Ramy fabularne edycji PNW: Europa 10k
#7
Q&A:

1. Jaki był i jest status niewolnictwa w znanym świecie?
A: Niewolnictwo istniało przez wiele wieków w różnych krajach, ale stopniowo wychodzi z obiegu. Powód jest taki, że w gospodarce przemysłowej niewolnicy są mniej efektywni jako pracownicy niż pracownicy “wolni”. Współcześnie niewolnictwo istnieje i z założenia jest w każdym kraju (jeśli nie jest napisane w ustroju, że jest zabronione - tak samo jak ambasady między wszystkimi krajami itp.). Ale w większości krajów Europy jest to istnienie nominalne, to znaczy gospodarczo nieistotne i przez to będące na marginesie społeczeństwa. Orkowie są też “ludem” który z zasady traktuje wszystkich ludzi jako niewolników - zresztą miedzy sobą też się niewolą, ale to akurat marginalne dla ich ludzkich niewolników.
Inaczej jest w krajach poza-europejskich. Niewolnictwo de facto istnieje w społecznościach afrykańskich, jako naturalna kolej rzeczy. Istnieje też w Królestwie Samarii… czy w Neobaktrii i w Technorepublice Uralu, to już musiałbym się wczytać w ustroje z edycji z Azjatkami, ale chyba nie istnieje de facto (margines działalności społeczeństwa, jak w europie), nie pamiętam czy de iure. @Gandzia @Darne

2. Czy Królestwo Piratów handlowało ludźmi? 
A: Tak. Przede wszystkim stosowało szeroką praktykę brania w niewolę ludzi i albo wymuszaniu okupu, albo sprzedawania wykwalifikowanych niewolników (nawet kraje w których niewolnictwo jest marginesem działalności gospodarczej, mają za opłacalne utrzymywanie niewolników-specjalistów, np. lekarzy, inżynierów - choć praktyką jest ich wyzwalanie po spłaceniu swojej ceny). I szerokim wykorzystaniem reszty niewolników jako środka napędu na swych archaicznych galerach tudzież jako nieefektywnej, ale bardzo taniej siły roboczej.
Fakt tego, że dla zorganizowanego państwa korwinoidalnych piratów napadanie na wybrzeża jako widzialna ręka wolnego rynku było jedną z bardziej opłacalnych działalności… i przez to opłacalność niewolnictwa dla nich i krajów o niskim poziomie gospodarki, zwłaszcza rolnej… no to był jeden z ważniejszych powodów może nie zniszczenia piratów, ale szerokiego poparcia społecznego dla kosztownej i ciężkiej wojny z nimi.

3. Jak zmienił się klimat Europy? Jest zimniej? Cieplej?
A: Klimat Europy jest podobny jak był, aczkolwiek nieco cieplejszy - bliżej mu do klimatu ze Średniowiecza (linia uprawy winorośli bardziej na północ) niż np. z XIX wieku, jeśli szukać analogii. XXI wiek to ciężko powiedzieć, bo teraz mamy nie klimat zimniejszy ani cieplejszy, a po prostu rozjebany.
Czyli: jest nieco cieplej, ale stabilnie cieplej. Za to godne uwagi jest to, że np. Afryka Północna jest lepiej zagospodarowana i bardziej rolnicza niż za “naszych czasów”. Wzoruję się tu na opracowaniach na temat rolnictwa z czasów rzymskich - mikroklimat i zagospodarowanie jest bardziej zbliżone do takiego z tamtych czasów. Bo to zależy od zagospodarowania opadów, nie tylko od klimatu tak per se.
Że zacytuję:
“(...) a jego potencjał agrarny ściśle zależy od rozkładu średnich opadów. Tam gdzie przekraczają czterysta milimetrów rocznie, można bez przeszkód uprawiać zboże. Na obszarach o średniej opadów od dwustu do czterystu milimetrów wymagana jest jakaś forma nawadniania, ale da się jeszcze prowadzić tak zwane suche uprawy typu śródziemnomorskiego. Przy opadach rzędu stu do dwustu milimetrów można sadzić drzewa oliwne, wymagające mniej wody niż nawet palmy.
(...)
Niedawne badania na terenach wiejskich potwierdziły że ta lokalna hossa była oparta na ekspansji rolnictwa; zarówno liczba jak i zamożność gospodarstw wzrastały wtedy bardzo dynamicznie, w miarę jak rolnicy sięgali po nowe ziemie na suchym południu, gdzie dawały sobie radę już tylko drzewa oliwne. W IV wieku gaje oliwne można było znaleźć nawet o sto pięćdziesiąt kilometrów od wybrzeża Trypolitanii [sic!], gdzie dziś nie ma żadnych upraw. Tego rodzaju znaleziska archeologiczne dodają siły argumentom bardziej anegdotycznym, choć równie sugestywnym, jak na przykład inskrypcja sławiąca pewnego osiemdziesięciolatka, którego dziełem życia było zasadzenie czterech tysięcy drzew oliwnych.
Peter Heather “Upadek cesarstwa rzymskiego”, rozdział “Pożegnanie z Afryką”, strony 321 i 325-326.
Z tej samej książki i dla tego rozdziału bardzo polecam przypis 37:
Jak to ujął pewien niezbyt zorientowany w chronologii i wykazujący dotkliwy brak poprawności politycznej sierżant 8. armii brytyjskiej w 1941 roku po entuzjastycznym wykładzie szefa Wojskowego Wydziału Edukacji na temat cudów rzymskiej Afryki Północnej: <<Teraz już wiemy wszystko o tej zakazanej dziurze. Pełno tu niby-ruin po chałupach zbudowanych przez makaroniarzy przed wojną, ale i tak widać tylko masę wielbłądów i zachodnio-orientalnych dżentelmentów*>>
*- western oriental gentelman, ironiczne rozwinięcie pogardliwego określenia “wog”, jakim Anglicy nazywają śniadoskórych cudzoziemców, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu.
^^

4. Czy Obajtek włada Orlenem?
A: A co to Orlen? (odp.: nie).


Wiadomości w tym wątku
Ramy fabularne edycji PNW: Europa 10k - przez prehi - 2022-07-14, 18:08
RE: Ramy fabularne edycji PNW: Europa 10k - przez prehi - 2022-07-30, 20:46
RE: Pytania fabularne cd. - przez prehi - 2022-09-02, 23:43