po horyzont.
Najżyźniejsze ziemie na Północnym Kontynencie (Czarnoziemy). W lessowych dolinach rzek (w tym wielkiej rzeki) najlepsze gleby na Nandanie (i lepsze niż jakiekolwiek współcześnie na Ziemi).
klimat: umiarkowany
Skojarzenia klimat-krajobraz: Ukraina

Region J: Góry, poprzecinane szerokimi przełęczami. Północne stoki są zdecydowanie za zimne, południowe za to przyjemnie ciepłe.
Niewysokie, ale trudne do pokonania poza przełęczami góry. W centralnej części gór złoża uranu, we wschodniej (J12) - ogromne, niesamowite, niemożebne złoża szmaragdów, szafirów i topazów.
klimat: górski-umiarkowany (przełęcze)
Skojarzenia klimat-krajobraz: (Sudety)-Karpaty, przełęcze mniej więcej jak Brama Morawska

Region K: Mroźny obszar, pokryty śniegiem i z bardzo rzadkimi kępkami roślinności.
Wyjątkowe dla tego obszaru (i dla M) są śnieżne jaszczury, jedne z bardziej rozwiniętych zwierząt lądowych Nandanu. Pokryte kilkoma warstwami skóry i futrem... cóż, ich skóry stanowią niezwykle cenny naturalny izolator i stanowią rzecz cenioną zarówno wśród kolonistów jak i jako towar eksportowy. Co wyjątkowe na Nandanie, w rzekach obszaru nie występują krakeny (są inne drapieżniki, ale nie tak wredne). Złoża metali przemysłowych i szlachetnych w południowej części obszaru.
klimat: subpolarny i polarny
Skojarzenia klimat-krajobraz: Północna Kanada (Nunavut), Nowa Ziemia, Kamczatka.

Region L: Szerokie równiny z rzadkimi wzgórzami, za to przy wybrzeżu częste słone bagna.
Zachodnia część obszaru posiada żyzne czarnoziemy, jak w sąsiadującym na zachodzie regionie. Większość obszaru (centrum i wschód) porośnięta rzadkim lasem. Obfite złoża ropy.
klimat: umiarkowany
Skojarzenia klimat-krajobraz: Connecticut i na północ (północne wschodnie wybrzeże USA)

Region M: Najmroźniejszy obszar planety, przynajmniej jeśli chodzi o ląd. Praktyczny brak flory poza szybko rosnącym mchem (w południowych obszarach) i wodorostami.
Fauna to głównie stworzenia ziemno-wodne, żerujące w wodzie i czasem wychodzące na ląd; duże populacje śnieżnych jaszczurów (tak jak w K), jednych z bardziej rozwiniętych zwierząt lądowych Nandanu. Pokryte kilkoma warstwami skóry i futrem... cóż, ich skóry stanowią niezwykle cenny naturalny izolator i stanowią rzecz cenioną zarówno wśród kolonistów jak i jako towar eksportowy Co wyjątkowe na Nandanie, w rzekach obszaru nie występują krakeny (są inne drapieżniki, ale nie tak wredne). Pod wieczną zmarzliną złoża surowców, nieoszacowane (są, ale może są nieistotne statystycznie)
klimat: subpolarny i polarny
Skojarzenia klimat-krajobraz: Antarktyda, północna Grenlandia, Spitsbergen, Frozen po stuleciu panowania Elzy.

Region N: Kraina lasów, jezior, lasów, bagien, lasów, rzek, lasów, śnieżnych równin na północy - i lasów, lasów, lasów.
Miejscowe gatunki są zagadkowymi paprociami iglastymi, które odrastają najszybciej na Nandanie. Północne śnieżne równiny kryją złoża złota i metali ziem rzadkich.
klimat: w północnej części subpolarny, przechodzi w umiarkowany na południu.
Skojarzenia klimat-krajobraz: Finlandia

Region O: Wysokie góry, najwyższe góry na Nandanie.
Najbardziej nieprzyjazny obszar dla człowieka na Kontynencie Północnym, z uwagi na prawie pionowe ściany skał, bardzo wysokie góry (rozrzedzone powietrze), mało roślinności, mało surowców.
klimat: wysokogórski
Skojarzenia klimat-krajobraz: Himalaje

Region S: Shinovar to kraj bagienny i zimny, w którym rośnie nędzna roślinność (bagienne mchy wysokie na 3 metry)
Roślinność i fauna endemiczna. Prawie cały obszar bagienny. Złoża ropy naftowej.
klimat: subpolarny (tundra)
Skojarzenia klimat-krajobraz: Bagno Shreka.

Region P: Łagodne wybrzeże, piękne niziny i zachwycające widoki.
Doskonałe warunki dla rozwoju rolnictwa.
klimat: umiarkowany
Skojarzenia klimat-krajobraz: wybrzeże Kalifornii

Region Q: Wielki, niekończący się las. Wybrzeże obfitujące w zatoki odpowiednie dla floty rybackiej i handlowej.
Ogromna puszcza z paproci, większych paproci i kolczastych, paskudnych paproci. Po wycięciu paproci, klimat bardzo przyjemny dla człowieka. Sama puszcza jest obiektem wielu wycieczek turystycznych. Bogate złoża ropy naftowej w zachodniej części.
klimat: śródziemnomorski
Skojarzenia klimat-krajobraz: paprotna Puszcza Białowieska na ćwierć Europy

Region R: Łagodne wzgórza ciągnące się od gór (T) do wybrzeża Morza Wewnętrznego, porośnięte bogatą roślinnością.
Doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa.
klimat: umiarkowany
Skojarzenia klimat-krajobraz: Nizina Zachodnioniemiecka

Region T: Niezbyt wysokie, ale zajmujące duży obszar góry w centrum kontynentu. Zwietrzałe i pozbawione ostrych szczytów.
Łagodne góry kryją bogate złoża metali i węgla.
klimat: górski
Skojarzenia klimat-krajobraz: Sudety

Region V: Mimo obfitości wody i rzek, jest to jeden z najbardziej suchych obszarów na Nandanie. Sama w sobie ziemia jest ciepła, co powoduje spękanie gleby i parowanie wody.
Badania terenowe wykazały ogromny potencjał geotermalny obszaru, wyjaśniając jego największy problem (wielkie ciepło) i możliwości.
klimat: półpustynny i pustynny, na wybrzeżu i przy rzekach śródziemnomorski
Skojarzenia klimat-krajobraz: Egipt (rzeki jak Nil), Maroko.

Region U: Poza główną rzeką, obszar pozbawiony kompletnie źródeł wody, z najmniejszymi opadami notowanymi na Nandanie. Do tego roślinność rośnie znacznie gorzej i "dziwniej" niż gdzie indziej.
Obszar ubogi w życie, nawet na wybrzeżu rzek i morza. Bogate złoża uranu i minerałów ziem rzadkich.
klimat: pustynny, na wybrzeżu śródziemnomorski suchy.
Skojarzenia klimat-krajobraz: pustynia Kalahari

Region W(23): łagodne wzgórza pokryte niewysoką, ale wystarczającą dla oka roślinnością.
Bogate źródła wody, dobre warunki na uprawy ślibliwek, oliwek czy winorośli; najlepszy gatunek ślibliwek na Nandanie rośnie w W(23). Brak surowców. 
klimat: śródziemnomorski
Skojarzenia klimat-krajobraz: Sycylia

Region W(24): wyżynny obszar w centrum, okolony łagodnymi wzgórzami schodzącymi do morza; przy morzu słone bagna. Bogate życie roślinne, w dżungli zdarzają się miejscowe krokodyle.
Najwyższe "góry" w centralnych wyżynach są według badań radarowych puste w środku. Ksenoarcheologiczny obiekt numer jeden, jeśli chodzi o hipotezy sztucznego pochodzenia. Odwierty dotąd nie wykonane przez trudną dostępność obszaru i twarde (granitowe) skały.
klimat: sawanna na północy, przechodząca w dżunglę na południu
Skojarzenia klimat-krajobraz: Brazylia


Region Vv (Vvardenfell): klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się wieloma endemicznymi, niespotykanymi gdzie indziej okazami fauny i flory (ogromne grzyby, wielkie insekty na kształt zwierząt)
Obszar zdominowany przez wielkie wygasły (?) wulkan w centrum. Wulkan jest drugą najwyższą górą Nandanu. Powierzchowne badania wskazały duże złoża rud metali.
klimat: Śródziemnomorski z endemicznymi gatunkami.
Skojarzenia klimat-krajobraz: Południowe Vvardenfell, Mauna Kea.

Region X: Sawannowo-bagienny obszar, prawie płaski (wzgórza na 10 metrów to już wysokie). Trudny region do orientacji.
Bogate złoża ropy. Częste deszcze meteorów.
klimat: sawanna/pampa.
Skojarzenia klimat-krajobraz: Dolny bieg rzeki Parana.

Region Y: Nieprzebyta dżungla z paproci i miejscowych drzew. Duża wilgotność powietrza, źródła wody najczęściej słonej. Roślinność dostosowana do dużych ilości soli.
Bogate złoża surowców. Częste deszcze meteorów.
klimat:
Skojarzenia klimat-krajobraz: Górny bieg rzeki Parana.

Region Aa: Wyżyny na północy, przechodzące we wzgórza aż do wybrzeża. Wybrzeże skaliste, pokryte wieloma klifami, mało naturalnych portów. Gęsta sieć jaskiń od wybrzeży aż do gór na północy.
Obszar wymyka się klasyfikacjom naukowym, klimat mu się zmienia od dżungli przez pustynie skończywszy na obszarze o klimacie śródziemnomorskim... mimo położenia prawie na równiku. Nieznane są wciąż przyczyny tego stanu rzeczy. Częste deszcze meteorów.
klimat: śródziemnomorski wilgotny, czasem tropikalny.
Skojarzenia klimat-krajobraz: centralne Chile

Region Ab: Nieprzebyta dżungla, pełna niebezpiecznych krokodyli i podobnych istot.
Niesamowita obfitość węgli, metali i metali ziem rzadkich. Złoża złota. Najpaskudniejsze słodkowodne krakeny Nandanu. Częste deszcze meteorów.
klimat: tropikalny
Skojarzenia klimat-krajobraz: Kongo


Region Z: Łagodne góry pokryte roślinnością tropikalną. Ekstremalne temperatury. Częste i ulewne deszcze (lasy deszczowe górskie, las mglisty)
Bardzo nieprzyjazny dla człowieka klimat, duża wilgotność i ekstremalne temperatury. Duże złoża uranu. Częste deszcze meteorów.
klimat: tropikalny (lasy deszczowe)
Skojarzenia klimat-krajobraz: Borneo, Ekwador

Region Ac:  Wyżynny obszar porośnięty dżunglą. Przy rzekach - wilgotne bagna, krokodyle i miriady insektów.
Bogate złoża ropy. Częste deszcze meteorów.
klimat: tropikalny
Skojarzenia klimat-krajobraz: Papua Nowa Gwinea

Region Ad: Równinny obszar porośnięty niezwykle gęstą dżunglą. Zaskakująco niewiele fauny lądowej, nawet jak na Nandan.
Występują endemiczne mięsożerne drzewa. Złoża ropy i węgla. Częste deszcze meteorów.
klimat: tropikalny
Skojarzenia klimat-krajobraz: Wietnam, ale z bardzo nieprzyjaznymi entami.

Region Ii: Archipelag ciepłych wysp, przyjaznych dla rozwoju życia. Niewysokie wzgórza na mniejszych wyspach, na największej wyspie pasma średniej wysokości wzgórza.
Wody morskie w okolicy są nadzwyczaj spokojne, a na wybrzeżach występuje obfitość miejscowych skorupiaków. Doskonałe warunki do rozwoju przybrzeżnego rybołówstwa (za to głębiej w morza, np w Morzu Solaris - obfitość krakenów).
klimat: subtropikalny, śródziemnomorski (północne i północno-wschodnie wyspy)
Skojarzenia klimat-krajobraz: Karaiby - Wyspy Kanaryjskie