Liczba postów: 554
Liczba wątków: 93
Dołączył: Mar 2020
2022-09-28, 21:16
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2022-11-14, 23:18 przez Fanatyk.)
Nazwa : Rzeczwspólna (łac. Res Publica, lit. Tauta Respublika, ruś. Рѣч Посполита)
Stolica: Królewiec
Ustrój: Monarchia Elekcyjna (System Mieszany)
Model gospodarczy: kartelizacja
Język/i urzędowy/e: wspólny, polski, rusiński, litewski, łotewski, estoński
Dane na: <rok>
Ludności: 21 mln
Reputacja: 0
Zamożność: średnio-zamożne
Poziom mobilizacji: armia zawodowa
Cechy społeczeństwa:
* Tradycje społeczeństwa militarnego - +10% siły ludzkiej. Póki toczymy wojnę z jednym krajem i wojna lądowa się nie toczy na naszym terenie (orkowie się nie liczą), nie tracimy PP za pokój.
* Duma Lachów - Każdy układ dyplomatyczny* z kimkolwiek kosztuje 2KP więcej; jeśli wobec jawnych amerykanów/azjatów/afrykańczyków, to kosztuje 5KP więcej (i co najmniej 5 KP).
[*]
* Kult chłodnej stali - produkcja piech0kaw nie kosztuje nas absolutnie nic poza miejscem w slocie i siłą ludzką [która nie jest "kosztem" w rozumieniu MG, ale MG woli uściślić]; jeśli mamy dodatkowe modyfikatory to na jej produkcji zyskujemy $. Rozwiązanie jednostki kawaleryjskiej kosztuje 10KP / 20 mln $ za oddział.
* Kolonizacja wewnętrzna - Jeśli nie kolonizujemy w danej turze, możemy dać +1WP do dowolnej prowincji mającej 0 lub 1 WP; populacja wtedy wzrasta o 0,1 mln ludności.
* System obronny przeciw orkom - Rzeżywsk, Kiewsk, Brześć, Twierdzańsk są traktowane jako lekkie twierdze przy walkach z orkami.
* Doświadczenie z walk z orkami - Na etapie powoływania generała można za 5K+ zakupić specjalizację “Specjalista walk z orkami”. (można tego użyć też w zerowej turze na posiadanych od początku generałów / generałów zerogwiazdkowych).
* Przekop Mierzei Wiślanej w Lidzbarku (jeden z 7 Cudów Europy) - +5K+ co turę. Dodatkowo: +10% dochodu, jeśli posiadamy własne FT obsadzające Bałtyk [wymaga: posiadania prowincji Lidzbark] (po nadaniu nazw proszę zamienić nazwy kodowe na właściwe)
* Rafineria Płocka w Płock(jeden z 7 Cudów Europy) - +5K+ co turę. Dodatkowo: +5P przy produkcji paliwa ze slota [wymaga: posiadania prowincji Płock oraz posiadania przynajmniej 1j ropy do produkcji paliwa] (po nadaniu nazw proszę zamienić nazwy kodowe na właściwe)
Aktualne umowy i pakty:
Państwa satelickie:
Struktura narodowościowa:
- Rzeczwspólnotanie (Polacy) - 24%
- Rzeczwspólnotanie (Litwini) - 27%
- Rzeczwspólnotanie (Rusini) - 11%
- Rzeczwspólnotanie (inni, who cares) - 15%
- Midgardczycy - 2%
- Polacy - 4%
- Fennianie - 2%
- Szwedzi - 1%
- Estończycy - 3%
- Łotysze - 1%
- Gondorczycy - 3%
- Wenedowie - 5%
- Inni - 2%
[*]
Struktura religijna:
- Katolicy - 62%
- Chrześcijanie (poza katolicyzmem) - 6%
- Zaprzysiężeni - 6%
- Tolkienizm - 2%
- Odyn Ukrzyżowany i Budda Sturęki - 2%
- Wenedowiercy (mówią o sobie rodzimowiercy) - 3%
- Animiści - 16%
- Ateiści - 1%
- Kulty: Morgotha, Saurona i Putina* - 1%
- Inni - 1%
[*]*- szacunki, kulty stanowczo zakazane
Liczba postów: 554
Liczba wątków: 93
Dołączył: Mar 2020
2022-09-28, 21:18
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2022-11-15, 12:13 przez Fanatyk.)
WP (60): 10 Królewiec, 10 Lidzbark, 5 Lublin, 3 Stoliczańsk, 3 Kiewsk, 3 Brześć, 1 Nowogródek, 1 Krzyżtopór, 1 Płock, 1 Malbork, 1 Grodno, 1 Twierdzańsk, 3 Bielsk, 3 Mińsk, 5 Sejny, 1 Sołeczniki, 1 Wilno, 2 Pribaltiwsk, 1 Rzeżywsk, 1 Ryga, 1 Lipawa, 1 Wyspa Focza
Centra:
- własne: 1 Centrum Przemysłowe w Lidzbarku
- przejęte:
Lotnisko: 1 Bielsk
Struktury:
Przekop Mierzei Wiślanej w Lidzbarku
Rafineria Płocka w Płocku
Lekkie Twierdze - Rzeżywsk, Kiewsk, Brześć, Twierdzańsk
Bazy Morskie: 1 Królewiec, 1 Ryga
Dowódcy:
Samuel Kielon* - lotniczy
Zespoły Naukowe:
Akademia Królewiecka *** - nauka
Stal Sejny * - lotnictwo
Liczba postów: 554
Liczba wątków: 93
Dołączył: Mar 2020
2022-09-28, 21:50
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2022-12-15, 23:46 przez prehi.
Powód edycji: Jarema a nie Wlodymyr, nazywajmy ludzi po imieniu!
)
Król : Jan Mikołaj Kętrzyński ((Król z elekcji - +5KP co turę, jeśli Król nie przekracza swoich uprawnień. -1 stabilności jeśli przekracza [minus poza dodatkowymi karami okazjonalnymi]))
Wielki Kanclerz Koronny: Czesław Białolas(Mądry kanclerz i doradca - +5% dochodu)
Dodatkowe:
Kniaź Wlodymyr Jarema Halicki - kniaź z Zamościa (Okrutnik i pogromca pogan - -4K+ co turę, +10% siły ludzkiej. Kniazia można powołać jako dwugwiazdkowego generała wraz załączonym 1piech0kaw)
Kajetan Franciszek Arciszewski - rycerz herbu Pogoni (Pobożny rycerz bez skazy - +5KP co turę w czasie wojny z poganami lub wyprawy na orków)
Sejm Wielki Koronny:
Przedstawiciele Koronny Polski
Przedstawiciele Wielkiego Księstwa Litewskiego
Przedstawiciele Wielkiego Księstwa Rusińskiego
Przedstawiciele Inflant Królewskich
Następne wybory: brak, Sejm Ustawodawczy co cztery lata
Wybrana polityka:
Dowódcy:
Zespoły naukowe:
Zespoły wywiadowcze:
Postacie fabularne:
Kniaź Wlodymyr Halicki - pan Zamościa, magnata ziemski wschodnio południowej Rzeczwspólnej, trzyma twardą ręką ziemie południowo-wschodniej Rzeczwspólnej a jego wojska prywatne stanowią realną siłę
Jan Henryk Głódź - pułkownik wojsk Koronnych z Pomorza, osoba niejednoznaczna, obrońca interesów szlachty
Kajetan Franciszek Arciszewski - rycerz herbu Pogoni, przywódca Litwinów, cichy i spokojny człowiek o sercu ze szczerego złota, znany jest jako nieprzejednany wróg orków a jego chorągwie strzeżą wschodnich ziem Rzeczywspólnej
Bartosz Turanu zwany Rybakiem - mówi się ,że to największy skurwol w całej Rzeczywspólnej, ale również i największy patriota. Dowodzi obroną pogranicza litewsko-orkiwskiego, mistrz zasadzek i walki podjazdowej. Po spustku Niemeńskim tropił pozostały hordy orków na rzece, od tego czasu przezywany jest Rybakiem.
Andrzej Alfred Wielkopolski - rycerz herbu Jastrzębiec spod Obornik, włóczykij i zaufany człowiek króla. Człowiek od zadań specjalnych i posłaniec królewski.
Krzesimir Alfred Dowborowski zwany Półgrańcem - powiada się ,że jest to najznamienitszy mąż w całym Królestwie. Wielki patriota, myśliciel i wojownik, który nie ma sobie równych ani w polu. Jedna z opowieści o Dowborskim:
Dobworski, znany pod przezwiskiem Półgarniec, odchylił płachtę namiotu, wszedł, sapiąc ciężko i warcząc gniewnie. Setnicy zerwali się z miejsc, przybierając wojskowe postawy i miny. Jeden z nich zręcznie narzucił kożuch na stojącą wśród siodeł baryłeczkę wódki, zanim wzrok Krzesimira zdążył przyzwyczaić się do półmroku. Nie chodziło o to, by Dobworski był akurat zagorzałym przeciwnikiem picia na służbie i w obozie, ale raczej o to, by ocalić baryłkę. Przezwisko rycerza nie brało się znikąd - wieść głosiła, że w sprzyjających warunkach zdolen był dziarsko i w imponującym czasie wyżłopać pół garnca przepalanki.
Izabela Kętrzyńska z domu Salicka - najpiękniejsza dama całego Królestwa, żona Króla i matka królewiąt. Oparcie w czasie mroku i światło w dniach jego chwały. Klejnot naszej kraju i znak ,że jest o co walczyć.
Jacko z Karczmaru - najzmnienitszy bard całego Królestwa. W czasie jednej z balagan stracił nogę, jednak nie była mu ona nigdy potrzebna do tworzenia wielkiej poezji. Jego pieśni znane są w całym Królestwie i daleko poza nim.
Partie polityczne:
Stronnictwo Królewskie - utrzymanie statusu quo pomiędzy stanami, walka z orkami i obrona złotej wolności (nacjonalizm)
Stronnictwo Reformatorskie - dążą do silnych zmian ustrojowych w Rzeczywspólnej, między innymi zrównaniem stanów, zniesieniem złotej wolności szlacheckiej oraz wdrożenie nowoczesnych rozwiązań państwowych (socjalizm)
Stronnictwo Wojenne - uważające ustrój Rzeczywspólnej za wzór cnót, stronnictwo wojenne wspiera interwencję wojenne poza granicami, przeciwko Stronnictwo Reformatroskiemu, zazwyczaj stoją wspólnie z Królem
Stonnictwo Szlacheckie - Ci, którym złota wolność w sercu i kabzy. Przeciwnicy reform oraz strażnicy starych praw. (kon)
Liczba postów: 554
Liczba wątków: 93
Dołączył: Mar 2020
2022-09-28, 22:22
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2022-09-28, 22:22 przez Fanatyk.)
Ustrój Rzeczywspólnej określa się jako monarchię mieszaną. Organami władzy jest król, senat składający się z najwyższych dostojników duchownych i świeckich oraz szlachecka Izbę Poselską, wybierana na lokalnych sejmikach i je reprezentująca. Zgodnie z jej założeniami władza należydo ogółu szlachty, która mogła wpływać na politykę kraju poprzez uczestnictwo w sejmikach i sejmach.
Głównym organem państwa jest Sejm Walny złożony z trzech stanów sejmujących: króla, senatu i izby poselskiej. Do jego kompetencji należało przede wszystkim stanowienie prawa i wyrażanie zgody na podatki. Zgodnie z prawami król maobowiązek zwoływać sejm co cztery lata. Król polski był szafarzem urzędów, dysponował nominacjami na 25 tysięcy stanowisk, w tym kilkaset urzędów senatorskich, wśród nich 16 ministrów..
Na szczeblu wojewódzkim istniały sejmiki ziemskie, w których miała prawo uczestniczyć cała szlachta danego regionu. Sejmiki te wybierały posłów na sejm walny, deputatów do trybunału koronnego i trybunału litewskiego oraz kandydatów na wakujące urzędy sędziowskie. Miały pozycję równą z sejmem walnym i król mógł zwołać je dla zatwierdzenia swych propozycji.
Pozycja króla w Rzeczwspólnej nie jest silna, co dobrze wyrażały słowa: Rex regnat et non gubernat (łac. król panuje, ale nie rządzi). Dokument ten określał nienaruszalne zasady ustroju państwa i zapewniał tolerancję religijną.Rzeczwspólna powstała na podstawię aktu unii bielskiej złączając po wszeczasy Koronne Polską, Wielkie Księstwo Litewskie oraz Wielkie Księstwo Ruskie. W kraju panuję podział na szlachtę, mieszczaństwo oraz chłopstwo z czego tylko pierwszy stan posiada wszelkie prawa. Panuję tak zwana złota wolność gdzie szlachcic jest Pan a kmieć to cham.
Państwo jest monarchia elekcyjną gdzie szlachta posiada prawa do wyboru nowego władcy w wypadku śmierci poprzednika.
Podstawowe zasady i elementy ustroju Rzeczywspólnej mianem złotej wolności. Składały się na nie:
nietykalność osobista (Neminem captivabimus nisi iure victum)
wolna elekcja monarchy przez ogół szlachty
sejm,
pacta conventa,
wolność wyznawanej religii
rokosz – prawo szlachty do buntu przeciwko królowi w przypadku gdy ten złamie prawo lub naruszy zagwarantowane jej przywileje
liberum veto (łac. wolne nie pozwalam) – prawo każdego pojedynczego deputowanego do sprzeciwienia się decyzji większości na sejmie. Pozwalało unieważnić wszystkie postanowienia podjęte na danej sesji;
konfederacja – prawo do tworzenia lokalnych lub ogólnopaństwowych związków szlachty w celu osiągnięcia określonych celów politycznych.
|