Informacje ogólne
#1
[Obrazek: Cen9ilZ.png]

Stolica: Kartagina 
Ustrój: Republika Plutokratyczna (System mieszany)
Model gospodarczy: Neozakarbaalizm (Keynesizm)
Język/i urzędowy/e: Neopunicki


Dane na: 10 000

Ludności: 20 000 000
Reputacja: 0
Zamożność: Średniozamożne
Poziom mobilizacji: Armia zawodowa

Cechy społeczeństwa:
* Działający system niewolniczy - Każdy wydobywany surowiec daje nam +5% dochodu. Otrzymujemy +1 slot przemysłowy, jeśli wydobywamy co najmniej 1 jednostkę żywności. Wydobywanie surowców na terenach okupowanych nie wymaga od nas opłaty (tylko informacji i garnizonu, zgodnie z zasadami). [wymaga dostępu do źródła niewolników]
* Specyficzność naszego systemu niewolniczego - Wymagania konsumpcyjne są niższe o 1DP. [wymaga dostępu do źródła niewolników]
* Dodatkowe możliwości systemu zalewanego siłą do czarnej roboty - ”Poświęcając” 100k niewolników możemy wydobyć dodatkowy surowiec z dowolnego z posiadanych lądowych złóż. Uzyskujemy go jak normalny surowiec z wydobycia. [wymaga działania, nomen omen, “Działający system niewolniczy”]
* Duże nierówności społeczne - 15% dochodu LUB -8KP co turę. [-15% dochodu 10 000]
* Armia najemnicza - +10k rekrutów co turę. Każdorazowe podniesienie poziomu poboru ponad poziom “Armia zawodowa” kosztuje 3 (słownie: trzy) punkty stabilności.
* Szlak karawanowy do Agysimba [prowincja Agysimba] - mamy poprowadzony szlak karawanowy do Agysimba i możemy zeń korzystać. Możemy kupić 1DP za 4 mln $. Możemy kupić do 300k niewolników na turę w ramach przepustowości szlaku (ceny Agysimbowe).  -4 mln $ co turę [utrzymanie szlaku]. Szlak może ulegać powiększeniu możliwości zakupu w wypadku odpowiedniej kolonizacji / działań fabularnych.
* Agysimba: źródło niewolników - posiadamy jedno źródło niewolników [wymaga: Szlak karawanowy do Agysimba]
* Dobre kontakty z Agysimba - Najęcie żołdaków z Agysimba jest dla nas tańsze o 50% (1,5 mln $ zamiast 2 mln $). Skorzystanie z “Przyjaźnie na Czarnym Lądzie (cecha specjalna Agysimba)” kosztuje nas tylko 7,5 mln $.

Aktualne umowy i pakty:

Państwa satelickie:

Struktura narodowościowa:
  • Kartagińczycy - 46%
  • Ludy libijskie - 6%
  • (dawni) Algierczycy - 10%
  • Fremeni i Fremenki - 4%
  • Afroafrykańczycy (niewolnicy)* - 33,5%
  • Inni  - 0,5%
*- wyzwoleńcy są uważani i uważają się raczej za Kartagińczyków. Spis nie obejmuje ludności która pracuje najciężej i jest dość krótko na spisach..

Struktura religijna:
  • Mammonizm - 16%
  • Neopunicki zaraostryzm - 38%
  • Chrześcijaństwo* - 12%
  • Islam merkeyzm - 1%
  • Tolkienizm - 2%
  • Zaprzysiężeni* - 7%
  • Krzewiciele pokoju [Sbor]* - 5%
  • Szej-Hulud - 5%
  • Szamanizm* - 12%
  • Inni - 2%
*- główne religie wyznawane przez niewolników
Odpowiedz
#2
[Obrazek: VVo26NJ.png]

WP (52): 
  • Kartagina - 10 WP
  • Karalis - 2 WP
  • Bizerte - 2 WP
  • Beja - 1 WP
  • Nabeul - 1 WP
  • Pherdi - 1 WP
  • Thuburbo - 5 WP
  • Tapsus - 3 WP
  • Zama - 2 WP
  • Tynt - 1 WP
  • Sbletla - 2 WP
  • Gabes - 2 WP
  • Beni Aissa - 1 WP
  • Zarzis - 2 WP
  • Badsht - 1 WP
  • Sabratha - 1 WP
  • Oea - 3 WP
  • Dydonea - 4 WP
  • Henneis - 2 WP
  • Gadis - 1 WP
  • Sulen - 3 WP
  • Sabeha - 2 WP
Centra: 
- własne: Centrum Stoczniowe w Kartagina
- przejęte:

Struktury:
Bazy morskie (4): Kartagina, Tapsus, Zarzis, Oea
Lotnisko (1): Kartagina
Odpowiedz
#3
I Sufet: Baalshillek Magonid (Militarysta z przekonania - +5 KP, +5Z [dodatkowa bazowa produkcja]... jeśli w poprzedniej turze prowadziliśmy działania wojenne[poważne, nie pitu pitu])
II Sufet: Himilco Barkaid (Admirał z powołania - +1 do produkcji krążowników i pancerników w slocie. Krążowniki i pancerniki kosztują nas mniej o X*2 mln $ (X to generacja)

Dodatkowi:
Baldo i Ugarit Baltsarowie - przywódcy Stronnictwa Baltsarów (Rozsądni politycy opozycji- -2KP co turę, +6% dochodu)
Jannushiilek Korwaid Mikkaid - “ekspert” doradzający Hannonidom. Dzięki temu wygrywają dużo pieniędzy w brydża (Doradca opozycji - -2 KP co turę, +2K+ co turę, +2% dochodu)
Lucifer Morningstar - doradca głowy państwa, prywatnie prowadzi duży targ niewolnic (Niepokojący typ - Dodatkowe +5% dochodu za każdy stracony w poprzedniej turze punkt stabilności)


Skład parlamentu:
Senat:
Stronnictwo Magonidów - 30%
Stronnictwo Barkaidów - 37%
Stronnictwo Hannonidów - 12%
Stronnictwo Baltsarów - 14%
Stronnictwo Niezależne - 7%
Zgromadzenie Ludowe:
Stronnictwo Magonidów - 31%
Stronnictwo Barkaidów - 20%
Stronnictwo Hannonidów - 6%
Stronnictwo Baltsarów - 25%
Stronnictwo Niezależne - 18%

Następne wybory:
Sufeci - 10 006 roku
Senat i Zgromadzenie Ludowe - 10 010 roku

Wybrana polityka: (z ewentualnymi dodatkowymi passusami. Jeśli nie tu, to w Informacjach tajnych)

Dowódcy:
adm. Hasdrubal**
adm. Maharbal

gen. lot. Larus Mniejszy*

Zespoły naukowe:
IV Wydział Nauk Morskich - flota - um. 1
VI Wydział Nauk Wojsk Lądowych - wojska lądowe - um. 0
V Wydział Nauk Ścisłych - nauka - um. 1
II Wydział Nauk Lotniczych - lotnictwo - um. 0
I Wydział Nauk Administracyjnych - administracja - um. 0
III Wydział Nauk Przemysłowych - przemysł - um. 0

Zespoły wywiadowcze:
(wypisujemy wszystkich ze specjalnością i umiejętnościami)
Postacie fabularne:

Baalshillek Magonid - przedstawiciel rodu Magonidów, którzy swoją władzę trzyma od 9974 roku. Zasłynął ze swoich ostrych i ciętych przemówień w senacie gdzie głośno krytykował Stronnictow Niezależnych. Przed wstąpieniem do polityki zarządzał kupieckim imperium swojego rodu, ale po kilkunastu latach poświęcił się polityce. Był jednym z największych zwolenników stworzenia koalicji antypirackiej w Kartaginie. W wyborach obiecał zwiększenie ilości przetargów, jak i samych nakładów na rozbudowę kolei. Popiera zwiększenie nakładów na rozbudowę sił morskich, a także rozszerzenia kartagińskich wpływów poprzez handel.

Himilco Barkaid - wywodzący się z rodu Barkaidów, wybrany na Sufeta w 10 000 roku. Były wojskowy, który swoją sławę zdobył w ostatnich latach walk z Piratami, gdzie w bitwie morskiej obok Balerów poprowadził mniejsze siły kartagińskie do zwycięstwa poprzez wręcz idealne wykorzystanie terenów wokół. Za to wielkie zwycięstwo został odznaczony Orderem Kannejskim, najwyższym, wojskowym medalem w Republice Kartaginy. W czasie wyborów obiecywał forsowanie znacznego zwiększania wydatków na zbrojenia, aby sytuacja z kryzysem korsarskim nigdy więcej się nie powtórzyła. Wspiera idee zwiększenia industrializacji Kartaginy poprzez wsparcia państwa w tą gałąź gospodarki.

Partie polityczne:
Stronnictwo Barkaidów (nac.) - ugrupowanie na którego czele stoi arystokratyczny ród Barkaidów, tych pochodzących od Hamilcara Barka, a przynajmniej tak twierdzą. Gromadzą wokół siebie osoby o poglądach mocno konserwatywnych sięgających do nacjonalizmu. Jednakże bardzo mocno wspierają wszelkie ruchy agrarne, dbają o reformy i dobro rolników jak i ugrupowań ludowych. Głównym przekonaniem jest to, że żeby stworzyć silne i prosperujące państwo należy wzmocnić autorytet Sufetów i władzy wykonawczej, a także znaczącą zwiększyć inwestycje w wojska lądowe. Ich zdaniem agresywna polityka podbojów jest tą właściwą.

Poglądy polityczne: Nacjonalizm
Poglądy gospodarcze: Kartelizacja
Stosunek do wojskowości: Dżingoizm

Stronnictwo Hannonidów (lib.) - blok, którego na czele stoi ród Hannoidów, którzy jak sami mówią pochodzą od Hanno I. Gromadzą wokół siebie zwolenników reform głównie społecznych, gdzie miałoby dojść do większego zrównania arystokracji i zwykłego ludu. Zgadzają się co do budowania “straszaka” na zagrożenia zewnętrzne, jednak nie chcą zwiększania wydatków na zbrojenia, a postawić na sojusze i większą współpracę regionalną. Stawiają bardziej na budowę potężnego imperium ekonomicznego niźli rozbudowę militarną.

Poglądy polityczne: Liberalizm
Poglądy gospodarcze: Minarchizm
Stosunek do wojskowości: Neutralny

Stronnictwo Magonidów (kon.) - jego przywódcami jest ród Magonidów, którzy mają pochodzić od Magona I. Ugrupowanie deklaruje swoje przywiązanie do obecnego stanu, głównym aspektem ich polityki jest poszerzanie wpływów państwa i odbudowanie Imperium Kartagińskiego. W przeciwieństwie do Barkaidów optują za większym skupieniem się na siłach morskich, które mają zagwarantować stabilną pozycję na Morzu Śródziemnym. W sprawach gospodarczych są zwolennikami wolnego rynku, jednak dopuszczają interwencje na rynku przez państwo jeżeli znajdzie on się w kryzysie.

Poglądy polityczne: Konserwatyzm
Poglądy gospodarcze: Keynesizm
Stosunek do wojskowości: Promilitaryzm

Stronnictwo Baltsarów (pop.) - przywódcami tego ugrupowania jest ród Baltsarów, a dokładnie dwóch braci - Baldo i Ugarit, jest to świeży ród, który odrodził się niecałe pięćdziesiąt lat temu. Wspierają oni ideę państwowej kontroli nad gospodarką, aby “uporządkować ją” i podzielić na filary uregulowane przez republikę, a także aby stworzyć państwowe przedsiębiorstwa. Żądają oni zwiększenia świadczeń socjalnych zwłaszcza dla najbiedniejszych, popierają ideę, aby bogatsi płacili większy podatek od biedniejszych warstw. Co do wojskowości to popierają oni utrzymanie sił, ale tylko niezbędnych do utrzymania możliwości obronnych państwa.

Poglądy polityczne: Populizm
Poglądy gospodarcze: Kartelizacja
Stosunek do wojskowości: Neutralny

Stronnictwo Niezależne (soc.) - frakcja, która tak naprawdę nie ma jednego rodu, który by ją przewodził. Zbieranina bogatszych obywateli, którzy “wykupili” sobie tytuł szlachecki. Głoszą oni, że należy natychmiast odebrać przywileje arystokracji i zrównać wszystkich obywateli pod względem możliwości i prawa. Są za całkowitym przejęciem gospodarki przez państwo, bo tylko ono będzie mogło dobrze odpowiadać na potrzeby obywateli. Popierają radykalną reformę jaką jest zniesienie niewolnictwa. Chcą wprowadzenia znacznej ilości świadczeń socjalnych, aby “wyplenić biedę” z republiki. Są przeciwnikami zwiększania wydatków na siły zbrojne, zapewniając, że międzynarodowe traktaty i sojusze obronne będą wystarczającą siłą zdolną obronić Kartaginę.

Poglądy polityczne: Socjaldemokracja
Poglądy gospodarcze: Centralne planowanie
Stosunek do wojskowości: Antymilitaryzm
Odpowiedz
#4
Początku Republiki Kartagińskiej były bardzo skromne, ludzie dopiero powracali na powierzchnię po Wielkim Upadku łącząc się w prymitywne plemiona. Dopiero potem z czasem nawiązywały coraz to większe kontakty między sobą do momentu tworzenia pomniejszych organizmów państwowych. Jeden z nich wyrósł właśnie w okolicach starożytnego miasta Kartagina, które podobno istniało jeszcze dawno przed Cesarstwem Zurychowiańskiego! Ludzie odkryli tam starożytne ruiny miast, a także bardzo dawno pergaminy, w ogromnej większości zniszczone, pochodzące nie od Kartagińczyków, ale od jakiś Rzy… Rzymian. Nie wiele znaleziono, ale znalazła się tam informacja o zniszczeniu i zasypaniu solą miasta Kartagina. Mieszkańcy tych ziem jednoznacznie stwierdzili, że odkryli swoje pochodzenie, swoich przodków, tym kim byli kiedyś! Przez kolejne lata znaleziono więcej ruin (które uznano, że pochodzą od Kartagińczyków) i skrawków zapisków o tej cywilizacji. 

Na czele kraju stoi dwóch Sufetów, którzy są wybierani przez Zgromadzenie Ludowe na okres 6 lat. Są przedstawicielami republiki i ich najważniejszymi urzędnikami, zajmują się sprawami dyplomatycznymi i razem z Senatem decydują o wojnie i pokoju. Mają prawo do inicjatywy legislacyjnej. Zatwierdzają oni Gubernatorów wybranych przez lokalne senaty. Wdrażają oni w życie prawa i ustawy jakie zatwierdza Senat.

Senat jest głównym ciałem legislacyjnym republiki. W obrębie ich uprawnienie jest ustalanie nowych praw oraz ustaw. Zarządzanie dyplomacją, aczkolwiek tutaj chodzi o kwestie najważniejsze - sprawy pokoju oraz wojny, pomniejsze sprawy zostawia się dyplomatom delegowanym przez Sufetów. Sprawy finansowe takie jak ustalanie budżetu, wydatków oraz wszelkie rzeczy związane z podatkami, cłami i innymi daninami. Odpowiedzialni są także za sprawy wojskowe takie jak powoływanie generałów czy ich odwoływanie. Ściśle współpracują z Sufetami, musi panować zgoda między tymi dwoma organami. Senat swoją kadencję sprawuje 10 lat. Aktualnie w Senacie zasiada 300 Senatorów.

Jednak trzeba mieć w głowie, że aby zostać Suffetem albo Senatorem należy posiadać arystokratyczne pochodzenia jaki i odpowiedni majątek. O wiele mniejszy problem jest ze swoim pochodzeniem - jeżeli odpowiednio udowodni się i poprze na papierze to, że pochodzi się ze starożytnego rodu kartagińskiego, albo po prostu zostanie się nim poprzez nobilitacje (co dla odpowiednio bogatego człowieka, nie powinno być problemem) to zostanie ono uznane. Ważniejszy jest jednak cenzus majątkowy, trzeba być odpowiednio bogatym, aby móc startować na te urzędy, dlaczego? Kampania z prywatnych pieniędzy, a także wsparcie jakie trzeba na przyszłość gwarantować jednemu ze stronnictw. Jeżeli nawet ktoś ma szlacheckie pochodzenie, a nie ma majątku to nie ma możliwości zostania wybranym na jeden z tych dwóch urzędów.

Zgromadzenie Ludowe jest niższym organem władzy legislacyjnej. Mają prawo do inicjatywy ustawodawczej, aczkolwiek, aby to przeszło musi być poparcie ¾ nad danym prawem trafia potem ono do Senatu i tam jest procedowane. Wybierają oni także urzędników na pomniejsze stanowiska lokalne, a także wybierają dziesięciu Naczelników, którzy zasiadają w Senacie jako ich reprezentanci.  Mają też prawo veta wobec praw Senatu, aczkolwiek musi być ono jednogłośne. Zgromadzenie Ludowe liczy 600 ludzi wybieranych z ogółu obywateli republiki.

Istnieją lokalne senaty, które zarządzają sprawami regionalnymi w danej prowincji, a także wprowadzają w życie te uchwalone w głównych organach legislacyjnych. Wybierają także Gubernatora, który jest najważniejszym urzędnikiem w prowincji i nią zarządza we współpracy z lokalnym senatem. Osoba wybrana na urząd gubernatora musi być zatwierdzona przez Sufetów.

Ustrój gospodarczy jest nazywany Neozakarbaalizmem. Jest on rozwinięciem Zakarbaalizmu, który wcześniej był wiodącą polityką ekonomiczną republiki. W przeciwieństwie do poprzedniego ustroju, który był bardziej liberalny państwo miało minimalny wpływ na to co się dzieje w gospodarce panował tak zwany "dziki wolny rynek". Dopiero kiedy nadszedł kryzys związany z dominacją państwa pirackiego ekonomia Kartaginy znacząco straciła na szybkości rozwoju, a nawet doszło do recesji. Neozakarbaalizm stworzony przez Jebela oraz Zakarbaala III (pochodzącego z tego samego rodu co twórca Zakarabaalizmu) zakładał możliwość interwencji państwa w rynek w przypadku kryzysu. Dzięki ich staraniom także powstał Bank Centralny Kartaginy, który wspomaga równowagę ekonomiczną kraju.

Władza sądownicza jest w rękach trybunałów. Trybuni wybierani są przez Senat.
Odpowiedz