Q&A edycja Śródziemie 2.0
#61
Zbadanie techa "laboratoria badawcze" daje zespołowi naukowemu +1 do umiejętności w kolejnej turze (czyli nie działa instant).
Odpowiedz
#62
Mi się zawsze to wydawało ciężkie do ogarnięcia, więc rozpiszemy jeszcze raz zamożność i progi slotów:

Abacja ma 29 mln ludności i 58 WP (więc społeczeństwo jest 'ubogie' i posiadamy 3 sloty).
1) Tura X: Abacja dobudowuje 3 WP.
W efekcie na koniec tury X Abacja posiada tyle 61 WP oraz osiąga stosunek WP do ludności 61/29 = 2,1 = poziom zamożności 'średniozamożni'.
Kiedy wchodzą w życie efekty?
* W momencie gdy na koniec tury nasze WP przekracza dwukrotność populacji, zgłaszamy się do MG z prośbą o przydzielenie nowego poziomu zamożności. Jeśli MG w turze X potwierdzi, że poziom zamożności ulega podwyższeniu, to...w turze X powinniśmy rozważyć zwiększenie produkcji DP, żeby sprostać zwiększonym wymogom społeczeństwa.

2) Tura X+1:
- korzystamy ze zwiększonego modyfikatora dochodu i kultury ze 'średniozamożnych',
- żeby dostać PP musimy mieć DP w liczbie odpowiadającej wymogom 'średniozamożnych'.

Co do slotów: w turze X Abacja przekroczyła próg 60 WP od którego dostaje się dodatkowy slot. Jest on dostępny od tury X+1.

Mam nadzieję, że pomocny materiał ^^
Odpowiedz
#63
Widzę że interpretacja inna niż za moich czasów, więc muszę dopytać:

czym w kontekście slotów, dochodów i zamożności, różnią się WP "natychmiastowe" (kolej) od tych dobieranych normalnie? Ja swego czasu wprowadziłem passus "natychmiastowe", by WP wpływały na wzrost slotów i zamożności (ale już nie dochodu), jakby ktoś akurat przekroczył próg tylko dzięki nimi w trakcie tury. Ale widzę że teraz nowe interpretacje są w toku, więc:
czy pojęcie "natychmiastowe" w wypadku WP z PP i np. przy kolei nie staje się zaszłością i skamieliną?
Odpowiedz
#64
Brzmi jak potencjalne tworzenie pętli w których może się okazać, że mamy slota do badania techa kolej, bo dostaliśmy WP ze zbadania techa kolej - wolałbym nie. Z "kolei" już skreśliłem "natychmiastowość" i nie widzę, żeby gdzieś jeszcze była.
Odpowiedz
#65
Jak ja to tworzyłem to pętli nie bywało, ale tak, chyba tylko tam to jest, to był specjalny bonus boostujący teszka.
Odpowiedz
#66
Czy jak uzyskamy darmowe WP z jakiegokolwiek źródła (powiedzmy, cnota, cecha społeczeństwa, cecha rządu, Punkt Prosperity, polityka rozwoju infrastruktury), to czy ten WP może być uzyskany podziemią?
Odpowiedz
#67
Niestety nie, dopisałem notatkę na ten temat do zasad.
Odpowiedz
#68
Czy centrum przemysłowe w prowincji gdzie są dwa surowce pozwala wybierać w trakcie istnienia centrum który surowiec dublujemy czy wybieramy jeden na stałe?
Odpowiedz
#69
Bardzo dobre pytanie! Zanim zacznę wymyślać własną wersję zasad - czy ktoś się spotkał z takim problemem i może podać ówczesną interpretację?
Odpowiedz
#70
Obawiam się, że nie było takiego przypadku w poprzednich edycjach gdzie centrum przemysłowe istniało jako koncept.

Cytat:b) Centrum przemysłowe - +1 produkowane DP, zyskujemy drugą jednostkę surowca w prowincji gdzie jest centrum (musi zostać założone w prowincji z surowcem), -5% dochodu. NIE DOTYCZY ŻYWNOŚCI [surowiec DP]
- zagarnięte centrum - +1 produkowane DP albo druga jednostka surowca w prowincji gdzie jest centrum

Natomiast wording sugeruje, że chodzi o jeden zasób. Wydaję mi się, że nadal jest jednak pole do innej interpretacji przez MGa.
Odpowiedz