Hipotetyczna kolejna edycja [2022!]
#41
(2022-06-18, 22:10)Enter napisał(a): Zastanawiałem się ostatnio nad wywiadem. Aktualnie jego działanie wydaje się... dość utrudnione i nie pozwala na stosukowo szybkie akcje a raczej na stopniowe budowanie siatki przez całą edycję licząc, że w międzyczasie ktoś akurat nie ustrzeli.

Stąd ew. propozycje zmian jakie wydają mi się logiczne:
* Poziom nauki wpływa na bazowy wywiad tak samo jak wpływa na poziom badania. - odpowiada to jakości sprzętu jakim dysponuje nasz agent (lepsza mikrokamera na ssd niż kamera szpulowa)
* Możliwość "kupowania" poziomów wywiadów - odpowiada to powstałej w kraju korupcji na coraz wyższych szczeblach (coś jak nasza szlachta). Wedle wzoru np. X x 10mln gdzie X to następny poziom siatki (im wyższy poziom siatki, tym poważniejszych ludzi musimy korupować) - oczywiście kwestia dyskusji nad kwotami, ale wydaje mi się sensowne by np. WB mogła korumpować urzędników z Konga dużą ilością zielonych.

ew. Kontra do przyspieszenia rozwijania wywiadu:
dodatnie do nauki nowej technologii:
- Bezpieczeństwo wewnętrzne - uszczelnianie sieci IT, wyszkolenie urzędników, nowe protokoły wewnętrzne - tech zapewniający +1 kontrwywiadu za poziom (kosztowo PN dość drogi, typu 12-15)

Ponownie zapraszam do dyskusji ew. hejtu lub propozycji zmian (bo dwa na raz raczej nie wystąpią)

Brzmi jak szósta gałąź technologii - coś jak technologie "społeczne". W dużej mierze wywiad, ale częściowo inne rzeczy. Powiązane z innymi drzewkami przez naukę.

Co do możliwości kupowania wywiadu za mln $ jestem sceptyczny - moją intencją jest osłabienie w przyszłości wartości $ w stosunku do np. slotów saute.

***

Z innej beczki, koncept z ambicjami: choć ogólnie wszystkie ambicje według mnie powinny być prące do konfliktu militarnego z graczami, zastanawiam się nad opcjonalną możliwością poproszenia o ambicje możliwe wszystkie do spełnienia bez konfliktu militarnego --- ale ekstremalnie trudne do wykonania. Albo przez  poziom "co trzeba zrobić", albo przez trudniejszy start.

Hm, hm?
Odpowiedz
#42
Powstała mi pewna koncepcja inna niż ta wcześniej zapisana:

Cytat:Z innej beczki, koncept z ambicjami: choć ogólnie wszystkie ambicje według mnie powinny być prące do konfliktu militarnego z graczami, zastanawiam się nad opcjonalną możliwością poproszenia o ambicje możliwe wszystkie do spełnienia bez konfliktu militarnego --- ale ekstremalnie trudne do wykonania. Albo przez  poziom "co trzeba zrobić", albo przez trudniejszy start.

Hm, hm?


-> opcja na etapie robienia kraju - kraj pokojowy (ambicje możliwe do spełnienia bez wojen, ale bez wymuszania społeczeństwa pacyfek czy cuś) --- 2 punkty z 5 mniej do rozdziału.

-> opcja "skraj mapy" - za nami tylko nie-Europa, czyli Rosja czy tam inny Maghreb --- gracz naraża się na większą ilość eventów od MG (idących od skraju mapy), ale ma potencjał do kampienia. Ambicje i tak byłyby pod miejsce dostosowane, ale w tym wypadku zastanawiam się za możliwość nadejścia eventów [Dżyngis Chan to był taki event, rozumiecie] nie dawać dodatkowego punkta...

-> pod wpływem ostatnich gadanin bardzo się zastanawiam czy nie zrobić opcjonalnego bycie "bezeventowym graczem". Ale - cóż. To zapewniałoby tylko że MG nie walnie nagle jakiegoś eventu od serca, ale efekty działań gracza (długofalowe efekty nieprzemyślanych działań), albo eventy od innych graczy by nadal wchodziły w grę.

Opcji "MG wszystkim nie będzie dawał eventów" nie rozpatruję, bo to proponuję zrobić PNW:Risk edition, tutaj czuję się pewny swych słów. Za to mogę obiecać, że eventów wstecznych nie będzie.
Odpowiedz
#43
(2022-06-19, 12:06)prehi napisał(a):
(2022-06-18, 22:10)Enter napisał(a): Zastanawiałem się ostatnio nad wywiadem. Aktualnie jego działanie wydaje się... dość utrudnione i nie pozwala na stosukowo szybkie akcje a raczej na stopniowe budowanie siatki przez całą edycję licząc, że w międzyczasie ktoś akurat nie ustrzeli.

Stąd ew. propozycje zmian jakie wydają mi się logiczne:
* Poziom nauki wpływa na bazowy wywiad tak samo jak wpływa na poziom badania. - odpowiada to jakości sprzętu jakim dysponuje nasz agent (lepsza mikrokamera na ssd niż kamera szpulowa)
* Możliwość "kupowania" poziomów wywiadów - odpowiada to powstałej w kraju korupcji na coraz wyższych szczeblach (coś jak nasza szlachta). Wedle wzoru np. X x 10mln gdzie X to następny poziom siatki (im wyższy poziom siatki, tym poważniejszych ludzi musimy korupować) - oczywiście kwestia dyskusji nad kwotami, ale wydaje mi się sensowne by np. WB mogła korumpować urzędników z Konga dużą ilością zielonych.

ew. Kontra do przyspieszenia rozwijania wywiadu:
dodatnie do nauki nowej technologii:
- Bezpieczeństwo wewnętrzne - uszczelnianie sieci IT, wyszkolenie urzędników, nowe protokoły wewnętrzne - tech zapewniający +1 kontrwywiadu za poziom (kosztowo PN dość drogi, typu 12-15)

Ponownie zapraszam do dyskusji ew. hejtu lub propozycji zmian (bo dwa na raz raczej nie wystąpią)

Brzmi jak szósta gałąź technologii - coś jak technologie "społeczne". W dużej mierze wywiad, ale częściowo inne rzeczy. Powiązane z innymi drzewkami przez naukę.

Co do możliwości kupowania wywiadu za mln $ jestem sceptyczny - moją intencją jest osłabienie w przyszłości wartości $ w stosunku do np. slotów saute.

Jeśli to nie problem, można pomyśleć nad takim drzewkiem. Technologie np.:
Optymalizacja administracji - X * 2% do dochodu
Medycyna (to przenieść z nauki?)
Szczelność infrastruktury IT - +1 do kontrwywiadu
Służby mundurowe - zwiększenie efektywności sił prewencji (zamiast fabularnie niekiedy kasę wydawać licząc, że mg pamięta) 
Coś by się wymyśliło, kwestia potem czy chcemy i ile pn przypisać by zbytnio nie rozwaliło balansu

Jeśli chodzi o wywiad za mln, miałem na myśli przyspieszenie zdobywania pkt by akcje wywiadowcze były częstsze.
Przykładowo aktualnie jakbym chciał zrobić zamach na WCN to mam:
Sabotaż 15PN
ZW: 1
Tura X - rozwijam siatkę do 1 przy wsparciu ZW = 5/5
X+1 - rozwijam siatkę do 2 bez (ZW) - 5/10
X+1(drugi slot przygotowuje akcję z ZW) - 6/20 (15 koszt akcji +5 bo sąsiad)
X+2 - kończę rozwijać siatkę do 2 bez ZW - 10/10
X+2 (drugi slot z ZW przygotowuję akcję) - 12/20X
X+3 - Przygotowuję akcję wraz z ZW - 19/20
X+4 - przygotowuję akcję wraz z ZW - 26/20 - mam gotową akcję wraz z przebiciem do odpalenia i wyjdzie pod warunkiem, że WCN ma kontrwywiad mniej niż 3 (poziom siatki 2, przebicie 1) 

Efekt taki, że chcąc wykonać sabotaż (akcja z średniej półki na sąsiedzie tuż obok), potrzebuję na to 5 tur od zera. 1/3 przewidywanej gry A i tak poziomem dośc proste do skontrowania. Jasne. Nie ma zasobów rzadkich, PP a liczone jest od zera. Teoretycznie mógłbym poświęcić drugi slot w X+3 by rozwijać siatkę, skończyć ją z PP w X+4, więc w X+5 miałbym zakończoną akcję z wynikiem 34/20 czyli kontrwywiad wymagany 5 - 6 jeśli miałbym rzadkie by jeszcze podbić wynik sabotażu.
Odpowiedz
#44
(2022-06-19, 12:06)prehi napisał(a):
(2022-06-18, 22:10)Enter napisał(a): Zastanawiałem się ostatnio nad wywiadem. Aktualnie jego działanie wydaje się... dość utrudnione i nie pozwala na stosukowo szybkie akcje a raczej na stopniowe budowanie siatki przez całą edycję licząc, że w międzyczasie ktoś akurat nie ustrzeli.

Stąd ew. propozycje zmian jakie wydają mi się logiczne:
* Poziom nauki wpływa na bazowy wywiad tak samo jak wpływa na poziom badania. - odpowiada to jakości sprzętu jakim dysponuje nasz agent (lepsza mikrokamera na ssd niż kamera szpulowa)
* Możliwość "kupowania" poziomów wywiadów - odpowiada to powstałej w kraju korupcji na coraz wyższych szczeblach (coś jak nasza szlachta). Wedle wzoru np. X x 10mln gdzie X to następny poziom siatki (im wyższy poziom siatki, tym poważniejszych ludzi musimy korupować) - oczywiście kwestia dyskusji nad kwotami, ale wydaje mi się sensowne by np. WB mogła korumpować urzędników z Konga dużą ilością zielonych.

ew. Kontra do przyspieszenia rozwijania wywiadu:
dodatnie do nauki nowej technologii:
- Bezpieczeństwo wewnętrzne - uszczelnianie sieci IT, wyszkolenie urzędników, nowe protokoły wewnętrzne - tech zapewniający +1 kontrwywiadu za poziom (kosztowo PN dość drogi, typu 12-15)

Ponownie zapraszam do dyskusji ew. hejtu lub propozycji zmian (bo dwa na raz raczej nie wystąpią)

Brzmi jak szósta gałąź technologii - coś jak technologie "społeczne". W dużej mierze wywiad, ale częściowo inne rzeczy. Powiązane z innymi drzewkami przez naukę.

Co do możliwości kupowania wywiadu za mln $ jestem sceptyczny - moją intencją jest osłabienie w przyszłości wartości $ w stosunku do np. slotów saute.

***

Z innej beczki, koncept z ambicjami: choć ogólnie wszystkie ambicje według mnie powinny być prące do konfliktu militarnego z graczami, zastanawiam się nad opcjonalną możliwością poproszenia o ambicje możliwe wszystkie do spełnienia bez konfliktu militarnego --- ale ekstremalnie trudne do wykonania. Albo przez  poziom "co trzeba zrobić", albo przez trudniejszy start.

Hm, hm?

Jak najbardziej - ale daj wtedy innemu państwu by temu zapobiegło Tongue
Odpowiedz
#45
Produkcja w zmianach na Eu 10k nie zasługuje na osobny temat, bo zmiany wchodzą tylko w dwóch punktach:


Cytat:2) produkcja dóbr podstawowych - tworzymy 1 DP

3) produkcja zaopatrzenia - tworzymy 10 + 2 * <poziom przemysłu> zaopatrzenia oraz 2 * <posiadane j. ropy naftowej> paliwa
4) industrializacja w <nazwa prowincji> - tworzymy 1 WP w wybranej prowincji (2 dla centralnego planowania)
... właściwie to zapisanie obecnego stanu rzeczy.


i umocnienia, tu większa zmiana.
I nie, siły pancerne nie są dobre do przełamywania bunkrów z żelbetonu. Skromnie uważam że żelbeton jest trwalszy od stalowej płyty.


Cytat:Umocnienia
To specjalny rodzaj struktur służących celom obronnym. Dzielimy je na lekkie i ciężkie. 
Oba typy umocnień skutecznie bronią przed wrogą piechotą i działają powstrzymująco na jednostki pancerno-zmechanizowane, natomiast ciężkie również przed wojskami pancerno-zmechanizowanymi. Do forsowania umocnień szczególnie przydatna jest artyleria, naloty strategiczne i znaczna przewaga atakujących (szczególnie ciężkie umocnienia są trudne w przełamaniu bez ogromnej przewagi atakujących i/lub silnej artylerii).
Umocnienia ciężkie obsadzone przez artylerię są wyjątkowo skuteczne w blokowaniu ruchów floty na rzekach/cieśninach morskich.
Umocnienia możemy budować wzdłuż linii ciągnącej się przez kilka prowincji albo utworzyć z jednej prowincji twierdzę - zakładamy wówczas że ta prowincja jest otoczona ze wszystkich stron umocnieniami. Tworząc linię umocnień możemy na tajnym forum doprecyzować jej charakter.
By zbudować umocnienia ciężkie, trzeba wcześniej zbudować lekkie - ciężkie umocnienia są upgrade’em lekkich.
Uwaga! Umocnienia do obrony nadal wymagają wojsk obsadzających je i zaopatrzenia.
Odpowiedz
#46
Coś takiego pisałem Prehieimu po nocy że PP w bogactwo zamiast WP powinno dawać jednorazowy zastrzyk gotówki (jak duży - nie mam bladego pojęcia, nie umiem liczyć), na pewno byłoby to alternatywne źródło pieniędzy i oczywiście pewnie można byłoby je zainwestować w WP i mieć w przyszłości jeszcze więcej pieniędzy, ale może ktoś by wydał je na awaryjne wojsko, struktury albo przewalił na karty kolekcjonerskie dla przywódcy - przynajmniej miałby jakiś wybór.

Poza tym sugerowałbym skodyfikowanie pożyczek/obligacji niepochodzących od graczy, może ewentualnie zmniejszyć koszty pożyczki w zamian za znacznie większe konsekwencje ich niespłacenia?
Odpowiedz
#47
informacyjnie: wątki ze zmianami do europki 10k zamykam, bo na tą chwilę stwierdzam że jednak po Nandanie rzucam grabki.

Zapraszam do wyłonienia teamu do edycji Śródziemie - kiedykolwiek by ona nie była.
Good luck przyszłym następcom!
Odpowiedz
#48
Nie wiem czy są jacyś inni chętni ale jakby co to mój program w skrócie: team będzie jednoosobowy, chyba że znajdzie się jakiś frajer ochotnik do samego sprawdzania budżetów ale się na to nie nastawiam. Wszelkie dalsze informacje i rozważania na temat przyszłej edycji będę zamieszczał na forum po tym jak skończy się obecna - może do tego czasu Prehi zmieni zdanie, a tak czy owak z mojego doświadczenia takie prace prowadzone na forum demotywują MG, więc do tego czasu będę sobie dłubał w notesie. Jak ktoś czuję nadzwyczajnie wielką potrzebę zapytania się o jakieś szczegóły, to może pisać do mnie na priv.
Odpowiedz
#49
Czy w tym stanie - jeden MG prowadzi, tury będą miesięczne i będzie srogi spadek ochoty do grania?
Odpowiedz
#50
Srogo rozpatruję opcję sprawdzania budżetów by przyspieszyć pracę dla MG. Budżety, ew. mapy i poprowadzenia 1-2 NPC. Nie więcej.
Odpowiedz