Q&A edycja Europa 10k
#51
Q: produkcja FT nie aktywuje intensywnych zbrojeń, bo to nie jednostki bojowe, prawda?

A: Nieprawda, bo tak samo jak ST0 i ST mogą być użyte do desantu.
Tak samo FT dotyczą zniżki w stoczniach (ale tylko ogólne na koszt ogólnie floty) a ST i ST0 dotyczą zniżki na jednostki lotnicze.
Odpowiedz
#52
Do wszystkich:

Powojenna edycja budżetu nie może powodować przeszkolenia do posiadanego sprzętu. Jak nie zapisałeś w rozkazach, że w razie wojny przeszkalasz, to możesz najwyżej edytować produkcję, a nie mobilizację.

EOT.
Odpowiedz
#53
Czym są KP a czym z pewnością nie są.

KP powstały jakoś miara tego ile rządzący mają wybuchających parówek, telenowel i śmiesznych kotków na przykrycie przepychanych niewygodnych ustaw by ludzie nie marudzili. Można tego używać w innych celach (by rozbudzać zainteresowania ludności czymś, na kształt propagandy reżimowej itp.), ale na litość boską - KP nie mają za dużo wspólnego z ekspertami do czegokolwiek. KP mogą tu być efektem - ja często traktuję dawanie np. "10KP" jako rodzaj "0.5 stabilności" - i to efektem czegokolwiek, ale na pewno nie wydajemy ich by np. wysłać naukowców.
No chyba że takich od wybuchających parówkowych sterowców.
Odpowiedz
#54
Q: A można zgłaszać szpiegów Sarumana w innym kraju niż NPC czy własnym? W opisie NPC nie o tym nie ma.
A: Nie ma, bo nie można. To chodzi o to, żeby nie można było zgarniać tak przy własnej spostrzegawczości, a jeśli się wygada innemu graczowi... to on może mieć gain.
W każdym aktywnym kraju gracza do końca gry - a nawet mocno wcześniej - będą (lub byli) szpiedzy Sarumana choć raz, to że gracz nie zajarzy to nie MG problem. Choć plan na jedną takową wizytę był na etapie konzeptu (oczywiście mówię o tym teraz, boście zaczęli tropić, sherlocki), możliwe że u każdego będą dwa razy (u niektórych na pewno będą wiele razy) - zależy od sytuacji w grze i pamiętajcie że ta wizyta to nie tylko potencjalny gain, ale i pain. Pytajcie Richtusa.
Oczywiście, jeśli gracz zajarzy źle i wytypuje źle albo na podstawie tzw. dowodów discordowych (sieć plotkarska JPDP [Jedna Pani Drugiej Pani], dane od innego gracza ale nie w grze), nieudowadnialnych w grze, to dostanie najwyżej stabhita Sad
Trzeba się czasem natrudzić...
Odpowiedz
#55
Cytat:
 • Przeniesienie własnej struktury(szlak nie może być przerwany):
  połowa kosztu struktury

 • Przeniesienie okupowanej struktury(szlak nie może być przerwany):
  75% kosztu struktury.


Czy za pomocą tej akcji można przenosić struktury z kraju A do kraju B?
Odpowiedz
#56
(2023-05-07, 20:56)Gandzia napisał(a):
Cytat:
 • Przeniesienie własnej struktury(szlak nie może być przerwany):
  połowa kosztu struktury

 • Przeniesienie okupowanej struktury(szlak nie może być przerwany):
  75% kosztu struktury.


Czy za pomocą tej akcji można przenosić struktury z kraju A do kraju B?

teoretycznie można (w końcu okupowany kraj to też nie Twój), ale mogą być dodatkowe efekty fabularne (na wypadek dziwnych deali o których się filozofom nie śniło).

Jak nie chcesz mieć dziwnych efektów fabularnych, najlepiej zapytać MG o konkret...
Odpowiedz
#57
Czy w trakcie desantu powietrznodesantowego specjalizacje przeciwlotnicze piechoty która się broni mają duże znaczenie czy raczej nikłe? (Zakładając, że stosunek sił wynosi 1 dywizja spadochroniarzy na jedną dywizję piechoty z plotami, a inne czynniki nie faworyzują jednej czy drugiej strony)
Odpowiedz
#58
(2023-05-19, 21:34)Vaiar napisał(a): Czy w trakcie desantu powietrznodesantowego specjalizacje przeciwlotnicze piechoty która się broni mają duże znaczenie czy raczej nikłe? (Zakładając, że stosunek sił wynosi 1 dywizja spadochroniarzy na jedną dywizję piechoty z plotami, a inne czynniki nie faworyzują jednej czy drugiej strony)

Mają bardzo duże - zależnie od ogólnej ilości wojska w prowincji desantowanej (im więcej jakiegokolwiek, tym skuteczniej) i jej charakteru (urbanizacja, fortyfikacje?)... zaczynają od utrudniania desantu (bo plotki blokują kluczowe miejsca) i jego dezorganizację, a więc mniejszą skuteczność; poprzez możliwe straty wśród desantujących (odstrzeliwani "w locie", ale bardziej przez utrudnienie desantu łapanie większej części w strefie lądowania bo rozmieszczenie dywizji poszatkowało teren do lądowania); aż po możliwe strącanie całych jednostek lotniczych transportowych wraz ze spadochroniarzami (duże nasycenie plot lub zmasowany desant).

//napisz na pw czy ta odpowiedź w pełni odpowiada na pytani-e/-a.
Odpowiedz