Informacje ogólne
#4
[Obrazek: unknown.png]
Dostojnicy fenniańscy w tradycyjnych strojach

Fenniańczycy niezaprzeczalnie pochodzą od tak zwanych Ludów Morza, przez innych zwanych Amerykanami. Przez wiele wieków ludy, które miały ich utworzyć migrowały z miejsca na miejsce, zaczynając od Wysp Brytyjskich a kończąc ostatecznie na obecnych terytoriach. Istotnym towarzyszem ludów fenniańskich były psy, a szczególnie rasy labrador retriever, z pomocy których korzystali rybacy. Psy te stały się symbolem narodowym, obecnym nawet na dzisiejszej fladze Ligi Fenniańskiej. Pierwsze pisane wzmianki o istnieniu państwa fenniańskiego biorą się z okresu zenitu zurychiańskiej potęgi - w tym to okresie plemiona fenniańskie zostały zjednoczone przez Fyrra Pięknego, który ustanowił dynastię Fyrridów. Pod rządami tej dynastii Królestwo Fennii trwało wiele stuleci, będąc jednym z cierni w boku Cesarstwa: Fenniańczycy już wtedy zdelegalizowali niewolnictwo i prowadzili rajdy w celu wyzwalania ludzi. Dynastia fyrridzka rządziła Fennią do okresu rządów króla Gwynaida I, który udając się na jakąś wyprawę, pozostawił po sobie miecz wbity w skałę i deklarację, że jeśli on sam nie wróci, to jego dziedzic już na pewno tak i udowodni to, wyciągając jego miecz ze skały. Król nigdy nie powrócił i nie pozostawił żadnych jawnych dziedziców. Wielu próbowało wyjąć ostrze ze skały, ale miecz tkwi w niej do dzisiaj i stanowi atrakcję turystyczną. Tym czasem władza skonsolidowała się w rękach regenta, Lorda-Protektora miasta stołecznego Lucaigh i instytucji Senatu - czyli wybranych reprezentantów szlachty z całego królestwa. Podstawy tego systemu trwają po dziś dzień, oczywiście z istotnymi reformami. Z powodu tego dziedzictwa wiele instytucji i organizacji w Fennii do dziś nazywa się "Królewskimi" - istnieje Królewska Akademia Filozofii Naturalnej, Królewskie Siły Zbrojne, Poczta Królewska i tak dalej.

Ustrój polityczny Ligi Fenniańskiej można określić jako federacyjną republikę arystokratyczną. Federacyjną, bo Liga składa się z wolnych miast i prowincji, które mają swoje autonomiczne prawa i samorządy, republikę, bo władze wybierane są za pomocą wyborów i nie stoją ponad prawem i arystokratyczną, bo prawo do głosu mają tylko ci, którzy są w stanie udowodnić swoje szlachectwo, przy czym nie liczy się płeć czy majątek. Sprawia to, że dosyć duży procent obywateli uczestniczy w procesie wyłaniania Senatu. Jest to najważniejsza instytucja, która stanowi prawa i wybiera Lorda-Protektora, a także może nadawać szlachectwo. Wybory do Senatu odbywają się co pięć lat, a Senatorów jest zawsze stu. Dziesięciu z senatorów nie jest wyłanianych w wyborach, ale przez korporacje, o czym będzie niżej. Lord-Protektor jest zasadniczo głową państwa i szefem rządu w jednej osobie, wspieranym przez wybranych przez siebie ministrów. Odpowiada jednak przed prawem fenniańskim. Prawo fenniańskie z kolei opiera się na licznych precedensach oraz dekretach i prawach wydanych przez królów fyrridzkich. Te stanowią najwyższe akty prawne i stanowią "ciało konstytucyjne", które jest wnikliwie studiowane przez prawników fenniańskich. Prawo stanowione nie może być sprzeczne z dekretami królewskimi. Jest to czasami problem, bo czasem w wyniku wykopalisk archeologicznych zdarza się znaleźć kolejne królewskie dekrety.. Państwową religią jest Zaprzysiężenie, ale inne wiary też są dozwolone, o ile nie próbują legitymizować niewolnictwa.

Ustrój ekonomiczny Ligi określa się jako państwowy kapitalizm z elementami korporacjonizmu. Ojcem tego modelu ekonomicznego jest Lord-Protektor Aengus Skye, w trakcie rządów którego doszło do "Rebelii Uzurpatora", który chciał objąć tron królewski, a nie był w stanie wyciągnąć królewskiego miecza ze Skały. Po długiej wojnie domowej Skye wygrał, o czym zdecydowało poparcie chłopów, cechów i gildii rzemieślniczych. Ziemie i bogactwa rebeliantów zostały skonfiskowane przez rząd, a następnie grunty zostały rozdane chłopom, podczas gdy cechy i gildie zyskały dodatkowe przywileje i uprawnienia (min. możliwość wyboru dziesięciu senatorów spośród swoich szeregów czy prawa do strajku), które umożliwiły im połączenie się w potężne organizacje, nazwane korporacjami. Te zrzeszają zarówno pracodawców jak i pracowników i stanowią jeden z filarów fenniańskiej rewolucji przemysłowej, jako dostawca wykwalifikowanej siły roboczej. Drugim filarem jest Królewski Bank Fenniański, który przez Skye'a został zasilony zarekwirowanymi majątkami, stał się udziałowcem praktycznie wszystkich ważniejszych przedsięwzięć przemysłowych. Trzecim natomiast współpraca państwa ze szlachtą, która swoje zainteresowania z rolnictwa przeniosła na inne gałęzie gospodarki, dostarczając kapitał, specjalistów i warstwę zarządców. Państwo regularnie interweniuje w gospodarkę, czy to poprzez regulacje czy tworzenie przedsiębiorstw państwowych. W handlu zagranicznym od dekad stosuje się protekcjonizm.

Szlachta jako warstwa społeczna jest bardzo zróżnicowana. W Lidze Fenniańskiej są szlachcice bardzo bogaci, jak i tacy, którzy mogą się co najwyżej pochwalić własnym kawałkiem ziemi. Szlachectwo zdobywa się na trzy sposoby: dziedziczy się, otrzymuje od Senatu lub nadaje je monarcha. Z oczywistego powodu trzeci sposób odpada. Senat nadaje szlachectwa zazwyczaj za zasługi w boju, dokonania naukowe (zasięga tu opinii akademii) czy też na prośbę ludu - często w taki sposób nagradzani są różni społecznicy. W wyniku takich rozwiązań spora część społeczeństwa może się pochwalić szlachectwem, co uprawnia ich do głosowania. A ze względu na dominujące wyznanie kobiety z tytułami szlacheckimi również mają prawo głosu, identyczne jak mężczyźni. Społeczeństwo w dużej mierze podziela etykę i obyczaje Zaprzysiężonych.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Informacje ogólne - przez Vaiar - 2022-09-21, 18:09
RE: Informacje ogólne - przez Vaiar - 2022-09-21, 18:14
RE: Informacje ogólne - przez Vaiar - 2022-09-21, 20:30
RE: Informacje ogólne - przez Vaiar - 2022-09-21, 21:46