Ogłoszenia
#21
Wyjątkowo z uwagi na to że nie chce mi się przedłużać tury, pozwalam na dorabianie budżetu po deadline wojennym - równo o dobę do przodu (więc jak byleś leniwą szują to i tak za dużo do roboty nie masz).

Wyjątki: sloty nauki i przemysłu. Wywiad traktuję lekko w tym wypadku, ale nauka musi być zapisane co najmniej co badasz (bez wyliczeń), a w przemyśle wszystkie jednostki wojskowe produkowane - reszta olać.

UWAGA: każdy który tak chce robić budżet musi mi napisać do 22:30 DZIŚ że go będzie dorabiał po deadline. W rozmowach napisać.
Powodzenia.

Ps. Proszę sobie na przyszłość zanotować:
W DNIU DEADLINE'U GO NIE PRZEDŁUŻAM, WŁAŚNIE DLATEGO BO TO DZIEŃ DEADLINE'U!
Odpowiedz
#22
Zaczynamy turę 1 (rok 10001) edycji Europejskiej!

Deadline handlowy, kolonizacyjny, WYWIADOWCZY na oznaczenia złóż I AKTUALIZACJĘ CHOLERNYCH INFORMACJI OGÓLNYCH jest do: 20.11, 22:00.
Deadline wojskowy i NA EMBARGA jest do 26.11, 22:00.

***
Osoby które nie brały udziału w wojnach itp. NIE MOGĄ EDYTOWAĆ BUDŻETU!!!

Osoby które mogą edytować - ale do dobrych praktyk należy napisanie MG w rozmowach co się edytuje - to: neuroshimi, Darne, Riper i Verlax. Macie czas do niedzieli 13.11 o północy (północ z niedzieli na poniedziałek).
Cała reszta nie może edytować, oczywiście.

Od tego posta możecie pisać, eventować i w ogóle, ale zachęcam do wstrzymania się z gros działalności do zakończenia eventów wstępnoturowych - każdy kraj co brał udział w wojnach na pewno dostanie eventa, duża część / całość innych również. Będzie też event globalny [kontynuacyjny], plotki i zmiana Czasu Pokoju na inny.
...i może jeszcze inne rzeczy, ale to nie na początku tury.

Przypominać mi można o odpisach "na podstawie działań z poprzedniej tury" od poniedziałku o 3:00 (bo najpóźniej wtedy pójdę spać). Przedtem absolutnie nie życzę sobie jakichkolwiek przypomnień i list z rzeczami do odpowiedzi. A potem są, oczywiście, wskazane - jeśli nie odpowiedziałem do tego czasu, a nie przypomnisz, to jak nie masz odpisu to jest to wyłącznie Twoja i tylko Twoja wina.
Przypominam, że termin przypominania za rzeczy z tury bieżącej to wciąż trzy doby (72h). Wcześniej zabrania się pisania w przypominajcie, 3 doby to też czas w którym niezależnie od tego jak bardzo potrzebujecie odpowiedzi od MG, to jej nie uzyskanie jest tylko Waszym problemem - jak chcesz szybciej, bo np. deadline, to albo szybciej napisz, albo pisz w nieobecnościach, zwłaszcza jak chcesz tam napisać że chcesz przedłużenia tury.
Odpowiedz
#23
Dzień dobry (wieczór) wszystkim.
Tu wasz ulubiony stręczyciel. Skończyłem sprawdzać budżety i muszę przyznać - nie sądziłem na ile sposobów można zapisać to samo :> Generalnie nie było źle, a nawet jest szansa na budżet bezbłędny (druga kontrola).
Każdy dostał jakieś uwagi/pytania/prośby o poprawkę, ale często powtarzały się niektóre schematy więc zamiast pisać każdemu z osobna napiszę jeszcze raz na ogólnym. Część nie jest obligatoryjna, ale bardzo, BARDZO pomagają w sprawdzaniu i byłbym wdzięczny za ich stosowanie:

1. Pogrubienia. - Część tekstów i działów jest podkreślona poprzez pogrubienie treści tekstu. Pomaga to na szybko się zorientować gdzie jestem i na co zwrócić uwagę. Jest to przejrzystsze w stosunku do jednorodnego tekstu. 
2. Odnośniki do działań/wydarzeń - wiem, że to dodatkowe kilka sekund przy uzupełnianiu, ale każdy taki oszczędza mi minutę-dwie na szukanie tego posta w kartach (czy to w dyplo, czy wydarzeniach jawnych/tajnych, rozmowach z npc), a potem w tekście. Pomnóżcie to razy ilość działań i graczy. Tak, zerkam też na te posty (i pobliskie dzięki czemu kilku już odzyskało punkty, które by przepadły) i będę wdzięczny za linki.
3. Posortuj działania - Korzystasz z FT? przez kilka lat finansujesz grupę najemników lub podkładasz bombę pod tronem otyłego pana? Zapisz to w regularnych wydatkach - i nawet dopisz sobie datę do kiedy to jest. nie przeszkadza mi to, a łatwiej sprawdzać kilka mniejszych kolumn niż jedną wielką.
* Regularne wydatki - zasilanie FT, badania czegoś przez kilka lat czy płacenie trybutu
* Wydatki specjalne - wszystko co nie mieści się w mechanice a jest typowo fabularne - badanie jaskiń, przeczesywanie akt, zatruwanie wody w studni wroga. Wszystko co jest na raz. 
* Nieoczekiwane dochody - To co MG radośnie daje(i zabiera) w eventach
* I reszta (rozwój WP za mln, podbicie stabilności, pobór, ect)
4. Przychody pasywne - Pasywne +5 do produkcji zaopatrzenia - sporo miało, wielu nie (nie wiadomo czy zapomniało, czy przewidziało) - jest bazowe +5 do zaopatrzenia w kraju co turę (poza turą 0). +5 Paliwa za każde złoże ropy. Prosiłbym to zapisywać albo jako pozycję regularnego wydatku (bo raczej będzie to na lata) albo jeszcze przed PP typu:
Cytat:Zaopatrzenie: 256+5=261
Paliwo: 180+2*5=190

Wspominałem o kwestiach obligatoryjnych: 
1. Wojsko i zaopatrzenie - Społeczność graczy dzieli się na 3 grupy:
A) Zapisuję wydatek zaopatrzenia w X a w X+1 odzyskuję to co było niewykorzystane
B) NIE zapisuję wydatku zaopatrzenia w X, a w X+1 zapisuję tyle ile zużyli
C) Zapisuję wydatek zaopatrzenia w X a jednocześnie w X ile sprzętu wraca niewykorzystane jeżeli nie będzie konfliktu.

Jak widać metodologia jest różna a by było przejrzyściej (i bym nie musiał pilnować kto jaką metodą operuje) proszę stosować się do metody A. Czyli:
tura X - Mam 12 piech -> Zapisuje w budżecie "Utrzymanie wojska -12Z"
tura X+1 - nikt nie zaatakował. Zapisuję w budżecie "Zwrot z wojska - 9Z"

Prosiłbym się do tego stosować od tej tury (10001), co oznacza, że u części frakcji w tej turze będzie podwójna opłata - za tą i za poprzednią turę. 

Mam nadzieję, że wszystko napisałem zrozumiale. Jak się uporacie to proszę o oznaczenie i planuję jutro drugą rundę z akceptami. Ta tura (czyli 0) jest na spokojnie, lecz w następnej planowane są statystyki oraz szturchańce dla motywacji Wink
Odpowiedz
#24
To ja po raz kolejny, jak co edycję a czasem kilka razy, wyjaśniam jak to z surkami.

W turze zero - macie tylko i wyłącznie surowce wynikające z wydobycia i ew z centrów / cech.
W turze zero handlujecie surowcami które dopiero są wydobywane - jakby ktoś sprzedającemu wszedł na kopalnię, albo by szlak został przerwany, to nie ma surowca, może nie być handlu.

W turze 1 - macie surowce z tego co zostało wydobyte w trakcie tury 0. U siebie i u kogoś kto Wam je sprzedał.

W turze 2 - macie surowce z tego co zostało wydobyte w trakcie tury 1. U siebie i u kogoś kto Wam je sprzedał.

itd.

EDIT:
dorzucam na prośbę gracza wykładnię jak jest z surkami po kolonizacji... quote z Nandanu, z zamianą jednej liczby.

* Jak jest z surowcami? Jeśli w turze n budowałeś platformę wydobywczą LUB skolonizowałeś prowkę LUB dobiłeś do 1 WP z powrotem, to w n+1 ona działa. I skutkiem tego 1j surowca masz do dyspozycji w n+2, możesz handlować i używać.
czyt. dobijasz do 5 WP w 2702. W 2703 kopalnie działają [a platforma też już jest w strukturach]. W 2704 możesz sprzedać za granicę, użyć do czegoś (metal przemysłowy, surowiec rzadki...). I tyle.
Przypominam, ze surowców nie można magazynować.
Odpowiedz
#25
Z uwagi na problemy z czasem u części graczy, wydłużam deadline'y:

Deadline handlowy, kolonizacyjny, WYWIADOWCZY na oznaczenia złóż I AKTUALIZACJĘ CHOLERNYCH INFORMACJI OGÓLNYCH jest do: 24.11, 22:00.

Deadline wojskowy i NA EMBARGA jest do 01.12, 22:00.

***

W razie potrzeby wydłużenia, proszę dawać znać, a nie się czaić. W razie potrzebnych dalszych przedłużeń, proszę pisać.

Osoby które jeszcze nie utworzyły postu z budżetem na 10001 rok, to jeśli z kimś nie pisałem choć pobieżnie, to proszę mi dać znać jak Wasza sytuacja i granie.
Odpowiedz
#26
Osoby wbrew zapisom i zasada edytujace posty z armią śpieszę zawiadomić, że armię dajemy ci roku w innym poście z uwagi na wywiad, bo "Rozpoznanie" daje wyniki z poprzedniej tury.
W wypadku takich aktualizacji robicie mi problem, zwłaszcza jak ktoś nie podał też rozkazów z lokalizacjami - obawiam się że będę musiał prostować rozpoznającemu cały skład armii aktualnej, skoro tak.

Ale to OCZYWIŚCIE przyszłość, no bo nikt teraz nie prowadzi wywiadu... Prawda?
Odpowiedz
#27
Deadline handlowy jest przedłużony do soboty (do 26.11.22 o 18:00) - bez aminy wojennego - i jest to tylko i wyłącznie wina Krewety i jego ultimatów dla gracza.

By zminimalizować szanse na takie rzeczy w przyszłości, wprowadziłem nowy przepis. https://pnwpbf.eu/showthread.php?tid=152...3#pid22453
Będą dodawane kolejne zasady, np. zabrania się bycia Trollem, albo robienia Afry z logiki czy coś.
Odpowiedz
#28
Absolutnie zawsze jak coś poprawiacie w postach, ma iść info do MG.

bo Millenium edytował jednego posta i dopisał:

Cytat://z poprawkami bo jednak czas został wydłużony, ale poprawki tylko kosmetyczne


mam w zwyczaju czytać posty, wyrabiać sobie zdanie, myśleć kilka dni i potem odpisywać na podstawie tego. Edit wytrąca mnie z równowagi.
Lepiej napisać nowy post, wtedy wiem że jest coś nowego.
--- kiedyś milord na Nandanie edytował wydarzenie tajne i olałem jego deklarację, bo nie zauważyłem. I miałem rację, bo wydarzeń się nie edytuje.
Dyplomacja i rozmowy z NPC to SĄ wydarzenia.

@Millenium - odpis będzie w czasie 72h po edycji. Czyli mam jeszcze 61h - wytrąciłeś mnie z planowania.
I będzie rozpatrywane z karnym minusem w oczach, bo wstecznie edytowałeś wydarzenie.
Odpowiedz
#29
Doszła kolejna zasada między-graczowa:


Cytat:2) Dawanie deklaracji niby-mechanicznych tuż przed deadlinem spowoduje że będziemy musieli wprowadzić deadline'y dodatkowe, np. deadline na wypowiadanie wojny osobno od deadlinów wojennych.

By uniknąć tego uznajemy, że każdy kto wypowiada wojnę tuż przed deadlinem (czym jest tuż przed, zależy od nieobecności gracza, jaki jest dzień deadline itp. - np. dla weekendu tuż przed to kilkanaście godzin, dla dni roboczych to jedna doba, jak są nieobecności no to jak kogoś nie ma dzień, to nie bądź kurwą) jest totalnym moronem i jeśli liczy na jakiekolwiek korzyści fabularno-mechaniczne z tego że wypowiedział wojnę a nie "zaatakował bez wypowiedzenia", to zobaczy je jak Rosjanie Odessę tego roku.


...a muszę tak dawać, bo traktujemy deadline'y zgodnie z duchem, a nie literą.

Ps. przypominam że ostatniego dnia deadline nie przedłużam deadline. Jak ktoś widzi że może nie mieć czasu, to niech lepiej teraz pisze, bo w dniu przedłużenia wszystko co mogę dać, to dodatkowe pół godziny, jeśli akurat będę przy kompie.
Odpowiedz
#30
Darne zgłosił potrzebę o przedłużenie deadline, w związku z tym przedłużam deadline wojenny do piątku 02.12.22 o 22:30.

Nikt inny potrzeby nie zgłaszał, więc nikt inny nie potrzebuje.
Więcej przedłużeń nie będzie - wyłączając bardzo indywidualne przypadki, to było dużo czasu by napisać np. rozkazy obronne.

W związku z ostatecznością przedłużeń, od pierwotnego terminu deadline, czyli od czwartku 01.12.22 o 22:00, trwa zamrożenie wiążących działań dyplomatycznych. Pisałem już o tym przedtem, ale tym razem ujmuję to jasno: by nie było że jakieś kolejne rozejmy, albo że ktoś powie "a nie, ja jednak nie chcę tego rozejmu", czy cośtam - nie, no kurde, nie...
...chciałbym skończyć tą turę przed Bożym Narodzeniem, rozumiecie.
Odpowiedz