Richtus Corp Solutions
#1
Przygotowałem proste narzędzie do sprawdzania budżetów pod kątem zliczania $, KP, K+, Z i P. Mi ułatwia ogarnięcie budżetu znacząco, bo nie muszę siedzieć z kalkulatorem i sprawdzać czy nie walnąłem się w dodawaniu typu 1+2=3, tylko na 3 kliknięcia arkusz mi liczy ile mi czego zostało. Wyszedł długi post ale to dlatego, że rozłożyłem na czynniki pierwsze nawet najprostsze kwestie.

Wymagania sprzętowe: konto Google/Gmail*
*Jedyna wersja jaka działa i jest objęta gwarancją, to ta "online" - czy zadziała wam arkusz jeśli pobierzecie go na swój dysk i będziecie odpalać przez "stacjonarnego" Excela? Najprawdopodobniej nie Tongue Na tym wykładzie pominiemy kwestie trywialne, takie jak zakładanie Gmaila.

-------------
Instrukcja użytkownika:
1. Klikasz link:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...sp=sharing

2. Odpaliłem i co, nic nie mogę edytować, nie działaaaaaa
Kolejny krok, to utworzenie sobie własnej kopii arkusza, którą będziesz mógł edytować:
[Obrazek: emtGhKv.png]
Po co? Głównie po to, żeby nikt nie stalkował Cię w trakcie kiedy wrzucasz w arkusz dane z TF...ale też żeby nie narażać ogółu na trolling wynikający z edytowania formuł przez ludzi, którzy np. nawet nie grają ale lubią zrobić zamieszanie. Jak każdy będzie miał swój pliczek, to będzie zdrowo i bezpiecznie.

3. Teraz możesz klikać. Dalej powiemy jak klikać żeby arkusz liczył:
[Obrazek: zkHtY5U.png]
W wierszu numer 2 wrzucasz wartości jakimi dysponujesz na starcie tury ale JUŻ PO podliczeniu swojego dochodu.
---
Przykład 1:
Z poprzedniej tury zostało mi 10 mln$
Mam 100 WP, mój modyfikator dochodu to +10% = 110 mln$
Zgarniam bonus za 5 produkowanych DP z leseferyzmu = 5*4 = 20 mln$
Biorę PP bogactwo, dostaję kolejne 20 mln$
Razem mam do wydania w tej turze 160 mln$. W polu E2 wpisujemy 160 (UWAGA: proszę nigdy nie wpisywać nigdzie żadnych jednostek, a tylko same wartości w rodzaju "10" lub "-10" jeśli zaznaczamy, że coś tracimy zamiast zyskiwać - czyli wpisujemy w pole E2 "160", a nie "160 mln$")

4. W wierszu 5 wpisujesz ile Z i P wyprodukowałeś ze slotów.

Przykład 2:
Odpalamy 2 sloty na produkcję zaopatrzenia. Nie mamy żadnych modyfikatorów/technologii itd., także produkujemy po prostu 2*10 Z = 20 Z.
W polu H5 wpisujemy 20.

5. W kolumnach L/M/N wpisujemy ręcznie swoje umowy handlowe.

Przykład 3:
Nasze umowy handlowe wyglądają tak:
Cytat:1) Antifa - +1x surowiec rzadki, +1x metal przemysłowy, -50 mln$: Fennia -> Bałtyk -> Morze Północne -> Amsterdam (kontrolerzy Stejo Tuul) -> Antifa (FT Antify)
2) Berno - -15 Z: Federacja Antyfaszystowska (Düsseldorf) -> Ren -> Berneńscy socjaldemokraci (Berno) (FT Antify)
3) Antifa - +10 P, -10 mln$: Republika Bremy -> Federacja Antyfaszystowska (bezpośrednia granica)
4) Belgia - -2 piech0: Antifa -> Belgia (bezpośrednia granica)
wpisujemy to w arkusz tak:
[Obrazek: 8cvvc6R.png]
Uwagi:
1) Z pierwszej umowy interesuje nas tylko koszt finansowy, to narzędzie nie zajmuje się liczeniem surowców itp.
2) Czwartej umowy nie wpisujemy wcale - arkusz nie liczy broni w naszych magazynach.
3) Dałoby się to usprawnić ale tych umów ma się nie więcej niż 5 na turę, także nie chce mi się wymuszać jakichś zmian w zapisie pod kątem arkusza. CHYBA ŻE Prehi powie, że mu to przyspiesza sprawdzanie budżetów, wtedy zrobimy update i każdy będzie musiał pisać umowy zgodnie ze wzorem:
(mln$;KP;K+) - opis co, komu, jak i którędy

6. W końcu główna funkcjonalność, czyli rubryka "działania" w budżecie:
Mamy w naszym budżecie coś takiego:
Cytat:(0; +5; 0; 0; 0) - efekty wyzwoleńców z Kartaginy link +0,5 mln ludności
(0; +2; 0; 0; 0) - Oktoberfest link +1 WP w Düsseldorfie
(+10; 0; 0; 0; 0) - sprzedaż technologii Uralowi link
(+5; 0; 0; 0; 0) - za najemników dla Neobaktrii link ale -20k rekrutów
(+5; 0; 0; 0; 0) - za znaczki link
+1 stabilności z cechy prezydenta
+1 WP w Mannheim i +1 WP w Aachen z cechy "Wysoka kwota wolna od podatku"
Bierzemy pierwsze 5 wierszy i kopiujemy je do pola A8, wygląda to tak:
[Obrazek: MMh94fQ.png]
Jak dojdą nam jakieś nowe wydatki to oczywiście doklejamy je w pierwszym wolnym polu w kolumnie A (albo lepiej - czyścimy kolumnę A i wklejamy wszystko od nowa, żeby mieć pewność, że niczego nie gubimy). Mamy miejsce na 180 wierszy, jeśli dla kogoś to będzie za mało, to niech Bóg ma go w swej opiece wypuścimy płatne DLC odblokowujące tę dodatkową zawartość.
Uwagi:
1) Jak nie będziecie się trzymać wzoru "(mln; KP; K+; Z; P) - opis", to nic z tego nie będzie działało.
2) Jeśli wkleicie działania w odwrotnej kolejności, np:
za znaczki (+5; 0; 0; 0; 0)
to też nie będzie działało, nawias ma być na początku wiersza. Jak komuś się nie podoba, niech zrobi lepiej Tongue
3) Jeśli macie podzielone "działania" na rubryki typu "regularne wydatki", "wydatki specjalne", "nieregularne dochody" i "stawianie budowli i inne akcje z mechaniki gry", to musicie 4x zrobić kopiuj wklej - dla użytkowników raczej niewielki problem CHYBA ŻE Prehi powie, że szybciej mu się sprawdza budżety jak teraz wszystko będzie zusammen w jednej zbiorczej rubryce "działania"

7. Gdyby ktoś przypadkiem (lub "przypadkiem") naklikał gdzie nie trzeba (czyli poza żółtymi polami), to jego oczom powinien ukazać się następujący komunikat:
[Obrazek: 11uWWPf.png]
i tutaj każdy uczciwy obywatel zobowiązany jest kliknąć "anuluj" i nie klikać więcej gdzie nie trzeba.
-------------

Uwagi końcowe:
- w celu zgłoszenia problemu z niedziałającą funkcjonalnością proszę pisać w tym temacie lub na discordzie, dajcie znać czy jest git, albo co się wysypuje (przy czym pewnie często odpowiedź będzie "to nie rób tak, tylko tak", za mało mi płacicie, żebym zrobił użytkownikoodporny interfejs xD),
- specjalne podziękowania dla Vaiara za testowanie o 2 w nocy czy "teraz już działa" i ogólnie za bycie bardzo pomocnym w testach,
- to nie jest narzędzie, które rozwiązuje wszystkie problemy związane z trudnością ogarnięcia budżetu ale powinno zmniejszyć liczbę błędów w budżetach, jeśli będziecie sobie na koniec tury sami sprawdzać czy wszystko jest dobrze policzone,
- tak, postaram się wydłubać narzędzie, które robi więcej rzeczy, to tutaj mi w zasadzie przyszło do głowy jako prosty ale użyteczny projekt poboczny, także postaram się dobudować tutaj jeszcze kilka fajnych funkcjonalności.

-------------
Aktualna wersja: v.0.5
Odpowiedz
#2
W działaniach kolumna J dubluje treść kolumny E, bo...?

Moje drobne modyfikacje AKA nieoficjalny patch 0.5.1 QoL Edition:

[Obrazek: sedYOBk.png]

A7 - dodano legendę, by informacja o tym, która liczba co reprezentuje była bliżej kolumny, której dotyczy. Kusiło mnie, by w polu A6 dodać formułę "(0; 0; 0; 0; 0) -", by móc ją potem szybko kopiować, ale...

Niebieskie pola - suma wartości w danej kolumnie dla dociekliwych.

Wiersz 4 - triumfalny powrót znanej z budżetu Gezosteba przypominajki, że przedobrzyłeś z wydatkami albo pomyliłeś się w obliczeniach. W sumie nie wiem po co. W wypadku KP zamiast komunikatu o błędzie jest prośba o zamianę 1 stabilności na 20 KP.

Link do wersji 0.5.1n, jakby ktoś chciał to ciągnąć dalej https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...edit#gid=0
Odpowiedz
#3
Nie mam póki co jakoś uwag krytycznych. Wygląda to naprawdę sensownie.

[Obrazek: QoRRM9e.png]

Prezentuje nieoficjalny patch 0.5.2n. Dodane zostały dwa feature'y. Pierwsze to wmontowałem przelicznik zużycia zaopatrzenia i paliwa przez jednostki i od razu podciągnąłem to pod licznik Zaopatrzenia i Paliwa w górnym lewym rogu. Mam tylko dwa problemy - po pierwsze, nie wpisana jest jeszcze Milicja (bo nie wiem jak zapisać jej zużycie) oraz nie bawiłem się jeszcze jak przeliczać zwroty. Póki co wprowadziłem tylko, że wpisuje się ile jednostek jest się aktywnych, a arkusz sam wylicza ile przez to jest "pasywnych" i z ilu jest zwrot, ale jak to przeliczyć to diabli wie. Natomiast cała reszta chyba stoi i działa jak powinna. Drugi feature to sobie zobaczcie sami.

Link, możecie ciągnać dalej od tego jak ktoś chce: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...ue&sd=true
Odpowiedz
#4
Patch 0.5.3n, hotfix do patcha 0.5.2n.

[Obrazek: R3XHGC6.png]

- dodano informację, ile z wydanego w turze zaopatrzenia/paliwa przeznaczone jest dla jednostek będących w stanie gotowości,
- dodano zużycie zaopatrzenia u milicji,
- sprawiono, że arkusz sam wylicza, ile zaopatrzenia/paliwa odzyskamy (oczywiście przy założeniu, że nasza stojąca w gotowości armia nie zostanie jednak aktywowana).

Link https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...=275948102 (uprasza się na zasadzie NiechKtoś o dokładne sprawdzenie, czy czegoś nie pomyliłem w cyferkach)
Odpowiedz
#5
Pytanie do testerów i autora - czy widzicie szansę by w obecnym kształcie narzędzie zastąpiło część budżetu (by w budżecie były tylko numery porządkowe pozycji, opis, linki, a w arkuszu numer i kwota), czy w chwili obecnej wyłącznie suplementacja (wsparcie w poprawnym wyliczaniu kwot)?
Odpowiedz
#6
Idzie mi to powoli, bo wakacje i gram sobie w piłkę, siatkówkę plażową, szachy w plenerze, jeżdżę rowerem, pływam na kajakach itd. (widać życie zaczyna się po 30-stce) ale nie porzuciłem prac nad tym narzędziem, które na podstawie wprowadzonych danych generować miało .txt z gotowym do wklejenia na forum budżetem. To co udostępniłem na razie da się tam w założeniu zaimplementować, po prostu muszę jeszcze poświęcić na to czas Tongue
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem pytanie ale myślałem nad tym, żeby arkusz jakoś zastępował budżet przynajmniej częściowo i wydaje mi się, że jednak dobrze się sprawdza wrzucanie postów, bo unikamy wtedy problemu typu "naklikałem na budżecie z zeszłego roku i się pogubiłem" ale jak ktoś ma dobry pomysł jak tego unikać, to do przemyślenia.
Odpowiedz
#7
(2023-08-23, 00:11)Richtus napisał(a): Idzie mi to powoli, bo wakacje i gram sobie w piłkę, siatkówkę plażową, szachy w plenerze, jeżdżę rowerem, pływam na kajakach itd. (widać życie zaczyna się po 30-stce) ale nie porzuciłem prac nad tym narzędziem, które na podstawie wprowadzonych danych generować miało .txt z gotowym do wklejenia na forum budżetem. To co udostępniłem na razie da się tam w założeniu zaimplementować, po prostu muszę jeszcze poświęcić na to czas Tongue
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem pytanie ale myślałem nad tym, żeby arkusz jakoś zastępował budżet przynajmniej częściowo i wydaje mi się, że jednak dobrze się sprawdza wrzucanie postów, bo unikamy wtedy problemu typu "naklikałem na budżecie z zeszłego roku i się pogubiłem" ale jak ktoś ma dobry pomysł jak tego unikać, to do przemyślenia.

ok, czyli jak rozumiem z zastępowaniem fragmentów budżetu czekamy na opcję generowania .txt Wink
Odpowiedz