Wydarzenia w Nordfall
#21
(2022-02-03, 22:07)książę napisał(a):
[Obrazek: 86jNbax.png]

2205
Rada Związku podpisała ustawę podpisała ustawę o jednorazowym dofinansowaniu sportów zimowych. Rząd uważa, że Nordfall posiada wielu świetnych sportowców, którzy muszą być odpowiednio motywowani i zachęcani. Środki zostaną przekazane na rozbudowę ośrodków szkoleniowych, organizację lokalnych i okręgowych turniejów oraz promocję sportu w całym Związku. Całość programu została przedstawiona na inauguracji Zimowych Mistrzostw Republik, które odbędą się końcem tego roku. Pierwszy raz na taką skalę odbędą się wydarzenia sportowe w nowopowstałej Nandan-Arena.
Dyscypliny jakie zostały zaklasyfikowane do Zimowych Mistrzostw Republik:
- Biathlon,
- Biegi narciarskie,
- Bobsleje,
- Curling,
- Łyżwiarstwo figurowe,
- Łyżwiarstwo szybkie,
- Hokej na lodzie,
- Kombinacja norweska,
- Narciarstwo alpejskie,
- Narciarstwo dowolne, 
- Saneczkarstwo,
- Short Track,
- Skeleton,
- Skoki narciarskie,
- Snowboarding.

// 15 mln. na program wsparcia sportu i organizację Zimowych Mistrzostw Republik.

//+4 K+, +1KP, bonus jakby ktoś organizował Igrzyska Zimowe Nandanu.
Odpowiedz
#22
2205
Skandynawowie po raz kolejny ogłaszają zwycięstwo północnej myśli technicznej.

// aktywowanie cnoty innowacyjni -> +20 postępu w wybranym slocie naukowym,
+5 WP z umiejętności w Odeborg.
Odpowiedz
#23
2205
Przeprowadzono uroczystość nominacji generalskich.

// +1UM. dla gen. Hodvarde, Niflgadson, Yulko, Riksare.
Odpowiedz
#24
2206

Na przekór społecznego ogólnemu pacyfizmowi tworzone są lokalne oddziały obrony terytorialnej, niejako niezależnie od władz centralnych. Oddziały te oficjalnie są oddziałami miejscowej “policji” i podlegają republikom lokalnym, nie rządowi centralnemu.
Choć rozproszone, gdyby zebrać je razem stanowią sporą siłę. Ciężko powiedzieć skąd wzięli profesjonalne mundury i artylerię, ale wygląda to na sprzęt z demobilu innych krajów i częściowo złom z Ziemi - czyli rzeczy na Nandanie całkiem dobre.

//+1piechIIsg, 2 piechII - Republika Norde.

+2piechIIsg, 1piechII - Republika Suomi.
Nie podlegają dowództwu i zaopatrzeniu Nordfall, chyba że wybuchnie wojna. Nie mam pojęcia gdzie są stolice Republik związkowych, ale tam ten oddziały stacjonują.

piechXsg - piechota górska, ale w tym wypadku oznacza jednostki dostosowane do walki w mrozie i arktycznych warunkach.
Odpowiedz
#25
2206

Na sesji Rady Związku doszło do ostrej scysji między politykami. Samara Darna z Republiki Norde oraz Leo Virtanen z Republiki Suomi (będący pod wielkim naciskiem opozycji wewnątrz swojego kraju związkowego) starli się z przewodniczącą Verą Arvidsson w kontekście reakcji Nordfall na zagrożenia na świecie. Nieoficjalnie wiadomo, że już od dłuższego czasu sesje Rady kończy się bardzo ciężko osiąganym konsensusem, ale teraz przebiły wszystko...

Samara Darna i Leo Virtanen w reakcji na "despotyczne rządy" i "absolutny brak możliwości porozumienia się" z przewodniczącą Arvidsson ogłosili jednostronnie secesję swoich Republik i powstanie Konfederacji Nordfall - jako znacznie luźniejszego związku, z każdym krajem mającym własne siły zbrojne (poza "federalnymi") i mogącym samemu kształtować politykę zagraniczną.
- Wracamy po prostu do modelu, jaki obowiązywął w Unii Europejskiej w latach 20. XXI wieku - powiedziała Samara Darna.

Przewodnicząca Arvidsson i wyraźnie nie ogarniający rzeczywistości Car Sorensen oczywiście nie uznali secesji Suomi i Norde. Przewodnicząca Arvidsson ogłosiła się wobec tego biegu wydarzeń "Prezydentem" Związku Republik Nordfall, a Sorenson został wiceprzewodniczącym.

Nie wiadomo jakie działania podejmie "stare" Nordfall (zwane pieszczotliwie "Jądrami" Nordfall) wobec "nowej" Konfederacji (zwanej też "Konfederacją Obwarzanka"), ale wydaje się że kroki militarne w pacyfistycznych Nordfall nie powinny dojść do skutku... zwłaszcza że cześć Armii zadeklarowała lojalność wobec Republik Norde i Suomi, a więc i Konfederacji Nordfall.

---
//podział terytorialny mniej więcej jak w: https://pnwpbf.eu/showthread.php?tid=117...1#pid11411

ale napiszę to w zmianach mapach by Gandzia zrobił ładne kolorki na mapie. @Gandzia możesz szykować już dwa kolejne odcienie niebieskiego.

EDIT: a inspiracja dla wydarzenia bardzo świeża, świeży raport OSW
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/kom...-serbskiej
Odpowiedz
#26
2206

Na uboczu wielkich wydarzeń w Nordfall, w Njutanger, stolicy Republiki Datlandu, wybuchła niespodziewana epidemia, która szybko objęła całą Republikę. Siły zbrojne Nordfall odizolowały szybko Datland - który i tak był zawsze traktowany jako najbardziej zaściankowa i najuboższa część Nordfall. Władze samego Datlandu będące na miejscu (przewodniczący Carl Sorensen przebywał wtedy w stolicy Nordfall i nie wrócił do macierzystej Republiki) donoszą o próbach opanowania sytuacji przez kwarantanny.
Według niejasnych wiadomości medialnych przenikających za kordon sanitarny, dość szybko pojawiło się lekarstwo pomagające zwalczać objawy choroby (acz nie likwidujące przyczyn i możliwości roznoszenia jej). Firma produkująca te lekarstwo zdobyła duży wpływ na władze Datlandu a i można spodziewać się że wynalazca tak szybko stworzonego lekarstwa szybko się wzbogaci na swojej pracy, nawet mimo dobrodusznego ścięcia marż do minimum...

Do czasu odkrycia ostatecznego lekarstwa na chorobę, Republika Datlandu podlega wzmożonej kwarantannie i odbywa się z nią tylko niezbędny handel towarowy (dobra przemysłowe i żywność, a w drugą stronę choćby uran).
Odpowiedz
#27
2208

//Nordfall "właściwe" -1 stabilności


Cytat:- Małe nierówności społeczne - zamożność o 1 poziom wyższa niż wynika to z WP
- Pacyfiści - wierzą w pokojowe życie na Nandanie, jednak są gotowi bronić nowej ojczyzny
- Skandynawowie - +5 K+ co turę, przeznaczenie PP w stabilność zapewnia dodatkowe 0,5 mln ludności (imigranci)
- Hub kolonizacyjny - +500 tys. ludności rocznie
- Przedsiębiorczy - jednorazowo zyskano 10WP w 2702
- Innowacyjni - jednorazowo zyskano +20 postępu w slocie badawczym
- Niech inni toczą wojny, a Ty, Szczęsne Nordfall, smacznie śpij - (+2K+, +2KP) za każdy kraj w Zachodniej Uttarze prowadzący wojnę w turze poprzedzającej. Wymaga braku zbrojeń i awansów dowódców w Nordfall  w turze poprzedzającej. Rozpoczęcie przez Nordfall wojny (atak na Nordfall też się liczy) kasuje tą cechę.
Odpowiedz