I Kongres Ardy
#31
101 SE

Szanowny delegat Varnedoru wypowiedział bardzo śmieszny żart, gdy zaproponował by jego (Varnedoru) inspektorzy sprawdzali czy on (Varnedor) prowadzi tajne badania nad bronią ABC. Przyznajemy- bardzo to śmieszne i doceniamy poczucie humoru naszych zagubionych braci, ale czy naprawdę trzeba było zamieszczać tak świetny dowcip na liście żądań?

//data dla porządku, bo tak to en masse wypowiadam się kompletnie off-charakter.

Cała idea tego traktatu, opartego też na rozwiązaniach z poprzednich edycji, opiera się na tym że kolektyw innych krajów sprawdzą czy ktoś robi broń ABC. Idea zatrudnienia własnych kontrolerów do sprawdzenia czy my nie prowadzimy tajnych badań to jed ns z bardziej bezczelnych inicjatyw od czasu edycji warhammer i Krewetkowej Afry Tongue

Ps. Varnedor zapisałem bez e z umlautem, bo chwilowo nie mogę skopiować literki. Jak boli, to poprawię potem.
Odpowiedz
#32
101 SE

Witamy delegację Królestwa Varnëdoru, cieszy nas, żeście przybyli z dalekiego wschodu w sprawach tak ważnych dla międzynarodowej społeczności.

W sprawie zaś uwag delegatów Królestwa Varnëdoru, zadaniem traktatu jest stworzeniem środowiska, w którym kraje będące jego członkami mogłyby mieć pewność, że dzięki zawartym porozumieniem i obiektywnej Radzie Nadzorczej, że żaden pozostały członek nie pracuje nad bronią ABC. Jednocześnie, traktat ma być tak zbudowany by nie generował on skutków negatywnych dla jego uczestników (stąd ważny punkt o karaniu szpiegostwa przemysłowego). Sytuacja w którym Królestwo Varnëdoru domaga się by tylko ono samo mogło sprawdzać swój własny arsenał w oczywisty sposób nie budzi zaufania wśród innych uczestników traktatu. Forma zaprezentowana przez Varnëdor jest w tym kontekście bezcelowa i bezproduktywna.

Jeśli Królestwo Varnëdoru martwi się faktem, że Konfederacja Rhuńska nie jest częścią traktatu - to tym bardziej powinno być zainteresowane dołączeniem do niego i promowaniem by w ramach traktatu były możliwie największe sankcje. Uczestnictwo w tym traktacie dałoby też pewną przewagę moralną Varnëdoru nad Konfederacją i społeczność międzynarodowa byłaby bardziej wyrozumiała i wspierająca dla Varnëdoru.

///. w rozumieniu mechanicznym, w wypadku wojny między Varnedorem a Konfederacją, Varnedor mógłby wypowiedzieć wojnę za mniej KP, nie stracić reputacji itd. itp.

---------------------------------------------

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, być może jeszcze nieco delegacji się zjawi. Przedstawiciele Federacji Shire proponują by przystąpić powoli do finalnego formowania traktatu oraz zebrania delegacji chętnych do jego przystąpienia. Chcielibyśmy poprosić pozostałe delegacje o to czy są wstępnie gotowe do przystąpienia do traktatu. Przez "wstępną zgodę" na traktat rozumiemy, że państwo jest chętne przystąpić do niego i jeśli ma jeszcze jakieś uwagi, są to uwagi naprawdę drobne, które nie zmieniają ducha traktatu.

Treść traktatu:

Cytat:1. Traktat zakazuje członkom: badania, rozwoju, produkcji oraz wykorzystywania broni ABC w tym:
a) broni atomowej
b) broni biologicznej
c) broni chemicznej

2. Wszystkie państwa, które podpisały traktat konstytuują Radę Nadzorczą. Każde państwo wysyła swoich przedstawicieli, ekspertów i naukowców, które ich reprezentuje w Radzie. Rada Nadzorcza ma prawa do:
a) inspekcji złóż atomowych, cywilnego przemysłu atomowego oraz ośrodków badawczych
b) inspekcji ciężkiego przemysłu chemicznego oraz ośrodków badawczych chemii
c) inspekcji instytutów badawczych zajmujących się patogenami, wirusami oraz innymi formami organizmów mających zastosowanie w broni biologicznej.
d) punkty a, b oraz c nie zezwalają członkom Rady Nadzorczej na możliwość szpiegostwa przemysłowego i eksperci Rady Nadzorczej są karnie zobowiązani do nie uczestniczenia w wrogiej działalności wywiadowczej na bezpośrednią korzyść dla innego państwa.

3. Przedstawiciele państw w Radzie Nadzorczej nie mogą brać udziału w formułowaniu raportów i wniosków z inspekcji w innym państwie, jeśli jego kraj macierzysty jest w aktywnym konflikcie militarnym z tym państwem. W formułowaniu wniosków i raportów nie mogą brać też udziału przedstawiciele, których kraj macierzysty jest traktatowym sojusznikiem jednego z państw w tym konflikcie zbrojnym, niezależnie od jego aktywnej bądź nie partycypacji w tym konflikcie zbrojnym.

4. Traktat nie zabrania w jakikolwiek sposób badań nad energetyką jądrową na potrzeby cywilne oraz nie zabrania badań nad szczepionkami oraz środkami zaradczymi przeciwko broni biologicznej.

5. Nowi członkowie traktatu mogą zostać przyjęci za zgodą 3/5 dotychczasowych członków traktatu o zakazie badania, rozwoju, produkcji, posiadania oraz użycia broni ABC.

6. Państwo, które jest czlonkiem traktatu, ale efektywnie i rażąco łamie jego postanowienia może zostać wyrzucone z organizacji za zgodą 3/5 członków w głosowaniu. W głosowaniu tym nie bierze udziału, państwo będące przedmiotem głosowania.

7. Zmiany w tym traktacie od momentu jego wejścia w życie mogą zostać wprowadzone wyłącznie za zgodą wszystkich państw członkowskich.

-----------------------

Następnie, w osobnej kwestii czy byłaby chęć na dodanie jeszcze do tego traktatu następującego punktu. Prosimy delegacje o sprecyzowanie "chcemy traktat, ale bezwzględnie bez tego punktu", "nie chcemy tego punktu, ale zaakceptujemy traktat jeśli punkt ten przejdzie", "chcemy ten punkt, ale jak go nie będzie zaakceptujemy to" oraz "zaakceptujemy ten traktat tylko z tym punktem". Uznajemy go za dosyć kontrowersyjny, więc można jak najbardziej być za traktatem, ale przeciwko dodaniu konkretnie tego punktu. Sama Federacja Shire wstępnie informuje, że wstrzymuje się od głosu w tej sprawie, ale jeśli większość uczestników traktatu byłaby tym punktem zainteresowana - nie będzie to Federacji wadzić i do traktatu przystąpimy.

Cytat:8. Państwa, które nie przystąpiły do traktatu o zakazie badania, rozwoju, produkcji, posiadania oraz użycia broni ABC podlegają następującym pakietom sankcji ze strony członków traktatu:

a) Państwa traktatu nie będą sprzedawały surowców ani broni państwom poza traktatem
b) W wypadku ataku państwa będącego członkiem traktatu na państwo będące poza traktatem, nie uznaje się paktów o nieagresji za wiążące, a jeśli kraj poza-traktatowy ma sojuszników będących członkami traktatu, ci sojusznicy są zobowiązani nie udzielić żadnej pomocy atakowanemu.
c) W wypadku agresji państwa poza traktatowego na państwo będące członkiem traktatu, pozostali członkowie traktatu są zobowiązani do udzielenia pomocy (///. nie jest sprecyzowanej jakiej, ale ma być choćby drobna - choćby pożyczka pieniężna czy drobna pomoc humanitarna).
d) Wszystkie powyższe sankcje i ustalenia ustają wraz z oficjalnym przystąpieniem państwa do traktatu.


------------------

Po zebraniu listy wszystkich państw, które są zainteresowane tym traktatem - już w tym zamkniętym gronie tekst traktatu zostanie jeszcze raz zrewidowany i będzie on gotowy do podpisania przez strony.

///. jako organizator, chciałbym możliwe by dokończyć Kongres z podpisaniem traktatu przed końcem tury.
Odpowiedz
#33
101 SE

Aldarion Półelf, poseł pełnomocny Numenoryjskiej Strefy Dobrobytu:

- W imieniu Jego Imperatorskiej Mości, Króla Ar-Belgezara oznajmiam że Numenoryjska Strefa Dobrobytu wstępnie wyraża chęć podpisania wspomnianego traktatu na zaprezentowanych przez Federacja Shire warunkach - jednakże wyłącznie przy przyjęciu punktu 8. lub podobnego (o podobnych sankcjach i działaniach wobec krajów poza traktatem).
Odpowiedz
#34
101 SE

Chińska Republika Ludowa jest gotowa podpisać traktat. Jednocześnie głosujemy za wprowadzeniem punktu 8., lecz nie uzależniamy podpisania całości traktatu od wprowadzenia tego punktu.
Odpowiedz
#35
101 SE

Jesteśmy gotowi podpisać traktat, mamy jednak wątpliwość do tego punktu:


Cytat:8. Państwa, które nie przystąpiły do traktatu o zakazie badania, rozwoju, produkcji, posiadania oraz użycia broni ABC podlegają następującym pakietom sankcji ze strony członków traktatu:
a) Państwa traktatu nie będą sprzedawały [...] ani broni państwom poza traktatem

Niestety problem polega na tym, że sprzedaż amunicji jest jedną z największych gałęzi naszej gospodarki z racji niestety aktualnej nieprzyjemnej atmosfery w Śródziemiu. Mamy propozycję, aby wykluczyć nas z zakazu sprzedaży samej amunicji (broni wszelkiego typu nie sprzedamy ani surowców też nie zamierzamy przekazywać zgodnie z podpunktem traktatu). W zamian możemy dokładać większą cegiełkę na działania humanitarne w związku zabezpieczania i opieki medycznej cywili zamieszkałych na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi.
Odpowiedz
#36
101 SE

Nasi eksperci zbadają czy realistycznie taką zmianę da się wprowadzić.

///. pytanie do MGa, @Richtus - czy obecnie mechanicznie da się odwzorować "zakaz handlu bronią, ale bez uwzględnienia amunicji"?

Może mam halucynacje z niewyspania, ale coś mi się pamięta, że w wypadku nadmiernej aktywacji wojsk nie-paliwożernych są kary - chyba więc teoretycznie istniałaby możliwość by państwo B, płaciło koszt nadmiernych aktywacji wojska państwa A? - ergo, coś takiego jak handel amunicją, ale nie bronią by przeszedł?
Odpowiedz
#37
//Riperowi chodzi pewnie po prostu o to, żebym mu nie skasował cechy "Gobliny interesu". Cecha opiera się na handlu amunicją, mundurami itp. Powiedzmy, że broń jako taka na PNW jest jasno opisana jako sprzęt w cenniku, także można te dwie rzeczy rozdzielić.
Odpowiedz
#38
101 SE

Zdaniem ekspertów, takie rozdzielenie jest możliwe. Proponowana wprowadzona zmiana:


Cytat:8. Państwa, które nie przystąpiły do traktatu o zakazie badania, rozwoju, produkcji, posiadania oraz użycia broni ABC podlegają następującym pakietom sankcji ze strony członków traktatu:

a) Państwa traktatu nie będą sprzedawały surowców ani broni państwom poza traktatem, z wyłączeniem amunicji i mundurów.
b) W wypadku ataku państwa będącego członkiem traktatu na państwo będące poza traktatem, nie uznaje się paktów o nieagresji za wiążące, a jeśli kraj poza-traktatowy ma sojuszników będących członkami traktatu, ci sojusznicy są zobowiązani nie udzielić żadnej pomocy atakowanemu.
c) W wypadku agresji państwa poza traktatowego na państwo będące członkiem traktatu, pozostali członkowie traktatu są zobowiązani do udzielenia pomocy (///. nie jest sprecyzowanej jakiej, ale ma być choćby drobna - choćby pożyczka pieniężna czy drobna pomoc humanitarna).
d) Wszystkie powyższe sankcje i ustalenia ustają wraz z oficjalnym przystąpieniem państwa do traktatu.

///. kochani, dwa dni do końca deadline'u wojskowego, prosimy się deklarować.
Odpowiedz
#39
101 SE

Jeśli państwa członkowskie zapewnią faktyczne wsparcie przeciwko wrogom naszego państwa spoza układu w wypadku wojny zgodzimy się podpisać traktat. Chcemy wierzyć że społeczność międzynarodowa wywiąże się ze złożonych zapewnień
Odpowiedz
#40
101 SE

Państwa w traktacie zapewnią takie wsparcie jakie będzie możliwe, od wsparcia gospodarczego po wojskowe. @Dabrowski

///. niektóre państwa traktatu miałyby problem logistyczny z dotarciem do drugiego.

------------------------------

Ze względu na brak dalszych sugestii oraz generalne poparcie do tego by traktat **zawierał** punkt 8, przedstawiciele Federacji Shire informują, że jesteśmy gotowi do podpisania traktatu i zapraszamy wszystkie chętne państwa do przystąpienia do niego w wersji, która zawiera punkt 8. Traktat ten prezentuje się następująco:

Traktat o zakazie badań, rozwoju, produkcji oraz wykorzystywania broni ABC

Cytat:1. Traktat zakazuje członkom: badania, rozwoju, produkcji oraz wykorzystywania broni ABC w tym:
a) broni atomowej
b) broni biologicznej
c) broni chemicznej

2. Wszystkie państwa, które podpisały traktat konstytuują Radę Nadzorczą. Każde państwo wysyła swoich przedstawicieli, ekspertów i naukowców, które ich reprezentuje w Radzie. Rada Nadzorcza ma prawa do:
a) inspekcji złóż atomowych, cywilnego przemysłu atomowego oraz ośrodków badawczych
b) inspekcji ciężkiego przemysłu chemicznego oraz ośrodków badawczych chemii
c) inspekcji instytutów badawczych zajmujących się patogenami, wirusami oraz innymi formami organizmów mających zastosowanie w broni biologicznej.
d) punkty a, b oraz c nie zezwalają członkom Rady Nadzorczej na możliwość szpiegostwa przemysłowego i eksperci Rady Nadzorczej są karnie zobowiązani do nie uczestniczenia w wrogiej działalności wywiadowczej na bezpośrednią korzyść dla innego państwa.

3. Przedstawiciele państw w Radzie Nadzorczej nie mogą brać udziału w formułowaniu raportów i wniosków z inspekcji w innym państwie, jeśli jego kraj macierzysty jest w aktywnym konflikcie militarnym z tym państwem. W formułowaniu wniosków i raportów nie mogą brać też udziału przedstawiciele, których kraj macierzysty jest traktatowym sojusznikiem jednego z państw w tym konflikcie zbrojnym, niezależnie od jego aktywnej bądź nie partycypacji w tym konflikcie zbrojnym.

4. Traktat nie zabrania w jakikolwiek sposób badań nad energetyką jądrową na potrzeby cywilne oraz nie zabrania badań nad szczepionkami oraz środkami zaradczymi przeciwko broni biologicznej.

5. Nowi członkowie traktatu mogą zostać przyjęci za zgodą 3/5 dotychczasowych członków traktatu o zakazie badania, rozwoju, produkcji, posiadania oraz użycia broni ABC.

6. Państwo, które jest czlonkiem traktatu, ale efektywnie i rażąco łamie jego postanowienia może zostać wyrzucone z organizacji za zgodą 3/5 członków w głosowaniu. W głosowaniu tym nie bierze udziału, państwo będące przedmiotem głosowania.

7. Zmiany w tym traktacie od momentu jego wejścia w życie mogą zostać wprowadzone wyłącznie za zgodą wszystkich państw członkowskich.

8. Państwa, które nie przystąpiły do traktatu o zakazie badania, rozwoju, produkcji, posiadania oraz użycia broni ABC podlegają następującym pakietom sankcji ze strony członków traktatu:

a) Państwa traktatu nie będą sprzedawały surowców ani broni państwom poza traktatem z wyłączeniem amunicji i mundurów.
b) W wypadku ataku państwa będącego członkiem traktatu na państwo będące poza traktatem, nie uznaje się paktów o nieagresji za wiążące, a jeśli kraj poza-traktatowy ma sojuszników będących członkami traktatu, ci sojusznicy są zobowiązani nie udzielić żadnej pomocy atakowanemu.
c) W wypadku agresji państwa poza traktatowego na państwo będące członkiem traktatu, pozostali członkowie traktatu są zobowiązani do udzielenia pomocy (///. nie jest sprecyzowanej jakiej, ale ma być choćby drobna - choćby pożyczka pieniężna czy drobna pomoc humanitarna).
d) Wszystkie powyższe sankcje i ustalenia ustają wraz z oficjalnym przystąpieniem państwa do traktatu.

Szef Marco Pierre Black składa podpis na mocy, którego Federacja Shire przystępuje do traktatu.


///. 

Dobra kochani, trzeba to pchać, bo widzę, że aktywność nieco zdycha, propozycji więcej nie ma - no to nie ma co, lecimy z tematem. Pinguję też @Richtus by te NPCe co chciały mogły się przyłączyć.

Koszta Federacja Shire: pro forma, to jeszcze będzie ratyfikował parlament.

Wydaję -5 KP, ale jeśli za mało, to jestem gotów -10 KP - nie wydaję mi się aż tak kontrowersyjne.
Odpowiedz