Europa 10k, propozycje religii
#2
W typach religii brakuje mi czegoś w stylu religii etnicznej, co odzwierciedlałoby religie przedchrześcijańskiej Europy/Ameryk albo ze współczesnych wiar jak szintoizm czy niektóre odmiany judaizmu - religia która jest ściśle powiązana z pochodzeniem i z tego powodu nie prowadzi praktycznie działalności misyjnej. Niby można by było podpiąć coś takiego pod religię misteryjną, ale religia misteryjna implikuje wtajemniczenie a coś takiego niekoniecznie musi się pojawiać w religiach etnicznych.

A żeby mój post nie był skasowany, toteż rzucam moją propozycję wiary wg. podanego przykładu:


Cytat:Świątynia Wolności (nazwa robocza, może potem przyjdzie mi do głowy lepsza)
Typ: religia powszechna
Mit założycielski: Wiara przyniesiona i stworzona przez uchodźców z dalekiej, zachodniej krainy, nazywanej przez nich Meryką. Opiera się na wierze w legendarne istoty (tak zwanych Ojców Założycieli, z których największy jest znany jako Shington), które tysiąclecia temu ustanowiły dla śmiertelników idealną cywilizację, wpierw wyzwalając ich spod władzy Tyrana i nadając im prawa, spisane na konopnym papierze. Póki Merykanie przestrzegali tych praw, żyli dostatnio i władali światem. Jednak wraz z odejściem boskich prawodawców ludzkość zaczęła się z pokolenia na pokolenie degenerować.. Według wyznawców Świątyni nieustanne łamanie praw Ojców Założycieli doprowadziło w końcu do boskiego gniewu, który poskutkował zniszczeniem Meryki i utraceniem oryginalnego dokumentu, na którym spisano prawa. Według teologów i filozofów Świątyni celem życia człowieka (i społeczności) jest ponowne odkrycie praw Założycieli i stosowanie się do nich, dzięki czemu po śmierci zamieszkają w boskim "Mieście na wzgórzu", dołączając do bogów. 
Kodeks moralny: Prawo pisane jest w gruncie rzeczy równoznaczne z moralnością w społeczeństwach wyznających wiarę Świątyni. Łamanie umów i kontraktów na piśmie jest uznawane za grzech. Od wyznawców oczekuje się, że będą aktywnie uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym (Zgodnie z przypowieścią o kobiecie, która spytała się Ojca Franklina do kogo teraz należeć będzie Meryka po wyzwoleniu; otrzymała odpowiedź: "Do wszystkich, jeśli będą chcieli ją utrzymać"), co nastawia członków Świątyni negatywnie do ustrojów zanadto autorytarnych tudzież anarchicznych. 
Uwagi: Ze względu na duże rozproszenie uchodźców z Meryki religia ta posiada wiele denominacji, różniących się interpretacją teologii, przykazań moralnych czy przypowieści, czego wyniki mogą być bardzo różne: istnieje np. odłam Davisytów, identyfikujących się symbolem niebieskiego krzyża (z gwiazdami) na czerwonym tle, która twierdzi że Ojcowie przyznali wolność tylko niektórym, a upadek Meryki nastąpił na skutek zwycięstwa czciciela tyranii Lin-kulna, który zesłał swojego demonicznego sługę Granta na prawdziwych znawców praw.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Europa 10k, propozycje religii - przez prehi - 2022-07-05, 20:46
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez Vaiar - 2022-07-05, 21:59
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez prehi - 2022-07-14, 13:31
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez Ilimien - 2022-07-14, 19:46
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez Verlax - 2022-08-05, 23:08
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez Fogler - 2022-08-16, 18:20
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez Fogler - 2022-08-16, 22:28
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez Vaiar - 2022-08-17, 00:21
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez Darne - 2022-08-20, 15:34
RE: Europa 10k, propozycje religii - przez prehi - 2022-08-20, 15:38