Wydarzenia
#21
10003/10004

Komuniści, oczywiście że to Ci wstrętni komuniści złamali rozejm, nasza spontaniczna i skoordynowana ofensywa poszła jak krew w piach, a wszyscy poza naszym krajem (a i u nas jest paru drani!) mówią że tak naprawdę to my zrobiliśmy prowokację i udawaliśmy tylko że to komuniści. Może to i racja, że nie złapano żadnego z tamtych komunistów, ale fakt że Genewianie i Berneńczycy się w końcu obronili i że tak szybko von Laufen wrócił z ARL i że Antifa zablokowała dla nas Ren i nadal wysyłała towary... to świadczy o spisku, o tak!
Alfred von Windischgraetz zrobił już o tym konferencję prasową. Niejedną - może były premier, ale jak tak gada, to każdy przytakuje (zwłąszcza każdy dobrze wytres... wychowany dziennikarz).

...Tylko szkoda że naprawdę nie wyszło, że Qin zabrało nam prowincję D34 (choć w obliczu wiadomości z Macierzy Zurychan wiadomość jakoś umknęła opinii publicznej - i bardzo dobrze) i że Antifa okazała się takimi komunistycznymi szujami popierającymi komunistów...
...i że światowa opinia publiczna taka komunistyczna, nawet w Liechtensteinie i podobnych.

//*) -4 reputacji. Ale się zujemniła...

*) -4 Wpływu w Liechtensteinie; -2 Wpływu w: Bremie, Trieście (bo z nim nie graniczymy); +2 Wpływu w Republice Komun Colossan [nie związane z wojną, daję za pamięci].

*)
(-2 stabilności, +35KP)
LUB
(-1 stabilności, +10KP)
LUB
(-15KP)

*) +1 stabilności, -2 reputacji, jeśli wskażemy wyraźnego winnego sytuacji w jakiej jesteśmy (Zurych lub D34, co wolisz). I wyciągniemy, oczywiście, konsekwencje, jeśli kraj wrogi...

*) Możemy przyłączać prowincje okupowane z małą stratą reputacji - trochę spadliśmy, bardzo nie zdziwimy. Najmniej zdziwimy jak przyłączymy te okupowane tylko wg. zasad ("Sojusznicze").
Są też możliwe straty stabilności, zwłaszcza przy naprawdę okupowanych.

+TF
Odpowiedz
#22
10003/10004

Wielka Wojna z orkami poszła Grosse Koalition nie do końca dobrze, ale fakt że nie wycofaliśmy wojsk po złamaniu rozejmu wpłynął pozytywnie na opinię o nas. Nawet jak duża część elit wojskowych z północy przebąkuje, że gdyby von Laufen był na froncie, wszystko by się potoczyło inaczej (gówno prawda, bo byłby w innej prowincji, ale tak gadają).

//+1 reputacji, +1 wpływu w Konfederacji Rzeczywspólnej
LUB
+7KP

+5KP.
Odpowiedz
#23
10004

Dokonała się wymiana pierwszego prezesa Cesarskiej Kancelarii (dalej: premiera). Alfredowi von Windischgraetz został oddelegowany do... innych działań, co oczywiście nie sprawiło że przestał się wypowiadać publicznie... niestety.
Można mieć nadzieje, że Julián Dunajevský po pewnym czasie uspokoi wszystkie kontrowersje związane z konferencjami poprzedniego premiera. Ale na to z pewnością trzeba... czasu.

//-5KP ekstra LUB -5K+ w pożegnalnym prezencie

Zmiana premiera:
Alfred von Windischgraetz (Szlachcic-militarysta - +3KP co turę, -10% dochodu, +5Z produkcji zaopatrzenia ze slota. Jeśli budujemy jakiekolwiek wojsko lądowe, możemy wyprodukować dodatkowo jedną jednostkę ciężkiego sprzętu [bez slota, ale reszta kosztu musi się zgadzać])
=>
Julián Dunajevský (Profesor ekonomii - +1mln $ za każdą produkowaną (jakkolwiek, ale przez nas) 1DP. +10% dochodu. -3KP co turę)
Zmiana dzieje się już na budżet 10004

Zmiana cechy (na czasową i w treści):
Nieufność elit wobec Alfreda von Windischgraetz - prezes Kancelarii Jego Cesarskiej Mości cieszy się opinią osoby która ma dziwne teorie (tzw. teorie spiskowe). Jednocześnie grupa twardogłowej szlachty widzi w nim jedynego rozsądnie tłumaczącego kwestie lotnicze. -10K+, +4KP co turę (kara i zysk mogą spaść pewien czas po zmianie "premiera"). [aktywna od budżetu 10k4]
=>
Nieufność elit wobec Alfreda von Windischgraetz (10005-10006) - były prezes Kancelarii Jego Cesarskiej Mości cieszy się opinią osoby która ma dziwne teorie (tzw. teorie spiskowe). Jednocześnie grupa twardogłowej szlachty widzi w nim jedynego rozsądnie tłumaczącego kwestie lotnicze. -4K+, +2KP co turę. [aktywna od budżetu 10k5]
Zmiana dzieje się na budżet 10005, cecha znika po budżecie 10006

Starą cechę premiera proszę zarchiwizować, kto wie kiedy się jeszcze przyda, prawda? Jeszcze parę wybuchów na niebie i wszystko jest możliwe!
***   ***   ***
***   ***   ***

Po uroczystych zaręczynach (przyjętych!) wrą przygotowania do ślubu Jego Cesarskiej Mości i księżniczki Wiktorii Luizy. Zjeżdżają się goście z "Macierzy", jak i ze Sboru, a sama okoliczność Ślubu i Wesela jest traktowana jako okazja do zamanifestowania lojalizmu... przez tych co chcą go manifestować.
Jednocześnie mimo tego że spodziewane są jakieś pozytywne efekty gospodarcze organizacji tej wielkiej fety, to jednakowoż już teraz Cesarski Szambelan przedkładał listy wydatków. Podobno Minister Finansów płakał, a premier udawał że go nie ma przy telegrafie.

//-10 mln $ pobrane ze Skarbu na odpowiedzialność Cesarskiego Szambelana i ku kilku bezsennym nocom Ministra Finansów. A tu mówią, że jeszcze mało!

Pozostałe efekty - po ślubie.

+TF
***   ***   ***
***   ***   ***

Zapadły wyroki skazujące na aresztowanych członków poprzedniego rządu. Są zaskakująco niskie w stosunku do fali demagogii jaka wzbierała jeszcze w poprzednim roku  z drugiej strony, między Adolfem II a "Prawdą" (La vérité), to przy zgromadzonym materiale dowodowym i błyskotliwym obaleniu większości oskarżeń przez obronę, ciężko by było by dostali więcej niż dostali (między 2 a 7 lat więzienia, przy czym zaliczono areszt na poczet kary).
A i tak środowiska związane z poprzednim rządem - tudzież komuniści i feministki - mówią np. że Běhounková dostała wyrok trzech lat tylko dlatego bo była kobietą, a tak to by się jej upiekło...
...Eh, niektórzy by narzekali nawet jakby ich powieszono na złotym sznurze! - Alfred von Windischgraetz
***   ***   ***
***   ***   ***

Odbyła się kolejna obława na klan kanibali na pograniczu Kamskégo Jezera i Chur. Wynikiem jej oraz wzmożonej obecności wojskowej są pewne straty wśród milicjantów (w dużej mierze jednak powrotne - znacznie większe ilości rannych niż normalnie), ale też brak napadów na ludność lokalną. Efektem tego: uciekinierzy wewnętrzni i zewnętrzni (na przykład będący obecnie w Sionie) zaczęli wracać do dawnego Sboru, wzrasta prestiż Cesarstwa, poprawia się dalej wizerunek Cesarza wśród górali (równoważy to nieco fakt tego co tam się z rozejmami działo, bo bliższa koszula ciału) i tak dalej...

//*) -1ml z Landwehre "Schützenjäger"
ale +3k rekrutów w 10005, jak dojdą do siebie. Teoretycznie już mogliby w 10004, ale za dobrze by było i kto wie co by się stało z graczem od tego dobrobytu...

+TF

*) Wraca 0,3 miliona ludności (uchodźcy).

*) od budżetu 10005 znika kara do dochodu za wydarzenia w D76 (Kamské Jezero).

*) +10KP

*) Efekt "góralski" będzie wliczony w wydarzeniach góralskich. Oddajmy juhasom co oscypkowate czy jakoś tak.

*) Sąsiedzi Cesarstwa Zurychańskiego (d. Sbor) @Milord i @Verlax
cecha
Niewyjaśnione i straszne wydarzenia w Sborze - -5% dochodu co turę, bo mieszkańcy krajów nałożyli de facto auto-embargo na handle z sąsiadami.
znika! ale od 10005, nie cieszcie się za bardzo.
Odpowiedz
#24
10004

Warto wspomnieć, że przy obławie na klan kanibali wyróżnił się ponownie Kenneth Verrückt. Wyrasta on wraz ze swoimi żołnierzami wręcz na zurychańsko-sborskiego herosa, a propaganda zwłaszcza eksponuje to jak wspominał ile w jego czynach jest z inspiracji osobą Adolfa II "którego postać i osobę trzeba czcić na wszelkie sposoby we wszelkich dopuszczalnych religiach".

Honory jakie oddawane są miejscowemu bohaterowi wraz ze sprytnym eksponowaniem kultu Adolfa II mają też oczywiście wpływ na górali z Zurychańsko-Qińskiego pogranicza...

//+10K+ na cele kultu religijnego (lub zwalczania jakiegoś kultu religijnego).

o góralach i ichnich efektach - osobno.
Odpowiedz
#25
10004

Cesarstwo Zurychański już w poprzednim roku podjęło bardzo zaawansowane działania propagandowe PRowe... wśród górali. Tegoroczne efekty działań związane z zakończeniem działalności klanu kanibali były do tego solidnym argumentem za silnym cesarzem i jego efektywnością.
Pewnym cieniem położyło się złamanie rozejmu w Macierzy Zurychan - ale z uwagi na aktywne działania propagandowe przede wszystkim uniemożliwiło rozprzestrzenienie się propagandowych efektów za granicę, do Quangrongu.

Jednocześnie należy wspomnieć o efektach wzmożonej propagandy religijnej w pozostałej części kraju...

//kolejne efekty i podliczenie najwcześniej w 10005 i proszę linkować wszystko co ważne, a nie tylko przypominać.

(+10 KP) LUB (+1 stabilności, -10KP)

Zmiana struktury religijnej:

Cytat:    Krzewiciele pokoju - 24%
    Katolicyzm bawarsko-austriacki [Gott Erhalte unsern Kaiser/ Unsern guten Kaiser Ei Sei!] - 7% -> 1,5%
    Katolicyzm cesarsko-zurychański [Gott Erhalte unsern Kaiser/ Unsern guten Kaiser Franz!] - 0% -> 8%
    Katolicyzm - 6% -> 4%
    Chrześcijaństwo (poza katolicyzmem) - 5% -> 4%
    Islam (merkeyzim) - 3%
    Kult Cesarza Adolfa II - 25% -> 33%
    Animiści - 5% -> 4,5%
    Zaprzysiężeni - 4% -> 3,5%
    Ateiści - 12% -> 7%
    Religia to fałszywy konstrukt który służy do utrzymywania ludu w posłuchu! - 3% -> 5,5%
    Kult Dobrego Piwa - 2% -> 0%
    Inne - 3% -> 2%
Odpowiedz
#26
10k4

1) Wybieramy:
Za wojnę w Zurychu- -15 KP, generał Josef Šnejdárek +2*
Za wojnę z orkami- +1 reputacji, +1 wpływu w Konfederacji Rzeczywspólnej
Za zmianę szefa rządu- -5 KP
Za propagandę u górali- -10 KP, +1 stabilności

2) Za K+ :
Generał Josef Šnejdárek 2+3 -> 5

3) W związku ze zdradą berneńskich socjalistów oraz brutalną agresją barbarzyńców z północy i wschodu, podniesiony zostaje  poziom mobilizacji. //1. Armia zawodowa --> 2. Pobór; -1 stabilności.

4) W związku z przyjęciem zaręczyn już w tym roku w Milánie odbędzie się ślub Jego Cesarskiej Mości z Wiktorią Luizą Schroeder. Cesarski Szambelan otrzymał oficjalną pochwałę cesarską za odwagę i głowę na karku, a do wydanych z góry 10 mln$ zostaje w tym roku dołożone kolejne 10 mln: musimy mieć pewność, że ślub cesarskiej pary zapisze się na długie lata w pamięci przyszłych pokoleń. Oprócz zaproszeń do głów wszystkich rodów Zurychu, które uznały władzę Františka Josefa Šrúdera, na ślubie oczekiwani są także zagraniczni goście, między innymi delegacje z Republiki Kartaginy oraz Izydariańskiej Republiki Egiptu.
Ich Cesarskie Mości pragną także przekazać społeczeństwu prezent ślubny- Panna Młoda zaproponowała projekt ustawy, która nadaje kobietom prawa wyborcze. Od teraz każda Zurychanka będzie mogła decydować o losie swojej lokalnej wspólnoty, wybierając wójtów czy przedstawicieli w radach miejskich, na równi z mężczyznami! 
10 KP na przeprowadzenie ustawy

Abstrakt dla MG: Wybieram różne opcje w różnych postach (punkt 1), podnoszę umiejętności generała za K+ (punkt 2) podnoszę poziom mobilizacji (punkt 3; -1 stabilności), organizuję ślub Cesarza i Wiktorii Luizy, nadaję Zurychankom prawa wyborcze (dodatkowe -10 mln$ na ślub, -10 KP na nadanie praw).
Odpowiedz
#27
(2023-03-11, 22:28)Wierzymierz napisał(a): 10k4

4) W związku z przyjęciem zaręczyn już w tym roku w Milánie odbędzie się ślub Jego Cesarskiej Mości z Wiktorią Luizą Schroeder. Cesarski Szambelan otrzymał oficjalną pochwałę cesarską za odwagę i głowę na karku, a do wydanych z góry 10 mln$ zostaje w tym roku dołożone kolejne 10 mln: musimy mieć pewność, że ślub cesarskiej pary zapisze się na długie lata w pamięci przyszłych pokoleń. Oprócz zaproszeń do głów wszystkich rodów Zurychu, które uznały władzę Františka Josefa Šrúdera, na ślubie oczekiwani są także zagraniczni goście, między innymi delegacje z Republiki Kartaginy oraz Izydariańskiej Republiki Egiptu.
Ich Cesarskie Mości pragną także przekazać społeczeństwu prezent ślubny- Panna Młoda zaproponowała projekt ustawy, która nadaje kobietom prawa wyborcze. Od teraz każda Zurychanka będzie mogła decydować o losie swojej lokalnej wspólnoty, wybierając wójtów czy przedstawicieli w radach miejskich, na równi z mężczyznami! 
10 KP na przeprowadzenie ustawy

Abstrakt dla MG: Wybieram różne opcje w różnych postach (punkt 1), podnoszę umiejętności generała za K+ (punkt 2) podnoszę poziom mobilizacji (punkt 3; -1 stabilności), organizuję ślub Cesarza i Wiktorii Luizy, nadaję Zurychankom prawa wyborcze (dodatkowe -10 mln$ na ślub, -10 KP na nadanie praw).

Ustawa została przez elity przełknięta.

//Ślubowi proszę zrobić oficjalnego posta w dyplomacji. Zurychanie się stawią, inni jak się wypowiedzą w dyplomacji. Proszę do danego posta dorzucić deadline, ale mieszczący się przed obecnym deadlinem wojennym [choćby na kilka godzin] - bez przesuwania deadlinu na przyjęcie zaproszenia.
Mało czasu? Trzeba było wcześniej pisać!
Odpowiedz
#28
10004/10005

Decyzje naszego Sztabu Generalnego, jednoznacznie i bez konsultacji unifikujące siły zbrojne naszych sojuszników z naszym wojskiem, spotkały się co najmniej z dezaprobatą sojuszników. Zdecydowanie osłabia to też nasze więzi z partnerami.

//-2 stabilności, te jednostki w razie czego będę brał na czuja (jakby ktoś się jednak np. zbuntował), proszę pamiętać że politycznie to nie koniec i więcej tak, do cholery, nie robić.
Aha - genewiańskie siły absolutnie będą ręcznie odseparowane, przynajmniej jeśli chodzi o jednostki wojskowe. Dowódców łatwo znaleźć, bo HaKaTa...
Odpowiedz
#29
10004/10005

Wojna obronna nie wyszła najlepiej - postawiliśmy że Antifa jest groźna, a wyszło że tekturowy tygrysek - ale z drugiej strony: utrzymaliśmy najważniejsze regiony kraju, co najwyraźniej skonfundowało agresorów z Qin. Do tego ludność się konsoliduje wokół władz, mimo zamieszania związanego z zajęciem bardzo ważnych przemysłowo i częściowo rolniczo prowincji...

Poza tym patriotyczne wzmożenie wykrzesało z siebie dodatkowe siły: chincyka goń goń goń! Ludzie wyrażają chęć ochotniczego dopancerzania pojazdów cywilnych, wolontariacko poświęcając czas i ochotę.

//+10KP, bo się obroniliśmy!

Nie mamy aktywnych/może nawet są spustoszone/ w budżecie 10005 13 WP (Sudtiorol, Gorz, JB i 2 WP z Mala Venice, w tym 1 WP zniszczony w walkach). Mimo ewakuacji części ludności, 2,5 miliona ludności jest pod okupacją Qin! [tyle odjąć od podstawy poborowej na rok 10005]

+5Z ze zbiórek.
+2k rekrutów.

***
Kosztem 10 KP (nie będziemy mieli KP z niniejszego eventa) możemy otrzymać zbudowane z perspektywy 10005 instant (czyli w ciągu 10004): 1panc0 (improwizowane pociągi pancerne), 1pancIL (samochody pancerne I generacji), 1piechIzmot, 1s0.
Należy do niniejszego dopłacić mniejszy niż nominalny koszt, odejmowany z budżetu 10005 [20 mln $, 22,5k rekrutów; ale bez płacenia w slotach!]. Oferty nie można podzielić na kawałki, musisz brać całość.
Odpowiedz