Ogłoszenia
#61
Pierwsza zasada NPCów:

nie robię niezależnych i demokratycznych NPCów.

Dziękuję.
Odpowiedz
#62
W związku z dziwacznym zwyczajem, komunikat.

Jeśli ktoś wycenia specjalną akcję/strukturę u MG poprzez Rozmowy z MG albo pytanie "do ekspertów" na Tajnych wydarzeniach, to jeśli z niej korzysta, musi napisać o tym wydarzenie / tajne wydarzenie. Napisanie tego tylko w budżecie jest nieważne - bo mam już tego dość.

Identycznie jest jakby ktoś korzystał z akcji z cennika lub struktur kosmicznych - poinformowanie o tym MG jest obowiązkiem gracza. Jeśli MG zauważy to po pewnym czasie (a powinien być jakiś hit z przyczyn fabularnych) a budzi to jakieś jego kontrowersje, to hity mogą być wsteczne.

Mówię o:

Cytat:Struktury i pojazdy kosmiczne:

Uwaga: na potrzeby statków kosmicznych i stacji zawieszona jest złota zasada PNW w kwestii jakiegokolwiek “strategicznego” (orbitalnego) ostrzału Nandanu bronią “kosmiczną”. Założenie jest, że nie ma nigdzie i nie będzie żadnych szaleńców co chcieliby ostrzelać czymś takim zamieszkałą planetę.Wyjątkiem jest zamieszczenie na stacji “planetarnej” broni, czyli rakiet icbm [nie są “bronią kosmiczną”].W drugą stronę też nie ma za bardzo możliwości prowadzenia ostrzału, poza ew. atakiem bronią icbm punktów statycznych. Przy czym “broń kosmiczna” obejmuje pewne możliwości przeciwrakietowe.
 • Stacja kosmiczna [wymaga rakiety kosmicznej III i kosmodromu] - 50 mln $ - budowa trwa dwa lata - umożliwia stałe badanie kosmosu i powierzchni. Stacja jest lekko uzbrojona.
  Stacja kosmiczna zapewnia bonus +2 PN do badań naukowych i “kosmicznych” technologii specjalnych. Może posiadać do jednej rakiety icbm pokrywającej zasięgiem cały glob.

 • Dok orbitalny [wymaga rakiety kosmicznej III i kosmodromu] - 150 mln $ [lub 200]- budowa trwa dwa lata, wymaga dwóch slotów produkcyjnych - umożliwia dokowanie transportowców i bezpośredni wyładunek towarów. W skład doku wchodzą też rakiety transportowe orbita-ziemia. Dok umożliwia produkcję statków kosmicznych i transportowców FTL (wymagana technologia). Dok jest lekko [ciężko - wyższy koszt] uzbrojony. Może posiadać do dwóch / czterech [lekko/ciężko uzbrojona] rakiet icbm pokrywających zasięgiem cały glob.
  Dok orbitalny zapewnia bonus +2 PN do badań naukowych i “kosmicznych” technologii specjalnych oraz dodatkowy slot naukowy i slot przemysłowy [wymaga połączenia z kosmodromem].Dok orbitalna może na raz budować/naprawiać jeden statek.
  *)Hipotetyczne większe stacje i doki kosztują więcej, osobno trzeba je też zaprojektować PO zbudowaniu Doku orbitalnego.

 • Statek kosmiczny wewnątrzukładowy [wymaga rakiety kosmicznej III i doku orbitalnego] - 20 mln $, budowa trwa rok - umożliwia patrol wewnątrzukłądowy i badania. Lekko uzbrojony.

 • Transportowiec FTL [wymaga technologii FTL i doku orbitalnego] - 50 mln $, budowa trwa dwa lata - umożliwia loty FTL. Ciężko uzbrojony.

Akcje:
 • Zrzut orbitalny - następuje zrzut towarów bez konieczności korzystania z kosmodromu (wymaga Rakiety kosmicznej II lub dobrych kontaktów z Ziemią):
  30 mln $ za 1j surowca / sprzętu / DP

 • Przeniesienie WP między dwoma prowincjami (niedostępne dla minarchizmu)(szlak nie może być przerwany):
  - bez utraty WP dla centralnego planowania.
  - z utratą 1/3 WP dla kartelizmu, keynesizmu i leseferyzmu.
  - niedostępne dla minarchizmu.
  WP w budżecie z roku przenosin liczą się do bogactwa i ilości slotów, ale nie liczą się do dochodów.
  Prowincja nie może mieć przeniesione więcej niż 10 WP w turze.
  Przenoszenie WP za pomocą FT podlega limitowi 10 WP w turze. Można to zwiększyć dodatkowymi FT (pytaj prehiego)
  Nadużywanie (>10 WP w rok, spadek WP w prowach poniżej 1 WP) przenoszenia bez powodu może spowodować spadki stabilności.

 • Przeniesienie własnej struktury(szlak nie może być przerwany):
  połowa kosztu struktury

 • Przeniesienie okupowanej struktury(szlak nie może być przerwany):
  75% kosztu struktury.

i wszystkie akcje kosztujące KP, za bardzo ewentualnym wyjątkiem przekazania planów.


Uwaga: to że coś powinno byc w wydarzeniach nie znaczy że MG musi dać odpis. Na akcje cennikowe zazwyczaj nie daję odpisu. Ale wydawanie pieniędzy na pewne rzeczy "duże" jest nieodwracalne (jak wydarzenia) i powinno być przemyślane.
Ps. Na z kolei rzeczy wycenione zazwyczaj daję odpis.
Odpowiedz
#63
Chyba będę musiał jeszcze raz przejrzeć budżety wstecznie paru osobom - wszystkim - dlatego byście sobie popatrzyli na passus dot PP w bogactwo.


Cytat:Bogactwo I: +X WP gdzie X to zapotrzebowanie na DP
Nie produkcja. Zapotrzebowanie, tyle ile Twoje społeczeństwo konsumuje.


W wypadku dobrowolnych autodonosów nie będę bardzo bił.
Odpowiedz
#64
By była pełna jasność, pewne ogłoszenie.

Wyceny eventów (struktur eventowych) robione przez MG są na max 1 turę w przód (a przynajmniej od tej chwili). Tj. jak coś komuś wyceniłem w 2203, to w 2205 już powinna być inna wycena. Czemu?
Społeczeństwa robią się zamożniejsze i inne sumy robią na nich wrażenie. 5 mln $ teraz to zupełnie inny pieniądz niż w 2202 lub w 2200.

... i jest to zaznaczenie pod eventy i działania. Ale też z drugiej strony, na kolejne reakcje ze wzgardzeniem "10 mln $ to daję kieszonkowego synowi!" z przyjemnością będę dawał cechę "Kieszonkowe syna - -10 mln $ co turę".

Ps. tak, było coś takiego. Ogólnie, jak kłócicie się z eventem, to event się robi gorszy, tbh.
Odpowiedz
#65
Ogłaszamy niniejszym rozpoczęcie się 5 tury (2205) edycji Nandan!

Gracze którzy brali udział w wojnach / na których konflikty znacząco wpłynęły, mają czas na edycję budżetów 2204 do 26.01 o 21:00. Należy przy tym napisać w rozmowach z MG vs BG co się edytowało i czemu - jeśli ktoś nie napisze "czemu", bez pytania o rację daję stabhita przy sprawdzaniu budżetów.
Osoby które nie brały udziału w wojnach itp. też mogą edytować budżety, na tych samych zasadach. Ale proszę pamiętać, że jak ktoś zmieni coś diametralnie (nagle zabierze zgodę na tranzyt, na handel, itd) to poleci stabhit.

Od 26.01 po 21ej sprawdzam szlaki handlowe i budżety. DLATEGO jak ktoś się nie wyrobi ze zmianami, to przykro mi, ale trudno.
Informuję uprzejmie że kontynuuję dawanie prezentu eventowego dla najgorzej napisanego budżetu w turze. Ale proszę się bardzo nie bać - przykład takiego eventu bez wazeliny miał już Troll - chyba nie jest to event bardzo zły...

Ps. Graczy uprzejmie proszę o przypomnienie się ze wszystkimi eventami które zrzuciłem na turę 5, o ile na nie sam nie odpiszę + minął odpowiedni czas od napisania o nich.
Przypominać się w Rozmowach z MG, po kolei wymieniać sprawy (numerować) i podawać linki do działań/pytań. Bez tego obawiam się że mogę się sam z siebie sprawami nie zająć, więc wypisywanie w rozmowach to Wasza działka.


***

Deadline handlowy (więc też embarga), kolonizacyjny, połowowy, na oznaczenia złóż I AKTUALIZACJĘ CHOLERNYCH INFORMACJI OGÓLNYCH jest do: 03.02, 21:00
Deadline wojskowy i wywiadowczy jest do 10.02, 21:00.
Odpowiedz