Wielka wojna z orkami (10003 - ?)
#1
10003

Inwazja orków na Rzeczwspólną była szokiem, który wstrząsnął Europą Północną. Z inicjatywy Stejo Tuul, podchwyconej przez inne kraje, zawarto rozejm i sojusz które miały wzniosły cel uderzenie na orków w celu odepchnięcia ich, a najlepiej - wypchnięcia z Rzeczywspólnej. Moskwa-dur oczywiście zdawało sobie sprawę z tych nie tajonych zamiarów i przygotowań, w związku z czym rozpoczęto działania planistyczne w celu spowolnienia potencjalnej ofensywy krajów Zachodu. Obie strony czyniły plany i przerzucenia wojsk - ale pierwsze uderzyło Moskwa-dur.

…po prostu Wielki Durak dowodzący w Lidzybarku jak widział przez (zrabowane) lornetki nieobsadzone granice Ligi, nie mógł się powstrzymać i najechał łupieżczo Danzę. Zwłaszcza że faktycznie nie napotkał oporu. Świeżo przerzucona Fenniańska dywizja mogła z drugiego brzegu Wisły tylko bezczynnie patrzeć… gdy przybyły posiłki z Fenni, Tuul i Antify, nie mówiąc o krążownikach z ARL i rozpoczęto operację zaczepną, to orkowie już się wycofywali. Zrealizowali typowy rajd łupieżczy i wracali do siebie.

Jednak na szeroką wojenną skalę pierwsza poważna operacja zaczepna należała do Grosse Koalition, w postaci ataku na Mińsk. Plan zakładał uderzenie dywizją pociągów pancernych, siedmioma mobilnymi dywizjami piechoty i trzema brygadami artylerii ze wsparciem balonów i floty rzecznej. W planie uwzględniono też ewentualne wsparcie Zurychan, ale oni byli wciąż na terenach ARL, ponadto świeżo wynikły problemy ze złamaniem rozejmu w Macierzy Zurychan - nikt nie wiedział, jak w końcu będzie z siłami z Zurychu (ostatecznie połowa sił, tj. Sborzanie, przybyli na front). Uwzględniono też wsparcie lokalnymi siłami ARL i Konfederacji jeśli poczują się mocne - poczuły i wsparły.
Orkowie za to… nie bronili się na samej granicy, nie okopali się, ogólnie opór od początku stawiały tylko pojedyncze posterunki - a potem próbowali niemrawo wydać siłom Koalicji walkę manewrową. O ile na piechotę i kawalerię to byli nieźli, o tyle w walce z siłami zmotoryzowanymi z Antify już musieli podać tyły. Niewielu umknęło, a koalicja poniosła straty w sile poniżej jednej dywizji: przyjemnie.

Po ataku jednakże sytuacja wyglądała niepokojąco dla sił Gross Koalition. Głównie dlatego że wszystko szło gładko. O ile niedoświadczenie dowódcy sił idących na Lidzybark jednym uchem słuchali tylko Marszałka Vainamonena, o tyle spodziewający się silnego oporu w Bielsku dowódcy: Jarema, Grandt i Earnur, poprosili o silniejszy zwiad powietrzny. O ile doniesienia tylko częściowo ich zaniepokoiły - część sił orków widać było w Bielsku i to okopaną, więc coś czego się spodziewali - o tyle zaniepokoił ich raport z dalszego zwiadu, gdy entuzjastyczni lotnicy z Tuul lekkomyślnie zapuścili się aż nad Sejny. Raportowali przez radio o większych oddziałach wojsk - jakieś strategiczne odwody? - gdy przez radio zaczęli panicznie donosić o tym że są atakowani i że “...na powłoce sterowców wybuchy, coś w nas strzela, SOS, tracimy wysokość!
Wypełnione niepalnym helem sterowce nie spłonęły widowiskowo, ale spadły co do jednego, w prowincji Sejny; z ostatnich meldunków wynika że zrobili zdjęcia temu co ich atakowało, ale czy zdjęcia ocalały kraksę? Ciężko powiedzieć. Za to z uwagi na to, że jednocześnie siły Koalicji rozpoczęły operacje zaczepne wobec Lidzybarka i Bielska, orkowie nie szukali bardzo aktywnie i od razu lotników, dzięki czemu ich część uciekła do lasu; dzięki posiadanej broni ręcznej we współpracy z resztkami miejscowych zdolnych do stawiania oporu utworzyli mały oddział partyzancki, ale nie ma z nim bezpośredniej łączności i możliwości przekazywania danych, jeśli jeszcze jakieś im zostały… za to prawdopodobnie przeżył dowódca eskadry lotniczej Tuul, teraz… znacznie bardziej i boleśnie doświadczony.

Tymczasem siły Grosse Koalition, jako się rzekło, uderzyły na Lidzybark i na Bielsk. W ataku na Lidzybark napotkano nieliczne okopy i mimo poniesionych ograniczonych jak na zdobycz strat - wygnano precz siły Wielkiego Duraka, które musiały cofnąć się do Królewca. Rozochoceni sukcesami niezbyt doświadczeni dowódcy Koalicji, którzy cały czas widzieli tylko uciekających orków, postanowili kontynuować uderzenie i uderzyć na Królewiec: obserwacje z morza i zwiadowcy donosili o niewielkich widocznych siłach pod dowództwem Czarnoksiężnika… bo i  w i d o c z n e były niewielkie…
Tyle, że za namowami Marszałka Vainamonena w Lidzybarku zostawiono część piechoty i artylerii by się częściowo okopywała; niemniej, za cenę tego musiał iść wraz z innymi… więc dwie dywizje pociągów pancernych, dziesięć dywizji piechoty i trzy brygady artylerii wsparte balonami zaatakowały świetnie przygotowane i gotowe na atak - spodziewające się go! - siły trzynastu dywizji piechoty i cztery brygady artylerii wsparte balonami. Co więcej, z piechoty i artylerii część to byli okopani ludzcy kolaboranci (nie z Rzeczwspólnej, wyraźnie wcześniej przeszkoleni), cierpliwi i baaaardzo zmotywowani…
…to była rzeź. Pociągi pancerne zostały zaatakowane, odcięte na torach i załogi albo zostały oblężone i zmuszone do przebijania się, albo zostały później zniszczone z daleka ogniem artylerii strzelającej ogniem pośrednim [spoza zasięgu wzroku ostrzeliwanych] albo częściowo porzucone od razu - te załogi ocalały! Piechota i artyleria wpadła w zasadzki i nadziała się na okopy; Marszałek Vainamomen kosztem ran i większości swojej armii osłonił odwrót reszty sił, nawet został ewakuowany, ale ogólnie siły Grosse Koalicion poniosły bardzo bolesne straty. W Lidzybarku, udało się z kolei powstrzymać i zadać straty ścigającym orkom (generał Koller z Rzeczywspólnej się wyróżnił), ale okopy zostały szybko pokonane, a zdezorganizowane oddziały Koalicji musiały się nadal wycofywać… w czasie tego, II Konarmia z ARL została odcięta. Generał Dramatowicz do końca starał się osłonić odwrót reszty sił “dla ARL i dla przyszłości Europy!” by na koniec podejmować próby przebicia się. Część jego sił przebiła się, on jednak nie należał do nich - jego los jest nieznany.
Dzięki wsparciu floty rzecznej udało się osłonić pozostałe prowincje i wycofać resztę sił na pozycje wyjściowe. Siły Czarnoksiężnika poniosły duże straty, na tyle że zmuszone były same przejść do obrony… szybko zresztą stwierdzono że pozycje orków wydają się słabe, ale nie z nami te numery! Więcej się nie damy nabrać - krążowniki napieprzają w cele pozorne i faktyczne, artyleria orcza się nie pokazuje, a dowódcy Grosse Koalition stracili chęć do akcji ofensywnych na tym odcinku przynajmniej do końca roku.

Tymczasem siły na południu podjęły atak na Bielsk. W planach koalicji wyraźnie miał on niższy priorytet niż Lidzybark, ale miał lepszych dowódców - i dobrze. Gdy nadziali się na okopane pozycje orków i zostali zaatakowani manewrowo, to poza von Trappem z Zurychu nikt nie stracił głowy (niedosłownie…) - zwłaszcza gdy orkowie zaatakowali też oskrzydlająco z Sejnów, oskrzydlając tych co chcieli ich oskrzydlić. W walce manewrowej w Bielsku siły Grosse Koalition musiały uznać nie tyle wyższość orkowego oręża, ale sprawność Khamula - który mistrzowsko wykorzystywał przewagę szybkości wargów nad kawalerią i bezlitośnie poświęcając część swojej artylerii, wciągnął w pułapkę artylerię i piechotę Koalicji (a przynajmniej jej część). Ostatecznie, siły Grosse Koalition postanowiły się wycofać - ustabilizować Mińsk i zabezpieczyć tyły; niebagatelne znaczenie miało też wysłanie okólną drogą sił Stejo Tuul, zaalarmowanych telegramami via Płock, Łódź i Stoliczańsk o klęsce sił Koalicji w Lidzybarku - siły Tuul wysłano do Dandzy, w celu zabezpieczenia osłabionej linii frontu na północy. Siły jakie pozostały do walk w Bielsku ostrzaliwały artylerią podczas odwrotu siły orków, starając się wykorzystać wszystkie okazje - i to samo robił szarpiący ich tyły Khamul.

Do końca roku Koalicja dalej utrzymywała pozycje startowe + Mińsk i umacniała się.

Na północy orkowie nie atakowali Gracelandu ani Fort Grandt, ale wyraźnie oceniono ilości sił orków na wyzuwające nawet z chęci do prób ofensywnych…


Na Bałtyku Flota Orcza wypłynęła z Dol Russgur wyraźnie w celu zwalczania żeglugi fenniańskiej. Połączone siły Gotlandzkiej Floty Królewskiej, Kriegsmarine i Tuulańskiej II Floty były słabsze od orków pod względem pancerników, krążowników i zwiadu lotniczego, ale za to posiadały duży potencjał sił lekkich - torpedowców, zwanych też niszczycielami torpedowców. Doświadczony Lord Admirał G. P. LeChuck postanowił wykorzystać to oraz przewagę wynikającą z bazy na Gotlandii i zaatakował orków atakiem torpedowym późną nocą, by później podjąć bój spotkaniowy od rana. Okazało się to… bolesne, zwłaszcza  w tej kwestii z bojem spotkaniowym - pancerniki przeciwnika nie poniosły takich strat, jakich się spodziewano. Niemniej, poza bolesną stratą okrętów zerowej generacji (marne były i marnie skończyły), straty w niszczycielach i krążownikach lepszych klas były niewielkie - a orkowie stracili jeden pancernik, a drugi (uszkodzony) wraz z lotniskowcem ledwo zdołały się ukryć w Dol Russgur… mało brakowało krążowniki by je dopadły… (choć tak naprawdę żaden dowódca krążownika nie chciał dogonić pancernika, nawet uszkodzonego, a na pewno nie sam. To mógł być powód nie dogonienia…). Do tego wybito lub uszkodzono wszystkie siły lekkie orków - co prawda przy okazji orcza taktyka abordażu okazała się zaskoczeniem dla wszystkich poza Fennią, co odpowiada na przykład za stratę Tuulańskiego krążownika pancernopokładowego, którego później zatopiono z daleka (zanim orkowie się nauczyli go obsługiwać. Ah, chwała Bogom za niezrozumiałe dla nikogo instrukcje po tuulańsku!).
W każdym razie, orków zmieciono z morza i można mieć nadzieję, że w przyszłym roku nie będą aż tak śmiali - choć nikt z dowódców nie pali się do np. szturmowania fortyfikacji nadbrzeżnych Dol Russgur…

[Obrazek: Q39vcHW.jpg]
Uderzenia na Mińsk i Lidzybark

[Obrazek: YjK8SXw.jpg]
Uderzenia na Królewiec i Bielsk, z wycofaniem z Królewca.

[Obrazek: RVMrKnC.jpg]
Wojna na morzach

[Obrazek: QvTTS0r.png]
Sytuacja pod koniec 10003


***   ***   ***
Danza 2->1 WP (zniszczenia wojenne)

Mińsk 2->1WP (przejmuje i anektuje Konfederacja, ona też pokryje koszty napraw WP… jesli będzie ich stać).
***   ***   ***
***   ***   ***
KONFEDERACJA RZECZYWSPÓLNEJ [GROSSE KOALITION]
I Korpus Konfederacji "Malbork" (Andrzej Drewień) - 1piech0 - Malbork
II Korpus Konfederacji "Płock" (Ob Ajtek) - 2piech0 - Płock
Korpus Ochrony Pogranicza Płock (Jan Koller*) - rozbite! - Lidzybark [straty: 2piechI]
III Korpus Konfederacji "Stoliczańsk" (Aleksander Sawczuk) - 1piech0 - Stoliczańsk
Korpus Ochrony Pogranicza Krzyżtopór (Sylwester Bor) - 2piech0kaw - Krzyżtopór
Korpus Osobisty Jaremy (Jarema ***) - 2piech0kaw, 1artIkaw, 1s0 - Mińsk [straty: 2piech0kaw]
Korpus Ochrony Pogranicza Lublin (Andrzej Alfred Wielkopolski) - 1piechI, 2piech0 - Lublin
IV Korpus Konfederacji "Nowogródek" (Jan Henryk Głódź) - 2piech0kaw - Nowogródek

FEDERACJA ANTYFASZYSTOWSKA [GROSSE KOALITION]
Rettungsgruppe Ost (Arjen Giri) - 2piechIzmot, 1artIzmot - Płock [straty: 1panc0, 2piechIzmot, 1artIkaw, 1s0]
Tak, jednostki zmotoryzowane spieprzały najszybciej.
Rettungsgruppe Danzig (Andreas Meurer) - 2piechI - Danza

ANIMISTYCZNA REPUBLIKA LUDOWA [GROSSE KOALITION]
1 Armia (Strassburger) - 2 piech0, 1 art0 - Płock
2 Armia (Rotflmann) - 3 piech0, 1 art0 - Stoliczańsk
3 Armia (Placeholder) - 1piechI, 1piech0, 1artIkaw - Lublin
4 Armia (Trabantowicz) - 1piech0, 1art0 - Krzyżtopór [straty: 1piech0]
5 Armia (Stratny) – 1 piechI, 2 piech0 – Malbork
6 Armia (von Scheissburg) - 3 piech0 – Nowogródek
7 Armia (von Vodkow) - rozbita! - Królewiec [straty: 1piech0]
II Konarmia (Dramatowicz) - 2piech0kaw uszkodzone - Malbork [straty: 1piech0kaw, 1art0kaw]
2piech0kaw uszkodzone to na czysto 1 dywizja, można ich swobodnie połączyć - zapis jest dla pokazania rozczłonkowania i zdezorganizowania formacji.

Kriegsmarine (Piett) - 3niII- Windham [straty: 1niII, 2kr0]
Eskadra Patrolowa (Ozzel) - 2krI – Windham

LIGA FENNIAŃSKA [GROSSE KOALITION]
Dywizja Północna (Generał-major Jack "Wariat" Gilligan) - 1piech0 - Gotlandia-> Danza->Gotlandia
I. Armia Królewska (Marszałek Urho Vainamoinen** [Artylerzysta]) - 2piechI - Danza [straty: 1panc0, 2piechI, 1artIkaw]
Garnizon Fort Grant (Generał Tim Collins) - 1piech0, 1piech0uszkodzone - Fort Grant
Garnizon Graceland (Generał John Presley) - 3piech0, 1art0kaw, 1s0 - Graceland

Gotlandzka Flota Królewska (Lord-Admirał G. P LeChuck*****) - 1krI, 1niI, 1op0  - Gotlandia [straty: 1niI, 2ni0, 1op0]
Flota Remontowana (Admirał Habakuk Beneke) - 1paI uszkodzony, 1pa0 lekkouszkodzony, 1krI lekkouszk. - Gotlandia

CESARSTWO ZURYCHU (d. SBOR) [GROSSE KOALITION]
Expeditionskorps Ost (Georg von Trapp) - 2piech0 - Mińsk [straty: 1piech0, 1artIkaw]

STEJO TUUL [GROSSE KOALITION]
Tuulański Korpus Ekspedycyjny (Magg Grandt**) - 2piechIkaw - Danza [straty: 2piechI]
II Flota (Uliszesz Orfel*) - 1pa0, 1krI, 2niII - Port Threepwood [straty: 1krI, 1niI]
Tuulańska Eskadra Zwiadowcza (gen. lot. Unjity) - 1part - Częstochowa Sejny [straty:1m0]

GONDOR [GROSSE KOALITION]
Korpus Rycerzy Gondoru (Generał Eärnur **) - 3piechIkaw, 1art0kaw - Mińsk [straty: 1piechIkaw, 1piech0kaw]


ORKOWIE (MOSKWA-DUR)
I Armia Mordoru (Czarnoksiężnik **** [Upiór][Ghashungul]) - 1piechIork, 3piech0ork, 1art0warg - Lidzybark [strat: 1piechIork, 3piech0ork, 1art0warg]
II Armia Mordoru (Khamûl **** [Upiór][Kawalerzysta]) - 1piechIwarg, 2piech0ork, 1art0warg - Bielsk [straty: 1piechIwarg, 1piech0warg, 2piech0ork, 1piech0ork uszkodzone, 1art0warg]
> rozbite! - Mińsk [straty: 1piech0ork, do tego uszkodzono 1 dywizję piechoty - jej resztka jest uwzględniona w rozpisce II Armii Mordoru]
I Korpus Wydzielony (Wielki Durak) - 1piech0ork - Królewiec [straty:2piech0ork]
II Korpus Wydzielony (Mniejszy Durak) - 2piech0ork - Sejny

III Armia Mordoru (Herumor *** [Upiór]) - 2piech0ork - Pribaltwisk
1piech0ork przesunięto pośpiesznie do IV Armii.

IV Armia Mordoru (Fuinur ** [Upiór]) - 2piech0ork - Sejny [straty: 4piech0ork]
1piech0ork przesunięto to posiłki z III Armii.

Garnizon Rygi (generał Arājs) - 2piech0ork, 1piech0, 2art0 - Ryga
Garnizon Królewca (Drug) - 1piechIork, 1piech0, 1piech0ork, 2art0, 1s0 - Królewiec [straty: 1piechIork, 1piech0ork]

Oddział Wydzielony "Wilno" (Dummkopf) - 2piech0ork - Wilno

Orczy osiedleńcy (brak) - 1piech0ork, 2mil.ork - Rzeżywsk

Oddziały Szarej Policji (Franciszek Kłos) - 1mil.kaw, 1mil - Sołeczniki
> 1mil - Sejny

I Horda Osłonowa (Arug) - 3piech0ork, 1art0 - Kiewsk
II Horda Osłonowa (Brug) - 4piech0ork, 1art0 - I6
III Horda Osłonowa (Crug) - 2piech0ork, 1art0 - Lipawa 

Horda im. Pralki (Siergiej**) - 1piechIork, 2piech0ork - I4 <-> F100

Flota Orcza (admirał GwałćPalRżnijMorduj) - 1pa0 uszkodzony, 1lo0 lekko uszkodzone, 2krI lekko uszkodzone - Dol Russgur [straty: 1pa0, 1krI, 4kr0ork]
> Obsserwatorzy - 1s0

II Flota Orcza (admirał Ludzik) - 1kr0, 3ni0 - Ryga

Fellbeasts (?Czarnoksiężnik?) - ? - ? (skądś z Mordoru?, strącali sterowce nad Sejnami)
Nazwa jednostki nadana przez ludzi z Grosse Koalition, roboczo

ORKOWIE (MIŃSKGARD)
I Armia Mińskgardu (Uglúk**) - 4piechIork, 2piechI, 2art0kaw, 1s0 - Brześć
I Korpus Mińskgardu (Freka*) - 2piechIork, 2piechI, 1art0kaw - Ziemniakowicze
II Korpus Mińskgardu (Wulf) - 1piech0ork, 1mil - Grodno
Garnizon Twierdzańska (Dulik) - 1piech0ork, 1mil - Twierdzańsk


***
Awanse:
KONFEDERACJA RZECZYWSPÓLNEJ [GROSSE KOALITION]
Jan Koller* +1

FEDERACJA ANTYFASZYSTOWSKA [GROSSE KOALITION]
Arjen Giri +1+[Samodzielny]

ANIMISTYCZNA REPUBLIKA LUDOWA [GROSSE KOALITION]
Dramatowicz +1 +[Egida Animistów] - nie żyje lub w niewoli!
Piett + [Jeune Ecole]
Ozzel + [Flota Rzeczna]

LIGA FENNIAŃSKA [GROSSE KOALITION]
Marszałek Urho Vainamoinen** [Artylerzysta] +1 + [Pokiereszowany ‘03]

CESARSTWO ZURYCHU (d. SBOR) [GROSSE KOALITION]
Georg von Trapp+1

STEJO TUUL [GROSSE KOALITION]
Magg Grandt**+1
Uliszesz Orfel*+1
gen. lot. Unjity +[Specjalista Aerostatów - aerostaty pod dowództwem generała lepiej wykonują swoje zadania i mają mniejsze straty] - - - ukrywa się gdzieś z partyzantką w Sejnach (patrz: opis).

GONDOR [GROSSE KOALITION]
Generał Eärnur **+1+[Specjalista walk z orkami]


ORKOWIE (MOSKWA-DUR)
Czarnoksiężnik **** [Upiór][Ghashungul] +1
Khamûl **** [Upiór][Kawalerzysta] +1
Wielki Durak +1
Fuinur ** [Upiór]+2
Drug +1
admirał GwałćPalRżnijMorduj +1

ORKOWIE (MIŃSKGARD)
brak

***   ***   ***
Lekko uszkodzone - oznacza koszt remontu równy 2 mln $ kosztu (bez zajmowania slotu)
Uszkodzone - oznacza koszt remontu równy połowie kosztu (z zajęciem slotu)
Ciężko uszkodzone - oznacza zniżkę 2 mln $ na jeden przyszły budowany dany typ okrętu (typ i generację. Na niższe generacje też może być udzielona ta zniżka).
Odpowiedz
#2
10004

Mimo spodziewanej wielkiej dalszej ofensywy orków na froncie nie działo się… prawie nic. Obserwowano przyjścia i odejścia sił orczych, acz mimo że większość prowincji granicznych “wydawała się pusta”, nikt z Grosse Koalition nie atakował dalej. Poza tym zaobserwowano wzmacnianie części oddziałów orczych - do końca roku zidentyfikowano chyba wszystkie wzmocnienia dla ich sił w dawnej Rzeczywspólnej - i obserwowano tajemnicze obiekty latające na granicy zasięgu wzroku (z lornetką i z balonu, zdjęcia nie pomagają: za słabe obiektywy). 
Z większych akcji, orkowie zorganizowali akcję wybijania partyzantki, zwłaszcza jej części związanej z dawnymi lotnikami z Stejo Tuul, którzy rzekomo mieli lepsze fotografie dziwnych obiektów latających. Z tego co wiadomo, resztki partyzantów się utrzymały - głównie dzięki zasileniu ostatnimi chętnymi do walki miejscowymi i niedobitkami po ubiegłorocznej ofensywie Koalicji. Wiadomo, że gen. lot. Unjity dostał się do niewoli orczej, nie wiadomo kto teraz dowodzi resztkami partyzantów; wciąż też nie jest znany los generała Dramatowicza…

Flota Orcza (I i II) zachowywały bierność, tak samo jak siły na północnym pograniczu z prowincjami Fenni (poza oczywiście Rhudaurem, ale on jest osobną parą onucy!). Paru zadufków z sił Grosse Koalition już mówiło, ze cisza orków świadczy o tym że się nas boją i trzeba ich atakować!... ale doszli znów do zdrowych zmysłach, gdy generał Thrown (Matth'rown'uruodo) kazał ich wsadzić do karceru na trzy dni. Był z tego mały skandal dyplomatyczny, ale nie było nieudanych ofensyw.
Z ciekawszych obserwacji, poza wzmocnieniami sił orczych w Rzeczywspólnej, zaobserwowano aktywność armii polowej Mińskgardu, przy granicy z Gondorem (nie mylić z silnym garnizonem Mińskgardu!). Sześć dywizji orczej piechoty i dwa oddziały artylerii zmusiły siły Gondoru do zmobilizowania części sił przy granicy z Mińskgardem, nieco odsłaniając granicę z Moskwa-dur... ale i tam, na całej linii frontu, praktycznie nic się nie działo. Wojna nerwów strasznie przez to szarpie Gondorczyków - choć z pewnością czują się lepiej niż okupowana ludność Rzeczywspólnej...


Mapka się nie zmieniła od ubiegłego roku, a wybijanie partyzantów w Sejnach ma miejsce w Sejnach. Znajdziecie.


***   ***   ***
KONFEDERACJA RZECZYWSPÓLNEJ [GROSSE KOALITION]
I Korpus Konfederacji "Malbork" (Andrzej Drewień) - 1piech0 - Malbork 
II Korpus Konfederacji "Płock" (Ob Ajtek) - 2piech0 - Płock 
Korpus Ochrony Pogranicza Płock (Jan Koller**) - 2piech0kaw, 1artIkaw - Płock 
III Korpus Konfederacji "Stoliczańsk" (Aleksander Sawczuk) - 1piech0 - Stoliczańsk 
Korpus Ochrony Pogranicza Krzyżtopór (Sylwester Bor) - 2piech0kaw - Krzyżtopór 
Korpus Osobisty Jaremy (Jarema***) - 3piech0kaw, 1artIkaw, 1s0 - Mińsk 
Korpus Ochrony Pogranicza Lublin (Andrzej Alfred Wielkopolski) - 1piechI, 2piech0, 1artIkaw - Lublin 
IV Korpus Konfederacji "Nowogródek" (Jan Henryk Głódź) - 2piech0kaw - Nowogródek

FEDERACJA ANTYFASZYSTOWSKA [GROSSE KOALITION]
Rettungsgruppe Ost (Arjen Giri) - 3piechIzmot, 1artIzmot - Płock
Rettungsgruppe Danzig (Andreas Meurer) - 2piechI - Danza

ANIMISTYCZNA REPUBLIKA LUDOWA [GROSSE KOALITION]
1 Armia (Strassburger) - 2 piech0, 1 art0 - Płock
2 Armia (Rotflmann) - 3 piech0, 1 art0 - Mińsk 
3 Armia (Placeholder) - 1piechI, 1piech0, 1artIkaw - Lublin 
4 Armia (Trabantowicz) - 1 piech0, 1 piechII, 1 art0 - Krzyżtopór 
5 Armia (Stratny) – 1 piechI, 2 piech0 – Malbork 
6 Armia (von Scheissburg) - 3 piech0 - Nowogródek 

Kriegsmarine (Piett [Jeune Encole]) - 3niI - Bałtyk (Windham)
Eskadra Patrolowa (Ozzel [Flota Rzeczna]) - 2 krI - Wisła (Windham)

LIGA FENNIAŃSKA [GROSSE KOALITION]
Dywizja Północna (Generał-major Jack "Wariat" Gilligan) - 1piech0 - Gotlandia
I. Armia Królewska (Generał Matth'rown'uruodo* [Geniusz][Ekspert od walk z orkami]) - 2piechI, 1artI, 1s0 - Danza
Garnizon Fort Grant (Generał Tim Collins) - 1piech0, 1piech0uszkodzone - Fort Grant
Garnizon Graceland (Generał John Presley) - 3piech0, 1art0kaw, 1s0 - Graceland

Gotlandzka Flota Królewska (Lord-Admirał G. P LeChuck*****) - 1pa0, 2krI, 1niI  - Bałtyk (Gotlandia)
> 1op0 - siedzą w porcie, bo fale za wysokie (Gotlandia)
Przy braku rozdzielenia, w przyszłej turze zatopię.
Flota Remontowana (Admirał Habakuk Beneke) - 1paI uszkodzony. - Gotlandia

CESARSTWO ZURYCHU (d. SBOR) [GROSSE KOALITION]
Expeditionskorps Ost (Georg von Trapp*) - 2piech0 - Mińsk 

STEJO TUUL [GROSSE KOALITION]
Tuulański Korpus Ekspedycyjny (Magg Grandt**) - 2piechIkaw - Danza
II Flota (Uliszesz Orfel*) - 1pa0, 1krI, 2niII - Bałtyk (Port Threepwood)

Tuulańska Eskadra Zwiadowcza (gen. lot. Unjity [Specjalista Aerostatów]) - 1part - Sejny [straty: 2 part]
+ 2 part doszło z resztek ruchu oporu w okolicy i z maruderów po ubiegłorocznej ofensywie, co dotarli jakoś z Lidzybarka.

GONDOR [GROSSE KOALITION]
Korpus Rycerzy Gondoru (Generał Eärnur *** [Specjalista walk z orkami]) - 5piechIkaw, 1art0kaw - Lublin

QIN [GROSSE KOALITION]
Korpus Qiński (Huan Yi*** [Rzeźnik]) - 3piech0 - Krzyżtopór


ORKOWIE (MOSKWA-DUR)
I Armia Mordoru (Czarnoksiężnik ***** [Upiór][Ghashungul]) - 4piechIork, 3piech0ork, 2art0warg - Lidzybark
II Armia Mordoru (Khamûl ***** [Upiór][Kawalerzysta]) - 3piechIwarg, 1piech0kaw, 3piech0ork, 2art0warg - Bielsk
I Korpus Wydzielony (Wielki Durak*) - 3piech0ork - Lidzybark
II Korpus Wydzielony (Mniejszy Durak) - 1piech0ork - Bielsk

III Armia Mordoru (Herumor *** [Upiór]) - 3piech0ork - Pribaltwisk

IV Armia Mordoru (Fuinur **** [Upiór]) - 3piech0ork - Sejny

Garnizon Rygi (generał Arājs) - 2piech0ork, 2piech0, 2art0, 1s0 - Ryga
Garnizon Królewca (Drug*) - 2piech0ork, 2piech0, 1art0kaw, 2art0, 1s0 - Królewiec

Orczy osiedleńcy I (brak) - 1piech0ork, 2mil.ork - Rzeżywsk
Orczy osiedleńcy II (brak) - 1piech0ork, 2mil.ork - Kiewsk
Orczy osiedleńcy III (Dummkopf) - 1piech0ork, 2mil.ork - Wilno

Oddziały Szarej Policji (Franciszek Kłos) - 1piech0kaw, 2mil.kaw - Sołeczniki
> 2mil - Sejny
> 2mil - Wilno

I Horda Osłonowa (Arug) - 3piech0ork, 1art0 - Kiewsk
II Horda Osłonowa (Brug) - 4piech0ork, 1art0 - I6
III Horda Osłonowa (Crug) - 2piech0ork, 1art0 - Lipawa

Horda im. Pralki (Siergiej**) - 1piechIork, 2piech0ork - I4

Flota Orcza (admirał GwałćPalRżnijMorduj*) - 2pa0, 1lo0 lekko uszkodzone, 2krI, 2krI lekko uszkodzone, 3kr0ork - Dol Russgur [+1op0, 1niI w ochronie portu]
> Obsserwatorzy - 1s0

II Flota Orcza (admirał Ludzik) - 1kr0, 3ni0 - Ryga

Fellbeasts (?Czarnoksiężnik?) - ? - ? (skądś z Mordoru?, widziano ich z daleka z balonów na linii frontu)
Nazwa jednostki nadana przez ludzi z Grosse Koalition, roboczo. Już drugi roboczy rok.


ORKOWIE (MIŃSKGARD)
I Armia Mińskgardu (Gortuk) - 2piechIork, 3piechI, 2art0kaw, 1s0 - Brześć
I Korpus Mińskgardu (Freka*) - 2piechIork, 2piechI, 1art0kaw - Ziemniakowicze
II Korpus Mińskgardu (Wulf) - 1piech0ork, 1mil - Grodno
Garnizon Twierdzańska (Dulik) - 1piech0ork, 1mil - Twierdzańsk

II Armia Mińskgardu (Uglúk**) - 6piechIork, 2artIkaw - Mińskgard

***
Awanse:
KONFEDERACJA RZECZYWSPÓLNEJ [GROSSE KOALITION]
brak

FEDERACJA ANTYFASZYSTOWSKA [GROSSE KOALITION]
brak

ANIMISTYCZNA REPUBLIKA LUDOWA [GROSSE KOALITION]
brak

LIGA FENNIAŃSKA [GROSSE KOALITION]
brak

CESARSTWO ZURYCHU (d. SBOR) [GROSSE KOALITION]
brak

STEJO TUUL [GROSSE KOALITION]
gen. lot. Unjity [Specjalista Aerostatów] - w niewoli orczej!

GONDOR [GROSSE KOALITION]
brak

QIN [GROSSE KOALITION]
brak


ORKOWIE (MOSKWA-DUR)
Franciszek Kłos +1

ORKOWIE (MIŃSKGARD)
brak

***   ***   ***
Lekko uszkodzone - oznacza koszt remontu równy 2 mln $ kosztu (bez zajmowania slotu)
Uszkodzone - oznacza koszt remontu równy połowie kosztu (z zajęciem slotu)
Ciężko uszkodzone - oznacza zniżkę 2 mln $ na jeden przyszły budowany dany typ okrętu (typ i generację. Na niższe generacje też może być udzielona ta zniżka).
Odpowiedz
#3
10005

W kolejnym roku Wielkiej Wojny z orkami obie strony szykowały się do ofensywy, nieświadome zamiarów przeciwnika; nawet orkowie mimo swojej… przewagi w dalekosiężnym spojrzeniu Czarnoksiążnika, spoglądali zupełnie gdzie indziej, planując inną operację niż na froncie lądowym, przez co byli ślepi na atak sił Wielkiej Koalicji…

Kto zaatakował pierwszy, przesądziło kilka dni i zator kolejowy pod Starym Obajtkowem (miasto pod Płockiem), a także fakt że Arjen Giri był wyjątkowo podatny na podszepty ARL o wzięciu przez niego udziału w kontrofensywie mimo wszystkich zakazów - ale nawet mimo że miał na to idealne siły i był dostatecznie Samodzielny, to musiało to potrwać.
Dlatego jako pierwsi zaatakowały siły Nazguli, atakują I i II Armią Mordoru Mińsk, z Lidzybarka i Bielska - siłami łącznie dwudziestu jeden dywizji piechoty, w tym czternastu nowoczesnych, wspartych sześcioma brygadami artylerii (w tym dwoma nowoczesnymi), świetnymi balonami, magią Czarnoksiężnika, zdolnościami Khamûla… a naprzeciwko nim stanęło osiem dywizji piechoty wspartych dwoma brygadami artylerii, z których tylko jedna była nowoczesna (i mobilna); do tego nawet Jarema nie mógł się równać z umiejętnościami dowódców przeciwnika… dość rzec, że orkowie mieli przewagę siły ognia jak dwa do jednego.

Walec orczy przewalił się przez linie obrony i zdruzgotał siły ARL, zajmujące północne krańce szyku; siły Jaremy, zgrupowane w centrum i bardziej mobilne, zdołały uratować sytuację i wycofać się w szyku, prowadząc działania opóźniające, a siły Korpusu Ekspedycyjnego Zurychano-Sborzan zdołały utrzymać swoje marginalne, południowe pozycje przez pierwszy tydzień. A po tygodniu, gdy ponad połowa terenów Minska była już zajęta przez orków wydarzyły się dwie rzeczy: do Mińska przybył szybkim marszem korpus Eärnura, a korzystając z odsłonięcia Lidzybarka przez siły Czarnoksiężnika, Grosse Koalition podjęło swoją ofensywę.

[Obrazek: vFc9AkF.jpg]
Orczy walec i high water mark Orków.

Nie sposób przecenić tu obu czynników. Bez Eärnura, Mińsk by padł, nie wiązałby już sił Czarnoksiężnika i ryzykowna ofensywa Koalicji byłaby wystawiona na atak z flanki; a tak, jego pięć zaprawionych dywizji (niestety, bez wystarczającego wsparcia artylerii, ale dzięki świetnemu dowodzeniu i zwłaszcza specjalizacji wartych w boju dwa razy tyle co inne dywizje jakie możnaby wystawić) zajęło pośpiesznie pozycje, pozwoliło nie rozbić korpusu Zurychan i utrzymać pozycje Jaremy. Siły Eärnura stanowiły drugie tyle siły ognia (podkreślmy, dzięki dowodzeniu i zwłaszcza specjalizacji!) co miały siły obrońców przed rozpoczęciem ofensywy orków, dlatego gdy dołączyły, orkowie zostali zatrzymani mimo swoich chęci i poniesionych przez nich (i oczywiście przez obrońców) dużych strat. Orkowie by jednak i to przełamali dzięki zmasowanemu użyciu artylerii, ale nie mieli czasu - dzięki ofensywie Koalicji na Lidzybark.

Uderzenie orcze nieświadomie dla Czarnoksiężnika oczyściło drogą dla uderzenia Koalicji; gdyby Wielka Koalicja zaatakował pierwsza, zamiast marnych czterech dywizji piechoty bez artylerii dowodzonych przez Wielkiego Duraka, napotkałaby czternaście dywizji piechoty z trzema brygadami artylerii i dowodzonych przez Czarnoksiężnika: ponieśliby klęskę. A tak… Trzydzieści dywizji piechoty, cztery dywizje pancerne - tylko jedna z samochodów pancernych! - i cztery brygady artylerii i krążowniki na rzece (co praeda, z małym wsparciem balonowym, ale Czarnoksiężnik nauczył) zaatakowało cztery dywizje orcze.
Atakując wcześniejsze czternaście dywizji, nawet licząc że częściowo opuściły pozycje obronne i podjęły przygotowania do ataku, przy samym zmasowanym wejściu na tyle gotowych dywizji, artylerii i przede wszystkim na kogoś tak cwanie dowodzącego jak Czarnoksiężnik (a więc potrafiącego szybko zorganizować obronę i kontratak) - atakujący atakowaliby na kogoś mającego przewagę w sile ognia jak 1,1:1 (a i to w niepełnym okopaniu). Ponieśliby więc klęskę, nawet przy użyciu sił pancernych!
Tymczasem atakując na okopane wspomniane cztery dywizje, mieli przewagę jak 4,4:1, głównie dzięki siłom pancernym i pomimo tego że większa część posiadanej artylerii miała bardzo ograniczoną siłę (artyleria stacjonarna). W rezultacie, mimo desperackiej obrony orków, front został przełamany w ciągu doby. Oczywiście, orkowie próbowali walki manewrowej - zazwyczaj wycofywanie się przed powolną ludzką piechotą by zająć lepszą pozycję działało, nawet gdy nie chodziło o piechotę, lecz o kawalerię. Ale tym razem atakujący dysponowali też piechotą zmotoryzowaną, samochodami pancernymi i czołgami. Czołgi co prawda były wolnobieżne (i zresztą dzięki temu nie doszło do pogromu orków), ale wystarczały by uniemożliwić zajęcie orkom dogodnych pozycji. 

W przeciągu tygodnia orkowie w całości wycofali się z Lidzybarka, siły Czarnoksiężnika rozpoczęły wycofywanie się z Mińska, a część sił Koalicji która uderzyła na Lidzybark - zaczęła uderzać na Minsk od północy (Korpus Zmotoryzowany i siły Antify), co spowodowało kontrolowany odwrót sił II Armii Mordoru (trudnej do pokonania w wojnie manewrowej nawet dla sił zmotoryzowanych, głównie dzięki budzącym grozę wargom, wielkiej sile artylerii i doskonałym umiejętnościom dowódcy).
…jednocześnie jednak, nieoczekiwanie dla nierozumiejących do końca ludzkiej psychiki Nazguli, siły Koalicji wykonały rajd na Sejny. Będący kompletnym zaskoczeniem wybił dziurę pozwalającą uciec partyzantom z Sejn - i tyle. Przebicie dziury w obronie na dłuższą metę było niemożliwe i nawet nie było próbowane… zwłaszcza że na północ nadciągnął Czarnoksiężnik…
Ostatecznie, orkowie wycofali się z zajętych części Mińska - nie ponosząc przesadnie dużych strat dzięki poświęceniu części oddziałów (np. brygady artylerii użytej w roli przeciwpancernej, bez wielkich rezultatów, ale bardzo opóźniając), a odbijać Lidzybarka nie próbowali. Zaś siły Koalicji, z uwagi na wstrząs jaki wydarzył się na Bałtyku, nie podejmowali żadnych dodatkowych działań - zresztą, nie było na to rozkazów.

[Obrazek: 0QgB82A.jpg]
Ofensywa Wielkiej Koalicji i wycofanie się Orków.

Wielki wstrząs na Bałtyku to był nieoczekiwany, nagły i dewastujący strategię Fenni atak Orków - na Gotlandię. Ale nie drogą morską, na co obrońcy byli w pełni gotowi, ale desant powietrzny ze sterowców.
Pewnego wczesnoletniego poranka stróżujący na wybrzeżu Gotlandii wartownicy najpierw usłyszeli - a potem dostrzegli lecące sterowce transportowe. Okazały się być pełne orczych wojaków, którzy zdesantowali się - częściowo na spadochronach, częściowo na linach - na Gotlandię, zaskakując garnizon. Dywizja piechoty pod dowództwem Jacka “Wariata” Gilligana stawiła zacięty opór, zwłaszcza wykorzystując część wcześniej okopanych pozycji, ale mimo to przewaga liczebna (cztery dywizje) i ogniowa (realnie większa siła ognia, mimo desantu) wroga były zbyt duże. Mimo wsparcia okrętów stacjonujących na Gotlandii, jedyne co udało się osiągnąć obrońcom, to bronić portu na tyle długo, że udało się uratować całą flotę - włącznie z uszkodzonymi okrętami - ewakuować część władz lokalnych i zwłaszcza archiwa państwowe, w tym pokaźne archiwum zamku Gonagal. 
Ale Gotlandia była stracona, a flota Fenniańska i siły lądowe - w tym piechota morska w Lucaigh - nie były gotowe do odbicia wyspy, głównie z uwagi na to że cholernych orków zostało za dużo, a poza tym przerzucano tymże orkom zaopatrzenie drogą powietrzną… na co Fennia nie mogła przeciwdziałać w żaden sposób… a nawet zrzucono im trochę orków nie z WDW. Orkowie Ci, mała, ale wyraźnie nadinteligentna grupka utworzyli administrację wojskową na terenie Gotlandii, a do tego wieści z Gotlandii (które w dużej liczbie “przeciekają” na zewnątrz, bo rybołówstwo stanowi na tyle ważną część gospodarki Gotlandii że wielu rybaków wciąż może wypłynąć dalej, np. do Skye) mówią o tym że ze sterowców zrzucono nawet grupką marynarzy, którzy w ciągu roku obsadzili zmagazynowane na brzegu okręty podwodne zerowej generacji i zabezpieczyli nimi port. Co z tego wynika? Po pierwsze, że orczy marynarze są naprawdę dzielni i szaleni, a poza tym że orkowie mieli cholernie dobre źródła informacji skoro wiedzieli dokładnie gdzie jest zmagazynowany sprzęt na Gotlandii. No jakby ktoś patrzył na Gotlandię przez szklaną kulę…

Tedy do końca roku Fennia ograniczyła się do blokady morskiej wyspy (przez co np. nie sposób orkom łatwo i szybko postawić lotniska albo efektywnie korzystać z bazy morskiej Gotlandia) i ostrzeliwała pozycje orków na brzegu, co spowodowało im całkiem duże straty. Analitycy wojskowi całej Europy spodziewają się, że w przyszłym roku orkowie mogą spróbować zbrojnej deblokady wyspy… a jak zajmą Gotlandię jako bazę dla swojej floty, to sytuacja Fenni będzie baaaardzo kiepska.

Z dobrych wieści z Gotlandii, orkowie prowadzą bardzo cywilizowaną okupację, jak na ich standardy. Nie słychać o żadnych masowych egzekucjach i zwłaszcza egzekucjach na niewinnych (tylko opierający się zbrojnie, Ci co słownie nie są zabijani - w Rzeczwspólnej byli), nie słychać też o zbyt wielu rabunkach i gwałtach (jest tego więcej niż np. w armii Fenniańskiej, ale już przy działaniach wojsk Porty w Konstantynopolu to WDW to prawdziwi gentelmani). Prowadzi to niestety do tego, że część administracji cywilnej wyspy pracuje dla okupanta - acz w większości na bardzo niskich szczeblach i raczej pobocznych, np. dalej funkcjonują szkoły, lokalna poczta itp. Sprzyja temu osobowość dowódcy WDW, Golfimbula, który jest niezwykle inteligentnym i oczytanym orkiem, a poza byciem łasym na ludzką literaturę (tj. ork który rabuje tylko książki) społeczności wyspy się w niczym nie naraził, nawet niektórzy uciekinierzy przyznają że jest sympatyczniejszy od generała Gilligana… straszne trochę.

[Obrazek: PbRsTQM.jpg]
Stan posiadania stron w końcu 10005 roku.

***
Wielka wojna z orkami jej przebieg pokazują, że obecna linia frontu - mniej więcej - staje się coraz bardziej stabilna. Zarówno orkowie jak i Wielka Koalicja zajmują dobre pozycje obronne, które w wypadku Wielkiej Koalicji "wzmacnia" perspektywa drugiej rubieży obrony na Wiśle (więc orkowie się nie mają jak rozpędzić), w wypadku Orków - budowane w Królewcu umocnienia i duża koncentracja sił na linii styczności, potęgowana przez wybitnych dowódców.
Warto zaznaczyć, że piechota wsparta artylerią wciąż pokazuje swoją ogromną siłę w obronie - strony by przełamać linie obrony muszą mieć czterokrotną przewagę, a czasem nawet więcej w wypadku orków, jeśli atakują pozycje chronione przez tzw. Specjalistów do walk z orkami (np. z Gondoru), gdzie szacuje się że określona specjalizacja i trzy gwiazdki generalskie dają nieco ponad dwukrotne zwiększenie efektywności walki, zwłaszcza w obronie (w ataku gorzej); samo korpus generała Earnura stanowił siły mogące powstrzymać całą I Armię Mordoru w jej pierwotnej potędze, mimo dowodzenia Czarnoksiężnika i mimo braków w artylerii Gondorczyków!
Z drugiej strony, trudność w dokonywaniu zwiadu powietrznego i powodowana przez to przewaga w zwiadzie ze strony Orków, oraz dowodzenie Nazguli utrudniają odpowiednie akcje ofensywne ze strony Wielkiej Koalicji, zwłaszcza poprzedzone wyniszczającym ostrzałem artyleryjskim.

Do tego należy powiedzieć że uratowani w Sejnach partyzanci stanowią świetne źródło wywiadowcze, mające do tego podstawy w źródłach do zapewniania wywiadu dla Konfederacji Rzeczywspólnej, co zmniejsza szansę na nagłe ataki ze strony orków (tzn. będzie uprzedzenie dla obrońców)... ale przewaga Nazguli w zwiadzie powietrznym i bolesna lekcja z Lidzybarku dają szansę na podobny brak zaskoczenia w ofensywach przeciw orkom.

Jedyną palącą obie strony kwestią jest kwestia Gotlandii: nie bez kozery można powiedzieć że jest to pierwsze poważne zagrożenie dla Koalicji od początku jej powstania, zagrażając całkowitym upadkiem Królestwa Fenni, a już na pewno handlu na Bałtyku...

***   ***   ***
Gotlandia pod okupacją orków, bez zniszczeń.
Mińsk -1 WP [pokryje Konfederacja, ale kosztem budowania wojsk, chyba że ktoś ich zdotuje]
Lidzybark po okupacji i walkach ma obecnie 4WP [za Rzeczywspólnej było 10].
***   ***   ***
KONFEDERACJA RZECZYWSPÓLNEJ [GROSSE KOALITION]
I Korpus Konfederacji "Malbork" (Andrzej Drewień) - 1piech0 - Malbork 
II Korpus Konfederacji "Płock" (Ob Ajtek) - 2piech0 - Płock 
Korpus Ochrony Pogranicza Płock (Jan Koller**) - 1pancII, 3piech0kaw, 1artIkaw - Lidzybark [straty: 1piech0kaw]
III Korpus Konfederacji "Stoliczańsk" (Aleksander Sawczuk) - 1piech0 - Stoliczańsk 
Korpus Ochrony Pogranicza Krzyżtopór (Sylwester Bor) - 2piech0kaw - Krzyżtopór 
Korpus Osobisty Jaremy (Jarema***) - 1piech0kaw, 1artIkaw, 1s0 - Mińsk [straty: 2piech0kaw]
Korpus Ochrony Pogranicza Lublin (Andrzej Alfred Wielkopolski) - 1piechI, 3piech0, 1artIkaw - Lublin 
IV Korpus Konfederacji "Nowogródek" (Jan Henryk Głódź) - 2piech0kaw - Nowogródek

FEDERACJA ANTYFASZYSTOWSKA [GROSSE KOALITION]
Rettungsgruppe Ost (Arjen Giri* [Samodzielny]) - 1piechII, 2piechIzmot, 1artIzmot - Lidzybark  | W tym 1piechII i 1piechIzmot antyorcze    [straty: 1piechIzmot]
Rettungsgruppe Danzig (Andreas Meurer) - 2piechI - Danza


ANIMISTYCZNA REPUBLIKA LUDOWA [GROSSE KOALITION]
2 Armia (Rotflmann) - rozbite! - Mińsk [straty: 3piech0, 1art0]
3 Armia (Placeholder) - 1piechI, 1piech0, 1artIkaw - Lublin
4 Armia (Trabantowicz) - 1 piech0, 1 piechII, 1 art0 - Krzyżtopór
6 Armia (von Scheissburg) - 3 piech0 - Nowogródek
Kriegsmarine (Piett [Jeune Encole]) - 3niI - Windham | Patroluje Bałtyk w celu osłaniania żeglugi.

1 Armia (von Kindermachen *[Szturm!]) - 3piechII, 1piech0, 1art0 - Lidzybark [straty: 1piechII, 1piech0]
5 Armia (Stratny) – 1piechI, 2piech0 – Lidzybark
III Konarmia (Epikowicz) - 2piech0kaw - Płock-> Lidzybark -> Sejny -> Lidzybark [straty: 2piech0kaw]
Korpus Zmotoryzowany (Random** [Specjalista pancerny]) – 1pancII, 1pancII uszkodzone, 1 pancI, 2 piechIzmot - Lidzybark
Uszkodzenia wynikają z walk.
Eskadra Patrolowa (Ozzel [Flota Rzeczna]) - 2 krI - Wisła (Windham)
+2 FT na Wiśle, 1 do desantu


KRÓLESTWO FENNI (d. LIGA FENNIAŃSKA) [GROSSE KOALITION]
Dywizja Północna (Generał-major Jack "Wariat" Gilligan) - rozbite! - Gotlandia [straty: 1piech0]
I. Armia Królewska (Generał Matth'rown'uruodo** [Geniusz][Ekspert od walk z orkami]) - 1piechI, 1piechIkaw (Sierotki), 1artI, 1s0 - Lidzybark
II. Korpus Gwardii Kalevalyjskiej (Generał Joseph Jostar**) - 3piechIm - Lucaigh
Garnizon Fort Grant (Generał Tim Collins) - 1piech0, 1piech0uszkodzone - Fort Grant
Garnizon Graceland (Generał John Presley) - 3piech0, 1art0kaw, 1s0 - Graceland

Gotlandzka Flota Królewska (Admirał Bran MacLear) - 4krI, 1krI lekko uszkodzone  - Gotlandia-> Lucaigh
Flota Remontowana (Lord-Admirał G.P LeChuck*****) - 1paI uszkodzony, 1pa0 ciężko uszkodzone, 1krI ciężko uszkodzone - Gotlandia-> Lucaigh
Udało się ewakuować, choć z wielkim trudem. Nie podlegają remontowi w 10005 roku.


CESARSTWO ZURYCHU (d. SBOR) [GROSSE KOALITION]
Expeditionskorps Ost (Georg von Trapp*) - 1piech0 - Mińsk [straty: 1piech0]

GONDOR [GROSSE KOALITION]
Korpus Rycerzy Gondoru (Generał Eärnur *** [Specjalista walk z orkami]) - 4piechIkaw, 1art0kaw - Lublin->Mińsk [straty: 1piechIkaw]

QIN [GROSSE KOALITION]
Korpus Qiński (Huan Yi*** [Rzeźnik]) - 3piech0 - Krzyżtopór->Lidzybark

ANGLIA [GROSSE KOALITION]
Korpus im. Graala (Gen. Lancelot) - 2piechIkaw - Lidzybark

PARTYZANCI W RZECZYWSPÓLNEJ
Tuulańska Eskadra Zwiadowcza (brak) - 1part - Sejny-> Lidzybark
Oddali się pod rozkazy Konfederacji, raczej będą rozwiązani, ale jacy z nich wtedy rekruci i komandosi!


ORKOWIE (MOSKWA-DUR)
I Armia Mordoru (Czarnoksiężnik ***** [Upiór][Ghashungul]) - 4piechIork, 1artIwarg, 1art0warg, 1sI - Lidzybark->Mińsk-> Sejny [straty: 3piechIork, 1piech0ork]
> 2piechIwarg, 1art0warg - Królewiec //wydzielone z oddziałów w Sejnach na końcu drogi
II Armia Mordoru (Khamûl ***** [Upiór][Kawalerzysta]) - 4piechIwarg, 1piech0kaw, 1piech0ork uszkodzone, 1argIwarg, 1art0warg - Bielsk-> Mińsk [straty: 1piechIwarg, 1piechIork, 3piech0ork, 1art0warg]
Uszkodzenia wynikają z walk.
I Korpus Wydzielony (Wielki Durak*) - 1piech0ork - Lidzybark-> Królewiec [straty: 1piechIork, 2piech0ork]
II Korpus Wydzielony (Mniejszy Durak) - 3piech0ork - Bielsk

III Armia Mordoru (Herumor *** [Upiór]) - 3piech0ork - Pribaltwisk

IV Armia Mordoru (Fuinur **** [Upiór]) - 1piechIork, 2piech0ork, 1piech0ork uszkodzone - Sejny
Uszkodzenia wynikają z walk.

Garnizon Rygi (generał Arājs) - 2piech0ork, 3piech0, 2art0, 1s0 - Ryga
Garnizon Królewca (Drug*) - 3piech0ork, 3piech0, 1art0kaw, 2art0, 1s0 - Królewiec

Orczy osiedleńcy I (brak) - 1piech0ork, 3mil.ork - Rzeżywsk
Orczy osiedleńcy II (brak) - 1piech0ork, 3mil.ork - Kiewsk
Orczy osiedleńcy III (Dummkopf) - 1piech0ork, 3mil.ork - Wilno

Oddziały Szarej Policji (Franciszek Kłos*) - 2piech0kaw, 2mil.kaw - Sołeczniki
> 2mil - Sejny
> 2mil - Wilno

I Horda Osłonowa (Arug) - 4piech0ork, 1art0 - Kiewsk
II Horda Osłonowa (Brug) - 1piechIork, 4piech0ork, 1art0 - I6
III Horda Osłonowa (Crug) - 2piech0ork, 1art0 - Lipawa

Horda im. Pralki (Siergiej**) - 1piechIork, 2piech0ork - I4

Lotnicy (Zium) - 2m0, 1bI, 1b0, 4ST0 - skądś z Moskwa-Dur kontynentalnego
WDW (Golfimbul) - 2piechIspork - Gotlandia [straty: 2piechIspork]
Wraz z WDW przybyła administracja wojskowa (w drugim rzucie) i grupki wojskowych innych specjalizacji. Łączna siła administarcji to co najmniej odpowiednik oddziału milicji, a wydarzenia z Lidzybarka (ARL, Qin) raczej nastroją ich do walki.

Flota Orcza (admirał GwałćPalRżnijMorduj*) - 4pa0, 1lo0, 4krI, 3kr0ork - Dol Russgur [+2op0, 1niI w ochronie portu]
> Obsserwatorzy - 1s0

II Flota Orcza (admirał Ludzik) - 1kr0, 3ni0 - Ryga

Fellbeasts (?Czarnoksiężnik?) - ? - ? (skądś z Mordoru?, widziano ich z daleka z balonów na linii frontu)
Nazwa jednostki nadana przez ludzi z Grosse Koalition, roboczo. Już trzeci roboczy rok.


ORKOWIE (MIŃSKGARD)
I Armia Mińskgardu (Gortuk) - 1piechIork, 3piechI, 2artIkaw, 1s0 - Brześć
I Korpus Mińskgardu (Freka*) - 1piechIork, 3piechI, 1art0kaw - Ziemniakowicze
II Korpus Mińskgardu (Wulf) - 1piechIork, 1mil - Grodno
Garnizon Twierdzańska (Dulik) - 1piechIork, 1mil - Twierdzańsk
II Armia Mińskgardu (Uglúk**) - 8piechIork, 2artIkaw - Mińskgard

***
Awanse:
KONFEDERACJA RZECZYWSPÓLNEJ [GROSSE KOALITION]
Jarema*** + [Specjalista walk z orkami]

FEDERACJA ANTYFASZYSTOWSKA [GROSSE KOALITION]
Arjen Giri* [Samodzielny] +1

ANIMISTYCZNA REPUBLIKA LUDOWA [GROSSE KOALITION]
Rotflmann +1 + [Pokiereszowany ‘05]
Epikowicz + [Farciarz - jakimś cudem wychodzi cało z samobójczych misji. Przeżywa je też większy odsetek jego żołnierzy (co oczywiście nie znaczy że zadanie ZAWSZE jest wykonane…)]

*) von Kindermachen *[Szturm!] +1 LUB 
Random** [Specjalista pancerny] +1

KRÓLESTWO FENNI (d. LIGA FENNIAŃSKA) [GROSSE KOALITION]
Generał-major Jack "Wariat" Gilligan +1
Generał Matth'rown'uruodo** [Geniusz][Ekspert od walk z orkami]  +1, jeśli będzie dopłącone 15K+
Admirał Bran MacLear  +1, jeśli będzie dopłacone 15K+

CESARSTWO ZURYCHU (d. SBOR) [GROSSE KOALITION]
Georg von Trapp* +1

GONDOR [GROSSE KOALITION]
Generał Eärnur *** [Specjalista walk z orkami] +[Szybki]

QIN [GROSSE KOALITION]
Huan Yi*** [Rzeźnik] może uzyskać +1, ale kosztem -1 do reputacji Qin (osobno od wydarzeń!) i 10K+.

ANGLIA [GROSSE KOALITION]
brak


ORKOWIE (MOSKWA-DUR)
Wielki Durak* +1
Zium + [Specjalista zrzutów  - dowódca potrafi w bardzo efektywny i precyzyjny sposób dokonywać zrzutów żołnierzy, personelu i zaopatrzenia]
Golfimbul +2

ORKOWIE (MIŃSKGARD)
brak


***   ***   ***
Lekko uszkodzone - oznacza koszt remontu równy 2 mln $ kosztu (bez zajmowania slotu)
Uszkodzone - oznacza koszt remontu równy połowie kosztu (z zajęciem slotu)
Ciężko uszkodzone - oznacza zniżkę 2 mln $ na jeden przyszły budowany dany typ okrętu (typ i generację. Na niższe generacje też może być udzielona ta zniżka).
Odpowiedz