Ankieta: Czy jednostki zmechanizowane to piechota, czy bieda-czołgi?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Piechota, z jej zadami i waletami.
33.33%
1 33.33%
Bieda-czołgi.
0%
0 0%
A niech MG robi jak mu wygodnie, kimże jest Gracz by protestować przeciw MG, któremu składa czołobitną ofiarę?
66.67%
2 66.67%
Razem 3 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Czy zmechy to piechota czy czołgi?
#3
Cytat:czyli podsumowując liczbowo:
piech - zmech - 1:1
piech - czołg - 0:2
piechppanc - czołg - 1:1 (tu można dywagować, ale nie jest clue odcinka)
piechppanc - piech - 0,5:1,5
piechppanc - zmech - 1,5:0,5
zacznę od końca, od liczb: tozależy. Jaki teren? okopanie? Desant? Brak desantu? wsparcie zwiadu? Jakie jednostki w reszcie armii?


Ogólnie, nie zgadzam się z liczebnikami (ppanc w obronie z marszu na pewno nie jest równe czołgom, w obronie okopanej... może), co do osłony i wołania do tyłu po rakiety na BWP, to chciałbym przypomnieć:

-> BWP 1 chroni desant i załogę przed 7,62mm. Obrona ma WKM i pozamiatane z BWPem. [a to takie zmechIV w edycji europejskie, zmechII w Nandan]
-> Rosomak [definicje BWP i czołgu nie zawierają opisu trakcji], który jest podstawą obecnych polskich sił zmechanizowanych [zmechIII edycji Nandan], ma specyfikację obrony przed ostrzałem 14,5mm z przodu i 7,62mm z pozostałych kierunków; a to jest standard, podobną ochronę zapewniają też np. wozy Stryker od Yankee.
Przy czym to jest ostrzał (przodu) z konkretnej odległości - powyżej 200metrów, z bliższej już WKM by przebił.
A na dalszą i to wołanie o rakiety...
[Obrazek: 8PToUv0.jpg]

w każdym plutonie współczesnych wojsk jest broń przeciwpancerna. Patrz: pluton wsparcia. Patrz: rpg w każdej drużynie.

Więc tak, myślę że piechIII ver Nandan bez problemu zatrzyma zmechIII ver Nandan, jeśli będzie mieć okopane pozycje i rozmieszczony sprzęt (a nie przerzucany zmechami pod rękę, jak ww.).

***
Ale, by było pod ewentualne edycje mniej technologiczne niż Nandan, to trzeba wspomnieć że międzywojnie miało taki wynalazek jak "karabiny przeciwpancerne" (vide polski "Ur[ugwaj]"]). Pod koniec wojny je zarzucono w użyciu względem czołgów z uwagi na rozwój opancerzenia, ale na transportery opancerzone nadawało się jak najbardziej.

***

A czego dowodzę, by złapać wątek? Uważam że siły zmechanizowane są piechotą i oddziały ppanc nie robią na nich właściwie wrażenia. Bo broń mogąca zwalać BWP jest elementem każdej jednostki bojowej szczeblu plutonu. TBH że poza tym i tak standardem jest montowanie wyrzutni pocisków rakietowych na każdym bwp obecnie - ta nowa wieża którą zamówiło WP też ma chciażby takie rakiety. Ale to nie znaczy że one rozwalą każdy czołg. One rozwalą każdy bwp (i tak), a dla mnie jednostka przeciwpancerna to taka która ma np. Javeliny zamiast granatników rpg - czyli coś czym strzela mniej, ale skuteczniej.

Więc ja bym nadal dowodził że w edycjach gdzie operujemy po II wojnie zmechy są piechotą, tyle że taką co ją dowożą i ma wsparcie wozów opancerzonych, ale to tyle - wsparcie i tak się liczy ze stratami jeśli walczy z normalnymi siłami.
Jeśli chodzi o edycje operujące w innych warunkach technicznych, to i wozy są słabiej opancerzone, otwarte od góry (teoretycznie można wrzucić granat z krzaków. do rosomaka trudniej) itp. Piechota zwykła nadal ma szanse... Osobną kwestią jest skuteczność dywizji zmotoryzowanych, ale dla mnie ona jest bardziej strategiczna niż taktyczna: szybsze przerzucanie rezerw a nie lepsze natarcie.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Czy zmechy to piechota czy czołgi? - przez prehi - 2022-07-12, 15:57
RE: Czy zmechy to piechota czy czołgi? - przez prehi - 2022-07-12, 17:25