Wydarzenia
#21
2204

Są wyniki programu Noworodek+. Szeroko znany* program dofinansowań do leków i medycyny dla ludzi chcących mieć potomstwo przyczynił się do pewnego wzrostu liczby ludności i stabilizacji możliwego wzrostu.
Eksperci zwracają uwagę na to, że program, mimo że zaczęty wcześniej i szeroko reklamowany, nie odniósł takiego sukcesu jak podobny program zrealizowany niedawno w Nowej Etiopii. Problemem w bardzo niewielkim stopniu są tu pieniądze - Nowa Etiopia wydała znacznie więcej, ale znacznie większa liczba ludności niweluje tą przewagę, wg ekspertów, do kilku procent. Cały problem jest w psychologii.
W Nowej Etiopii społeczeństwo jest bardziej konserwatywne, do tego zaangażowanie Kościoła bardzo pomogło... wraz z silną propagandą ze strony celebrytów.
W AMAT sprawa jest trudniejsza, bo z jednej strony rząd bardzo dopłacał do dzietności, więc kto chciał to miał, ale dotyczy to raczej niższych kast korporacji; celebryci, elity i inni wiedzą swoje, że przyrost naturalny jest fajny na wykresach, ale pieluchy śmierdzą. Nawet przykład komandora Tarkina niezbyt pomógł - z jednej strony on ma 36 dzieci, ale zajmują się nimi ich matki. Potencjalne korpomatki dobrze wiedzą że w świecie korporacji rodzenie dziecka to opóźnienie w sukcesie, więc nie chcą być korpomatkami. A że naśladują je ich podwładne... cóż, na programie skorzystały najniższe szczeble hierarchii i to raczej bardziej pogardzane - co powoduje że efekt nie jest nadzwyczajny, oni tak mieli już duży przyrost naturalny.


//Cecha jawna: Noworodek + - +2% przyrostu naturalnego, "Medycyna II" i "Medycyna IV" daje ekstra +1% przyrostu naturalnego, -2PK,-5 mln $ co turę
Program może ulegać ulepszeniom.

*mi, to starczy, prawda?
Odpowiedz
#22
2204

BioSfera w Ltusyx powstała i cieszy oczy całego świata! Do naszych ogrodów zwieziono egzemplarze zwierząt i fauny z Wyżyny Mikołajewskiej i Pasma Górskiego Archanioła Michała (nic ciekawego, choć w ramach dekoracji obok odpowiednich ogrodów i zamkniętych biosfer stoi kiosk z samogonem), jak i mniej oddalone terytorialnie, ale ciągle egzotyczne Śnieżne Jaszczury z Kaldeomarkerów (z dodatkami fauny i flory). Wisienką na torcie okazów z Uttary są unikalne okazy flory dostarczone przez Xinchuiguo - paprotnik czerwony i gatunki zwierzęce z Wyspy Nelo i Czerwonych Ziem.
Największą jednak popularnością cieszą się okazy z groźnego i niebezpiecznego Dakshin - groźne okazy krakenów rzecznych i gigantozaurów.

Okazy dostarczone z Xinchiguo są zdecydowanie najdziwniejsze, ale też najbardziej niebezpieczne - do tego stopnia, że zagroziły samemu terminowi otwarcia BioSfery! I to nie te co przewidywano... o ile personel i władze AMAT się dobrze przygotowały do odbioru i osadzenia dostaw gigantozaurów i krakenów (tylko raz trzeba było podrywać najbliższą dywizję piechoty z powodu ucieczki gigantozaura, a straty w ludziach z powodu krakenów były... nie tak duże...), o tyle nie spodziewały się że czerwony paprotnik jest tak kurewsko łatwopalny. Zanim się nauczono go dobrze osadzać i zabezpieczać kępy paprotnika przed spontanicznym zapłonem (albo zabezpieczać resztę BioSfery przy tym zapłonem) dwa razy trzeba było ewakuować dużą część okazów, w tym raz odbudowywać od nowa klimatyzację w sferze Kaldeomarkerów... co za debil dał obok siebie okazy paprotnika i okazy z Kaldeomarkera? Dobrze że spłonął w pożarze, miał farta...

W każdym razie, ponieśliśmy dodatkowe koszty - ale BioSfera funkcjonuje i przyciąga turystów! Pewnym problemem jest brak dodatkowych okazów z Dakshin, które miały dotrzeć*, ale wciąż nie dotarły. Bez tego Biosfera na razie ledwo się sama utrzymuje... Ale

//-2 mln $, -1Z ekstra.
+2K+

cecha jawna: BioSfera w Ltusyx - +(-1+1*reputacja)% dochodu. Bonus może być ujemny (ale nie bardziej niż -2%)[wymaga posiada prowincji Ltusyx]
+2KP, +2K+ - dodatkowo minimum to po pełnym uruchomieniu, tak samo jak modyfikacja cechy. (minimum, zależy czy będzie minimum czy wincej)

* - tu masz to, Krewetki, że brakuje.
Odpowiedz
#23
2204

[Obrazek: 3252502692_72b802b639_b.jpg]

Shinovar. Kraina gdzie nie ma nic ciekawego. Jest tu zimno i wilgotno. W sumie to cała kraina to jedno wielkie bagno otoczone z jednej strony zimnym morzem, a z drugiej wysokimi górami.
Jednak kraina ta obfituje w rachityczne i mizerne krzaki, drzewa i trawy, które z niewiadomych przyczyn wegetują w tych warunkach, a nawet uczyniły sobie z tego miejsca swoje królestwo.
Jedynym wartym poznania przedstawicielem tutejszej flory jest GigaMech, który rośnie na około 3 metry wysokości. Naukowcy do tej pory nie wiedzą jak w takich warunkach cokolwiek było wstanie wyrosnąć ponad metr od podłoża, a tym bardziej mech.
Za to z fauny oprócz owadów (wychudzonych i bytujących na granicy wyginięcia) kraina ta może poszczycić się posiadaniem populacji unikalnych płazszczurek, które są dziwnym połączeniem płazów i jaszczurek choć przypominają nieco płaskie szczurki.
Wszystko to trafiło do naszej BioSfery gdzie będzie unikalnym dodatkiem do reszty okazów.
Odpowiedz
#24
2204

[Obrazek: 9936.jpg]

Ostatecznie po długich (trochę przydługich) negocjacjach z rządem Wolnego Cesarstwa Nandanu udało się pozyskać do BioSfery całkiem ciekawe okazy głównie z Uttary i ciepłych wysp je okalających oraz niewielkie ilości roślin z Dakshin, które jako jedyne nie pogryzły (jeszcze) nikogo.

Cytat:Region W(24): wyżynny obszar w centrum, okolony łagodnymi wzgórzami schodzącymi do morza; przy morzu słone bagna. Bogate życie roślinne, w dżungli zdarzają się miejscowe krokodyle.
Osobny pawilon z dżunglową zawartością zawierać będzie piękne i różnokolorowe kwiaty, drzewa i krzewy oraz kilka mniejszych krokodyli.


Cytat:Region Ii: Archipelag ciepłych wysp, przyjaznych dla rozwoju życia. Niewysokie wzgórza na mniejszych wyspach, na największej wyspie pasma średniej wysokości wzgórza.
Wody morskie w okolicy są nadzwyczaj spokojne, a na wybrzeżach występuje obfitość miejscowych skorupiaków. Doskonałe warunki do rozwoju przybrzeżnego rybołówstwa (za to głębiej w morza, np w Morzu Solaris - obfitość krakenów).

Jednak ozdobą pawilonu jest ogromne akwarium w którym pływają liczne ogromne skorupiaki, pseudokrewetki i kolorowe rybki, które na pewno wzbudzą podziw u każdego zwiedzającego.

//@prehi
Odpowiedz
#25
2204

Wzbogacenie BioSfery o kolejne pawilony pozwoliło znacznie lepiej rozruszać buisness.
Możliwa jest jednakże dalsza rozbudowa BioSfery - szacuje się, że ekonomicznie uzasadnione byłyby 4 dodatkowe pawilony.

//cecha jawna: BioSfera w Ltusyx - +(-1+1*reputacja)% dochodu. Bonus może być ujemny (ale nie bardziej niż -2%)[wymaga posiada prowincji Ltusyx]
-> cecha jawna: BioSfera w Ltusyx - +(1+1*reputacja)% dochodu. Bonus może być ujemny (ale nie bardziej niż -2%). +1PN co turę do badania technologii specjalnych związanych z Nandanem [wymaga posiada prowincji Ltusyx]

NA 2205!!!:
+2KP, +3K+
+2mln $ z początkowych biletów
Odpowiedz
#26
2204[Obrazek: architectural_project_9.jpg]

W bieżącym roku udało nam się wybudować Biuro ONZ w stolicy AMATu Wilhuff, które zostanie centrum konferencyjnym i dyplomatycznym na Nandanie.
Kompleks budynków składający się z 5 części w tym 4 wieżowców i jednego centrum plenarnego stoi blisko centrum miasta i stanowi jeden z najwyższych budynków/kompleksów w całym AMATcie jak i w okolicy. W każdym z wieżowców znajdują się setki biur, mieszkań dla pracowników ONZ oraz baseny, spa i restauracje. Przewidziano także osobne lądowiska dla helikopterów, dronów i samochodów antygrav w każdej z wież. W kompleksie znajduje się też niewielki szpital i przychodnia przeznaczona dla gości ONZ oraz pracowników. Na szczytach wież umiejscowiono także apartamenty dla znamienitych gości i najważniejszych osób.
Centrum plenarne na bazie koła z naturalnym przeszklonym dachem może pomieścić do tysiąca przedstawicieli krajów i gości. Wyjątkowa budowa zapewnia całkowitą dźwiękoszczelność oraz brak możliwości rejestrowania obrazu i dźwięku wewnątrz w razie potrzeby (system aktywny zagłuszający). Cały teren został objęty ochroną częściowo jak w przypadku ambasad i przedstawicielstw handlowych obcych państw wyłączając aspekt eksterytorialności (podlega podobnym prawom, ale nie ma takiego kraju jak ONZ).
Kompleks został roboczo nazwany Krakenem z uwagi na charakterystyczny kształt wież przypominający wyciągnięte macki krakena. Nazwa się bardzo dobrze przyjęła i nawet oficjalnie często można usłyszeć "Krakenie" lub "Biurze Krakena".
Pod koniec roku Komandor Tarkin wziął udział w uroczystym otwarciu Krakena na którym byli: sekretarz generalny ONZ Jose Antonio Lopez, przedstawiciele ONZ, pracownicy biura wraz z rodzinami oraz zaproszeni oficjele z krajów ONZ. Zebrani mogli przejść po jawnej części kompleksu i zwiedzić przykładowe pomieszczenia.
Lampką pseudopieczarkowego szampana oraz gryzem pseudokrewetki zakończono fetę i ruszono do pracy.//+ cecha Biuro ONZ w Wilhuff - +2KP co turę, +5% dochodu [wymaga posiadania prowincji Wilhuff i reputacji 1+]
Odpowiedz
#27
2204/2205

Taneczna Mania, która wybuchła w Beepee i rozprzestrzeniła się na tereny zachodnie Albionu, przekroczyła nasze granice! Policja i bezpieka korporacyjna już wcześniej wprowadziła zaawansowane kontrole na granicy z Albionem, ale mimo to Mania przeniosła się i do nas!

Zainfekowana jest przede wszystkim Jalumłantry, ale szybkie rozprzestrzenianie się plagi zagraża też Szmaragdopolowi z jego kopalniami i Entutu.

//brak efektów jak na razie, choć czy działania podejmiesz czy nie, efekty będą, pytanie jakie.
Kusiło by dać dużego hita za brak aktualnych info ogólnych, ale zwalczyłem pokusę. Na razie przynajmniej.

***

Nasza pomoc charytatywna dla NRP nie pozostała niezauważona przez opinię publiczną. Cieszymy się lekką poprawą image, choć co prawda nasze zaszłości ciągle kalają ten wizerunek...
Ale eksperci od PR uważają, że mamy szansę poprawić swoje notowania (przed ONZ) odpowiednią kampanią wewnętrzną - propagandową lub kulturalną

//+5 KP LUB (+1 reputacji -5 KP) LUB (+1 reputacji -10K+)
Dodatkowe KP / K+ i jakieś pieniądze mogą przynieść dodatkowe efekty, niekoniecznie w reputacji.

//efekty zmian reputacji za pomoc humanitarną dla Wyspy Gwiaździstej - w plotkach.
Odpowiedz
#28
(2022-01-19, 16:10)prehi napisał(a): 2204/2205

Nasza pomoc charytatywna dla NRP nie pozostała niezauważona przez opinię publiczną. Cieszymy się lekką poprawą image, choć co prawda nasze zaszłości ciągle kalają ten wizerunek...
Ale eksperci od PR uważają, że mamy szansę poprawić swoje notowania (przed ONZ) odpowiednią kampanią wewnętrzną - propagandową lub kulturalną

//+5 KP LUB (+1 reputacji -5 KP) LUB (+1 reputacji -10K+)
Dodatkowe KP / K+ i jakieś pieniądze mogą przynieść dodatkowe efekty, niekoniecznie w reputacji.

//efekty zmian reputacji za pomoc humanitarną dla Wyspy Gwiaździstej - w plotkach.


Komandor Tarkin ogłosił 29 lutego nowym dniem wolnym od pracy (tradycyjnie niedziele są wolne, w soboty pracuje się tylko do południa, są owocowe czwartki, grillowe wtorki i piżamowe poniedziałki), który to będzie spędzany w firmach (tak, jest to dzień wolny od pracy) na pomocy biednym z innych kolonii, szykowaniu paczek humanitarnych, przekazywaniu zbędnych przedmiotów najuboższym z innych kolonii itp.
W bieżącym roku sam Komandor będzie brał w tym udział i razem z Radą Nadzorczą przygotuje paczki dla innych kolonii. Eksperci prognozują, że szybsza wymiana sprzętów oraz większe zakupy pozwolą na wzrost sprzedaży w AMATcie.
Także tego dnia organizowane będą koncerty, wspólne wypiekanie precli oraz warsztaty ze znanymi i lubianymi gwiazdami. Cały dochód z tego zostanie przeznaczony na pomoc ubogim. Wszystkie wydarzenia kulturalne poświęcone są pomocy jakiej AMAT udziela biedniejszym krajom (czyli w sumie wszystkim), zupełnie nie skupia się na tym, że w AMATcie mieszkają najbogatsi ludzie na Nandanie (i ich odsetek jest największy), ale za to wzmacnia poczucie wartości obywateli AMATu, którzy mieszkają w bezdusznym korpo kraju nastawionym na kasę w pięknym, bezpiecznym i wrażliwym na zło tego świata kraju.
Także co roku w związku z tym będzie organizowana Wielka Orkiestra AMATckiej Pomocy (WOAP), która zbierać będzie pieniądze na jakiś szczytny cel. W obecnym roku ludzie dobrej woli sfinansują budowę specjalnej floty samolotów transportowych oraz statków, które będą przeznaczone tylko pod dostarczanie pomocy humanitarnej na Nandanie. Komandor Tarkin przewidział zostawienie możliwości przerobowych w fabrykach na taką okoliczność, ale jak wiadomo w szczytnym celu to i pracownicy za darmo i w nadgodzinach mogą robić.

// +1 reputacji oraz -10 KP, -15K+ oraz -5 mln, 1 slot produkcyjny przeznaczony na budowę takich flot
przy okazji w kalendarzach dodano co roku 29 lutego kosztem innego dnia
Odpowiedz
#29
2205

Z inicjatywy elit korporacyjnych i władz poszczególnych dużych korporacji założono Instytut Badań Sejsmicznych z siedzibą w Wilhuff. Z uwagi na to że AMAT leży na największym uskoku tektonicznym Północnej Uttary już wcześniej powstały różne "państwowe" służby i oczywiście budynki są budowane zgodnie z regułami zabezpieczeń przed trzęsieniami ziemi, ale teraz powstał Instytut mający prognozować, wykrywać i ostrzegać przed trzęsieniami ziemi. Zaawansowane XXII wieczne narzędzia badawcze pozwalają przy tym na szybsze ostrzeganie niż "w chwili wstrząsu" - to cudownie, prawda?

//Prywaciarze wydali 15 mln $ na Instytut i będą dawali mu parę groszy na działanie, fajnie, co?

+5 KP bo fajny w sumie news!

nowa cecha jawna: Instytut Badań Sejsmicznych - Mamy wyprzedzenia i prognozy przed trzęsieniami ziemi i wybuchami wulkanów*. Nasi geolodzy i sejsmolodzy są odrobinę bardziej zajebiści od innych geologów i sejsmologów.

* - MG powinien pamiętać żeby ostrzec zanim naprawdę jebnie. Najlepiej w tej samej turze.

IBS oczywiście można jeszcze doinwestować!
Odpowiedz